Make your own free website on Tripod.com
Licensed to Mililani High School        Hy-Tek's Meet Manager 5/2/2006 07:33 PM
          2006 OIA Varsity Track Championships - 5/4/2006 to 5/6/2006          
                             Mililani High School                              
  
                           Girls Entries 
  
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  15.02  5/2000      Simms, Vera, Mililani High School            
               17.84  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kharyse Thompson              JR Radford               16.50  STATE  
  2  Kathryn Nickerson             JR Moanalua              17.16  STATE  
  3  Shynequa Bell                 JR Radford               17.30  STATE  
  4  Jennifer Byun                 11 Roosevelt             17.77  STATE  
  5  Christine Iha                 SO Kalani                17.82  STATE  
  6  Abigail Tapawan               SR Mililani              17.94        
  7  Johnna Frantzen               SR Kalaheo               17.99        
  8  Kristel Zuniga                SR Farrington            18.18        
  9  Brooke Belair                 SO Radford               18.44        
 10  Chanel Soto                   10 Roosevelt             18.75        
 11  Courtney Tuvale               SO Waianae               19.13        
 12  Noelani Roach                 JR Waipahu               19.14        
 13  Ihilani Haru                  JR Castle                19.14        
 14  Kehaulani Kim                 SR Kaiser                19.15        
 15  Leslie Juliano                JR Waipahu               19.23        
 16  Kara Kobayashi                JR Mililani              19.35        
 17  Lydia Kim                     11 Roosevelt             19.44        
 18  Sabrina Kawana                JR Mililani              19.48        
 19  Toni Marie Gonzales           SO Waipahu               19.61        
 20  Jamie Yoshino                 SR Kaiser                19.64        
 21  Julia Tuinei                  SO Waianae               20.14        
 22  Tiana Kealoha                 SR Waianae               20.18        
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  11.7h  5/1978      Fox, Sharri, Leilehua High School            
               13.24  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Britney Stephens              JR Mililani              12.67  STATE  
  2  Helanica Nautu                JR Kahuku                12.80  STATE  
  3  Ashley Burt                   SO Kahuku                13.10  STATE  
  4  Yasmina Taketa                SO Kalani                13.17  STATE  
  5  Natasha Minor                 SR Radford               13.18  STATE  
  6  Johnna Frantzen               SR Kalaheo               13.24  STATE  
  7  Charre' Williams              JR Radford               13.24  STATE  
  8  Lani Speer                    SO Kahuku                13.30        
  9  Amy Tanaka                       Pearl City            13.31        
 10  Taryn Kaanoi                  JR Kalaheo               13.34        
 11  Tahnee Dudoit                 11 Roosevelt             13.44        
 12  Megan Armstrong               JR Kapolei               13.44        
 13  Kourtnei Leong                SR Kapolei               13.44        
 14  Keilyn Tanimoto                  Pearl City            13.46        
 15  Diana Malpas                  JR Moanalua              13.54        
 16  Bree Henderson                JR Kaiser                13.54        
 17  Mary Jane Antonio                Campbell              13.63        
 18  Dana Fujiwara                 SO Waipahu               13.64        
 19  Tatiana Tibbitts                 Kapolei               13.66        
 20  Jenna Groendyke               11 Roosevelt             13.70        
 21  Tanysha Campbell              JR Radford               13.72        
 22  Alexandria Neason             FR Leilehua              13.74        
 23  Nicole Mitani                 SR Mililani              13.74        
 24  Chanelle Estaban              SR Kaiser                13.75        
 25  Chelsea Wolke                 SR McKinley              13.86        
 26  Griselle Braga                SO Moanalua              14.04        
 27  Chasity Senas                 SR Mililani              14.04        
 28  Elyssa Cinco                  JR Kaimuki               14.14        
 29  Tiphanea Bonner               SR Waipahu               14.24        
 30  Megann Saito                  11 Roosevelt             14.44        
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity: * 4:59.77  5/2005      Clement, Courtney, Moanalua High School     
               5:25.04  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Shelby Yoakum                 FR Radford             5:13.96  STATE  
  2  Keilani Wasson                SO Kahuku              5:15.05  STATE  
  3  Leialoha Bratton              JR Kaiser              5:17.41  STATE  
  4  Crystal Woodward                 Campbell            5:18.00  STATE  
  5  Kelli Ishihara                JR Mililani            5:19.41  STATE  
  6  Joilynn Hollies                  Campbell            5:19.56  STATE  
  7  Katherine Hoarn               SR Radford             5:27.41        
  8  Jennifer Lozano               JR Waipahu             5:33.97        
  9  Shannen Johnson               SO Aiea                5:35.42        
 10  Kara Hamada                   SO Kalaheo             5:37.43        
 11  Rachel Domingo                10 Roosevelt           5:38.10        
 12  Noel Hakoda                   SR Mililani            5:40.24        
 13  Kelli Murata                  SR Moanalua            5:42.78        
 14  Kaualiiliimaikalani Segawa       Leilehua            5:42.84        
 15  Danielle Painter              JR Mililani            5:42.84        
 16  Kelley Grebe                  SO Radford             5:42.93        
 17  Raeanna Des-Brisay            JR Aiea                5:43.73        
 18  Lyndsey Akamine               SO Moanalua            5:45.21        
 19  Crawford Lauren                  Leilehua            5:49.47        
 20  Nicole Bae                    10 Roosevelt           5:53.24        
 21  Melanie Leong                 12 Roosevelt           5:53.54        
 22  Brittany  TJ Saclausa         SR Moanalua            6:02.74        
 23  Jumy Tang                     SR McKinley            6:15.62        
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  49.69  5/1999      Mililani High School, Mililani High School   
               55.04  STATE
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Mililani High School                                   50.58  STATE  
  2  Kapolei High School                                    52.31  STATE  
     1) Megan Armstrong JR              2) Victoria Black SO              
     3) Kristen Hosea SO                4) Kourtnei Leong SR              
     5) Lucille Takeda SR               6) Tatiana Tibbitts               
  3  Kaiser High School                                     52.37  STATE  
     1) Chanelle Estaban SR             2) Ashley Poling SR               
     3) Rochele Lee JR                  4) Bree Henderson JR              
     5) Leialoha Bratton JR             6) Kehaulani Kim SR               
  4  Radford High School                                    52.49  STATE  
     1) Charre' Williams JR             2) Natasha Minor SR               
     3) Tanysha Campbell JR             4) Savannah Frank SR              
     5) Kharyse Thompson JR             6) Olivia Stiller JR              
  5  Kahuku High School                                     52.54  STATE  
     1) Ashley Burt SO                  2) Tracy Goodell SR               
     3) Helanica Nautu JR               4) Lani Speer SO                  
     5) Leiona Ramirez SO               6)                                
  6  Leilehua High School                                   53.76  STATE  
  7  Waipahu High School                                    54.36  STATE  
     1) Desiree Adolpho SR              2) Dana Fujiwara SO               
     3) Noelani Roach JR                4) Janessa Pagaragan SO           
     5) Tiphanea Bonner SR              6) Reena Rivera SO                
  8  Roosevelt High School                                  54.54  STATE  
  9  Moanalua High School                                   54.62  STATE  
 10  Pearl City High School                                 54.96  STATE  
 11  Campbell High School                                   55.15        
     1) Mary Jane Antonio               2) Crystal Woodward               
     3) Francesca Gringras SO           4) Dacia Mckinnon                 
     5) Joilynn Hollies                 6)                                
 12  Waianae High School                                    56.28        
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  56.10  5/1998      Arante, Endia, Kaiser High School            
               65.14  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Ciara Quarles                 SO Mililani              60.67  STATE  
  2  Natasha Minor                 SR Radford               60.90  STATE  
  3  Yasmina Taketa                SO Kalani                61.42  STATE  
  4  Amy Tanaka                       Pearl City            62.63  STATE  
  5  Keilyn Tanimoto                  Pearl City            62.94  STATE  
  6  Desiree Adolpho               SR Waipahu               63.18  STATE  
  7  Dana Fujiwara                 SO Waipahu               63.18  STATE  
  8  Jessica Wilson                JR Castle                63.39  STATE  
  9  Mary Jane Antonio                Campbell              63.49  STATE  
 10  Victoria Black                SO Kapolei               64.03  STATE  
 11  Rochele Lee                   JR Kaiser                64.25  STATE  
 12  Tracy Goodell                 SR Kahuku                64.74  STATE  
 13  Savannah Frank                SR Radford               65.19        
 14  Dacia Mckinnon                   Campbell              65.36        
 15  Taryn Kaanoi                  JR Kalaheo               65.59        
 16  Mary De Vera                     Leilehua              65.90        
 17  Tami Hashimoto                   Pearl City            66.13        
 18  Leiona Ramirez                SO Kahuku                66.24        
 19  Malie Monteilh                JR Castle                66.44        
 20  Ashley Katamoto               SR Kaiser                66.97        
 21  Michelle Kiczeck              11 Roosevelt             67.20        
 22  Renee Elbourne                JR Kaimuki               67.24        
 23  Shantelle Wong                JR Moanalua              68.44        
 24  Janessa Pagaragan             SO Waipahu               68.44        
 25  Dana Tamayo                   SO Kapolei               68.53        
 26  Alexis Tamura                 SO Moanalua              68.54        
 27  Chanelle Estaban              SR Kaiser                68.74        
 28  Griselle Braga                SO Moanalua              69.23        
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  43.26  5/2000      Simms, Vera, Mililani High School            
               52.40  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Johnna Frantzen               SR Kalaheo               49.94  STATE  
  2  Isabel Romero                  9 Mililani              51.11  STATE  
  3  Kathryn Nickerson             JR Moanalua              51.14  STATE  
  4  Kharyse Thompson              JR Radford               51.46  STATE  
  5  Noelani Roach                 JR Waipahu               51.77  STATE  
  6  Liane Chang-Remular           SO Aiea                  52.44        
  7  Ihilani Haru                  JR Castle                52.74        
  8  Christine Iha                 SO Kalani                52.74        
  9  Desiree Adolpho               SR Waipahu               52.74        
 10  Kehaulani Kim                 SR Kaiser                52.84        
 11  Abigail Tapawan               SR Mililani              53.04        
 12  Vanessa Drake                    Leilehua              53.26        
 13  Chanel Soto                   10 Roosevelt             53.30        
 14  Shynequa Bell                 JR Radford               54.81        
 15  Brooke Belair                 SO Radford               54.87        
 16  Courtney Tuvale               SO Waianae               54.95        
 17  Jennifer Byun                 11 Roosevelt             55.04        
 18  Kristel Zuniga                SR Farrington            55.64        
 19  Lydia Kim                     11 Roosevelt             55.70        
 20  Toni Marie Gonzales           SO Waipahu               56.10        
 
Event 13  Girls 800 Meter Run Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  2:17.8h  5/1979      Nash, Cathy, Kaiser High School            
               2:35.24  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Leialoha Bratton              JR Kaiser              2:25.57  STATE  
  2  Terryn Ricketts               11 Leilehua            2:27.84  STATE  
  3  Crystal Woodward                 Campbell            2:31.14  STATE  
  4  Brooke Brown                  11 Mililani            2:31.24  STATE  
  5  Lucille Takeda                SR Kapolei             2:31.34  STATE  
  6  Kia Atkins                    JR Radford             2:35.24  STATE  
  7  Desiree Adolpho               SR Waipahu             2:36.95        
  8  Joilynn Hollies                  Campbell            2:37.12        
  9  Kara Hamada                   SO Kalaheo             2:37.84        
 10  Dacia Mckinnon                   Campbell            2:38.04        
 11  Natalie Wong                  11 Mililani            2:39.54        
 12  Lee Cabrina                   FR Kahuku              2:39.90        
 13  Rochele Lee                   JR Kaiser              2:41.84        
 14  Shannen Johnson               SO Aiea                2:41.93        
 15  Nicole Bae                    10 Roosevelt           2:45.00        
 16  Rachel Domingo                10 Roosevelt           2:45.12        
 17  Danielle Painter              JR Mililani            2:46.14        
 18  Rachel Fogg                   SO Moanalua            2:46.53        
 19  Adriana Jimenez               SO Kalaheo             2:47.01        
 20  Marina Sano                   SO McKinley            2:47.64        
 21  Kelley Grebe                  SO Radford             2:47.86        
 22  Dana Tamayo                   SO Kapolei             2:49.20        
 23  Melanie Leong                 12 Roosevelt           2:50.24        
 24  Chelsy Okuma                  FR Kaiser              2:50.44        
 25  Brittany  TJ Saclausa         SR Moanalua            2:51.34        
 26  Rachel Spain                  JR Moanalua            2:52.04        
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  24.58  5/1998      Arante, Endia, Kaiser High School            
               27.64  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Britney Stephens              JR Mililani              26.14  STATE  
  2  Helanica Nautu                JR Kahuku                27.30  STATE  
  3  Yasmina Taketa                SO Kalani                27.39  STATE  
  4  Natasha Minor                 SR Radford               27.44  STATE  
  5  Charre' Williams              JR Radford               27.70        
  6  Keilyn Tanimoto                  Pearl City            27.73        
  7  Mary Jane Antonio                Campbell              27.74        
  8  Dana Fujiwara                 SO Waipahu               27.90        
  9  Nicole Mitani                 SR Mililani              28.03        
 10  Ashley Burt                   SO Kahuku                28.19        
 11  Alexandria Neason             FR Leilehua              28.24        
 12  Taryn Kaanoi                  JR Kalaheo               28.30        
 13  Desiree Adolpho               SR Waipahu               28.34        
 14  Noelani Roach                 JR Waipahu               28.44        
 15  Bree Henderson                JR Kaiser                28.44        
 16  Tracy Goodell                 SR Kahuku                28.47        
 17  Vanessa Drake                    Leilehua              28.54        
 18  Tatiana Tibbitts                 Kapolei               28.54        
 19  Kourtnei Leong                SR Kapolei               28.64        
 20  Pauline Paia                  SO Mililani              28.94        
 21  Chelsea Wolke                 SR McKinley              28.95        
 22  Tanysha Campbell              JR Radford               29.17        
 23  Johnna Frantzen               SR Kalaheo               29.24        
 24  Shantelle Wong                JR Moanalua              29.34        
 25  Victoria Black                SO Kapolei               29.35        
 26  Lydia Kim                     11 Roosevelt             29.65        
 27  Megann Saito                  11 Roosevelt             29.70        
 28  Jenna Groendyke               11 Roosevelt             29.70        
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity: * 11:11.2h  5/2005      Clement, Courtney, Moanalua High School
               12:05.24  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kelli Ishihara                JR Mililani           11:33.44  STATE  
  2  Keilani Wasson                SO Kahuku             11:49.51  STATE  
  3  Nicole Painter                 9 Mililani           11:50.54  STATE  
  4  Jennifer Lozano               JR Waipahu            11:55.14  STATE  
  5  Melissa Kawana                SO Mililani           11:57.94  STATE  
  6  Katherine Hoarn               SR Radford            11:59.14  STATE  
  7  Nicole Bae                    10 Roosevelt          12:07.70        
  8  Kelli Rice                       Leilehua           12:09.54        
  9  Kelli Murata                  SR Moanalua           12:20.34        
 10  Shelby Yoakum                 FR Radford            12:28.80        
 11  Kaualiiliimaikalani Segawa       Leilehua           12:30.14        
 12  Chelsy Okuma                  FR Kaiser             12:33.74        
 13  Crawford Lauren                  Leilehua           12:34.34        
 14  Raeanna Des-Brisay            JR Aiea               12:36.74        
 15  Pauline Tran                  11 Roosevelt          12:52.25        
 16  Kelly Kawachi                 SR Aiea               12:56.64        
 17  Anne Ochiae                      Pearl City         12:58.64        
 18  Marina Sano                   SO McKinley           13:00.00        
 19  Melanie Leong                 12 Roosevelt          13:00.64        
 20  Rachel Spain                  JR Moanalua           13:26.94        
 21  Jumy Tang                     SR McKinley           13:34.34        
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  4:02.01  5/2000      Mililani High School, Mililani High School 
                        K. Kojima, V. Simms, M. Murphy, C. Tucker         
               4:32.24  STATE
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Kaiser High School                                   4:12.58  STATE  
     1) Chanelle Estaban SR             2) Rochele Lee JR                 
     3) Leialoha Bratton JR             4) Kehaulani Kim SR               
     5) Ashley Katamoto SR              6) Bree Henderson JR              
  2  Waipahu High School                                  4:13.38  STATE  
     1) Dana Fujiwara SO                2) Janessa Pagaragan SO           
     3) Noelani Roach JR                4) Desiree Adolpho SR             
     5) Jennifer Lozano JR              6) Ashley Villamor JR             
  3  Mililani High School                                 4:16.33  STATE  
  4  Leilehua High School                                 4:16.46  STATE  
  5  Kapolei High School                                  4:16.58  STATE  
  6  Campbell High School                                 4:19.02  STATE  
     1) Mary Jane Antonio               2) Dacia Mckinnon                 
     3) Crystal Woodward                4) Joilynn Hollies                
  7  Radford High School                                  4:19.39  STATE  
     1) Natasha Minor SR                2) Savannah Frank SR              
     3) Brooke Belair SO                4) Kia Atkins JR                  
     5) Kharyse Thompson JR             6) Charre' Williams JR            
  8  Pearl City High School                               4:21.77  STATE  
  9  Castle High School                                   4:28.54  STATE  
     1) Cheynah Farley SR               2) Ihilani Haru JR                
     3) Malie Monteilh JR               4) Jessica Wilson JR              
 10  Kahuku High School                                   4:30.80  STATE  
     1) Ashley Burt SO                  2) Tracy Goodell SR               
     3) Lani Speer SO                   4) Leiona Ramirez SO              
     5) Keilani Wasson SO               6) Lee Cabrina FR                 
 11  Roosevelt High School                                4:32.48        
 12  Moanalua High School                                 4:40.78        
 13  Waianae High School                                  4:55.15        
 
Event 21  Girls High Jump Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:   5-05  5/1999      Kai, Natasha, Kahuku High School             
             4-08.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Na'Lani Ravelo                JR Kalaheo             5-00.00   STATE 
  2  Veronica Griffin              SO Mililani            4-10.00   STATE 
  3  Michele Ip                    JR Kaiser              4-10.00   STATE 
  4  Ashley Poling                 SR Kaiser              4-08.00   STATE 
  5  Noelani Roach                 JR Waipahu             4-08.00   STATE 
  6  Tahnee Dudoit                 11 Roosevelt           4-06.00        
  7  Julia Tuinei                  SO Waianae             4-06.00        
  8  Dana Tamayo                   SO Kapolei             4-06.00        
  9  Megan Armstrong               JR Kapolei             4-06.00        
 10  Chanelle Estaban              SR Kaiser              4-06.00        
 11  Alice Han                     SO Moanalua            4-06.00        
 12  Isabel Romero                  9 Mililani            4-06.00        
 13  Ashley Villamor               JR Waipahu             4-04.00        
 14  Chenelle Senas                SO Mililani            4-04.00        
 15  Shannen Johnson               SO Aiea                4-04.00        
 
Event 23  Girls Pole Vault Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  10-06  5/2000      Higa, Kimberly, Roosevelt High School        
             8-06.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Nadia Romero                  SR Mililani           10-01.00   STATE 
  2  Savannah Frank                SR Radford             8-06.00   STATE 
  3  Michele Ip                    JR Kaiser              8-00.00        
  4  Rochele Lee                   JR Kaiser              8-00.00        
  5  Sayoko Hackler                   Mililani            8-00.00        
  6  Kara Kobayashi                JR Mililani            7-06.00        
 
Event 25  Girls Long Jump Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  18-04  5/1980      Morant, Karen, Radford High School           
            15-03.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Vanessa Drake                    Leilehua           17-04.75   STATE 
  2  Yasmina Taketa                SO Kalani             17-00.00   STATE 
  3  Jasmine Pratt                 JR Mililani           16-06.25   STATE 
  4  Amy Tanaka                       Pearl City         15-08.50   STATE 
  5  Johnna Frantzen               SR Kalaheo            15-07.50   STATE 
  6  Chiemi Tano                   JR Moanalua           15-04.00   STATE 
  7  Renee Elbourne                JR Kaimuki            15-03.25   STATE 
  8  Jaecie Kato                   SR Aiea               15-02.00        
  9  Kanani Ducosin                   Pearl City         14-11.50        
 10  Isabel Romero                  9 Mililani           14-11.00        
 11  Michele Ip                    JR Kaiser             14-11.00        
 12  Tahnee Dudoit                 11 Roosevelt          14-10.50        
 13  Chenelle Senas                SO Mililani           14-09.00        
 14  Megan Whittaker               JR Kalani             14-08.75        
 15  Kristel Zuniga                SR Farrington         14-06.25        
 16  Shantelle Wong                JR Moanalua           14-06.00        
 17  Jenna Groendyke               11 Roosevelt          14-02.00        
 18  Kayla Ponce                   JR Aiea               14-01.00        
 19  Alice Han                     SO Moanalua           14-00.50        
 20  Megann Saito                  11 Roosevelt          14-00.00        
 
Event 27  Girls Triple Jump Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  36-07  5/1985      Briones, Nomia, Radford High School             
            32-00.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Vanessa Drake                    Leilehua           34-04.25   STATE 
  2  Jasmine Pratt                 JR Mililani           32-07.50   STATE 
  3  Kristel Zuniga                SR Farrington         32-03.50   STATE 
  4  Amy Tanaka                       Pearl City         32-03.00   STATE 
  5  Jaecie Kato                   SR Aiea               31-11.00        
  6  Rochele Lee                   JR Kaiser             31-09.50        
  7  Renee Elbourne                JR Kaimuki            31-07.50        
  8  Megan Whittaker               JR Kalani             31-04.50        
  9  Tiana Kealoha                 SR Waianae            31-02.75        
 10  Raenaa Fukushima                 Mililani           30-11.00        
 11  Chiemi Tano                   JR Moanalua           30-10.00        
 12  Chenelle Senas                SO Mililani           30-09.75        
 13  Kathryn Nickerson             JR Moanalua           30-05.00        
 14  Kayla Ponce                   JR Aiea               30-00.50        
 15  Julia Tuinei                  SO Waianae            29-11.50        
 16  Ara Dizon                     SO Moanalua           28-10.00        
 
Event 29  Girls Discus Throw Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  170-04.50  5/1982      Kavanaugh, Dede, Radford High School     
                  100-00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Ilissa Aalona                 JR Kahuku               120-00   STATE 
  2  Charnelle Ione                SR Kapolei              110-03   STATE 
  3  Agnes Faaleaoga-Maloata       SO Kailua               108-02   STATE 
  4  Sharde' Pratt                 SR Kaiser               107-03   STATE 
  5  Jasmine Taele                 JR Kahuku               106-03   STATE 
  6  Chevelle Crowell              SO Kailua               104-01   STATE 
  7  Chasity Senas                 SR Mililani              98-03        
  8  Saleia Mata'afa               SO Kahuku                97-03        
  9  Alexissann Crowell            SR Waianae               97-01        
 10  Marilyn Banach                   Leilehua              96-01        
 11  Tessa Asuega                  JR Mililani              94-01        
 12  Anika Borden                     Pearl City            92-11        
 13  Julia Tuinei                  SO Waianae               88-10        
 14  Alexis Mason                  SO Waianae               88-02        
 15  Ashley Kaheaku                FR Farrington            83-03        
 16  Margret Talaroc                  Leilehua              82-02        
 17  Sharon Faamata                SO Farrington            82-01        
 18  Ariane Harper                 SR Kalaheo               80-06        
 19  Mele Tonga                       Farrington            80-03        
 20  Mareta Nuusolia               JR Aiea                  80-00        
 
Event 31  Girls Shot Put Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  44-06  5/1985      Bryant, Sarah, Kaiser High School            
            30-00.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Charnelle Ione                SR Kapolei            34-00.50   STATE 
  2  Ilissa Aalona                 JR Kahuku             34-00.50   STATE 
  3  Alexissann Crowell            SR Waianae            32-06.00   STATE 
  4  Jasmine Taele                 JR Kahuku             32-01.50   STATE 
  5  Saleia Mata'afa               SO Kahuku             32-00.50   STATE 
  6  Mareta Nuusolia               JR Aiea               31-03.00   STATE 
  7  Anika Borden                     Pearl City         31-01.25   STATE 
  8  Agnes Faaleaoga-Maloata       SO Kailua             30-03.00   STATE 
  9  Ariane Harper                 SR Kalaheo            29-02.00        
 10  Tessa Asuega                  JR Mililani           28-05.00        
 11  Chevelle Crowell              SO Kailua             28-01.25        
 12  Jessica Pichay                JR McKinley           28-01.00        
 13  Paula Nansen                  SR Waianae            27-08.50        
 14  Alexis Mason                  SO Waianae            27-04.00        
 15  Marilyn Banach                   Leilehua           27-03.50        
 16  Bree Henderson                JR Kaiser             27-02.75        
 17  Mele Tonga                       Farrington         26-05.50        
 18  Diana Malpas                  JR Moanalua           26-04.50        
 19  Ashley Kaheaku                FR Farrington         26-03.00        
 20  Sharde' Pratt                 SR Kaiser             26-01.00        
  
                            Boys Entries 
  
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  14.07  5/1998      Clay, Brian, Castle High School              
               16.64  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Redmond Tutor                 SR Kahuku                15.01  STATE  
  2  Micah Gibson                  SR Kailua                15.40  STATE  
  3  D'Andre Benjamin              JR Mililani              15.52  STATE  
  4  Alexander Daniels             SR Radford               15.57  STATE  
  5  Arthur Bridenstine            SR Kahuku                15.60  STATE  
  6  Ethan Rista                   JR Castle                15.90  STATE  
  7  Austin Healy                  JR Kapolei               16.10  STATE  
  8  Isaac Gomes                   12 Roosevelt             16.17  STATE  
  9  Ryan Burciaga                 SR Radford               16.18  STATE  
 10  Preston Ayala                 JR Waianae               16.21  STATE  
 11  Jack Flemming                 SR Waipahu               16.45  STATE  
 12  Joseph Brundidge              SR Radford               16.68        
 13  Kelemeke Maifea               JR Waianae               16.74        
 14  Justin Koelkebeck             10 Roosevelt             17.00        
 15  Steven Lam                    12 Roosevelt             17.00        
 16  Paipai Falemalu               SO Kahuku                17.14        
 17  Chad Duran                    JR Waianae               17.17        
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  10.4h  5/1983      Walsh, Koldene, Leilehua High School         
               11.44  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  AJ Clark                      12 Mililani              11.14  STATE  
  2  Suaesi Tuimaunei              SR Kahuku                11.21  STATE  
  3  Alexander Daniels             SR Radford               11.25  STATE  
  4  Antoin Dewalt                    Pearl City            11.32  STATE  
  5  Trevor Maldon                 SR Radford               11.40  STATE  
  6  John Cummings                 JR Kahuku                11.40  STATE  
  7  Willie Haile                  SR Kalaheo               11.44  STATE  
  8  Tavis Adkins-Cabana              Kapolei               11.44  STATE  
  9  Brice Hunter                     Leilehua              11.44  STATE  
 10  Malosi Teo                    SR Kahuku                11.45        
 11  Ikaika Payomo                    Mililani              11.50        
 12  Chadwick Tam                  11 Roosevelt             11.73        
 13  Trentt Kennard                   Leilehua              11.74        
 14  Austen Hagio                     Pearl City            11.74        
 15  Bryant Katakura                  Pearl City            11.74        
 16  Jamie Whitworth               SR Radford               11.74        
 17  Juan West                        Nanakuli              11.75        
 18  Neil Paguyo                   JR Waipahu               11.76        
 19  Joshwa Salvador               JR Kaimuki               11.78        
 20  Rafee Tamjid                  10 Roosevelt             11.78        
 21  Roger Sourychack              11 Roosevelt             11.78        
 22  Isaac Aken                    SO Kapolei               11.82        
 23  Chrisopher Santiago-Yoshioka  JR Waianae               11.84        
 24  Daniel Poncio                    Leilehua              11.84        
 25  Steven Berndt                 JR Waipahu               11.91        
 26  Kalai Parrish                 SO Kapolei               11.94        
 27  Peter Poentis                 JR Mililani              11.94        
 28  Ephraim Vita                  SO Farrington            12.00        
 29  Karson Kim                    SR Kalani                12.04        
 30  Erik James                       Aiea                  12.04        
 31  Marvin Judd                      Kalaheo               12.14        
 32  Dereck Poole                  SR Kalaheo               12.24        
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  4:10.06  5/2000      Phillp, Robby, Mililani High School        
               4:30.24  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Kensuke Taylor                SO Kailua              4:28.39  STATE  
  2  Demettrius Perry                 Pearl City          4:28.80  STATE  
  3  Alan Akagi                       Leilehua            4:30.08  STATE  
  4  Joseph Naholowa'a                Campbell            4:30.10  STATE  
  5  Matthew Kodama                SR Castle              4:31.10        
  6  John Otaguro                  12 Roosevelt           4:31.32        
  7  Jacob Valeriano                  Campbell            4:31.80        
  8  Dennis Swart                  SR Kaiser              4:32.34        
  9  Niko Turner                      Leilehua            4:32.48        
 10  David King                    SR Nanakuli            4:34.71        
 11  Aaron Haque                   SO Moanalua            4:35.93        
 12  Trevor Wong                   JR Kaiser              4:35.95        
 13  Chas Kenessey                    Campbell            4:36.64        
 14  John Remis                    10 Roosevelt           4:39.05        
 15  Dale Bacani                   JR Aiea                4:40.34        
 16  Kalani Liu                    SR Kalaheo             4:40.44        
 17  Michael Young                 JR Mililani            4:40.60        
 18  Ramon Melendez                JR Mililani            4:43.44        
 19  Jeremy Tadeo                     Pearl City          4:43.49        
 20  Michael Tajima                12 Roosevelt           4:43.84        
 21  Matthew Roberts                  Leilehua            4:43.84        
 22  Chase Long-Newfield           SO Kahuku              4:46.74        
 23  Marc-Branden Hayes            JR Moanalua            4:49.88        
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  43.30  5/6/2004    Kaiser High School, Kaiser High School       
                      M. Alices, C. Assily, V. Fong, R. Paulo           
               46.24  STATE
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Kahuku High School                                     43.22  STATE  
  2  Mililani High School                                   43.74  STATE  
  3  Radford High School                                    44.15  STATE  
     1) Alexander Daniels SR            2) Trevor Maldon SR               
     3) Jonathan Atangan SO             4) Jamie Whitworth SR             
     5) Jeremy Hayes SR                 6) Travis Daniels JR              
  4  Roosevelt High School                                  45.04  STATE  
  5  Kapolei High School                                    45.26  STATE  
  6  Leilehua High School                                   45.32  STATE  
  7  Waianae High School                                    45.84  STATE  
  8  Pearl City High School                                 45.98  STATE  
  9  Waipahu High School                                    45.98  STATE  
     1) Joshua Brown SR                 2) Neil Paguyo JR                 
     3) Elijah Bumanglag SR             4) Steven Berndt JR               
     5) Gilchrist Fernandez JR          6) Florence Mamuad SO             
 10  Kalaheo High School                                    46.39        
 11  Nanakui High School                                    46.77        
 12  Moanalua High School                                   46.96        
 13  Kaiser High School                                     47.20        
     1) Michael Kawajiri SR             2) James Saffery JR               
     3) Skylar Chan JR                  4) Shenon Moore SO                
     5) Kai Kahanamoku JR               6) Thomas Freeman JR              
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  49.2h  5/1977      Smith, James, Waianae High School            
               53.24  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  AJ Clark                      12 Mililani              50.78  STATE  
  2  Joseph Naholowa'a                Campbell              51.90  STATE  
  3  Tavis Adkins-Cabana              Kapolei               52.39  STATE  
  4  John Cummings                 JR Kahuku                52.50  STATE  
  5  Dennis Swart                  SR Kaiser                52.94  STATE  
  6  Xavier Herrera                SO Kapolei               53.06  STATE  
  7  Jonathan Atangan              SO Radford               53.08  STATE  
  8  Austen Hagio                     Pearl City            53.19  STATE  
  9  Daniel Poncio                    Leilehua              53.21  STATE  
 10  Jamie Whitworth               SR Radford               53.23  STATE  
 11  Ethan Rista                   JR Castle                53.34        
 12  Michael West                  SR Moanalua              53.74        
 13  Kalai Parrish                 SO Kapolei               54.26        
 14  Gary Nagy                     JR Kahuku                54.30        
 15  Ryan Nupen                    SO Mililani              54.37        
 16  Joshua Obena                     Pearl City            54.40        
 17  Orrys Williams                   Kalaheo               54.44        
 18  Alan Akagi                       Leilehua              54.58        
 19  Alexander Daniels             SR Radford               54.82        
 20  Shenon Moore                  SO Kaiser                54.96        
 21  Vincent Ko                    12 Roosevelt             55.00        
 22  Steven Berndt                 JR Waipahu               55.14        
 23  John Reeves                   SR Mililani              55.24        
 24  Cameron Dela-Cruz                Pearl City            55.29        
 25  Ephraim Vita                  SO Farrington            55.39        
 26  Joshua Brown                  SR Waipahu               55.44        
 27  Gilchrist Fernandez           JR Waipahu               55.54        
 28  Jonathan Bersson              JR Moanalua              55.94        
 29  Gordon Au                     12 Roosevelt             56.00        
 30  Kaveh Nikou                   SO Kaiser                56.14        
 31  Racoma Rooney                    Leilehua              56.14        
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  39.2h  5/1995      Batoon, Arnel, Farrington High School        
               43.04  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Redmond Tutor                 SR Kahuku                40.20  STATE  
  2  D'Andre Benjamin              JR Mililani              40.64  STATE  
  3  Isaac Gomes                   12 Roosevelt             41.13  STATE  
  4  Jack Flemming                 SR Waipahu               41.49  STATE  
  5  Ethan Rista                   JR Castle                42.50  STATE  
  6  Micah Gibson                  SR Kailua                42.50  STATE  
  7  Arthur Bridenstine            SR Kahuku                42.70  STATE  
  8  Austin Healy                  JR Kapolei               43.24        
  9  Joseph Brundidge              SR Radford               43.75        
 10  Nathan Blue                   FR Radford               43.97        
 11  Gordon Cox                    SO Waipahu               44.05        
 12  Kelemeke Maifea               JR Waianae               44.34        
 13  Preston Ayala                 JR Waianae               44.38        
 14  John Cobbin                   SR Mililani              45.04        
 15  Mark Awakuni                  12 Roosevelt             45.14        
 16  Joe Abell                     JR Waianae               48.84        
 
Event 14  Boys 800 Meter Run Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  1:52.1h  5/1967      McDonald, Duncan, Kailua High School       
               2:07.04  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Dennis Swart                  SR Kaiser              2:01.57  STATE  
  2  John Otaguro                  12 Roosevelt           2:02.90  STATE  
  3  Joseph Naholowa'a                Campbell            2:04.04  STATE  
  4  Demettrius Perry                 Pearl City          2:07.74        
  5  Gary Satterwhite              JR Radford             2:07.94        
  6  Jeremy Tadeo                     Pearl City          2:08.74        
  7  Christian Taum                12 Roosevelt           2:08.80        
  8  Leo Gingras                   JR Campbell            2:09.84        
  9  Kalani Liu                    SR Kalaheo             2:10.24        
 10  Alan Akagi                       Leilehua            2:11.24        
 11  Jonathan Bersson              JR Moanalua            2:11.64        
 12  Niko Turner                      Leilehua            2:11.77        
 13  Scott-Allen Jenks             JR Kapolei             2:11.92        
 14  Scott Skirlo                  FR Moanalua            2:12.14        
 15  Matthew Kodama                SR Castle              2:12.14        
 16  Racoma Rooney                    Leilehua            2:12.24        
 17  Michael West                  SR Moanalua            2:12.44        
 18  Kaveh Nikou                   SO Kaiser              2:13.19        
 19  Cameron Martin                SR Kapolei             2:13.46        
 20  Ephraim Vita                  SO Farrington          2:13.64        
 21  Vincent Ko                    12 Roosevelt           2:14.10        
 22  Zachary Helms                 JR Mililani            2:14.24        
 23  Jack Flemming                 SR Waipahu             2:14.64        
 24  Adam Burkett                  JR Radford             2:15.06        
 25  Clarence Mamuad               JR Waipahu             2:15.70        
 26  Michael Young                 JR Mililani            2:15.77        
 27  Alex Whittier                 SR Mililani            2:15.89        
 28  Scott Shigeoka                JR Aiea                2:15.94        
 29  Chase Long-Newfield           SO Kahuku              2:19.44        
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  21.5h  5/1982      Walsh, Koldene, Leilehua High School         
               23.54  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  AJ Clark                      12 Mililani              22.31  STATE  
  2  Antoin Dewalt                    Pearl City            22.84  STATE  
  3  Suaesi Tuimaunei              SR Kahuku                23.01  STATE  
  4  Christian Mendez                 Leilehua              23.34  STATE  
  5  Willie Haile                  SR Kalaheo               23.54  STATE  
  6  Malosi Teo                    SR Kahuku                23.55        
  7  Aaron Victorian               SR Kahuku                23.60        
  8  Steven Berndt                 JR Waipahu               23.64        
  9  Ikaika Payamo                    Mililani              23.64        
 10  Tavis Adkins-Cabana              Kapolei               23.68        
 11  Neil Paguyo                   JR Waipahu               23.74        
 12  Kalai Parrish                 SO Kapolei               23.84        
 13  Juan West                        Nanakuli              23.89        
 14  Trevor Maldon                 SR Radford               23.94        
 15  Jamie Whitworth               SR Radford               24.01        
 16  Roger Sourychack              11 Roosevelt             24.11        
 17  Joshua Brown                  SR Waipahu               24.14        
 18  Rafee Tamjid                  10 Roosevelt             24.34        
 19  Isaac Aken                    SO Kapolei               24.34        
 20  Michael West                  SR Moanalua              24.35        
 21  Alika Willacker               JR Nanakuli              24.36        
 22  Alexander Daniels             SR Radford               24.49        
 23  Erik James                       Aiea                  24.54        
 24  Joseph Naholowa'a                Campbell              24.65        
 25  Bryant Katakura                  Pearl City            24.74        
 26  Braxton Higa                  12 Roosevelt             24.74        
 27  Skylar Chan                   JR Kaiser                24.89        
 28  Ephraim Vita                  SO Farrington            24.94        
 29  Shenon Moore                  SO Kaiser                24.94        
 30  Brice Hunter                     Leilehua              25.04        
 31  Marvin Judd                      Kalaheo               25.14        
 32  Trentt Kennard                   Leilehua              25.14        
 33  Alika Parish                     Campbell              25.24        
 34  Chrisopher Santiago-Yoshioka  JR Waianae               25.24        
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  9:27.88  5/2002      Limm, Jeff, Mililani High School           
              10:00.24  STATE
     Name                        Year School                 Seed           
===============================================================================
  1  Matthew Roberts                  Leilehua            9:47.44  STATE  
  2  Kensuke Taylor                SO Kailua              9:48.63  STATE  
  3  David King                    SR Nanakuli            9:52.04  STATE  
  4  Jacob Valeriano                  Campbell            9:57.34  STATE  
  5  Matthew Kodama                SR Castle              9:59.96  STATE  
  6  Alan Akagi                       Leilehua           10:10.78        
  7  Aaron Haque                   SO Moanalua           10:11.08        
  8  Chas Kenessey                    Campbell           10:20.04        
  9  John Remis                    10 Roosevelt          10:21.56        
 10  Charles Gumm                  JR Radford            10:22.94        
 11  Nobuhisa Morimoto             12 Roosevelt          10:26.00        
 12  Michael Tajima                12 Roosevelt          10:28.74        
 13  Kevin Acacio                  JR Waipahu            10:35.74        
 14  Daniel Aki                    10 Mililani           10:35.84        
 15  Kelsey Maeda                  SR Mililani           10:37.74        
 16  Trevor Wong                   JR Kaiser             10:40.64        
 17  Nathaniel Garcia              SR Waipahu            10:44.34        
 18  Daniel Schweibert             JR Kapolei            10:49.44        
 19  Ryan Nuss                     SO Kalaheo            10:50.59        
 20  Scott Skirlo                  FR Moanalua           10:50.84        
 21  Kelsey Gratz                  SO Mililani           10:54.64        
 22  Demettrius Perry                 Pearl City         10:55.74        
 23  Marc Bowman                   SO Moanalua           10:58.03        
 24  Roland Batangan               JR Waipahu            10:58.34        
 25  Evgeny Guschin                JR Kapolei            10:58.84        
 26  Jeremy Tadeo                     Pearl City         11:01.64        
 27  Scott Shigeoka                JR Aiea               11:01.74        
 28  Bryce Yamaguchi                  Pearl City         11:06.94        
 29  Mark Hernandez                   Campbell           11:09.24        
 30  Husam Hafidah                    Leilehua           11:15.44        
 31  Raymond Leinenbach            JR Aiea               11:15.44        
 32  Dauren Skendyrov              SO Waianae            11:17.94        
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  3:25.5h  5/1978      Kailua High School, Kailua High School     
                        X. Himan, M. Chang, A. Regottaz, C. Edwards       
               3:39.24  STATE
     School                                                  Seed           
===============================================================================
  1  Mililani High School                                 3:29.27  STATE  
  2  Kahuku High School                                   3:36.38  STATE  
     1) John Cummings JR                2) Gary Nagy JR                   
     3) Suaesi Tuimaunei SR             4) Redmond Tutor SR               
     5) Aaron Victorian SR              6) Arthur Bridenstine SR          
  3  Pearl City High School                               3:36.54  STATE  
  4  Roosevelt High School                                3:37.19  STATE  
  5  Leilehua High School                                 3:37.55  STATE  
  6  Radford High School                                  3:38.42  STATE  
     1) Jonathan Atangan SO             2) Jamie Whitworth SR             
     3) Alexander Daniels SR            4) Gary Satterwhite JR            
     5) Jared Brown SO                  6) Nathan Blue FR                 
  7  Waipahu High School                                  3:38.78  STATE  
     1) Joshua Brown SR                 2) Gilchrist Fernandez JR         
     3) Jack Flemming SR                4) Steven Berndt JR               
     5) Elijah Bumanglag SR             6) Florence Mamuad SO             
  8  Kapolei High School                                  3:39.70        
  9  Campbell High School                                 3:40.95        
     1) Jeffery Harvey                  2) Leo Gingras JR                 
     3) Chas Kenessey                   4) Joseph Naholowa'a              
     5) Jacob Valeriano                 6)                                
 10  Nanakui High School                                  3:41.66        
 11  Kaiser High School                                   3:45.48        
     1) Skylar Chan JR                  2) Kaveh Nikou SO                 
     3) Dennis Swart SR                 4) Shenon Moore SO                
     5) Kai Kahanamoku JR               6) Thomas Freeman JR              
 12  Waianae High School                                  3:46.47        
 
Event 22  Boys High Jump Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:   6-09  5/1994      Henderson D., Radford High School            
             5-10.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Aukai Lai                     SR Waianae             6-05.25   STATE 
  2  Jeremy Hayes                  SR Radford             6-05.00   STATE 
  3  Gary Satterwhite              JR Radford             6-02.00   STATE 
  4  Michael West                  SR Moanalua            5-10.00   STATE 
  5  Aldrin Valdez                 FR Radford             5-10.00   STATE 
  6  Kekoa Perbera                 SR Mililani            5-08.00        
  7  Kai Kahanamoku                JR Kaiser              5-08.00        
  8  Bernard Menor                 JR Waialua             5-06.00        
  9  Joseph Carothers              SO Moanalua            5-06.00        
 
Event 24  Boys Pole Vault Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  14-05  5/1997      Nahina, Clint, Moanalua High School          
            11-06.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Joey Nakamura                 SR Moanalua           12-00.00   STATE 
  2  Gordon Cox                    SO Waipahu            12-00.00   STATE 
  3  Steven Bolosan-Shenn          JR Moanalua           12-00.00   STATE 
  4  Jack Flemming                 SR Waipahu            12-00.00   STATE 
  5  Zachary Yokoyama              11 Roosevelt          11-06.00   STATE 
  6  Gabe Montero                  SR Mililani           11-06.00   STATE 
  7  GeorgeAT Bugarin              JR Moanalua           11-00.00        
  8  Christopher Andres-Paguiriga  SR Waipahu            10-06.00        
  9  Carl Alombro                  11 Roosevelt           9-00.00        
 
Event 26  Boys Long Jump Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  24-00.75  5/1983      Walsh, Koldene, Leilehua High School      
               20-00.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Redmond Tutor                 SR Kahuku             22-09.25   STATE 
  2  AJ Clark                      12 Mililani           21-04.00   STATE 
  3  Joshua Obena                     Pearl City         21-02.00   STATE 
  4  Robert Fukuhara               12 Roosevelt          20-10.00   STATE 
  5  Dave Lopez                    SR Waialua            20-06.00   STATE 
  6  Antoin Dewalt                    Pearl City         20-04.00   STATE 
  7  Juan West                        Nanakuli           20-03.50   STATE 
  8  Erik James                       Aiea               20-01.00   STATE 
  9  Suaesi Tuimaunei              SR Kahuku             20-00.00   STATE 
 10  Roger Sourychack              11 Roosevelt          19-10.00        
 11  Aukai Lai                     SR Waianae            19-10.00        
 12  Gary Nagy                     JR Kahuku             19-09.00        
 13  GeorgeAT Bugarin              JR Moanalua           19-07.00        
 14  Marnick Dela Cruz             SO Waialua            19-07.00        
 15  Jonathan Fukui                   Pearl City         19-06.50        
 16  Kevin Aguigui                    Campbell           19-05.50        
 17  Christian Mendez                 Leilehua           19-05.50        
 18  Nathan Dixon                  SO Kapolei            19-05.25        
 19  Willie Haile                  SR Kalaheo            19-04.00        
 20  Marvin Judd                      Kalaheo            19-04.00        
 21  Peter Poentis                 JR Mililani           19-02.00        
 22  John Cobbin                   SR Mililani           19-02.00        
 23  Elijah Bumanglag              SR Waipahu            19-00.50        
 24  Braxton Higa                  12 Roosevelt          19-00.00        
 
Event 28  Boys Triple Jump Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  48-06  5/1986      Khan-Smith, Larry, Campbell High School      
            40-00.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Redmond Tutor                 SR Kahuku             45-11.75   STATE 
  2  Joshua Obena                     Pearl City         42-08.75   STATE 
  3  Aukai Lai                     SR Waianae            42-08.50   STATE 
  4  Dave Lopez                    SR Waialua            42-06.50   STATE 
  5  Antoin Dewalt                    Pearl City         42-04.00   STATE 
  6  Jonathan Fukui                   Pearl City         41-04.25   STATE 
  7  Hieu Nguyen                   JR Moanalua           40-07.50   STATE 
  8  Robert Fukuhara               12 Roosevelt          40-04.25   STATE 
  9  Jordan Torres                 JR Mililani           39-04.50        
 10  Kekoa Perbera                 SR Mililani           39-02.00        
 11  Robert Donley                 JR Waipahu            38-02.00        
 12  Siavalua Faliuga              SR Waianae            38-01.00        
 13  Joshua Iriarte                SO Waianae            37-07.50        
 14  Steven Bolosan-Shenn          JR Moanalua           37-07.50        
 15  Willie Haile                  SR Kalaheo            37-05.00        
 16  Christian Mendez                 Leilehua           37-04.50        
 
Event 30  Boys Discus Throw Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  181-06  5/2003      Avegalio, Jerrod, Kahuku High School        
               135-00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Byron Beatty                  SR Kahuku               148-10   STATE 
  2  Sosaia Vaitai                 JR Waianae              148-09   STATE 
  3  Jarmaine Malepeai             JR Aiea                 146-08   STATE 
  4  Fatu Fetalaiga                JR Farrington           143-11   STATE 
  5  Vuni Funaki                   SR McKinley             136-02   STATE 
  6  Aaron Watson                  SR Nanakuli             134-11        
  7  Micah Kia                     12 Mililani             134-04        
  8  Elisara Esera                 JR Farrington           133-09        
  9  Jacob Achiu                      Campbell             133-08        
 10  Penisoni Tuifua               SO Kailua               133-04        
 11  Lepega Setu                      Nanakuli             133-00        
 12  Nathan Serunio                SR Kapolei              131-05        
 13  Siavalua Faliuga              SR Waianae              131-01        
 14  Paipai Falemalu               SO Kahuku               129-00        
 15  Keolanuiomakana Tom              Kapolei              128-01        
 16  Patrick Au                    SO Kahuku               128-00        
 17  Shane Sato                    SR Kapolei              125-11        
 18  Richard Nansen                   Waianae              124-10        
 19  Tonu Tuimalealiifane          JR Farrington           124-00        
 20  Jordon Spencer                12 Roosevelt            121-06        
 21  Chadric Cruz                     Campbell             121-06        
 22  Aaron Dutton                  JR Mililani             120-10        
 
Event 32  Boys Shot Put Varsity Prelims
===============================================================================
 OIA Varsity:  55-05.25  5/1978      Fletcher, Nathan, Waianae High School     
               46-00.00  STATE
     Name                        Year School            Seed Mark           
===============================================================================
  1  Fatu Fetalaiga                JR Farrington         46-08.00   STATE 
  2  Jacob Achiu                      Campbell           45-07.50        
  3  Micah Kia                     12 Mililani           45-03.50        
  4  Aaron Watson                  SR Nanakuli           45-00.00        
  5  Patrick Au                    SO Kahuku             44-04.00        
  6  Tonu Tuimalealiifane          JR Farrington         43-11.50        
  7  Jarmaine Malepeai             JR Aiea               43-09.00        
  8  Lepega Setu                      Nanakuli           43-04.50        
  9  Vuni Funaki                   SR McKinley           43-04.50        
 10  Byron Beatty                  SR Kahuku             43-01.00        
 11  Paipai Falemalu               SO Kahuku             42-11.50        
 12  Siavalua Faliuga              SR Waianae            42-02.50        
 13  Chadric Cruz                     Campbell           42-00.50        
 14  Richard Nansen                   Waianae            41-11.50        
 15  Akuso Samifua                 SR Radford            41-10.75        
 16  Shane Sato                    SR Kapolei            41-09.50        
 17  Fa'afetai-Jeff Voa            SO Waianae            41-07.00        
 18  Ian Scheuring                 SR Radford            41-05.50        
 19  Laofone Kuma                  SR Kapolei            41-04.00        
 20  Elisara Esera                 JR Farrington         41-03.00        
 21  Kamulea Wessman               SR Kalani             41-00.50