Make your own free website on Tripod.com
Licensed to Mililani High School                          Hy-Tek's Meet Manager
                    2006 Sakamoto Invitational - 3/23/2006                     
                             Mililani High School                              
                                       Girls Results                                    
2006 Sakamoto Invitational - 3/23/2006
Mililani High School
Team Rankings - Through Event 59
Female Team Scores
Place School Points
1 Kaiser High School KAIS 120
2 Roosevelt High School ROOS 106
3 Kalaheo High School KALH 94
4 Kaimuki High School KAIM 42
5 Kalani High School KALN 36
6 Kailua High School KAIL 20
7 McKinley High School MCK 14
 
Girls 100 Meter Dash
=======================================================================================
          13.00  STATE
          14.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Frantzen, Johnna    SR Kalaheo                  13.0h OIA                10  
  2 Dudoit, Tahnee      11 Roosevelt                13.2h OIA                 8  
  3 Henderson, Bree     JR Kaiser                   13.5h OIA                 6  
  4 Lee, Debra             Kalani                   14.3h                     4  
  5 Maglaya, Melanie    JR Kaimuki                  14.9h                     2  
 
Girls 200 Meter Dash
=======================================================================================
          27.40  STATE
          29.50  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaanoi, Taryn       JR Kalaheo                  28.7h OIA                10  
  2 Henderson, Bree     JR Kaiser                   29.5h                     8  
  3 Kim, Lydia          11 Roosevelt                30.1h                     6  
  4 Matsudo, Shari      SR Kaimuki                  30.3h                     4  
  5 Lee, Debra             Kalani                   31.2h                     2  
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================================
          64.90  STATE
          69.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaanoi, Taryn       JR Kalaheo                  65.9h OIA                10  
  2 Elbourne, Renee     JR Kaimuki                  67.0h OIA                 8  
  3 Pae, Karen           9 Roosevelt                71.9h                     6  
  4 Lee, Rochele        JR Kaiser                   72.2h                     4  
  5 Muramoto, Shannon      Kalani                   73.7h                     2  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================================
        2:35.00  STATE
        2:50.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Bratton, Leialoha   JR Kaiser                 2:35.0h OIA                10  
  2 Hamada, Kara        SO Kalaheo                2:50.7h                     8  
  3 Aquilar, Lauren      9 Roosevelt              2:54.2h                     6  
  4 Tang, Jumy          SR McKinley               3:05.8h                     4  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================================
        5:27.80  STATE
        5:53.30  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Bratton, Leialoha   JR Kaiser                 5:23.6h STATE               10  
  2 Hamada, Kara        SO Kalaheo                5:58.3h                     8  
  3 Tran, Pauline       11 Roosevelt              6:00.4h                     6  
  4 Kim, Lia               Kalani                 6:07.4h                     4  
  5 Tang, Jumy          SR McKinley               6:11.9h                     2  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================================
       12:15.00  STATE
       13:00.40  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Bae, Nicole         10 Roosevelt             12:25.3h OIA                10  
  2 Okuma, Chelsy       FR Kaiser                12:33.5h OIA                 8  
  3 Tang, Jumy          SR McKinley              13:46.8h                     6  
  4 Gebherd, Tara       SO Kalaheo               14:42.7h                     4  
 
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================================
          17.80  STATE
          20.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Byun, Jennifer      11 Roosevelt                17.9h OIA                10  
  2 Frantzen, Johnna    SR Kalaheo                 J17.9h OIA                 8  
  3 Iha, Christine         Kalani                  J17.9h OIA                 6  
  4 Kim, Kehaulani      SR Kaiser                   19.8h OIA                 4  
 
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================================
          52.00  STATE
          56.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Frantzen, Johnna    SR Kalaheo                  50.0h STATE               10  
  2 Kim, Kehaulani      SR Kaiser                   52.8h OIA                 8  
  3 Iha, Christine         Kalani                   54.4h OIA                 6  
  4 Dudoit, Tahnee      11 Roosevelt                56.2h                     4  
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================================
          54.80  STATE
          58.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaiser High School                              54.4h STATE               10  
  2 Roosevelt High School                           56.2h OIA                 8  
  3 Kaimuki High School                             63.4h                     6  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================================
        4:32.00  STATE
        4:48.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaiser High School                            4:31.0h STATE               10  
  2 Kalaheo High School                           4:40.0h OIA                 8  
  3 Roosevelt High School                         4:44.9h OIA                 6  
  4 Kaimuki High School                           4:55.6h                     4  
 
Girls High Jump
=======================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ip, Michele         JR Kaiser                 4-07.00 OIA                10  
  2 Dudoit, Tahnee      11 Roosevelt              4-06.00 OIA                 8  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================================
        8-06.00  STATE
        7-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ip, Michele         JR Kaiser                 7-06.00 OIA                10  
  2 Lau, Leah            9 Roosevelt              7-00.00 OIA                 8  
 
Girls Long Jump
=======================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Frantzen, Johnna    SR Kalaheo               15-04.25 STATE               10  
  2 Elbourne, Renee     JR Kaimuki               15-03.25 STATE                8  
  3 Dudoit, Tahnee      11 Roosevelt             14-10.50 OIA                 6  
  4 Whittaker, Megan       Kalani                14-08.75 OIA                 4  
  5 Ip, Michele         JR Kaiser                14-04.25 OIA                 2  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================================
       31-00.00  STATE
       28-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Elbourne, Renee     JR Kaimuki               31-07.50 STATE               10  
  2 Whittaker, Megan       Kalani                31-04.50 STATE                8  
  3 Lee, Rochele        JR Kaiser                31-01.25 STATE                6  
  4 Taketa, Sara         9 Roosevelt             28-03.00 OIA                 4  
 
Girls Shot Put
=======================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Faaleaoga-Maloata,  SO Kailua                28-00.00 OIA                10  
  2 Harper, Ariane      SR Kalaheo              J28-00.00 OIA                 8  
  3 Henderson, Bree     JR Kaiser                25-11.00                     6  
  4 Conley, Caitlin     11 Roosevelt             22-03.00                     4  
  5 Melino, Sesimani    JR McKinley              19-07.00                     2  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Faaleaoga-Maloata,  SO Kailua                94-06.00 OIA                10  
  2 Pratt, Sharde'      SR Kaiser                90-02.50 OIA                 8  
  3 Conley, Caitlin     11 Roosevelt             78-03.00                     6  
 
                           Non-Scoring Girls Results                                    
Girls 100 Meter Dash
================================================================================
          13.00  STATE
          14.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Estaban, Chanelle         SR Kaiser                   13.6h OIA              
  1 Kaanoi, Taryn             JR Kalaheo                  13.6h OIA              
  3 Cinco, Elyssa             JR Kaimuki                  13.9h OIA              
  4 Saito, Megann             11 Roosevelt                14.2h                  
  5 Iha, Christine               Kalani                   14.4h                  
  6 Watanabe, Christy          9 Roosevelt                14.6h                  
  7 Ifenuk, Jayginaleen       FR Kalaheo                  14.8h                  
  7 Bitanga, Keely            FR Kaiser                   14.8h                  
  9 Rehs, Olivia              FR Kaimuki                  14.9h                  
 10 Cheipot, Kisa             FR Kaimuki                  15.3h                  
 11 Tsuchiya, Nicole          JR Kaiser                   15.6h                  
 
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
          27.40  STATE
          29.50  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Saito, Megann             11 Roosevelt                30.2h                  
  2 Miller, Emily             FR Kaiser                   30.4h                  
  3 Cheipot, Kisa             FR Kaimuki                  30.6h                  
  4 Watanabe, Christy          9 Roosevelt                30.7h                  
  5 Ifenuk, Jayginaleen       FR Kalaheo                  32.2h                  
  6 Cinco, Elyssa             JR Kaimuki                  35.7h                  
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
          64.90  STATE
          69.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Sugikawa, Jenneal          9 Roosevelt                74.4h                  
  2 Galase, Kiana                Kalani                   75.1h                  
  3 Hanuna, Natasha           JR Kaimuki                1:26.2h                  
 
Girls 800 Meter Run
================================================================================
        2:35.00  STATE
        2:50.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tran, Pauline             11 Roosevelt              2:54.90                  
  2 Chun, Hillary             JR Kaiser                 3:01.1h                  
  3 Jimenez, Adriana          SO Kalaheo                3:01.8h                  
  4 Sano, Marina              SO McKinley               3:04.3h                  
  5 Leong, Melanie            12 Roosevelt              3:06.4h                  
  6 Arao, Angelica            SO McKinley               3:20.7h                  
  7 Ifenuk, Jaycelyn          SO Kalaheo                3:28.8h                  
  8 Horn, Erin                FR Kalaheo                3:56.5h                  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
        5:27.80  STATE
        5:53.30  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Jimenez, Adriana          SO Kalaheo                6:22.7h                  
  2 Sano, Marina              SO McKinley               6:25.5h                  
  3 Tse, Julia                FR McKinley               6:36.0h                  
  4 Arao, Angelica            SO McKinley               6:46.7h                  
  5 Nelson, Stephanie         SO Kalaheo                6:56.2h                  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
       12:15.00  STATE
       13:00.40  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tran, Pauline             11 Roosevelt             13:17.0h                  
  2 Sano, Marina              SO McKinley              13:38.1h                  
  3 Aquilar, Lauren            9 Roosevelt             13:38.5h                  
  4 Leong, Melanie            12 Roosevelt             13:58.4h                  
  5 Chun, Hillary             JR Kaiser                14:20.2h                  
  6 Tse, Julia                FR McKinley              14:24.5h                  
  7 Brown, Alexandria         SO Kalaheo               14:34.8h                  
  8 Arao, Angelica            SO McKinley              14:40.5h                  
  9 Thomsen, Martine          JR Kalaheo               14:41.0h                  
 
Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
          17.80  STATE
          20.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Matusda, Dari-Ann            Kalani                   18.6h OIA              
  2 Lau, Leah                  9 Roosevelt                19.4h OIA              
  3 Romano, Breana            JR Kaiser                   19.6h OIA              
  4 Kim, Lydia                11 Roosevelt                19.7h OIA              
  5 Lee, Debra                   Kalani                   20.8h                  
 
Girls 300 Meter Hurdles
================================================================================
          52.00  STATE
          56.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Byun, Jennifer            11 Roosevelt                54.8h OIA              
  2 Romano, Breana            JR Kaiser                   57.6h                  
  3 Groendyke, Jenna          11 Roosevelt                59.6h                  
  4 Lau, Leah                  9 Roosevelt                59.9h                  
 
Girls High Jump
================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Estaban, Chanelle         SR Kaiser                 4-04.00 OIA              
  2 Okuma, Chelsy             FR Kaiser                 4-00.00                  
  2 Taketa, Sara               9 Roosevelt              4-00.00                  
 -- Sueoka, Shantay           11 Roosevelt                   NH                  
 
Girls Pole Vault
================================================================================
        8-06.00  STATE
        7-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Miller, Emily             FR Kaiser                 6-06.00                  
  1 Lee, Rochele              JR Kaiser                 6-06.00                  
  1 Boyer, Sarah              FR Kaiser                 6-06.00                  
  4 Yeung, Amy                10 Roosevelt              5-00.00                  
 -- Soto, Sierra               9 Roosevelt                   NH                  
 
Girls Long Jump
================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Watanabe, Christy          9 Roosevelt             13-02.00                  
  2 Yeung, Amy                10 Roosevelt             11-06.00                  
  3 Groendyke, Jenna          11 Roosevelt             11-02.25                  
  4 Hanuna, Natasha           JR Kaimuki               10-04.75                  
  5 Tsuchiya, Nicole          JR Kaiser                 9-11.00                  
 
Girls Shot Put
================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Pratt, Sharde'            SR Kaiser                24-00.00                  
  2 Crowell, Chevelle         SO Kailua                23-08.00                  
 
Girls Discus Throw
================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Melino, Sesimani          JR McKinley              69-09.00                  
  2 Crowell, Chevelle         SO Kailua                69-04.00                  
 -- Harper, Ariane            SR Kalaheo                     ND                  
 

                                    Boys Results                                    
Team Rankings - Through Event 59
Male Team Scores
Place School Points
1 Roosevelt High School ROOS 116
2 Kalaheo High School KALH 86
3 Kaiser High School KAIS 80
4 Kaimuki High School KAIM 64
5 McKinley High School MCK 50
6 Kalani High School KALN 36
7 Kailua High School KAIL 28
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================================
          11.20  STATE
          11.80  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Haile, Willie       SR Kalaheo                  11.3h OIA                10  
  2 Bastatas, Blaine    FR McKinley                 11.7h OIA                 8  
  3 Salvador, Joshwa    JR Kaimuki                 J11.7h OIA                 6  
  4 Higa, Braxton       12 Roosevelt                12.0h                     4  
  5 Moore, Shenon       SO Kaiser                   12.2h                     2  
  6 Kido, Arthur           Kalani                  J12.2h                  
  7 Dollopac, Jerico    FR Kailua                   12.8h                  
 
Boys 200 Meter Dash
=======================================================================================
          23.30  STATE
          24.80  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Haile, Willie       SR Kalaheo                  23.4h OIA                10  
  2 Tamjid, Rafee       10 Roosevelt                24.1h OIA                 8  
  3 Bastatas, Blaine    FR McKinley                 24.2h OIA                 6  
  4 Azevedo-Ford, Robe  SR Kaimuki                  24.4h OIA                 4  
  5 Moore, Shenon       SO Kaiser                   24.7h OIA                 2  
  6 Kido, Arthur           Kalani                   25.2h                  
 
Boys 400 Meter Dash
=======================================================================================
          53.00  STATE
          56.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Swart, Dennis       SR Kaiser                   53.7h OIA                10  
  2 Ko, Vincent         12 Roosevelt                55.1h OIA                 8  
  3 Cabudol, Craig      JR Kaimuki                  56.5h                     6  
  4 Malama-Custer, Kao  SO Kalaheo                  57.1h                     4  
  5 Dollopac, Jerico    FR Kailua                   61.6h                     2  
  6 Wu, Eric            SO McKinley                 62.8h                  
  7 Kondo, Yasuma          Kalani                   63.2h                  
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================================
        2:06.80  STATE
        2:16.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Otaguro, John       12 Roosevelt              2:07.6h OIA                10  
  2 Swart, Dennis       SR Kaiser                 2:13.8h OIA                 8  
  3 Liu, Kalani         SR Kalaheo                2:20.1h                     6  
  4 Decker, James       FR Kailua                 2:27.2h                     4  
  5 Shek, Wilson        SR McKinley               2:50.5h                     2  
  6 Hopper, Jason       JR Kaimuki                2:56.5h                  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Swart, Dennis       SR Kaiser                 4:32.1h OIA                10  
  2 Otaguro, John       12 Roosevelt              4:35.9h OIA                 8  
  3 Liu, Kalani         SR Kalaheo                4:48.4h                     6  
  4 Decker, James       FR Kailua                 5:00.2h                     4  
  5 Watt, Edwin            Kalani                 5:10.9h                     2  
  6 Haq, Noorul         JR Kaimuki                5:58.5h                  
  7 Shek, Wilson        SR McKinley               5:58.6h                  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================================
       10:00.00  STATE
       11:18.20  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tajima, Michael     12 Roosevelt             10:28.5h OIA                10  
  2 Bunker, Jacob       12 Kaiser                10:47.6h OIA                 8  
  3 Ferguson, Garret    SO Kalaheo               11:21.6h                     6  
  4 Izumigawa, Devon    FR Kailua                12:03.9h                     4  
  5 Ho, Kai San         JR Kaimuki               13:38.0h                     2  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Freitas, Kahai      12 Roosevelt                17.1h                    10  
  2 Terrill, Devin      SR Kalaheo                 J17.1h                     8  
  3 Bastatas, Blaine    FR McKinley                 17.6h                     6  
  4 Harris, Stephen     JR Kaimuki                  17.9h                     4  
  5 Freeman, Thomas     JR Kaiser                   19.1h                     2  
 
Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================================
          42.80  STATE
          45.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Terrill, Devin      SR Kalaheo                  44.5h OIA                10  
  2 Awakuni, Mark       12 Roosevelt                44.9h OIA                 8  
  3 Bastatas, Blaine    FR McKinley                 45.6h                     6  
  4 Westbrook, Phil     JR Kaiser                   47.7h                     4  
  5 Harris, Stephen     JR Kaimuki                  48.3h                     2  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================================
          46.00  STATE
          47.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaimuki High School                             45.8h STATE               10  
  2 Kalaheo High School                             46.6h OIA                 8  
  3 Roosevelt High School                           46.7h OIA                 6  
  4 Kaiser High School                              47.9h                     4  
  5 McKinley High School                            48.9h                     2  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================================
        3:39.00  STATE
        3:45.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Roosevelt High School                         3:44.0h OIA                10  
  2 Kaimuki High School                           3:56.9h                     8  
  3 Kalaheo High School                           3:57.7h                     6  
  4 Kaiser High School                            4:01.9h                     4  
 
Boys High Jump
=======================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kahanamoku, Kai        Kaiser                 5-08.00 OIA                10  
  2 Cabudol, Craig      JR Kaimuki                5-02.00                     8  
  3 Ahn, Ji Soo            Kalani                 5-00.00                     6  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Fukino, Makoto      FR Kaiser                 7-00.00                    10  
  2 Nguyen, Kenneth      9 Roosevelt              6-00.00                     8  
 
Boys Long Jump
=======================================================================================
       20-00.00  STATE
       19-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Fukuhara, Robert    12 Roosevelt             19-01.25 OIA                10  
  2 Salvador, Joshwa    JR Kaimuki               18-11.00                     8  
  3 Kido, Arthur           Kalani                18-03.50                     6  
  4 Haile, Willie       SR Kalaheo               18-01.50                     4  
  5 Kahanamoku, Kai        Kaiser                16-11.00                     2  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================================
       40-00.00  STATE
       37-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Fukuhara, Robert    12 Roosevelt             39-04.25 OIA                10  
  2 Kido, Arthur           Kalani                36-06.00                     8  
  3 Cabudol, Craig      JR Kaimuki               36-03.00                     6  
  4 Haile, Willie       SR Kalaheo               35-01.50                     4  
  5 Kahanamoku, Kai        Kaiser                35-00.00                     2  
 
Boys Shot Put
=======================================================================================
       46-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Funaki, Vuni        SR McKinley              41-10.00 OIA                10  
  2 Wessman, Kamulea       Kalani                36-07.00                     8  
  3 Asosaoletoetu, Joh  SO Kailua                36-00.00                     6  
  4 Poole, Dereck       SR Kalaheo               34-11.00                     4  
  5 Toyozaki, Thomas    12 Roosevelt             31-07.00                     2  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================================
         135-00  STATE
         120-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Funaki, Vuni        SR McKinley             141-10.00 STATE               10  
  2 Tuifua, Penisoni    SO Kailua               111-03.50                     8  
  3 Wessman, Kamulea       Kalani               108-03.50                     6  
  4 Spencer, Jordon     12 Roosevelt            103-08.00                     4  
  5 Saffery, James      JR Kaiser                77-11.00                     2  
                           Non-Scoring Boys Results                                    
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
          11.20  STATE
          11.80  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tamjid, Rafee             10 Roosevelt                11.7h OIA              
  1 Malama-Custer, Kaonohi    SO Kalaheo                  11.7h OIA              
  3 Tam, Chadwick             11 Roosevelt                11.8h                  
  4 Sarcedo, Sherwen          SR Kaimuki                  11.9h                  
  5 Poole, Dereck             SR Kalaheo                  12.0h                  
  5 Chan, Skylar              JR Kaiser                   12.0h                  
  5 Lintz, Zachary            SR Kalaheo                  12.0h                  
  5 Westbrook, Phil           JR Kaiser                   12.0h                  
  5 Saffery, James            JR Kaiser                   12.0h                  
 10 Chun, Derek               SO McKinley                 12.3h                  
 11 Fischbach, Alex            9 Kaiser                   12.5h                  
 11 Kalama, Keawe             JR McKinley                 12.5h                  
 13 Rego, Charles             FR Kaimuki                  12.7h                  
 13 Ahn, Ji Soo                  Kalani                   12.7h                  
 15 Tenabe, Brad                 Kalani                   13.0h                  
 16 Hopper, Jason             JR Kaimuki                  13.3h                  
 17 Napaepae, Travis             McKinley                 13.6h                  
 18 Crowell, Jarad            FR Kailua                   14.2h                  
 19 Shiraki, Jonathan            Kalani                   14.4h                  
 
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
          23.30  STATE
          24.80  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Malama-Custer, Kaonohi    SO Kalaheo                  24.5h OIA              
  2 Reese, Jordan             SO Kaimuki                  24.8h                  
  3 Tam, Chadwick             11 Roosevelt                24.9h                  
  4 Lintz, Zachary            SR Kalaheo                  25.1h                  
  5 Muzzillo, Andrew          JR Kaimuki                  25.2h                  
  6 Fischbach, Alex            9 Kaiser                   25.6h                  
  7 Lopianetzky, Brent        FR Kaiser                   25.8h                  
  8 Alombro, Carl             11 Roosevelt                26.2h                  
  9 Lim, Oliver               FR Kaiser                   26.3h                  
 10 Kalama, Keawe             JR McKinley                 26.6h                  
 11 Quisano, Shaide           11 Roosevelt                26.9h                  
 12 Aguon, Joseph             FR Kaimuki                  27.9h                  
 13 Minami, Landon               McKinley                 28.1h                  
 14 Lam, Thomas               SO McKinley                 28.4h                  
 15 Crowell, Jarad            FR Kailua                   28.6h                  
 16 Rong, Tony                   Kalani                   28.9h                  
 17 Dang, Jonathan               Kalani                   29.3h                  
 18 Shiraki, Jonathan            Kalani                   30.2h                  
 19 Inosanto, Reinison        SR Kalaheo                  30.5h                  
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
          53.00  STATE
          56.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Moore, Shenon             SO Kaiser                   56.1h                  
  2 Au, Gordon                12 Roosevelt                58.9h                  
  3 Kahanamoku, Kai              Kaiser                   59.3h                  
  4 DeSilva, Adrian              Kalani                   60.1h                  
  5 Okazaki, Jayson           10 Roosevelt                61.8h                  
  6 Lam, Thomas               SO McKinley                 66.6h                  
  7 Aguon, Joseph             FR Kaimuki                  68.3h                  
  8 Lau, Chun-Ming            JR Kaimuki                  68.9h                  
 -- Chun, Derek               SO McKinley                    DQ                  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
        2:06.80  STATE
        2:16.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Guillame, Alexander       FR Kalaheo                2:26.7h                  
  2 Oliva, Eleazar            SO Kalaheo                2:32.9h                  
  3 Kondo, Yasuma                Kalani                 2:34.0h                  
  4 Cheng, Clint              SR Kaiser                 2:36.8h                  
  5 Brown, Jordan             10 Kaiser                 2:40.3h                  
  6 Leong, Kevin               9 Roosevelt              2:40.7h                  
  7 Nguyen, Kenneth            9 Roosevelt              2:41.2h                  
  8 Debman, Vince             FR Kalaheo                2:41.7h                  
  9 Hung, Arthur               9 Roosevelt              2:42.3h                  
 10 Haq, Noorul               JR Kaimuki                3:03.6h                  
 11 Ho, Kai San               JR Kaimuki                3:19.0h                  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Miura, Tomoyuki            9 Roosevelt              4:47.0h                  
  2 Remis, John               10 Roosevelt              4:49.5h                  
  3 Zumwalt, Matthew          FR Kalaheo                5:07.1h                  
  4 Collier, Randy               Kalani                 5:11.6h                  
  5 Oishi, Maxx               FR Kalaheo                5:14.2h                  
  6 Oishi, Matthew            FR Kalaheo                5:27.7h                  
  7 Vasilyev, Alekse          JR Kaiser                 5:28.3h                  
  8 Nguyen, Kenneth            9 Roosevelt              5:31.6h                  
  9 Hee Wai, Thad                Kalani                 5:38.5h                  
 10 Yokoyama, James              Kalani                 5:43.8h                  
 11 Bumgarner, Ikaika            Kailua                 6:29.4h                  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
       10:00.00  STATE
       11:18.20  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Wong, Trevor              JR Kaiser                10:40.4h OIA              
  2 Morimoto, Nobuhisa        12 Roosevelt             10:56.1h OIA              
  3 Nuss, Ryan                SO Kalaheo               11:12.8h OIA              
  4 Kandler, Craig            FR Kaiser                11:16.5h OIA              
  5 Mecum, Joe                SO Kaiser                11:38.9h                  
  6 Demarco, Victor           FR Kalaheo               11:40.1h                  
  7 Vasilyev, Alekse          JR Kaiser                11:56.5h                  
  8 Prakash, Isaiah           11 Roosevelt             12:07.1h                  
  9 Viinci, Talon             SR Kalaheo               12:50.2h                  
 10 Sokugawa, Talin           10 Roosevelt             12:56.8h                  
 11 Bumgarner, Ikaika            Kailua                14:00.7h                  
 
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Koelkebeck, Justin        10 Roosevelt                18.4h                  
  2 Lam, Steven               12 Roosevelt                18.5h                  
  3 Takanishi, Todd           FR Kaiser                   19.1h                  
  4 Rego, Charles             FR Kaimuki                  20.2h                  
  4 Sercy, Marvin             SO Kaimuki                  20.2h                  
  6 Westbrook, Phil           JR Kaiser                   20.4h                  
  7 Filipo, Stanley           SO Kaimuki                  21.1h                  
  8 Kalama, Keawe             JR McKinley                 21.2h                  
  9 Lopez, Jericho            SO McKinley                 22.3h                  
 10 Kamimoto, Stuart          JR McKinley                 24.3h                  
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
          42.80  STATE
          45.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Lam, Steven               12 Roosevelt                46.2h                  
  2 Freeman, Thomas           JR Kaiser                   47.9h                  
  3 Takanishi, Todd           FR Kaiser                   48.8h                  
  4 Freeman, Brian            FR Kaiser                   48.9h                  
  5 Levi, Kyle                SO Kalaheo                  49.8h                  
  6 Sercy, Marvin             SO Kaimuki                  50.0h                  
  7 Lopez, Jericho            SO McKinley                 51.6h                  
  8 Rego, Charles             FR Kaimuki                  52.2h                  
  9 Filipo, Stanley           SO Kaimuki                  52.5h                  
 10 Kamimoto, Stuart          JR McKinley                 65.3h                  
 -- Freitas, Kahai            12 Roosevelt                  DNF                  
 
Boys High Jump
================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Chan, Skylar              JR Kaiser                 5-04.00                  
  2 Kikuchi, Cory             12 Roosevelt              4-10.00                  
 -- Chee, Justin              FR Kaiser                      NH                  
 -- Miura, Tomoyuki            9 Roosevelt                   NH                  
 
Boys Pole Vault
================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Chao, Eric                FR Kaiser                 6-00.00                  
 -- Yokoyama, Zachary         11 Roosevelt                   NH                  
 
Boys Long Jump
================================================================================
       20-00.00  STATE
       19-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Higa, Braxton             12 Roosevelt             18-04.50                  
  2 Azevedo-Ford, Robert      SR Kaimuki               18-02.75                  
  3 Sarcedo, Sherwen          SR Kaimuki               17-04.00                  
  4 Cabudol, Craig            JR Kaimuki               17-01.25                  
  5 Fowler, Alex               9 Roosevelt             16-05.25                  
  6 Au, Gordon                12 Roosevelt             13-05.50                  
 
Boys Triple Jump
================================================================================
       40-00.00  STATE
       37-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Awakuni, Mark             12 Roosevelt             34-02.00                  
  2 Lopianetzky, Brent        FR Kaiser                33-08.00                  
  3 Freeman, Thomas           JR Kaiser                33-07.25                  
  4 Au, Gordon                12 Roosevelt             31-07.00                  
 
Boys Shot Put
================================================================================
       46-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Tuifua, Manako            FR Kailua                35-04.00                  
  2 Kanemoto, Jaimeson           Kalani                34-01.00                  
  3 Moniz, Micah              SR McKinley              30-08.00                  
  4 Crowell, Dean             FR Kailua                29-11.00                  
  5 Phouksouvath, Ronald       9 Roosevelt             24-00.00                  
  6 Joseph, Eli               12 Roosevelt             23-11.00                  
 -- Tuifua, Penisoni          SO Kailua                      DQ                  
 
Boys Discus Throw
================================================================================
         135-00  STATE
         120-00  OIA
    Name                    Year School                  Finals                 
================================================================================
  1 Phouksouvath, Ronald       9 Roosevelt            109-01.00                  
  2 Asosaoletoetu, John       SO Kailua               105-07.00                  
  3 Crowell, Dean             FR Kailua               101-02.00                  
  4 Moniz, Micah              SR McKinley              94-06.00                  
  5 Tauateualu, Walter        FR Kailua                83-08.00                  
  6 Kanemoto, Jaimeson           Kalani                74-01.00                  
  7 Poole, Dereck             SR Kalaheo               73-03.00                  
  8 Thomas, Spencer           12 Roosevelt             69-06.00