Make your own free website on Tripod.com
Licensed to Mililani High School                          Hy-Tek's Meet Manager
      HHSAA State Track and Field Championships - 5/12/2005 to 5/14/2005       
                          Sponsored by Island Movers                           
                             Mililani High School                              
                   State Trials Girls Results
 
Event 2  Girls Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: * 160-03  1982        Joan Gago, Campbell                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Konae Purcell                Aiea                  121-06     129-10q 
  2 Careena Onosai               Word of Life          145-09     129-05q 
  3 Vete Tollitau                Baldwin               120-08     126-08q 
  4 Chante Ching                 Hilo                  113-04     126-02q 
  5 Joni Green                   St. Joseph's          119-00     115-00q 
  6 Keani Santos                 Kamehameha Oahu       125-11     114-02q 
  7 Charnelle Iuane              Kapolei               114-02     110-03q 
  8 Megan Burton                 Iolani                124-09     107-06q 
  9 Jolie Yoshino                Kaiser                106-08     106-01  
 10 Marisa Torigoe               Iolani                108-11     105-11  
 11 Juleesa Kawaauhau            Kahuku                109-11     104-02  
 12 Lily Taele                   Kahuku                104-01     103-06  
 13 Illisa Aalona                Kahuku                109-08      99-09  
 14 Nanea Ocasek                 Iolani                111-03      98-11  
 15 Shayna Onosai                Word of Life          113-03      96-03  
 16 Debra Vitcovich              Maui High             112-02      95-03  
 17 Erin Fabro                   Kauai                 112-03      95-00  
 18 Ali Patolo                   Baldwin               102-07      87-08  
 19 Keahiahi Long                Kamehameha Oahu                   77-02  
 -- Koreta Gali                  Campbell              123-02       FOUL  
 
Event 3  Girls Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: * 44-03  1985        Sarah Bryant, Kaiser                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Careena Onosai               Word of Life        40-07.25   39-00.00q 
  2 Konae Purcell                Aiea                39-00.00   35-06.25q 
  3 Chante Ching                 Hilo                37-05.50   35-04.75q 
  4 Charnelle Iuane              Kapolei             35-05.50   34-08.00q 
  5 Vete Tollitau                Baldwin             36-01.00   34-07.00q 
  6 Kaha Weir                    Punahou             38-02.00   34-02.50q 
  7 Keani Santos                 Kamehameha Oahu     34-07.50   33-09.75q 
  8 Koreta Gali                  Campbell            35-10.00   33-08.00q 
  9 Juleesa Kawaauhau            Kahuku              36-04.00   32-10.00  
 10 Christina Malupo             Kahuku              32-04.00   32-08.75  
 11 Sophia Garcia                Moanalua            34-00.00   32-07.75  
 12 Lokelani Paia                Mililani            33-01.00   32-05.75  
 13 Keahiahi Long                Kamehameha Oahu     34-09.00   31-07.00  
 14 Akeamakamae Kiyuna           Kamehameha Oahu     32-01.50   31-03.00  
 15 Joni Green                   St. Joseph's        32-04.00   30-08.25  
 16 Ali Patolo                   Baldwin             32-09.50   30-03.25  
 17 Debra Vitcovich              Maui High           35-02.50   29-02.25  
 18 Erin Fabro                   Kauai               32-03.00   29-01.50  
 19 Audra Kaneapua-Kamai         Farrington          32-01.00   28-11.00  
 20 Michelle Ane                 Punahou             30-09.75   28-10.50  
 21 Andrea Decoite               Punahou             30-00.25   28-05.75  
 22 Megan Burton                 Iolani              33-05.75   26-07.75  
 
Event 6  Girls Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: * 19-02.50  1979        Shari Fox, Leilehua                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Tasia Thomas                 Moanalua            17-03.00   16-09.00q 
  1 Talitha Liu                  Punahou             15-03.25   16-09.00q 
  1 Vanessa Drake                Leilehua            16-03.50   16-09.00q 
  4 Tiara Dole                   St. Anthony         17-05.00   16-06.00q 
  5 Chantel Franco               SAP                 16-06.75   16-05.75q 
  6 Jennifer Henna               Mililani            16-01.00   16-02.25q 
  7 Samantha Cabreros            Punahou             16-09.50   15-11.00q 
  8 Tiffany Ikeda-Simao          Kauai               16-04.00   15-06.50q 
  9 Olivia Ripple                Seabury Hall        15-11.00  J15-06.50  
 10 Jessica Brown                Honokaa             16-05.25   15-06.25  
 11 Rachel Won                   Iolani              15-09.25   15-05.25  
 12 O'Rissa Holden               Kalaheo             15-04.75   15-04.25  
 12 Kari Chong                   Punahou             16-02.00   15-04.25  
 14 Corey Lei Makishi            STF                 15-06.00   15-02.00  
 15 Emmalani Makepa-Foley        Kauai               15-05.00   14-11.75  
 16 Jamilee Jimenez              Kauai               15-11.00   14-08.25  
 17 Johnna Frantzen              Kalaheo             15-04.00   12-06.75  
 -- Renee Elbourne               Kaimuki             15-10.25       FOUL  
 -- Ciera Senas                  Mililani            15-04.50       FOUL  
 
Event 8  Girls Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: * 37-08.75  1998        Sara Yap, Punahou                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Samantha Cabreros            Punahou             35-06.00   36-03.00q 
  2 Talitha Liu                  Punahou             35-00.50   35-02.00q 
  3 Kari Chong                   Punahou             34-07.50   34-04.50q 
  4 Keri Ogden                   Hawaii Prep         33-09.00   33-10.00q 
  5 Charina Summer               Kamehameha Oahu     33-02.25   33-06.50q 
  6 Corey Lei Makishi            STF                 33-05.50   33-00.50q 
  7 Ili Wong                     Iolani              31-09.50   32-08.00q 
  8 Kristen Ota                  Iolani              32-08.50   32-05.00q 
  9 Kazue Ishihara               MPI                 33-01.75   32-03.75  
 10 Jamilee Jimenez              Kauai               34-06.25   31-11.50  
 11 Trisha Yamamoto              Maui High           32-06.00   31-10.00  
 12 Jasmine Knight               Kamehameha Oahu     31-02.75   31-09.50  
 12 Jenna Kosinski               Lahainaluna         32-00.75   31-09.50  
 14 Lara Malins                  Iolani              32-04.00   31-08.00  
 15 Kristel Zunigo               Farrington          31-04.75   31-06.50  
 16 Kealani Gangwes              Ka'u                33-07.00   31-06.25  
 17 Roxanne Lloyd                Waialua             31-10.25   30-11.75  
 18 Robby Arrington              Waimea              33-06.75   30-11.50  
 19 Kimberligh Robinson          Pearl City          31-00.00   30-10.25  
 20 Jerica Tani-Higa             Kamehameha Oahu     32-03.25   30-07.50  
 21 Jennifer Henna               Mililani            33-08.00   30-07.25  
 22 Raenaa Fukushima             Mililani            31-11.75   30-04.00  
 23 Keala Hernandez              Kamehameha HI       31-03.00   30-02.75  
 24 Shaila Savella               Lahainaluna         32-07.50   30-01.00  
 25 Joanne Kaona                 Kapaa               32-05.00   29-09.25  
 26 Corrinna Estabilio           Ka'u                31-04.00   29-07.00  
 27 Aulani Maikui                Laupahoehoe         31-00.50   29-05.25  
 -- Deanna Patacsil              Kalani              33-03.00       FOUL  
 -- Vanessa Drake                Leilehua            34-01.25         DQ  
 
Event 9  Girls High Jump
=========================================================================
 Meet Record: * 5-05.50  1999        Natasha Kai, Kahuku                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Caroline Ritson              Punahou              5-00.00    4-10.00q 
  1 Shelby Mizumoto              Iolani               4-10.00    4-10.00q 
  1 Keri Ogden                   Hawaii Prep          4-10.00    4-10.00q 
  1 Olivia Ripple                Seabury Hall         4-08.00    4-10.00q 
  1 Roxanne Lloyd                Waialua              4-10.00    4-10.00q 
  1 Jessica Brown                Honokaa              4-10.00    4-10.00q 
  1 Christine Chan               Iolani               4-10.00    4-10.00q 
  1 Chelsea Machida              Maui High            5-00.00    4-10.00q 
  1 Jill Lynn Uehara             St. Anthony          5-00.00    4-10.00q 
  1 Jennifer Lindsey             Kapaa                5-02.00    4-10.00q 
  1 Tiara Dole                   St. Anthony          5-00.00    4-10.00q 
  1 Jamilee Jimenez              Kauai                5-00.00    4-10.00q 
 13 Julia Tuinei                 Waianae              4-08.00    4-08.00  
 13 Cheynah Farley               Castle               4-10.00    4-08.00  
 13 Alexa Untermann              Punahou              5-00.00    4-08.00  
 13 Jenna Kosinski               Lahainaluna          4-10.00    4-08.00  
 -- Veronica Griffin             Mililani             4-08.00         NH  
 -- Ashley Poling                Kaiser               4-08.00         NH  
 -- Ashley Johnston              Kauai                4-08.00         NH  
 -- Michelle Graves              Mililani             4-08.00         NH  
 -- Aileen O'Conner              Seabury Hall         4-10.00         NH  
 -- Kerry Roche                  Lahainaluna          4-08.00         NH  
 -- Michele Ip                   Kaiser               4-08.00         NH  
 -- Joliann Arzadon              Kapaa                4-09.00         NH  
 -- Savannah Rollins             Kauai                4-08.00         NH  
 -- Kristy Inamasu               Maui High            4-08.00         NH  
 -- Patricia Van Cleave          Kea'au               4-08.00         NH  
 -- Larissa Nordyke              Punahou              4-10.00         NH  
 -- Nichole Dye                  Maui High            4-08.00         NH  
 
Event 13  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 14.85  2000        Vera Sims, Mililani                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 June-Ann Lusk                Baldwin                15.34      15.64Q  1 
  2 Sarah Nicolaisen             Ka'u                   16.01      16.34Q  2 
  3 Whitney Torigoe              Iolani                 16.34      16.74Q  3 
  4 Kealani Gangwes              Ka'u                   16.62      16.84Q  4 
  5 Rachel Won                   Iolani                 16.95      16.74q  1 
  6 Jerica Tani-Higa             Kamehameha Oahu        16.78      16.84q  1 
  7 Ili Wong                     Iolani                 17.25      17.14q  2 
  8 Grace Hedemann               Konawaena              16.89     J17.14q  2 
  9 Anna Baudouin                Waimea                 16.64      17.34   3 
 10 Carriebeth Komatsu           Maui High              16.74     J17.34   2 
 11 Chelsea Morriss              Hawaii Prep            16.85     J17.34   3 
 12 Whitney Takeyama             Baldwin                17.13      17.44   4 
 12 Charity Burd                 Radford                17.74      17.44   3 
 12 Talitha Liu                  Punahou                16.34      17.44   4 
 15 Chelsea Pabo                 Kauai                  17.44      17.54   1 
 15 LeeAnn Villa                 Ka'u                   17.43      17.54   1 
 17 Shynequa Bell                Radford                17.65      17.64   1 
 17 Shaila Savella               Lahainaluna            17.58      17.64   2 
 19 Trisha Yamamoto              Maui High              17.24      17.84   3 
 20 Kerry Roche                  Lahainaluna            17.51      17.94   3 
 20 Tara Reed                    Waiakea                17.68      17.94   2 
 22 Melia Prinzing               Waimea                 18.04      18.04   3 
 23 Jennifer Tanaka              SAP                    17.04      18.14   4 
 24 Kathryn Nickerson            Moanalua               17.81      18.24   4 
 24 Carrie Esaki                 Kapaa                  17.54      18.24   3 
 26 Joanne Kaona                 Kapaa                  17.54      18.34   4 
 27 Shoshana Robello             Sha                    17.63      18.44   1 
 28 Janna Adaniya                MPI                    17.80      18.64   4 
 29 Jenelle Saribay              Maui High              17.44      19.44   2 
 30 Justina Wood                 Hawaii Prep            17.52      22.04   4 
 
Event 15  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 12.32  1999        Cassie Coffin, St. Anthony                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 June-Ann Lusk                Baldwin                12.34    * 12.25Q  1 
  2 Fran Weems                   Kealakehe              12.44      12.39Q  2 
  3 Tasia Thomas                 Moanalua               12.64      12.43Q  1 
  4 Brittany Feiteira            Baldwin                12.47      12.61Q  2 
  5 Britney Stephens             Mililani               12.74      12.63Q  2 
  6 Ciara Quarles                Mililani               12.97      12.84Q  1 
  7 Lauren Amano                 Baldwin                12.90      12.89q  1 
  8 Tiffany Ikeda-Simao          Kauai                  12.80      12.93q  2 
  9 Sascha Larsen-Helbing        Hawaii Prep            12.98      12.97   2 
 10 Johnna Frantzen              Kalaheo                13.04      13.02   1 
 11 Cheynah Farley               Castle                 12.74      13.34   1 
 12 O'Rissa Holden               Kalaheo                13.04      13.67   2 
 
Event 17  Girls 1500 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 4:38.83  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Lauren Ho                    HBA                  4:47.99    4:57.52Q 
  2 Nicole Anderson              Iolani               4:57.28    5:02.41Q 
  3 Lucy Pollard                 Hawaii Prep          4:57.67    5:04.10Q 
  4 Courtney Clement             Moanalua             4:59.77    5:04.53Q 
  5 Tanya Lewis                  Hawaii Prep          5:06.69    5:04.18Q 
  6 Anna French                  Waiakea              5:10.12    5:04.88Q 
  7 Chelsea Smith-Wishard        Kauai                5:03.58    5:04.40q 
  8 Kristi Torkildson            Punahou              5:15.15    5:05.17q 
  9 Danna Friedemann             Kamehameha Oahu      5:20.13    5:07.58  
 10 Pua Chang                    Punahou              5:10.82    5:09.23  
 11 Emily King                   Moanalua             5:07.07    5:10.46  
 12 Nina Hagemann                Kea'au               5:13.98    5:15.63  
 13 Piper Marshall               Punahou              4:58.68    5:15.89  
 14 Carrone Rozet                Kamehameha Maui      5:21.49    5:22.35  
 15 Nikki Russell                Baldwin              5:20.25    5:25.31  
 16 Briana Goodnight             Baldwin              5:20.09    5:29.72  
 17 Kawailelenani Carmack        Kapolei              5:24.27    5:43.86  
 18 Emalia Suehiro               King Kekaulike       5:26.35    5:44.76  
 19 Jasmine Luna                 King Kekaulike       5:23.62    5:45.89  
 
Event 19  Girls 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 48.92  1999        Dalrymple, Simms, Tucker, Hammonds, Mililani
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Mililani High School                                50.58      51.08Q  1 
     1) Nicole Mitani                   2) Ciara Quarles                  
     3) Ciera Senas                     4) Britney Stephens               
  2 Kealakehe High School                               51.39      51.13Q  3 
     1) Carolyn Alip                    2) Chelsea Gans                   
     3) Stevie Palacol                  4) Fran Weems                     
  3 Punahou School                                      51.01      51.20Q  2 
     1) Celina Chun                     2) Anna Hildebrand                
     3) Kim Culver                      4) Talitha Liu                    
  4 Baldwin High School                                 51.38      51.18q  3 
     1) Cheyna Tallant                  2) Brittany Feiteira              
     3) Whitney Takeyama                4) Lauren Amano                   
  5 Kauai High School                                   52.04      51.66q  1 
     1) Chelsea Pabo                    2) Emmalani Makepa-Foley          
     3) Ashley Johnston                 4) Tiffany Ikeda-Simao            
  6 Kapolei High School                                 51.68      51.78q  1 
     1) Amber Villegas                  2) Megan Armstrong                
     3) Koutnei Leong                   4) Lucille-Michi Takeda           
  7 Leilehua High School                                51.42      51.83q  2 
     1) Paulina Racette                 2) Erika Elig                     
     3) Mackenzie Cogar-Thomas          4) Vanessa Drake                  
  8 Kamehameha Schools - Oahu                           52.70      52.26q  1 
     1) Rosalie Inouye                  2) Charina Summer                 
     3) Joy Kaopuiki                    4) Jasmine Knight                 
  9 Iolani School                                       52.16      52.37   2 
     1) Whitney Torigoe                 2) Rachel Won                     
     3) Susan Mukai                     4) Lucy Dolly Caires              
 10 Kaiser High School                                  53.39      52.60   2 
     1) Sonia Ribao                     2) Rochele Lee                    
     3) Leialoha Bratton                4) Amber Poling                   
 11 Waimea High School                                  53.94      52.60   1 
     1) Cayla Kitabayashi               2) Elysse Sato                    
     3) Sonya Tacub                     4) Kelly Joyce                    
 12 Radford High School                                 53.20      52.83   2 
     1) Natasha Minor                   2) Charity Burd                   
     3) Brooke Belair                   4) Mariama Cox                    
 13 Sacred Hearts Academy                               52.78      53.04   1 
     1) Ashley Johnson                  2) Marnie Kazarian                
     3) Danielle Gosiaco                4) Korey Johnson                  
 14 Maui High School                                    52.69      53.08   2 
     1) Courtney Cabebe                 2) Holly Diantonio                
     3) Carriebeth Komatsu              4) Trisha Yamamoto                
 15 Konawaena High School                               52.35      53.31   3 
     1) Sarah Foreman                   2) Amy Leyson                     
     3) Grace Hedemann                  4) Catlin Cowel                   
 16 Honokaa High School                                 54.25      53.84   3 
     1) Megan Saito                     2) Emelia Koriyama                
     3) Melani Duldulao                 4) Jessica Brown                  
 17 Kamehameha School - Big Island                      53.63      53.94   1 
     1) Leona Lyons                     2) Kozy Toriano                   
     3) Precious Salazar                4) Mahina Costales                
 18 Moanalua High School                                53.96      54.68   2 
     1) Sophia Garcia                   2) Tasia Thomas                   
     3) Kathryn Nickerson               4) Shantelle Wong                 
 19 Ka'u High School                                    53.30      54.84   3 
     1) LeeAnn Villa                    2) Corrinna Estabilio             
     3) Joanne Saladino                 4) Larissa Edwards                
 20 Waipahu High School                                 54.94      55.53   2 
     1) Noelani Roach                   2) Desiree Adolpho                
     3) Leslieann Juliano               4) Ashley Villamor                
 21 Waiakea High School                                 54.87      55.61   3 
     1) Tara Reed                       2) Brittany Hughes                
     3) Lauren Hallacher                4) Kamie Oda                      
 -- Hawaii Preparatory Academy                          52.29         FS   3 
     1) Chelsea Morriss                 2) Sascha Larsen-Helbing          
     3) Justina Wood                    4) Keri Ogden                     
 -- Lahainaluna HighSchool                              53.24         DQ   3 
     1) Shaina Cacal                    2) Shaila Savella                 
     3) Kerry Roche                     4) Jenna Kosinski                 
 
Event 21  Girls 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 54.41  1998        Endia Abrante, Kaiser                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Fran Weems                   Kealakehe              58.15      58.30Q  1 
  2 Brittney Young               Seabury Hall           59.12      59.94Q  2 
  3 Chantel Franco               SAP                    59.60      60.73Q  3 
  4 Cheynah Farley               Castle                 60.31      60.16Q  1 
  5 Kim Culver                   Punahou                61.01      61.31Q  2 
  6 Erin Wooldridge              King Kekaulike         59.37      62.23Q  3 
  7 Sascha Larsen-Helbing        Hawaii Prep            60.21      60.87q  1 
  8 Natasha Minor                Radford                60.84      61.38q  2 
  9 Lynne Guenther               King Kekaulike                    61.77   1 
 10 Tasia Thomas                 Moanalua               60.99      62.34   3 
 11 Shayna Kapaona               Kamehameha Oahu        59.85      62.61   2 
 12 Terryn Ricketts              Leilehua               62.21      62.69   3 
 13 Brennan Clark                UHL                    61.62      62.81   2 
 14 Susan Mukai                  Iolani                 61.42      62.82   1 
 15 Erika Elig                   Leilehua               62.50      63.84   3 
 16 Savannah Rollins             Kauai                  64.14      63.86   3 
 17 Sarah Foreman                Konawaena              61.14      64.03   1 
 18 O'Rissa Holden               Kalaheo                63.78      64.22   2 
 19 Stephanie Ratte              Punahou                60.84      64.48   3 
 20 Ashley Moorehouse            Kea'au                 63.05      64.91   2 
 21 Desiree Adolpho              Waipahu                63.64      65.06   1 
 22 Jenelle Saribay              Maui High              64.00      68.81   3 
 
Event 23  Girls 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 42.80  2000        Vera Simms, Mililani                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Sarah Nicolaisen             Ka'u                   46.01      46.93Q  1 
  2 June-Ann Lusk                Baldwin                47.90      48.00Q  3 
  3 Alana Durrett                Kamehameha Oahu        49.38      48.54Q  2 
  4 Jennifer Tanaka              SAP                    47.76      48.56Q  3 
  5 Chelsea Morriss              Hawaii Prep            47.58      48.58Q  2 
  6 Grace Hedemann               Konawaena              48.50      49.14Q  1 
  7 Amber Villegas               Kapolei                48.30      48.80q  2 
  8 Rachel Won                   Iolani                 49.40      48.96q  3 
  9 Chelsea Pabo                 Kauai                  49.14      49.75   1 
 10 Carriebeth Komatsu           Maui High              49.86      50.00   1 
 11 Johnna Frantzen              Kalaheo                50.98      50.16   2 
 12 Brennan Clark                UHL                    50.69      50.27   3 
 13 Catlin Cowel                 Konawaena              49.66      50.28   1 
 14 Nicole Smith                 Kamehameha Maui        50.00      50.82   2 
 15 Justina Wood                 Hawaii Prep            50.29      51.44   3 
 16 Carrie Esaki                 Kapaa                  51.14      51.52   1 
 17 Ashley Johnston              Kauai                  49.64      51.59   2 
 18 Jerica Tani-Higa             Kamehameha Oahu        51.41      51.70   1 
 19 Kealani Gangwes              Ka'u                   49.54      52.22   3 
 20 Tara Reed                    Waiakea                51.75      52.35   3 
 21 Brooke Belair                Radford                51.83      52.46   1 
 22 Larissa Edwards              Ka'u                   51.49      52.67   2 
 23 Sherylle Cadiente            Kauai                  52.24      54.32   3 
 24 Kathryn Nickerson            Moanalua               52.02      56.92   2 
 
Event 25  Girls 800 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 2:13.23  1998        Eri Macdonald, Punahou                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Lauren Ho                    HBA                  2:18.76    2:21.43Q  1 
  2 Marisa Schoen                Punahou              2:24.68    2:25.17Q  3 
  3 Keri Ogden                   Hawaii Prep          2:24.56    2:26.20Q  2 
  4 Brittney Young               Seabury Hall         2:28.00    2:23.53Q  1 
  5 Lucille-Michi Takeda         Kapolei              2:26.34    2:25.99Q  3 
  6 Michelle Lee                 Mililani             2:27.04    2:26.70Q  2 
  7 Leialoha Bratton             Kaiser               2:32.74    2:25.83q  1 
  8 Maya Coelho                  Kamehameha Oahu      2:30.76    2:25.86q  1 
  9 Mallory Kurosumi             MPI                  2:29.97    2:27.64   2 
 10 Megan Chock                  Iolani               2:30.83    2:27.89   1 
 11 Danna Friedemann             Kamehameha Oahu      2:31.71    2:28.37   2 
 12 Jennifer Playdon             UHL                  2:28.34    2:28.94   2 
 13 Maris Vanderlee              Baldwin              2:28.87    2:29.20   3 
 14 Terryn Ricketts              Leilehua             2:29.13    2:30.00   3 
 15 Rochele Lee                  Kaiser               2:33.78    2:31.84   3 
 16 Dacia McKinnon               Campbell             2:28.14    2:31.98   1 
 17 Monika Frazier               Kamehameha HI        2:34.66    2:32.00   2 
 18 Carolyn Hayashi              Punahou              2:32.55    2:32.04   1 
 19 Ame Uyema                    Iolani               2:32.46    2:33.66   3 
 20 Breehn Sasaki                Punahou              2:32.24    2:34.70   2 
 21 Mia Saunders                 Kamehameha Oahu      2:32.47    2:35.69   3 
 22 Nikki Russell                Baldwin              2:33.00    2:38.25   2 
 23 Jolynn Sakugawa              St. Anthony          2:34.88    2:42.13   3 
 24 Briana Goodnight             Baldwin              2:34.00    2:42.44   1 
 
Event 27  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 25.04  2002        Lauren Dignam, Iolani                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Fran Weems                   Kealakehe              25.53      25.54Q  2 
  2 June-Ann Lusk                Baldwin                25.41      25.74Q  1 
  3 Jessica Brown                Honokaa                26.51      26.24Q  3 
  3 Brittany Feiteira            Baldwin                25.67      26.24Q  3 
  5 Tasia Thomas                 Moanalua               26.09      26.04Q  2 
  6 Britney Stephens             Mililani               26.25      26.14Q  1 
  7 Kim Culver                   Punahou                26.63      26.34q  1 
  8 Tiffany Ikeda-Simao          Kauai                  26.30      26.44q  1 
  9 Sascha Larsen-Helbing        Hawaii Prep            26.32      26.54   2 
 10 Ciara Quarles                Mililani               26.76      26.74   2 
 11 Chantel Franco               SAP                    26.83      26.84   1 
 11 Erin Wooldridge              King Kekaulike         26.04      26.84   3 
 13 Sarah Nicolaisen             Ka'u                   26.54      26.94   2 
 14 Stephanie Ratte              Punahou                27.33      27.14   2 
 15 Nicole Smith                 Kamehameha Maui        26.94      27.24   3 
 15 Lucy Dolly Caires            Iolani                 27.53      27.24   1 
 17 Susan Mukai                  Iolani                 27.29      27.44   3 
 18 Emmalani Makepa-Foley        Kauai                  27.54      27.84   3 
 19 Chelsea Wolke                McKinley               26.39      28.64   3 
 
Event 29  Girls 3000 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 9:38.03  1999        Victoria Chang, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Lauren Ho                    HBA                 10:31.02   10:49.97Q 
  2 Nicole Anderson              Iolani              10:53.60   10:51.54Q 
  3 Sara Mitman                  Mililani            11:22.14   11:00.39Q 
  4 Lucy Pollard                 Hawaii Prep         11:05.81   11:09.47Q 
  5 Courtney Clement             Moanalua            11:02.24   11:07.74Q 
  6 Emily King                   Moanalua            11:20.34   11:11.07Q 
  7 Katie Craigie                Punahou             11:45.48   11:22.16q 
  8 Arwen Bradley                Seabury Hall        11:53.99   11:22.57q 
  9 Emalia Suehiro               King Kekaulike      11:41.00   11:25.26  
 10 Christina Wong               Punahou             11:28.46   11:26.36  
 11 Ann Miranda                  Castle              12:04.74   11:34.85  
 12 Annzen Salvador              Campbell            11:47.79   11:35.46  
 13 Alicia Greenwell             Honokaa             11:31.00   11:35.56  
 14 Anna French                  Waiakea             11:25.74   11:41.97  
 15 Erin Walsh                   Konawaena           11:50.73   11:44.25  
 16 Rachel Martin                Waimea              12:11.54   11:48.02  
 17 Carrone Rozet                Kamehameha Maui     12:10.20   11:52.10  
 18 Jasmine Luna                 King Kekaulike      12:05.00   12:04.79  
 19 Chloe Bender                 Seabury Hall        12:11.99   12:07.10  
 20 Sharon Chi                   Waiakea             12:05.90   12:12.50  
 21 Malia Williams               Hilo                12:02.42   12:15.83  
 22 Alexandra Pond               Kapaa               12:07.24   12:17.18  
 23 Yumi Miyahara                Kaiser              12:07.74   12:17.55  
 24 Natalie Kurashima            Kamehameha Oahu     12:14.16   12:48.76  
 25 Kawailelenani Carmack        Kapolei             12:14.42   12:56.01  
 
Event 31  Girls 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 4:00.51  1999        Yee, Yap, Macdonald, Berger, Punahou      
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Mililani High School                              4:11.13    4:09.37Q  3 
     1) Jasmine Pratt                   2) Ciara Quarles                  
     3) Michelle Lee                    4) Britney Stephens               
  2 Punahou School                                    4:04.95    4:09.86Q  1 
     1) Samantha Cabreros               2) Piper Marshall                 
     3) Stephanie Ratte                 4) Marisa Schoen                  
  3 Baldwin High School                               4:12.77    4:12.73Q  2 
     1) Cheyna Tallant                  2) Brittany Feiteira              
     3) Lauren Amano                    4) Maris Vanderlee                
  4 Iolani School                                     4:12.92    4:11.12Q  1 
     1) Susan Mukai                     2) Ame Uyema                      
     3) Megan Chock                     4) Lucy Dolly Caires              
  5 Pearl City High School                            4:21.07    4:13.37Q  3 
     1) Keilyn Tanimoto                 2) Cheryl Yasumoto                
     3) Chiemene Sienkiewicz            4) Marjorie Jones                 
  6 Hawaii Preparatory Academy                        4:09.13    4:15.51Q  2 
     1) Chelsea Morriss                 2) Lucy Pollard                   
     3) Keri Ogden                      4) Sascha Larsen-Helbing          
  7 Castle High School                                4:19.43    4:16.04q  2 
     1) Ihilani Haru                    2) Jessica Wilson                 
     3) Malie Monteilh                  4) Cheynah Farley                 
  8 Kaiser High School                                4:19.44    4:16.67q  1 
     1) Kehaulani Kim                   2) Rochele Lee                    
     3) Natalie Chang                   4) Leialoha Bratton               
  9 Kealakehe High School                             4:11.62    4:17.44   3 
     1) Stevie Palacol                  2) Fran Weems                     
     3) Leona Beder                     4) Malea Guerra                   
 10 Radford High School                               4:19.39    4:19.09   3 
     1) Natasha Minor                   2) Brooke Belair                  
     3) Charity Burd                    4) Jordan Kessler                 
 11 Kamehameha Schools - Oahu                         4:13.72    4:19.58   1 
     1) Mia Saunders                    2) Alana Durrett                  
     3) Shayna Kapaona                  4) Maya Coelho                    
 12 Kapolei High School                               4:16.58    4:20.48   2 
     1) Amber Villegas                  2) Miyisha Churchwell             
     3) Koutnei Leong                   4) Lucille-Michi Takeda           
 13 Konawaena High School                             4:18.90    4:23.83   3 
     1) Grace Hedemann                  2) Amy Leyson                     
     3) Catlin Cowel                    4) Sarah Foreman                  
 14 Kea'au High School                                4:29.13    4:27.65   1 
     1) Nina Hagemann                   2) Michelle Tagorda               
     3) Jamilia Epping                  4) Ashley Moorehouse              
 15 Kamehameha School - Big Island                    4:19.97    4:28.07   2 
     1) Mahina Costales                 2) Monika Frazier                 
     3) Leona Lyons                     4) Kozy Toriano                   
 16 Kauai High School                                 4:23.60    4:28.34   3 
     1) Sherylle Cadiente               2) Ashley Johnston                
     3) Savannah Rollins                4) Alison Arakaki                 
 17 Sacred Hearts Academy                             4:25.58    4:28.93   1 
     1) Mary McCabe                     2) Ashley Johnson                 
     3) Danielle Gosiaco                4) Marnie Kazarian                
 18 King Kekaulike                                    4:25.27    4:29.18   2 
     1) Lynne Guenther                  2) Jasmine Luna                   
     3) Chelsea Prones                  4) Erin Wooldridge                
 19 Maui High School                                  4:19.77    4:29.53   1 
     1) Courtney Cabebe                 2) Holly Diantonio                
     3) Kristy Inamasu                  4) Nichole Dye                    
 20 Waiakea High School                               4:29.71    4:37.35   2 
     1) Brittany Hughes                 2) Amanda Schuler                 
     3) Kamie Oda                       4) Anna French                    
            State Trials Boys Results
 
Event 1  Boys Discus Throw
=========================================================================
 Meet Record: * 186-00  2003        Jerrod Avegalio, Kahuku                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1 Brashton Satele              Word of Life          187-10     184-07q 
  2 Daniel Teo-Nesheim           Hawaii Prep           172-11     176-06q 
  3 Tavita Vave                  Maui High             159-06     159-04q 
  4 Lolomana Mikaele             Damien                160-05     158-06q 
  5 Kepa Gaison                  Kamehameha Oahu       156-10     156-06q 
  6 Elijah Medeiros              Hilo                  155-09     151-09q 
  7 Kamuela Kapanui              Kamehameha Oahu       157-09     150-03q 
  8 Beltshazaar Fruean           Leilehua              140-08     148-10q 
  9 Sione Tau                    Damien                142-03     148-08  
 10 Lilo Allen                   Farrington            157-03     145-03  
 11 Trenson Himalaya             Baldwin               139-11     144-03  
 12 Larry Maluatoga              Iolani                147-03     141-04  
 13 Samson Shigetomi             Iolani                135-09     139-03  
 14 Ian Dulan                    Kamehameha HI         142-06     139-00  
 15 Branden Machado              Kapolei               141-05     138-07  
 16 Sione Sunia                  Baldwin               140-00     136-10  
 17 Joshua Souza                 Maui High             144-06     136-03  
 18 Jacob Achiu                  Campbell              143-05     133-09  
 19 Jonathan Kane                Kamehameha Oahu       152-02     133-07  
 20 Vuni Funaki                  McKinley              136-00     133-01  
 21 Glen Kuresa                  Lahainaluna           139-11     130-03  
 22 Maasi Mataele                Maui High             153-06     128-03  
 23 Kyle Wall                    Kahuku                138-08     124-05  
 24 Eddie Williams               Damien                142-01     121-11  
 25 Nathaniel Seronio            Kapolei               138-01     102-07  
 -- Raphale Ieru                 McKinley              136-00       FOUL  
 -- Jordan Spencer               Roosevelt             138-09       FOUL  
 
Event 4  Boys Shot Put
=========================================================================
 Meet Record: * 59-08.75  1997        Kaione Crabb, Punahou                    
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Daniel Teo-Nesheim           Hawaii Prep         59-00.00   58-00.00q 
  2 Brashton Satele              Word of Life        52-04.25   51-09.75q 
  3 Kapono Rawlins-Crivello      Kamehameha Oahu     48-10.75   50-05.00q 
  4 Kepa Gaison                  Kamehameha Oahu     52-07.50   49-10.00q 
  5 Sione Sunia                  Baldwin             50-08.00   49-03.50q 
  6 Tavita Vave                  Maui High           53-00.50   48-05.75q 
  7 Sione Tau                    Damien              49-11.50   47-05.50q 
  8 Shaun Lavao                  Farrington          48-03.00   47-04.50q 
  9 Maasi Mataele                Maui High           51-10.00   47-01.25  
 10 Jonathan Kane                Kamehameha Oahu     53-03.75   46-10.25  
 11 Beltshazaar Fruean           Leilehua            48-09.25   46-00.00  
 12 Thomas Salek                 Baldwin             47-07.25   44-08.00  
 13 Akalifa Tau                  Damien              46-07.00   44-01.50  
 14 Desmond Cabilles             Baldwin             46-00.25   43-08.75  
 15 Glen Kuresa                  Lahainaluna         47-01.50   42-07.25  
 16 Jacob Achiu                  Campbell            47-05.00   41-09.00  
 -- Larry Maluatoga              Iolani              47-06.50       FOUL  
 
Event 5  Boys Long Jump
=========================================================================
 Meet Record: * 23-04.25  1983        Koldene Walsh, Leilehua                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Reece Alnas                  Kamehameha HI       20-09.75   21-09.50q 
  2 Kealoha Pilares              Damien              21-02.50   21-01.25q 
  3 Anthony Taylor               Kamehameha Oahu     22-06.75   21-00.00q 
  4 Jonovan Santos               Mililani            21-11.50   20-11.25q 
  5 Redmond Tutor                Kahuku              21-08.00   20-10.50q 
  6 AJ Clark                     UHL                 21-08.50   20-08.50q 
  7 Spencer Hafoka               Kahuku              21-00.00   20-08.25q 
  8 Malkum Cachero-Wimbish       Kealakehe           20-07.50   20-08.00q 
  9 Justin Silva                 Word of Life        20-05.00   20-07.50  
 10 Keanamana Silva              Kamehameha HI       20-11.25   20-06.25  
 11 Dave Lopez                   Waialua             21-01.00   20-06.00  
 12 Robert Fukuhara              Roosevelt           21-02.00   20-04.50  
 13 Joshua Fial                  Pearl City          21-02.75   20-03.25  
 14 Shaka Batson                 Maui High           20-11.75   20-01.75  
 15 Aaron Mun                    Punahou             20-06.50   19-11.00  
 16 Mark Wetter                  Mililani            20-05.00   19-09.00  
 17 Joshua Obena                 Pearl City          20-07.25   19-08.00  
 18 VJ Wusstig                   Honokaa             21-01.25   19-07.50  
 18 Tye Perdido                  Seabury Hall        20-04.00   19-07.50  
 20 Bronson Kaneao               Kea'au              20-06.25   19-06.75  
 21 Travis Uale                  Kamehameha Oahu     20-04.25   19-05.50  
 22 Cody Tesoro                  Baldwin             20-00.50   19-04.50  
 23 Matt Tsujimura               Punahou             20-10.00   19-03.75  
 24 Charleston Jones             Kea'au              20-01.25   19-03.50  
 25 Jaron Garcia                 Ka'u                20-01.00   19-03.25  
 26 Juan Lewis                   Radford             21-03.25   18-11.50  
 27 Chris Dickerson              Mililani            20-01.00   18-11.00  
 28 William Puaa                 Maui High           20-03.50   18-06.75  
 
Event 7  Boys Triple Jump
=========================================================================
 Meet Record: * 48-01  1986        Larry Khan-Smith, Campbell                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Travis Uale                  Kamehameha Oahu     43-01.00   43-06.50q 
  2 Kealoha Pilares              Damien              44-07.00   43-01.50q 
  3 Anthony Taylor               Kamehameha Oahu     41-10.00   43-01.00q 
  4 Redmond Tutor                Kahuku              43-01.00   42-05.75q 
  5 Brian Matsumoto              Punahou             45-11.00   41-08.75q 
  6 Dave Lopez                   Waialua             43-03.50   41-05.25q 
  7 Malkum Cachero-Wimbish       Kealakehe           41-05.75   41-03.25q 
  8 Brandon Hardin               Kamehameha Oahu     41-08.00   40-10.00q 
  9 Chris Dickerson              Mililani            41-03.25   40-07.00  
 10 Joshua Obena                 Pearl City          41-10.50   40-06.00  
 11 David Aponte                 Mililani            41-06.00   40-05.75  
 12 Cody Tesoro                  Baldwin             42-07.00   40-04.50  
 13 William Puaa                 Maui High           40-08.00   40-01.50  
 14 Maka Kahoano                 Mililani            40-08.00   40-00.50  
 15 Justin Ching                 Maryknoll           41-00.00   39-09.00  
 16 Elijah Bumanglog             Waipahu             40-00.25   39-08.50  
 16 Kollin Morikawa              Waimea              40-05.25   39-08.50  
 18 Charleston Jones             Kea'au              40-02.50   39-07.00  
 19 Lancelot Ako                 Ka'u                40-02.50   39-06.50  
 20 Tomasi Fuller                Kahuku              40-05.00   39-03.50  
 21 Anthony Parilla              Maui High           41-01.00   38-07.50  
 22 Bronson Kaneao               Kea'au              40-05.00   38-05.75  
 23 Tony Frantela                Waianae             40-01.00   37-09.50  
 
Event 10  Boys High Jump
=========================================================================
 Meet Record: *  6-09  1998        Kris Cuaresma-Primm, Mid-Pacific Institute  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jeremy Hayes                 Radford              6-02.00    5-10.00q 
  1 Donovan Lim                  Punahou              6-06.00    5-10.00q 
  1 Michael Alices               Kaiser               6-04.00    5-10.00q 
  1 Juan Lewis                   Radford              6-02.00    5-10.00q 
  1 Napua Canda                  Waiakea              6-00.00    5-10.00q 
  1 Dillon Domingo               Honokaa              5-10.00    5-10.00q 
  1 Stanley Nihipali             St. Louis            6-02.00    5-10.00q 
  1 Aukai Lai                    Waianae              6-00.00    5-10.00q 
  1 Gary Satterwhite             Radford              6-00.00    5-10.00q 
  1 Beau Brown                   St. Anthony          6-02.50    5-10.00q 
  1 Matthew Maze                 Hawaii Prep          6-03.00    5-10.00q 
  1 Kamaka Camarillo             Kamehameha Maui      6-00.00    5-10.00q 
  1 Matthew Endo                 Iolani               6-02.00    5-10.00q 
  1 Ethan Higa                   Baldwin              6-00.00    5-10.00q 
 -- David Aponte                 Mililani             5-10.00         NH  
 -- Jesse Slade                  Kauai                5-10.00         NH  
 -- Jack Flemming                Waipahu              5-10.00         NH  
 -- Scott Suzuki                 Baldwin              6-00.00         NH  
 -- Daniel Kalai                 Kamehameha HI        5-10.00         NH  
 -- Quincy Crowell               Kamehameha Oahu      5-10.00         NH  
 -- Bryce Walsh                  Punahou              5-10.00         NH  
 -- Riley Castillo               Kamehameha Oahu      5-10.00         NH  
 
Event 12  Boys Pole Vault
=========================================================================
 Meet Record: * 15-03  1997        Bubba Maclean, St. Anthony                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Matt Montoya                 Mililani            13-00.00   12-00.00q 
  1 Nick Shaeffer                Hilo                12-06.00   12-00.00q 
  1 Evan Killips                 Iolani              12-06.00   12-00.00q 
  1 Niegel Rozet                 Kamehameha Oahu     11-06.00   12-00.00q 
  1 Kaniela Lyman-Mersereau      Punahou             13-06.00   12-00.00q 
  1 Dane Lee                     Punahou             13-00.00   12-00.00q 
  1 Kendall Grimes               Punahou             14-00.00   12-00.00q 
  1 Kalin Higa                   Maui High           13-00.00   12-00.00q 
  1 William Puaa                 Maui High           12-09.00   12-00.00q 
  1 Erik Rasmussen               St. Anthony         13-03.00   12-00.00q 
  1 Charles Fasi                 Iolani              14-06.00   12-00.00q 
  1 Joey Nakamura                Moanalua            11-06.00   12-00.00q 
  1 Erik Watson                  Maui High           13-06.00   12-00.00q 
 14 Luong Ly                     Hilo                13-00.00   11-06.00  
 14 Gabe Montero                 Mililani            12-06.00   11-06.00  
 14 Danson Cappo                 Kamehameha Oahu     11-06.00   11-06.00  
 14 Steven Bolosan-Shenn         Moanalua            12-00.00   11-06.00  
 14 Mahikumakani Crabbe          Kamehameha Oahu     12-00.00   11-06.00  
 -- Jon-Michael Delima           Baldwin             11-06.00         NH  
 -- Christopher Mello            Hilo                13-09.75         NH  
 
Event 14  Boys 110 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 14.44  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Spencer Hafoka               Kahuku                 15.34      15.19q  3 
  2 Manuel Benitez               Damien                 15.51      15.26q  3 
  3 Joshua Fial                  Pearl City             14.96      15.46q  2 
  4 Arthur Bridenstein           Kahuku                 15.64      15.76q  2 
  5 Taylor Burrill               Maui High              14.88      15.80q  1 
  6 Travis Uale                  Kamehameha Oahu        15.78      15.80q  2 
  7 D'Andre Benjamin             Mililani               16.36      15.92q  3 
  8 Wilder McAndrews             Kamehameha Oahu        16.01      15.98q  1 
  9 Andrew Queen                 Hawaii Prep            15.82      16.02   3 
 10 Isaac Gomes                  Roosevelt              15.94      16.05   3 
 11 Michael Yee                  Punahou                16.19      16.21   2 
 12 Anthony Parilla              Maui High              15.70      16.25   1 
 13 Lance Okasaki                Kauai                  16.44      16.26   2 
 14 Tomasi Fuller                Kahuku                 15.74      16.28   1 
 15 Ryan Burciaga                Radford                16.40      16.65   3 
 16 Robert Cannell               Iolani                 16.64      16.76   1 
 17 Joseph Brundidge             Radford                16.30      17.37   1 
 18 Keoki Cooper                 Hilo                   16.34      18.26   2 
 
Event 16  Boys 100 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 10.80  1999        Shane Victorino, St. Anthony                
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Troy Yamase                  Waimea                 11.24      10.94Q  2 
  2 Joshua Villoria              Farrington             10.94      11.14Q  1 
  3 Kenny Estes                  Waimea                 11.08      11.34Q  3 
  4 Gilbert Fune                 Maui High              11.13      11.04Q  2 
  5 Jonovan Santos               Mililani               11.18      11.34Q  1 
  6 Michael Alices               Kaiser                 11.24      11.44Q  3 
  7 Mauhe Moala                  Kahuku                 11.44      11.14q  2 
  7 Jensen Somera                Baldwin                10.94      11.14q  2 
  9 Makini Sosa                  Mililani               11.34      11.44   2 
 10 Justin Saniatan              Kamehameha Oahu        11.34      11.54   2 
 10 Charles Hippler              Baldwin                11.42      11.54   3 
 12 Nicholas Inferrera           St. Louis              11.10      11.64   3 
 12 VJ Wusstig                   Honokaa                11.28      11.64   3 
 14 Bronson Tanaka               Castle                 11.34      11.67   1 
 15 Patrick Fujikawa             Maui High              11.20      11.74   1 
 16 Shaun Santiago               Kealakehe              11.41      11.84   3 
 17 Eric Oroc                    Waimea                 11.34      11.94   1 
 
Event 18  Boys 1500 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 4:05.79  2002        Todd Iacovelli, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Mykah Norville               Hoala                4:09.28    4:16.99Q 
  2 Peter Deptula                Punahou              4:10.41    4:19.53Q 
  3 Patrick Stover               Konawaena            4:18.53    4:17.19Q 
  4 Alexander Stephenson         Iolani               4:16.43    4:23.81Q 
  5 Matthew Ching                Kamehameha Oahu      4:22.61    4:22.83Q 
  6 Casey Nishimura              MPI                  4:24.94    4:25.45Q 
  7 Kon Weber                    Iolani               4:28.31    4:25.38q 
  8 Everett Jellinek             Punahou              4:26.15    4:27.40q 
  9 Ramon Melendez               Mililani             4:27.97    4:34.09  
 10 Carl Adolpho                 Molokai              4:26.14    4:36.61  
 11 Gabriel El-Swaify            Punahou              4:29.04    4:36.81  
 12 Nicholas Hagemann            Kea'au               4:24.87    4:40.03  
 13 Jonathan Taketani            Baldwin              4:27.14    4:43.54  
 14 Aaron Yee                    Maryknoll            4:26.60    4:46.10  
 
Event 20  Boys 4x100 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 42.98  2003        Pacheco, Rivers, Bascar, Somera, St. Anthony
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Waimea High School                                  44.14      43.35Q  4 
     1) Thomas Batis                    2) Kenny Estes                    
     3) Eric Groc                       4) Troy Yamase                    
  2 Kamehameha Schools - Oahu                           43.46      43.36Q  2 
     1) Peter Pang                      2) Joshua Guth                    
     3) Reggie Torres                   4) Parrish Brito                  
  3 Kahuku High School                                  43.29      43.75Q  1 
     1) Spencer Hafoka                  2) Mauhe Moala                    
     3) John Cumings                    4) AJ Victorian                   
  4 Mililani High School                                43.74      44.04Q  3 
     1) Mark Wetter                     2) Makini Sosa                    
     3) Peter Poentis                   4) Jonovan Santos                 
  5 Maui High School                                    44.30      44.33q  3 
     1) Shaka Batson                    2) Patrick Fujikawa               
     3) Gilbert Fune                    4) Anthony Parilla                
  6 Hilo High School                                    44.66      44.44q  1 
     1) Shawn Dearing                   2) Kekoa Chavez                   
     3) Keoki Cooper                    4) Elijah Medeiros                
  7 Kealakehe High School                               44.48      44.53q  1 
     1) Malkum Cachero-Wimbish          2) Matt Orvis                     
     3) Jinho Tohara                    4) Shaun Santiago                 
  8 Baldwin High School                                 45.16      44.83q  4 
     1) Jensen Somera                   2) Kahai Sevilla                  
     3) Bradley Cacayorin               4) Cody Tesoro                    
  9 Waiakea High School                                 45.28      45.01   2 
     1) Anthony Owens                   2) Shannon Kaleo                  
     3) Joseph Hanohano                 4) Johnathon Souza                
 10 Radford High School                                 44.42      45.06   2 
     1) Trevor Maldon                   2) Stephen Baughn                 
     3) Ian Travers                     4) Juan Lewis                     
 11 Damien Memorial High Scho                           45.28      45.10   3 
     1) Va'a Faualo                     2) Manuel Benitez                 
     3) Mike Sipili                     4) Kealoha Pilares                
 12 Hawaii Preparatory Academy                          45.16      45.44   3 
     1) Andrew Queen                    2) Collin Saxby                   
     3) Matthew Maze                    4) Garrison Queen                 
 13 Kalaheo High School                                 45.57      45.70   4 
     1) Dominic Simon                   2) Koakela Siliga                 
     3) Marvin Judd                     4) Willie Haile                   
 14 Kauai High School                                   45.74      45.71   4 
     1) Lance Okasaki                   2) Jesse Slade                    
     3) Jeffrey Tabalba                 4) Kevin Cadiente                 
 15 Nanakuli High School                                45.92      45.73   1 
     1) Edmond Ybarra                   2) Antonio Bowen                  
     3) Ronald Peneku                   4) Julio Jesus                    
 16 Kapolei High School                                 45.44      45.73   1 
     1) Jon Santiago                    2) Scott-Allen Jenks              
     3) Jonathan Medeiros               4) Kamuela Foki                   
 17 Castle High School                                  45.94      45.87   1 
     1) Allen Losbog                    2) Victor Clore                   
     3) Bronson Tanaka                  4) Ethan Rista                    
 18 Word of Life Academy                                45.99      45.98   2 
     1) Chris Cutkelvin                 2) Carl Montiho                   
     3) Michael Hanakahi                4) Justin Silva                   
 19 Waianae High School                                 45.84      46.00   2 
     1) Kala Honda                      2) Paul Rose                      
     3) Joe Abell                       4) Chad Puha                      
 20 Iolani School                                       45.77      46.58   3 
     1) Robert Cannell                  2) Justin Iwasaki                 
     3) Tyler Hee                       4) Ryan Hlivak                    
 21 Kea'au High School                                  45.56      46.83   3 
     1) Charleston Jones                2) James Handley                  
     3) Christopher Pelayo              4) Bronson Kaneao                 
 22 Kamehameha School - Big Island                      45.37      48.72   1 
     1) Reece Alnas                     2) Keanamana Silva                
     3) Leon Peralto                    4) Kalai Deguzman                 
 23 Kaiser High School                                  45.54      49.76   2 
     1) Shenon Moore                    2) Phillip Westbrook              
     3) Micah Inoue                     4) Trevor Wong                    
 -- Punahou School                                      43.89        DNF   4 
     1) Neil Onizuka                    2) Tory Shimabukuro               
     3) Jesse Brown                     4) Matt Tsujimura                 
 -- Leilehua High School                                45.24        DNF   4 
     1) Rooney Racoma                   2) Rickey Bell                    
     3) Mene Coffin                     4) Beltshazaar Fruean             
 -- Honokaa High School                                 45.09        DNF   2 
     1) Brandon Fair                    2) Dillon Domingo                 
     3) Eli Bowman                      4) VJ Wusstig                     
 
Event 22  Boys 400 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 48.66  1997        Bennett Valencia, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Collin Saxby                 Hawaii Prep            49.97      50.47Q  2 
  2 Redmond Tutor                Kahuku                 50.96      50.82Q  3 
  3 Matt Orvis                   Kealakehe              49.73      51.38Q  1 
  4 Jesse Brown                  Punahou                50.97      50.66Q  2 
  5 Parrish Brito                Kamehameha Oahu        52.23      51.54Q  3 
  6 Kinohi Warrington            Kamehameha Oahu        52.77      51.83Q  1 
  7 Joshua Guth                  Kamehameha Oahu        52.25      52.26q  2 
  8 Jonathan Medeiros            Kapolei                52.37      52.35q  1 
  9 Ronald Peneku                Nanakuli               51.74      52.55   1 
 10 Suaesi Tuimaunei             Kahuku                 51.86      52.60   1 
 11 Tye Perdido                  Seabury Hall           52.74      52.65   3 
 12 Saba Young                   Kea'au                 51.97      52.70   2 
 13 Leon Drake                   Leilehua               52.64      52.96   2 
 14 Shawn Dearing                Hilo                   52.48      53.11   1 
 15 Brian Ng                     Konawaena              50.81      53.21   3 
 16 Tyler Hee                    Iolani                 52.83      53.26   2 
 17 Allen Pimenta                St. Louis              53.17      53.27   3 
 18 Matt Ezer                    Punahou                52.97      53.31   2 
 19 Jesse Henderson              King Kekaulike         52.89      53.36   1 
 20 Antoni Valenti               McKinley               52.65      53.49   3 
 21 AJ Clark                     UHL                    52.21      53.67   3 
 22 Mark Ing                     Kamehameha Maui        53.11      54.34   3 
 
Event 24  Boys 300 Meter Hurdles
============================================================================
 Meet Record: * 38.10  1999        Dana Navarro-Arias, Maui High School        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kekoa Chavez                 Hilo                   40.28      40.18Q  2 
  2 Tomasi Fuller                Kahuku                 41.74      40.91Q  3 
  3 Spencer Hafoka               Kahuku                 40.94      40.98Q  1 
  4 Joshua Fial                  Pearl City             40.33      41.09Q  3 
  5 Mark Wetter                  Mililani               40.25      41.16Q  1 
  6 Arthur Bridenstein           Kahuku                 41.64      41.50Q  2 
  7 Keoki Cooper                 Hilo                   40.43      41.25q  3 
  8 D'Andre Benjamin             Mililani               43.00      41.25q  3 
  9 Thomas Owens                 Pearl City             41.74      41.26   1 
 10 Anthony Parilla              Maui High              42.58      41.67   3 
 11 Ethan Rista                  Castle                 41.45      41.81   2 
 12 Andrew Queen                 Hawaii Prep            40.57      41.85   2 
 13 Michael Yee                  Punahou                41.51      41.98   3 
 14 Aaron Delos Reyes            Molokai                42.08      42.03   2 
 15 Isaac Gomes                  Roosevelt              42.24      42.11   1 
 16 Lance Okasaki                Kauai                  42.60      42.51   1 
 17 Matthew Quitiquit            Hawaii Prep            42.15      42.54   3 
 18 Daniel Truong                Kamehameha Oahu        42.15      42.57   1 
 19 Taylor Burrill               Maui High              40.62      43.22   1 
 20 Jeremy Aubrey                Baldwin                42.15      43.34   2 
 21 Allen Losbog                 Castle                 42.34      43.46   2 
 22 Deryk Lim                    Punahou                41.72      44.91   1 
 23 Chris Wong                   Punahou                42.74      45.90   2 
 
Event 26  Boys 800 Meter Run
============================================================================
 Meet Record: * 1:51.1h  1983        Joey Bunch, Radford                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Bryson Pascua                Pearl City           1:59.90    1:59.18Q  1 
  2 Mykah Norville               Hoala                2:00.76    1:59.83Q  3 
  3 Patrick Stover               Konawaena            1:59.91    2:00.72Q  2 
  4 Jesse Moniz                  Kamehameha Oahu      2:01.95    1:59.70Q  1 
  5 Peter Deptula                Punahou              2:00.64    2:00.59Q  3 
  6 Dennis Swart                 Kaiser               2:05.44    2:01.27Q  2 
  7 Thomas Raymond               Iolani               2:01.18    2:01.38q  1 
  8 Ben Zenk                     Honokaa              2:01.00    2:01.67q  2 
  9 Brandon Fair                 Honokaa              2:02.02    2:01.69   2 
 10 Chris Dela Cruz              Kamehameha Maui      2:02.63    2:03.21   3 
 11 Ryan Dela Cruz               Kapolei              2:03.47    2:03.24   3 
 12 John Otaguro                 Roosevelt            2:05.25    2:03.61   1 
 13 Paul Nelson                  Punahou              2:04.50    2:04.03   2 
 14 Mathew Imada                 Iolani               2:04.68    2:06.55   2 
 15 Robert Leelor                Kealakehe            2:06.63    2:08.75   1 
 16 Ben Kameth                   Hilo                 2:05.83    2:10.21   3 
 17 Louiegy Ponce                Molokai              2:06.19    2:10.75   3 
 
Event 28  Boys 200 Meter Dash
============================================================================
 Meet Record: * 21.90  2004        Joseph Locey, Kapaa                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Joseph Locey                 Kapaa                  22.44      22.04Q  2 
  2 Joshua Villoria              Farrington             22.34      22.34Q  1 
  3 Kenny Estes                  Waimea                 22.55      22.64Q  3 
  4 Matt Orvis                   Kealakehe              22.90      22.94Q  4 
  5 AJ Victorian                 Kahuku                 23.14     J22.94Q  4 
  6 Jesse Brown                  Punahou                23.24      22.74q  3 
  7 Gilbert Fune                 Maui High              22.81      23.04q  4 
  8 Juan Lewis                   Radford                23.02     J23.04q  1 
  9 Nicholas Inferrera           St. Louis              23.26     J23.04   2 
 10 Keanamana Silva              Kamehameha HI          23.13      23.14   3 
 11 Kekoa Chavez                 Hilo                   23.44     J23.14   4 
 12 AJ Clark                     UHL                    23.06      23.24   2 
 13 Suaesi Tuimaunei             Kahuku                 23.38     J23.24   3 
 14 VJ Wusstig                   Honokaa                22.93      23.34   3 
 14 Kevin Cadiente               Kauai                  23.00      23.34   1 
 16 Ronald Peneku                Nanakuli               23.44      23.44   4 
 17 Collin Saxby                 Hawaii Prep            23.29      23.54   1 
 18 Shawn Dearing                Hilo                   22.98      23.64   2 
 18 Willie Haile                 Kalaheo                23.14      23.64   4 
 20 Charles Hippler              Baldwin                23.47      23.74   2 
 21 Makini Sosa                  Mililani               23.34      23.84   2 
 21 Isaac Gomes                  Roosevelt              23.44      23.84   2 
 23 Tye Perdido                  Seabury Hall           23.44      23.94   1 
 23 Kahai Sevilla                Baldwin                23.46      23.94   1 
 25 Saba Young                   Kea'au                 23.28      24.04   1 
 26 Jonathan Medeiros            Kapolei                23.35      24.24   3 
 27 Gagamoe Manuma Jr            Kamehameha Oahu        23.52      25.44   3 
 
Event 30  Boys 3000 Meter Run
=========================================================================
 Meet Record: * 9:01.80  2002        Todd Iacovelli, Punahou                   
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
  1 Jeremy Kamakaala             Kamehameha Oahu      9:15.15    9:26.83Q 
  2 Mykah Norville               Hoala                9:27.95    9:27.28Q 
  3 Owen Martel                  Punahou              9:40.16    9:34.14Q 
  4 Emmett Weatherford           Hawaii Prep          9:34.65    9:34.23Q 
  5 Scott Martin                 Waimea               9:50.44    9:36.38Q 
  6 Stefano Barbis               Hilo                 9:35.70    9:37.58Q 
  7 Alexander Stephenson         Iolani               9:28.86    9:39.12q 
  8 Nathan Martin                Waimea               9:57.54    9:40.91q 
  9 Kon Weber                    Iolani               9:47.21    9:41.75  
 10 Michael Evans                Waiakea              9:44.64    9:41.95  
 11 Keoni Ucker                  Alliance             9:47.78    9:46.00  
 12 Brin Kelley                  Hilo                 9:44.57    9:46.44  
 13 Matthew Kodama               Castle               9:56.23    9:49.20  
 14 Carl Adolpho                 Molokai              9:50.43    9:49.81  
 15 Thomas Roten                 Kalaheo              9:56.51    9:51.37  
 16 Michael Dain                 Kapolei              9:42.06    9:52.93  
 17 Travis Larsen-Helburg        Honokaa              9:58.39    9:55.39  
 18 Casey Nishimura              MPI                  9:57.57   10:00.84  
 19 Reid Arakaki                 Kalani               9:50.22   10:01.60  
 
Event 32  Boys 4x400 Meter Relay
============================================================================
 Meet Record: * 3:20.2h  1985        Williams, Curry, Brackemhoff, Lee, Radford
    School                                               Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Kahuku High School                                3:28.64    3:26.74Q  3 
     1) Suaesi Tuimaunei                2) Tomasi Fuller                  
     3) Spencer Hafoka                  4) Redmond Tutor                  
  2 Kamehameha Schools - Oahu                         3:24.65    3:28.88Q  1 
     1) Joshua Guth                     2) Kyle Pidot                     
     3) Parrish Brito                   4) Kinohi Warrington              
  3 Mililani High School                              3:29.27    3:29.33Q  2 
     1) John Reeves                     2) Mark Wetter                    
     3) Sean Piano                      4) Jonovan Santos                 
  4 Pearl City High School                            3:31.01    3:29.88Q  1 
     1) Joshua Fial                     2) Austen Hagio                   
     3) Bryson Pascua                   4) Thomas Owens                   
  5 Punahou School                                    3:26.29    3:31.30Q  2 
     1) Brian Matsumoto                 2) Matt Ezer                      
     3) Ben Strand                      4) Jesse Brown                    
  6 Hilo High School                                  3:28.48    3:32.28Q  3 
     1) Shawn Dearing                   2) Kekoa Chavez                   
     3) Keoki Cooper                    4) Nick Shaeffer                  
  7 Honokaa High School                               3:36.60    3:32.42q  1 
     1) VJ Wusstig                      2) Ben Zenk                       
     3) Dillon Domingo                  4) Brandon Fair                   
  8 Hawaii Preparatory Academy                        3:32.81    3:33.31q  1 
     1) Andrew Queen                    2) Matthew Maze                   
     3) Matthew Quitiquit               4) Collin Saxby                   
  9 Kapolei High School                               3:36.24    3:34.93   1 
     1) Scott-Allen Jenks               2) Jonathan Medeiros              
     3) Ryan Dela Cruz                  4) Tavis Adkins-Cabana            
 10 Baldwin High School                               3:34.45    3:35.07   2 
     1) Bradley Cacayorin               2) Jensen Somera                  
     3) Scott Russell                   4) Sam Ohashi-White               
 11 Iolani School                                     3:33.42    3:35.32   3 
     1) Tyler Hee                       2) Thomas Raymond                 
     3) Mathew Imada                    4) Kai Iwasaki                    
 12 Kealakehe High School                             3:33.00    3:36.55   2 
     1) Malkum Cachero-Wimbish          2) Robert Leelor                  
     3) Shaun Santiago                  4) Matt Orvis                     
 13 Molokai High School                               3:34.40    3:37.89   3 
     1) Troy Dela Cruz                  2) Aaron Delos Reyes              
     3) Louiegy Ponce                   4) Jared Sasada                   
 14 McKinley High School                              3:38.51    3:38.88   3 
     1) Antoni Valenti                  2) Joseph Harris                  
     3) Zoltan Matuz                    4) Stephen Cheng                  
 15 Nanakuli High School                              3:39.14    3:40.69   2 
     1) Antonio Bowen                   2) Edmond Ybarra                  
     3) Ronald Peneku                   4) Julio Jesus                    
 16 Maui High School                                  3:37.91    3:42.87   3 
     1) Kenneth Agdinaoay               2) Mitchell Crim                  
     3) Gilbert Fune                    4) Erik Watson                    
 17 Kamehameha School - Maui                          3:37.44    3:50.54   2 
     1) Mark Ing                        2) Tylor Bantilan                 
     3) Austin DeRego                   4) Kainalu Severson