Make your own free website on Tripod.com

HOME / LOCAL SPORTS

Monday, April 16, 2007 10:54 AM

 
Baldwin girls win seven events at MIL Meet No. 4

PUKALANI – Asia Okamura and June Ann Lusk each won two events to lead the Baldwin High School girls track and field team to seven victories overall at the Maui Interscholastic League Meet No. 4 held on Friday at King Kekaulike.

Okamura won the 100-meter hurdles in a time of 18.1 seconds and placed first in the pole vault by clearing 8 feet, 6 inches.

Lusk took first in the 300 hurdles in a time of 48.9 seconds and also finished first in the long jump with a leap of 15 feet, 6 inches.

On the boys side, Mitchell Crim of Maui High and Jason Bisera of St. Anthony each won two events. Crim finished first in the 200 (22.8 seconds) and 400 (52.0 seconds). Bisera won the long jump (20 feet, 9 inches) and triple jump (40 feet, 6.5 inches).

MIL MEET NO. 4

Friday’s Results At King Kekaulike

Varsity girls

100 hurdles–1. Asia Okamura, Baldwin, 18.1; 2. Julie Cox, Baldwin, 18.1; 3. Jamie Domingo, Baldwin, 19.8; 4. Stacie Takahashi, Maui High, 21.02.

100–1. Nicole Smith, Kamehameha Maui, 13.0; 2. Maile Thomas, Baldwin, 13.5; 3. Bianca Rajan, King Kekaulike, 13.7; 4. Kerry Roche, Lahainaluna, 14.1; 5. Mami Tabata, Baldwin, 14.4; 6. Shaelia Sanders, Maui High, 14.9.

1500–1. Hailey Grossman, Seabury Hall, 5:10.8; 2. Kaahumanu Rosset, Kamehameha Maui, 5:14.9; 3. Briana Goodnight, Baldwin, 5:31.4; 4. Jade Silver, Seabury Hall, 5:38.6; 5. Anna Schlueter, Maui High, 5:49.3; 6. Kelsey Abellanida, King Kekaulike, 5:49.5; 7. Erica Davidge, King Kekaulike, 6:07.7; 8. Courtney Miyamoto, Baldwin, 6:09.7; 9. Kim Wark, Baldwin, 6:16.6; 10. Kelsie Mackie, Seabury Hall, 6:23.9; 11. Andrea Martin Delcampo, Maui High, 6:54.0; 12. Margaret Higa, Maui High, 7:37.5.

400 relay–1. Baldwin, 49.7; 2. King Kekaulike, 53.4; 3. Baldwin #1, 56.8; 4. Maui High, 56.9; 5. Maui High JV, 58.5.

400–1. Ciera Wilson, Baldwin, 64.4; 2. Lisa Borges, St. Anthony, 68.3; 3. Jamie Rezents, Baldwin, 77.5; 4. Kristie Matsunaga, Baldwin, 79.4.

300 hurdles–1. June Ann Lusk, Baldwin, 48.9; 2. Alex Fell, King Kekaulike, 53.4; 3. Julie Cox, Baldwin, 54.2; 4. Erica Davidge, King Kekaulike, 54.6; 5. Asia Okamura, Baldwin, 56.0.

800–1. Brittany Young, Seabury Hall, 2:30.6; 2. Hailey Grossman, Seabury Hall, 2:36.5; 3. Briana Goodnight, Baldwin, 2:39.7; 4. Selina Swatek, King Kekaulike, 2:40.7; 5. Hyeri Kim, Baldwin, 3:02.4; 6. Roosevelt Golino, Maui High, 3:10.0; 7. Jennifer Reynolds, Maui High, 3:10.1; 8. Stella Ong, Maui High, 3:20.6.

200m–1. Brittany Feiteira, Baldwin, 25.3; 2. Ciera Wilson, Baldwin, 26.8; 3. Maile Thomas, Baldwin, 27.1; 4. Nicole Smith, Kamehameha Maui, 27.9; 5. Bianca Rajan, King Kekaulike, 28.0; 6. Shaelia Sanders, Maui High, 32.1.

3000–1. Bailey Massenburg, King Kekaulike, 12:11.1; 2. Shannon Whener, Maui High, 13:00.7.

1600 relay–1. Baldwin #1, 4:12.2; 2. Seabury Hall, 4:33.0; 3. King Kekaulike #2, 4:37.3; 4. King Kekaulike #1, 4:40.4; 5. Baldwin #2, 5:08.7.

High jump–1. Chelsie Machida, Maui High, 5-4; 2. Jordan Kilgore, Lahainaluna, 4-8; 2. Kristy Inamasu, Maui High, 4-8; 4. Kerry Roche, Lahainaluna, 4-4; 4. Ana Schlueter, Maui High, 4-4.

Pole vault–1. Asia Okamura, Baldwin, 8-6; 2. Erica Davidge, King Kekaulike, 8-6; 3. Kelsey Abellanida, King Kekaulike, 7-6; 4. Zeena McIntyre, Maui High, 7-0.

Long jump–1. June Ann Lusk, Baldwin, 15-6; 2. Jordan Kilgore, Lahainaluna, 15-2; 3. Cheyna Tallant, Baldwin, 14-5; 4. Kristy Inamasu, Maui High, 14-1; 5. Alexa Fell, King Kekaulike, 13-10; 6. Chelsie Machida, Maui High, 13-6; 7. Jennai Rosete, King Kekaulike, 12-2; 8. S. Yanos, Maui High, 10-9.

Shot put–1. Lei Ishikawa, King Kekaulike, 31-5.5; 2. Kacie Yarborough, Kamehameha Maui, 29-10; 3. Kaipo Rocha, Seabury Hall, 29-3.5; 4. Kiliohu Carrion, King Kekaulike, 28-6.75; 5. Lauren Kanae, Kamehameha Maui, 27-3; 6. Kaimi Rocha, Seabury Hall, 25-1; 7. Ariel Duell, Seabury Hall, 24-10; 8. Hiilei Barrow, Kamehameha Maui, 20-0.

Discus–1. Desiree Borges, St. Anthony, 93-3; 2. Kacie Yarborough, Kamehameha Maui, 89-6; 3. Kiliohu Carrion, King Kekaulike, 82-6; 4. Marissa Miller, St. Anthony, 71-1; 5. Maryssa Donaghy, Maui High, 71-0; 6. Lei Ishikawa, King Kekaulike, 69-8; 7. Amanda Yamamoto, Lahainaluna, 63-4; 8. Pua Kaopuiki, Kamehameha Maui, 62-11.

Varsity boys

110 hurdles–1. David Choi, Baldwin, 15.9; 2. Lake Casco, Lahainaluna, 18.3; 3. Jr. Vergel DeDios, Baldwin, 19.3; 4. James Fenton, Maui High, 20.2; 5. Justin Gambling, Baldwin, 20.3.

100–1. Paea Keawekane, Kamehameha Maui, 11.3; 2. Colton Quinabo, Baldwin, 11.4; 3. Jesse Henderson, King Kekaulike, 11.6; 3. Chansi Bolosan, Baldwin, 11.6; 5. Caio Tundisi, Lahainaluna, 11.7; 6. Reggie Harris, Lahainaluna, 12.0; 7. Brian Kaopuiki, Baldwin, 12.1; 8. Arnold Trilles, Maui High, 12.4; 9. Kyle Duarte, King Kekaulike, 12.6; 10. Jeremiah Lesking, Maui High, 12.7.

1500–1. Joey Amescua, Baldwin, 4:21.3; 2. Dillon Soldwisch, Lahainaluna, 4:30.3; 3. Jordan McEntire, Seabury Hall, 4:30.9; 4. Devin Fredeickson, Seabury Hall, 4:38.3; 5. Shawn Mizoguchi, St. Anthony, 4:38.6; 6. Alex Collias, Maui High, 4:40.5; 7. Fil Colon, Seabury Hall, 4:42.9; 8. Jossue Corrales, Seabury Hall, 4:44.2; 9. Danny Watsun, Lahainaluna, 4:57.5; 10. Brent Takushi, King Kekaulike, 5:03.9; 11. Marshall Simms, Lahainaluna, 5:49.2.

400 relay–1. Baldwin #1, 44.7; 2. Lahainaluna, 66.0; 3. Baldwin #2, 47.5; 4. St. Anthony, 47.5; 5. Maui High, 47.7; 6. King Kekaulike, 47.9.

400–1. Mitchell Crim, Maui High, 52.0; 2. Sam Ohashi-White, Baldwin, 52.3; 3. Matthew Lawless, Lahainaluna, 54.3; 4. Pii Kaaihue, St. Anthony, 55.8; 5. Karl Miller, Lahainaluna, 55.9; 6. Chris Tavares, Baldwin, 56.2; 7. Avery Lau, Baldwin, 61.4; 8. Quaid Yap, Maui High, 62.4; 9. Roderick Aboy, Maui High, 64.4.

300 hurdles–1. Jonathan Takitani, Baldwin, 41.8; 2. John-Michael Delima, Baldwin, 43.5; 3. Lake Casco, Lahainaluna, 45.1; 4. David Choi, Baldwin, 45.3; 5. Bo Montalvo, Kamehameha Maui, 50.2; 6. Marnick Pigao, Maui High, 51.7.

800–1. Ethan Higa, Baldwin, 2:10.1; 2. Dillon Soldwisch, Lahainaluna, 2:17.7; 3. Jaypee Pardo, Maui High, 2:20.1; 4. Jarrett Dempsey, Baldwin, 2:24.4; 5. Brent Takushi, King Kekaulike, 2:25.9; 6. Jaymel Pardo, Maui High, 2:35.9; 7. Connor Almeruth, Lahainaluna, 2:37.0; 8. Robert Epstein, Baldwin, 2:44.0; 9. Raymond Bermudez, Maui High, 3:19.5.

200–1. Mitchell Crim, Maui High, 22.8; 2. Jesse Henderson, King Kekaulike, 23.3; 3. Kainalu Severson, Kamehameha Maui, 23.7; 4. Billy Marrs, Baldwin, 23.8; 5. TK Yamada, Kamehameha Maui, 24.0; 6. Jojo Dickson, 24.0; 7. Ciao Tundisi, Lahainaluna, 24.1; 8. Brian Kaopuiki, Baldwin, 24.1; 9. Eli Smith, King Kekaulike, 24.2; 10. Matt Lawless, Lahainaluna, 24.6; 11. Garrett Gonsalves, St. Anthony, 25.0; 12. Kyle Duarte, King Kekaulike, 25.8; 13. Jon Takahashi, Maui High, 26.0; 14. Karl Miller, Lahainaluna, 26.0; 15. John Macabeo, Maui High, 26.1.

3000–1. Reid Hunter, King Kekaulike, 10:13.2; 2. Marc Arakawa, Baldwin, 10:29.9; 3. Derek Hondo, Baldwin, 10:33.9; 4. Ivan Delaney, Lahainaluna, 10:46.9; 5. Mitchell Pascua, Lahainaluna, 11:49.4; 6. Brett Ueno, Baldwin, 11:49.5; 7. Taylor Howious, Baldwin, 12:31.9; 8. Allen Cuadro, Baldwin, 13:11.5.

1600 relay–1. Baldwin #1, 3:30.1; 2. Maui High, 3:42.4; 3. Lahainaluna, 3:45.3; 4. King Kekaulike, 3:50.5; 5. Maui High A, 3:54.6; 6. St. Anthony, 4:14.7.

High jump–1. Keahi Raikes, Kamehameha Maui, 6-1; 2. Ethan Higa, Baldwin, 5-8; 3. Jason Bisera, St. Anthony, 5-6; 3. Travis Wong, Kamehameha Maui, 5-6; 5. Garrett Gonsalves, St. Anthony, 5-4; 5. Kody Keneshina, St. Anthony, 5-4.

Pole vault–1. Erik Rasmussen, St. Anthony, 14-6; 2. Billy Pacheco, St. Anthony, 13-0; 2. Jon-Michael Delima, Baldwin, 13-0; 4. Juan Estrada, St. Anthony, 11-6; 5. Lindy Franco, Maui High, 10-6; 6. Marnick Pigao, Maui High, 10-0; 7. Roderick Aboy, Maui High, 9-0.

Long jump–1. Jason Bisera, St. Anthony, 20-9; 2. Bryson Williams, Lahainaluna, 20-0.75; 3. Ethan Higa, Baldwin, 18-8; 4. Kody Kaneshina, St. Anthony, 17-8; 5. John Macabyo, Maui High, 17-4; 6. Jojo Dickson, Lahainaluna, 17-3.75; 7. Garrett Gonsalves, St. Anthony, 17-0.75; 8. Jordon Scott, Maui High, 16-3; 9. Jaymel Pardo, Maui High, 15-7.

Triple jump–1. Jason Bisera, St. Anthony, 40-6.5; 2. Billy Marrs, Baldwin, 37-9; 3. Jon-Michael DeLima, Baldwin, 37-8.75; 4. S. Sotto, Maui High, 36-1; 5. Kody Kaneshina, St. Anthony, 36-0; 6. Jaymel Pardo, Maui High, 35-3.5; 7. Garrett Gonsalves, St. Anthony, 34-5; 8. John Macebeo, Maui High, 34-0.

Shot put–1. Joshua Tatofi, St. Anthony, 41-0.5; 2. Fini Finisala, St. Anthony, 38-10.5; 3. Jonah Apo, St. Anthony, 36-6.75.

Discus–1. Jay Puafisi, Maui High, 119-3; 2. Jonah Apo, St. Anthony, 118-9; 3. Joshua Tatofi, St. Anthony, 117.9; 4. Fini Finisaloi, St. Anthony, 106-8.

 

Junior varsity girls winners

100–Alissa Fernandez, Baldwin.

1500–Marina Peila, King Kekaulike.

400–Sofia Freeman, King Kekaulike.

300 hurdles–Jamie Domingo, Baldwin.

800–Alexa Foley, King Kekaulike.

200–Sofia Freeman, King Kekaulike.

1600 relay–Baldwin #2.

High jump–Tia Huligange, Maui High.

Pole vault–Dallas Puaa, Maui High.

Long jump–Ayesha Pladeira, Baldwin.

Shot put–Maryssa Donaghy, Maui High.

 

Junior varsity boys winners

110 hurdles–Joshua Diaz, Maui High.

100–Devin Sakamoto, Baldwin

1500–Johnny Kristel, Baldwin.

400 relay–Baldwin #2

400–Cyndric Aquinde, Maui High.

300 hurdles–Joshua Diaz, Maui High.

800–Devyn Tavares, Kamehameha Maui.

200–Kawika Grace, Baldwin.

1600 relay–Kamehameha Maui

High jump–Vincent Corpuz, Baldwin.

Pole vault–Aaron Wilsey, St. Anthony.

Long jump–Kawika Grace, Baldwin.

Triple jump–Kala Camarillo, Kamehameha Maui.

Shot put–Lani Finisaloi, St. Anthony.

Discus–John Asuncion, Maui High