Make your own free website on Tripod.com

Licensed to Mililani High School                          Hy-Tek's Meet Manager
              2006 Kapolei / Leilehua Preseason Meet - 3/11/2006               
                             Mililani High School                              
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          13.00  STATE
          14.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Demi Yoshimoto       9 Roosevelt                14.4h                  
  2 Sara Taketa          9 Roosevelt                14.6h                  
  3 Leslie Agustin      SO Farrington               14.6h                  
  4 Karen Pae            9 Roosevelt                14.8h                  
  5 Trishia Carinio     SO Knights                  15.4h                  
  6 Jenneal Sugikawa     9 Roosevelt                15.6h                  
  7 Amy Yeung           10 Roosevelt                16.1h                  
  8 Kathleen Delere     FR Farrington               17.1h                  
  9 Angellyna Tuioti       Farrington               18.5h                  
 
Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          27.40  STATE
          29.50  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Demi Yoshimoto       9 Roosevelt                30.6h                  
  2 Emily Miller        FR Kaiser                   31.2h                  
  3 Karen Pae            9 Roosevelt                31.9h                  
  4 Sarah Boyer         FR Kaiser                   32.3h                  
  5 Trishia Carinio     SO Knights                  32.7h                  
  6 Sara Taketa          9 Roosevelt                33.2h                  
  7 Jenneal Sugikawa     9 Roosevelt                33.4h                  
  8 Amy Yeung           10 Roosevelt                35.2h                  
 
Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          64.90  STATE
          69.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Demi Yoshimoto       9 Roosevelt                73.2h                  
  2 Karen Pae            9 Roosevelt                73.3h                  
  3 Trishia Carinio     SO Knights                  74.3h                  
  4 Jenneal Sugikawa     9 Roosevelt                77.1h                  
 
Girls 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
        2:30.00  STATE
        2:50.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kelsie Sugahara      9 Roosevelt              2:51.8h                  
  2 Nicole Bae          10 Roosevelt              2:51.9h                  
  3 Lauren Aquilar       9 Roosevelt              2:55.3h                  
  4 Leslie Agustin      SO Farrington             3:04.2h                  
  5 Michelle Ly          9 Roosevelt              3:13.1h                  
  6 Kathleen Delere     FR Farrington             3:38.6h                  
 
Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
        5:27.80  STATE
        5:53.30  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kelsie Sugahara      9 Roosevelt              5:53.0h OIA              
  1 Nicole Bae          10 Roosevelt              5:53.0h OIA              
  3 Lauren Aquilar       9 Roosevelt              6:14.4h                  
  4 Michelle Ly          9 Roosevelt              6:34.0h                  
 
Girls 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
       12:15.00  STATE
       13:00.40  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Nicole Bae          10 Roosevelt             12:49.9h OIA              
  2 Kelsie Sugahara      9 Roosevelt             13:10.0h                  
 
Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
          17.80  STATE
          20.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chanel Soto         10 Roosevelt                19.4h OIA              
  2 Trishia Carinio     SO Knights                  29.9h                  
 
Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
          52.00  STATE
          56.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Chanel Soto         10 Roosevelt                56.3h                  
  2 Trishia Carinio     SO Knights                  66.3h                  
 
Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
        4:32.00  STATE
        4:48.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Roosevelt High School  'A'                    5:16.9h                  
  2 Farrington High School  'A'                   6:12.3h                  
 
Girls High Jump Junior Varsity
=======================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Sara Taketa          9 Roosevelt              3-10.00                  
 
Girls Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================================
        8-06.00  STATE
        7-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Emily Miller        FR Kaiser                 5-06.00                  
 -- Sarah Boyer         FR Kaiser                      NH                  
 -- Annie Yamashita     FR Kaiser                      NH                  
 
Girls Long Jump Junior Varsity
=======================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leslie Agustin      SO Farrington            12-01.50                  
  2 Lauren Aquilar       9 Roosevelt             11-03.00                  
  3 Kathleen Delere     FR Farrington             9-05.00                  
 
Girls Shot Put Junior Varsity
=======================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tamara-Shari Boyd   SO Farrington            26-03.50 OIA              
  2 Ashley Kaheaku      FR Farrington            26-03.00 OIA              
  3 Junitta Fonoti      FR Farrington            25-02.50                  
  4 Sharon Faamata      SO Farrington            23-06.50                  
  5 Angellyna Tuioti       Farrington            19-07.50                  
  6 Uheina-Mele Tonga   FR Farrington            18-09.00                  
 
Girls Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leslie Agustin      SO Farrington            73-01.50                  
  2 Ashley Kaheaku      FR Farrington            70-08.50                  
  3 Tamara-Shari Boyd   SO Farrington            66-11.00                  
  4 Uheina-Mele Tonga   FR Farrington            66-10.75                  
  5 Sharon Faamata      SO Farrington            54-01.00                  
  6 Angellyna Tuioti       Farrington            51-01.50                  
 
Girls 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
          13.00  STATE
          14.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jessica Wilson      JR Knights                  13.7h OIA              
  2 Tahnee Dudoit       11 Roosevelt                13.8h OIA              
  3 Minden Taketa       11 Roosevelt                14.3h                  
  3 Chanelle Estaban    SR Kaiser                   14.3h                  
  5 Jenna Groendyke     11 Roosevelt                14.5h                  
  6 Malie Monteilh      JR Knights                  14.7h                  
  7 Breana Romano       JR Kaiser                   15.0h                  
 
Girls 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
          27.40  STATE
          29.50  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jessica Wilson      JR Knights                  28.8h OIA              
  2 Tahnee Dudoit       11 Roosevelt                29.5h                  
  3 Malie Monteilh      JR Knights                  30.5h                  
  4 Ihilani Haru        JR Knights                  30.6h                  
 
Girls 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
          64.90  STATE
          69.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jessica Wilson      JR Knights                  64.2h STATE             
  2 Malie Monteilh      JR Knights                  67.7h OIA              
  3 Ashley Katamoto     SR Kaiser                   68.0h OIA              
 
Girls 800 Meter Run Varsity
=======================================================================================
        2:30.00  STATE
        2:50.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leialoha Bratton    JR Kaiser                 2:23.2h STATE             
  2 Chelsy Okuma        FR Kaiser                 2:50.2h                  
  3 Tyleen Teixeira-Ro  JR Knights                2:59.2h                  
  4 Melanie Leong       12 Roosevelt              3:10.5h                  
  5 Sasha Meyer         SR Knights                3:12.6h                  
 
Girls 1500 Meter Run Varsity
=======================================================================================
        5:27.80  STATE
        5:53.30  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leialoha Bratton    JR Kaiser                 5:27.6h STATE             
  2 Tyleen Teixeira-Ro  JR Knights                6:14.1h                  
  3 Pauline Tran        11 Roosevelt              6:16.8h                  
  4 Hillary Chun        JR Kaiser                 6:23.7h                  
  5 Melanie Leong       12 Roosevelt              6:24.2h                  
  6 Sasha Meyer         SR Knights                6:28.0h                  
 
Girls 3000 Meter Run Varsity
=======================================================================================
       12:15.00  STATE
       13:00.40  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Pauline Tran        11 Roosevelt             14:07.2h                  
  2 Melanie Leong       12 Roosevelt             14:08.6h                  
  3 Tyleen Teixeira-Ro  JR Knights               14:34.9h                  
  4 Sasha Meyer         SR Knights               15:13.0h                  
 
Girls 100 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
          17.80  STATE
          20.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Jennifer Byun       11 Roosevelt                18.2h OIA              
  2 Kristel Zuniga      SR Farrington               18.8h OIA              
  3 Ihilani Haru        JR Knights                  19.0h OIA              
  4 Kehaulani Kim       SR Kaiser                   19.9h OIA              
  5 Christina Oh        11 Roosevelt                20.0h                  
  6 Jaime Yoshino       SR Kaiser                   20.1h                  
  7 Breana Romano       JR Kaiser                   20.4h                  
  8 Shantay Sueoka      11 Roosevelt                20.5h                  
 
Girls 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
          52.00  STATE
          56.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ihilani Haru        JR Knights                  54.5h OIA              
  2 Kehaulani Kim       SR Kaiser                   54.5h OIA              
  3 Jennifer Byun       11 Roosevelt                57.1h                  
  4 Breana Romano       JR Kaiser                   57.3h                  
  5 Jenna Groendyke     11 Roosevelt                60.5h                  
  6 Shantay Sueoka      11 Roosevelt                60.6h                  
 
Girls 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
          53.80  STATE
          58.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaiser High School  'A'                         56.0h OIA              
 
Girls 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
        4:32.00  STATE
        4:48.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaiser High School  'A'                       4:29.5h STATE             
  2 Castle  'A'                                   4:42.7h OIA              
  3 Roosevelt High School  'A'                    4:58.5h                  
 
Girls High Jump Varsity
=======================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Michele Ip          JR Kaiser                 4-08.00 STATE             
  2 Chanelle Estaban    SR Kaiser                 4-02.00                  
  2 Jessica Wilson      JR Knights                4-02.00                  
  4 Minden Taketa       11 Roosevelt              4-00.00                  
 
Girls Pole Vault Varsity
=======================================================================================
        8-06.00  STATE
        7-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Michele Ip          JR Kaiser                 8-00.00 OIA              
  2 Rochele Lee         JR Kaiser                 7-06.00 OIA              
 -- Nicole Tsuchiya     JR Kaiser                      NH                  
 
Girls Long Jump Varsity
=======================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tahnee Dudoit       11 Roosevelt             14-03.75 OIA              
  2 Kristel Zuniga      SR Farrington            13-04.25                  
  3 Michele Ip          JR Kaiser                12-04.00                  
 
Girls Triple Jump Varsity
=======================================================================================
       31-00.00  STATE
       28-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kristel Zuniga      SR Farrington            29-04.00 OIA              
  2 Rochele Lee         JR Kaiser                28-02.00 OIA              
 
Girls Shot Put Varsity
=======================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Limalau Tauasosi       Farrington            29-01.50 OIA              
  2 Sharde' Pratt       SR Kaiser                25-07.00                  
 
Girls Discus Throw Varsity
=======================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Limalau Tauasosi       Farrington           104-00.00 STATE             
 
Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          11.20  STATE
          11.80  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Rafee Tamjid        10 Roosevelt                11.9h                  
  2 Ephraim Vita           Farrington               12.0h                  
  3 Alex Fowler          9 Roosevelt                12.3h                  
  4 Jordan Ibana           Farrington               12.3h                  
  5 Alex Fischbach       9 Kaiser                   12.5h                  
  6 Brent Lopianetzky   FR Kaiser                   12.5h                  
  7 Kiakona Monteilh    FR Knights                  12.6h                  
  8 Oliver Lim          FR Kaiser                   12.8h                  
  9 Bronson McMoore     SO Kaiser                   12.9h                  
 10 Jimmy Robinson      10 Farrington               12.9h                  
 10 Todd Takanishi      FR Kaiser                   12.9h                  
 12 William Truong      FR Kaiser                   13.0h                  
 13 Michael Shintani    SO Knights                  13.0h                  
 14 Tomoyuki Miura       9 Roosevelt                13.2h                  
 15 Dante Creighton     FR Knights                  13.2h                  
 16 Jayson Okazaki      SO Roosevelt                13.3h                  
 17 Kendrick Sanchez       Knights                  13.4h                  
 18 Orrin Nakanelua     FR Knights                  13.5h                  
 19 Andre Pettis         9 Farrington               13.5h                  
 20 Anthony Aquino       9 Roosevelt                13.6h                  
 21 Rowan Gragas         9 Roosevelt                13.6h                  
 22 Farao Uiliata       FR Farrington               13.7h                  
 23 Chris Malang           Farrington               13.8h                  
 24 Kevin Aquilar          Farrington               14.1h                  
 24 Marcus Pettis          Farrington               14.1h                  
 26 Lance Yamamoto       9 Roosevelt                14.5h                  
 27 Robert Molina        9 Farrington               14.6h                  
 28 Joshua Halder-Nils  FR Kaiser                   15.4h                  
 
Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          23.30  STATE
          24.80  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Rafee Tamjid        10 Roosevelt                24.9h                  
  2 Alex Fowler          9 Roosevelt                25.0h                  
  3 Ephraim Vita           Farrington               25.2h                  
  4 Kiakona Monteilh    FR Knights                  25.6h                  
  5 Brent Lopianetzky   FR Kaiser                   26.1h                  
  6 Jordan Ibana           Farrington               26.2h                  
  7 Alex Fischbach       9 Kaiser                   26.2h                  
  8 Oliver Lim          FR Kaiser                   26.4h                  
  9 Brian Freeman       FR Kaiser                   26.4h                  
 10 Dante Creighton     FR Knights                  27.2h                  
 11 Jimmy Robinson      10 Farrington               27.2h                  
 12 Bronson McMoore     SO Kaiser                   27.3h                  
 13 Kendrick Sanchez       Knights                  27.5h                  
 14 Michael Shintani    SO Knights                  27.6h                  
 15 Jayson Okazaki      SO Roosevelt                28.3h                  
 16 Anthony Aquino       9 Roosevelt                28.4h                  
 16 Rowan Gragas         9 Roosevelt                28.4h                  
 18 Lance Yamamoto       9 Roosevelt                28.9h                  
 19 Marcus Pettis          Farrington               29.1h                  
 20 Ferlino Carinio     FR Knights                  29.4h                  
 21 Farao Uiliata       FR Farrington               29.6h                  
 22 Chris Malang           Farrington               29.8h                  
 23 Kevin Aquilar          Farrington               29.9h                  
 24 Orrin Nakanelua     FR Knights                  30.3h                  
 25 Andre Pettis         9 Farrington               31.4h                  
 26 Robert Molina        9 Farrington               32.8h                  
 27 Evander Stone        9 Farrington               34.2h                  
 
Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          53.00  STATE
          56.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ephraim Vita           Farrington               56.4h                  
  2 Jordan Ibana           Farrington               58.6h                  
  3 Todd Takanishi      FR Kaiser                   62.0h                  
  4 Orrin Nakanelua     FR Knights                  63.5h                  
  5 Ferlino Carinio     FR Knights                  64.3h                  
  6 Jimmy Robinson      10 Farrington               64.5h                  
  7 Andre Pettis         9 Farrington               65.2h                  
  8 Anthony Aquino       9 Roosevelt                65.6h                  
  9 Michael Shintani    SO Knights                  65.9h                  
 10 Rowan Gragas         9 Roosevelt                66.9h                  
 11 Lance Yamamoto       9 Roosevelt                67.1h                  
 12 Chris Malang           Farrington               68.6h                  
 13 Kevin Aquilar          Farrington               69.5h                  
 14 Marcus Pettis          Farrington               70.7h                  
 -- Farao Uiliata       FR Farrington                  DQ                  
 
Boys 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
        2:06.80  STATE
        2:16.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tomoyuki Miura       9 Roosevelt              2:18.2h                  
  2 Ephraim Vita           Farrington             2:21.8h                  
  3 John Remis          10 Roosevelt              2:24.8h                  
  4 Orrin Nakanelua     FR Knights                2:32.1h                  
  5 Brysen Calkins      FR Knights                2:36.0h                  
  6 Kenneth Nguyen      FR Roosevelt              2:36.5h                  
  7 Kevin Leong          9 Roosevelt              2:53.0h                  
  8 Arthur Hung          9 Roosevelt              2:53.1h                  
  9 Evander Stone        9 Farrington             2:54.9h                  
 10 Talin Sokugawa      10 Roosevelt              2:57.3h                  
 11 Robert Molina        9 Farrington             3:05.0h                  
 
Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tomoyuki Miura       9 Roosevelt              4:49.7h                  
  2 John Remis          10 Roosevelt              4:55.3h                  
  3 Craig Kandler       FR Kaiser                 5:08.0h                  
  4 Brysen Calkins      FR Knights                5:08.8h                  
  5 Joe Mecum           SO Kaiser                 5:33.2h                  
  6 Arthur Hung          9 Roosevelt              5:56.1h                  
  7 Talin Sokugawa      10 Roosevelt              5:56.3h                  
  8 Kevin Leong          9 Roosevelt              6:02.4h                  
  9 Evander Stone        9 Farrington             6:25.1h                  
 10 Robert Molina        9 Farrington             6:31.1h                  
 
Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
       10:00.00  STATE
       11:18.20  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 John Remis          10 Roosevelt             11:28.2h                  
  2 Brysen Calkins      FR Knights               11:37.4h                  
  3 Kevin Leong          9 Roosevelt             13:20.6h                  
  4 Talin Sokugawa      10 Roosevelt             13:34.8h                  
 
Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Justin Koelkebeck   10 Roosevelt                19.5h                  
  2 Dante Creighton     FR Knights                  20.1h                  
  3 Kiakona Monteilh    FR Knights                  20.3h                  
  4 Todd Takanishi      FR Kaiser                   21.5h                  
 
Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
          42.80  STATE
          45.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Rafee Tamjid        10 Roosevelt                47.1h                  
  2 Brian Freeman       FR Kaiser                   48.4h                  
  3 Kiakona Monteilh    FR Knights                  48.5h                  
  4 Dante Creighton     FR Knights                  51.5h                  
  5 Justin Koelkebeck   10 Roosevelt                53.1h                  
 
Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
          46.00  STATE
          47.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Farrington High School  'A'                     50.2h                  
  2 Kaiser High School  'A'                         50.8h                  
  3 Kaiser High School  'B'                         53.8h                  
 
Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
        3:39.00  STATE
        3:45.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Farrington High School  'A'                   4:00.4h                  
  2 Roosevelt High School  'A'                    4:01.0h                  
  3 Roosevelt High School  'B'                    4:10.7h                  
  4 Castle  'A'                                   4:34.6h                  
 
Boys High Jump Junior Varsity
=======================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Marcus Pettis          Farrington             4-08.00                  
  2 Andre Pettis         9 Farrington             4-06.00                  
  2 Kiakona Monteilh    FR Knights                4-06.00                  
  2 Farao Uiliata       FR Farrington             4-06.00                  
 
Boys Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================================
       11-06.00  STATE
        9-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Makoto Fukino       FR Kaiser                 7-00.00                  
 -- Sean Fukino         10 Kaiser                      NH                  
 
Boys Long Jump Junior Varsity
=======================================================================================
       20-00.00  STATE
       19-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Alex Fowler          9 Roosevelt             17-07.50                  
  2 Jayson Okazaki      SO Roosevelt             14-05.25                  
 
Boys Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================================
         135-00  STATE
         120-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ronald Phouksouvat   9 Roosevelt             73-11.00                  
 
Boys 100 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
          11.20  STATE
          11.80  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Braxton Higa        12 Roosevelt                11.7h OIA              
  2 Bronson Tanaka      JR Knights                  11.8h                  
  3 Victor Humalon      JR Knights                  11.8h                  
  4 Ethan Rista         JR Knights                  11.9h                  
  5 Roger Sourychack    11 Roosevelt                11.9h                  
  6 Seth Nitta          JR Knights                  12.1h                  
  7 Kahai Freitas       12 Roosevelt                12.1h                  
  8 Mark Awakuni        12 Roosevelt                12.1h                  
  9 Shenon Moore        SO Kaiser                   12.2h                  
 10 Skylar Chan         JR Kaiser                   12.2h                  
 11 Phil Westbrook      JR Kaiser                   12.2h                  
 12 Vincent Ko          12 Roosevelt                12.2h                  
 13 Gordon Au           12 Roosevelt                12.4h                  
 14 Steven Lam          12 Roosevelt                12.6h                  
 15 Carl Alombro        11 Roosevelt                12.9h                  
 16 Michael Kawajiri    SR Kaiser                   13.2h                  
 17 Thomas Freeman      JR Kaiser                   13.2h                  
 18 Daniel Isidro       11 Farrington               13.8h                  
 18 Isaiah Prakash      11 Roosevelt                13.8h                  
 
Boys 200 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
          23.30  STATE
          24.80  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Braxton Higa        12 Roosevelt                24.5h OIA              
  2 Roger Sourychack    11 Roosevelt                24.7h OIA              
  3 Victor Humalon      JR Knights                  24.8h                  
  4 Ethan Rista         JR Knights                  25.0h                  
  5 Bronson Tanaka      JR Knights                  25.3h                  
  6 Vincent Ko          12 Roosevelt                25.3h                  
  7 Kiakona Monteilh    FR Knights                  25.4h                  
  8 Kahai Freitas       12 Roosevelt                25.7h                  
  9 Mark Awakuni        12 Roosevelt                25.7h                  
 10 Gordon Au           12 Roosevelt                25.7h                  
 11 Steven Lam          12 Roosevelt                26.5h                  
 12 Carl Alombro        11 Roosevelt                26.8h                  
 13 Clint Cheng         SR Kaiser                   26.9h                  
 14 Tonu Tuimalealiifa  11 Farrington               28.0h                  
 
Boys 400 Meter Dash Varsity
=======================================================================================
          53.00  STATE
          56.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ethan Rista         JR Knights                  54.9h OIA              
  2 Bronson Tanaka      JR Knights                  56.3h                  
  3 Shenon Moore        SO Kaiser                   57.0h                  
  4 Kaveh Nikou         SO Kaiser                   57.1h                  
  5 Seth Nitta          JR Knights                  57.5h                  
  6 Roger Sourychack    11 Roosevelt                58.1h                  
  7 Gordon Au           12 Roosevelt                58.9h                  
  8 Clint Cheng         SR Kaiser                   61.0h                  
  9 Carl Alombro        11 Roosevelt                61.2h                  
 
Boys 800 Meter Run Varsity
=======================================================================================
        2:06.80  STATE
        2:16.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Dennis Swart        SR Kaiser                 2:05.6h STATE             
  2 John Otaguro        12 Roosevelt              2:05.8h STATE             
  3 Michael Tajima      12 Roosevelt              2:22.4h                  
  4 Matthew Kodama      SR Knights                2:23.8h                  
  5 Jonathan Lee        JR Knights                2:28.3h                  
  6 Nobuhisa Morimoto   JR Roosevelt              2:28.6h                  
  7 Isaiah Prakash      11 Roosevelt              2:36.0h                  
  8 Leslie WU           SR Knights                2:43.4h                  
  9 Michael Low         JR Knights                2:44.5h                  
 10 Daniel Isidro       11 Farrington             2:49.7h                  
 
Boys 1500 Meter Run Varsity
=======================================================================================
        4:30.00  STATE
        4:43.60  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 John Otaguro        12 Roosevelt              4:34.6h OIA              
  2 Matthew Kodama      SR Knights                4:44.5h                  
  3 Michael Tajima      12 Roosevelt              4:50.3h                  
  4 Nobuhisa Morimoto   JR Roosevelt              4:51.3h                  
  5 Trevor Wong         JR Kaiser                 4:52.1h                  
  6 Yusuke Kobayashi    SR Kaiser                 5:04.5h                  
  7 Jonathan Lee        JR Knights                5:10.2h                  
  8 Micah Inoue         JR Kaiser                 5:12.3h                  
  9 Leslie WU           SR Knights                5:24.9h                  
 10 Isaiah Prakash      11 Roosevelt              5:26.4h                  
 11 Daniel Isidro       11 Farrington             5:49.8h                  
 12 Michael Low         JR Knights                6:00.7h                  
 13 Neal Pang           12 Roosevelt              6:21.8h                  
 
Boys 3000 Meter Run Varsity
=======================================================================================
       10:00.00  STATE
       11:18.20  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Matthew Kodama      SR Knights               10:26.1h OIA              
  2 Trevor Wong         JR Kaiser                10:57.8h OIA              
  3 Nobuhisa Morimoto   JR Roosevelt             11:01.8h OIA              
  4 Michael Tajima      12 Roosevelt             11:07.1h OIA              
  5 Michael Low         JR Knights               13:29.6h                  
 
Boys 110 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
          16.40  STATE
          17.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ethan Rista         JR Knights                  16.6h OIA              
  2 Victor Humalon      JR Knights                  17.6h                  
  3 Steven Lam          12 Roosevelt                17.7h                  
  4 Kahai Freitas       12 Roosevelt                17.7h                  
  5 Phil Westbrook      JR Kaiser                   19.8h                  
  6 Thomas Freeman      JR Kaiser                   19.9h                  
  7 Vincent Ko          12 Roosevelt                20.1h                  
 
Boys 300 Meter Hurdles Varsity
=======================================================================================
          42.80  STATE
          45.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Victor Humalon      JR Knights                  44.6h OIA              
  2 Isaac Gomes         12 Roosevelt                44.7h OIA              
  3 Phil Westbrook      JR Kaiser                   45.8h                  
  4 Ethan Rista         JR Knights                  45.9h                  
  5 Mark Awakuni        12 Roosevelt                46.1h                  
  6 Kahai Freitas       12 Roosevelt                47.4h                  
  7 Steven Lam          12 Roosevelt                47.5h                  
  8 Vincent Ko          12 Roosevelt                48.1h                  
 
Boys 4x100 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
          46.00  STATE
          47.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaiser High School  'A'                         48.9h                  
 
Boys 4x400 Meter Relay Varsity
=======================================================================================
        3:39.00  STATE
        3:45.00  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kaiser High School  'A'                       3:46.1h                  
  2 Roosevelt High School  'A'                    3:47.2h                  
  3 Castle  'A'                                   3:48.5h                  
  4 Roosevelt High School  'B'                    4:00.7h                  
 
Boys High Jump Varsity
=======================================================================================
        5-10.00  STATE
        5-06.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Skylar Chan         JR Kaiser                 5-03.00                  
  2 Cory Kikuchi        12 Roosevelt              5-02.00                  
  3 Victor Humalon      JR Knights                4-08.00                  
  4 Kahai Freitas       12 Roosevelt              4-06.00                  
  5 Carl Alombro        11 Roosevelt              4-00.00                  
  5 Shayne Carvalho     JR Knights                4-00.00                  
 
Boys Long Jump Varsity
=======================================================================================
       20-00.00  STATE
       19-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
 -- Braxton Higa        12 Roosevelt                   ND                  
 -- Roger Sourychack    11 Roosevelt                   ND                  
 
Boys Triple Jump Varsity
=======================================================================================
       40-00.00  STATE
       37-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Mark Awakuni        12 Roosevelt             33-03.00                  
 
Boys Shot Put Varsity
=======================================================================================
       46-00.00  STATE
       41-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Micah Kia           SR Mililani              41-07.00 OIA              
  2 Fatu Fetalaiga      11 Farrington            41-05.50 OIA              
  3 Tonu Tuimalealiifa  11 Farrington            38-10.50                  
  4 Elisara Esera       11 Farrington            37-01.00                  
  5 Kauila Kenwerth     11 Kaiser                26-09.50                  
 
Boys Discus Throw Varsity
=======================================================================================
         135-00  STATE
         120-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Fatu Fetalaiga      11 Farrington           129-02.50 OIA              
  2 Elisara Esera       11 Farrington           107-11.00                  
  3 Tonu Tuimalealiifa  11 Farrington           104-10.50