Make your own free website on Tripod.com

KIF Qualify 2 Track Meet

3/24/2006 @ Vidinha Stadium

 

 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nield, Nahtice               Kapaa                     18.0  
  2 Prinzing, Melia              Waimea                    18.2  
  3 Steed, Sarah                 Kapaa                     21.3  
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Oroc, Marc                   Waimea                    16.3  
  2 Gonsalves, Quinn             Waimea                    21.0  
  3 Sakuda, Keelan               Waimea                    21.6  
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kitabayashi, Cayla           Waimea                    13.6  
  2 Riley, Lauren                Kauai                     13.9  
  3 Pickett, Gillian             Kula                      14.3  
  4 Nield, Nahtice               Kapaa                     14.4  
  5 Leininger, Madeline          Kauai                     14.6  
  6 Fernandez, Zariana           Kapaa                     14.7  
  7 Hensley, Tania               Kauai                     15.3  
  8 Crane, Janel                 Kauai                     15.4  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gaspar, Alan-Michael         Waimea                    11.8   2 
  2 Batalion, Bailon             Waimea                    12.0   2 
  3 Cabais, Alijah               Kapaa                     12.1   1 
  4 Morikawa, Kollin             Waimea                    12.2   1 
  5 Abihai-Honda, Ian            Kapaa                     12.5   1 
  6 Soliva, Markland             Waimea                    12.6   2 
  7 Saiki, Derek                 Kapaa                     12.7   1 
  8 Mortell, Nick                Kapaa                     12.9   1 
  9 Halog, Justin                Waimea                    12.9   1 
 10 Gayagas, Anthony             Kapaa                     13.0   1 
 11 Yee, Maika                   Kauai                     14.0   1 
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pickett, Gillian             Kula                    6:07.2  
  2 Pickett, Erin                Kapaa                   6:07.4  
  3 Hoeckman-Percival, Carol     Waimea                  6:10.4  
  4 Leanio, Danielle             Kamehameha High         7:15.9  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kerlin, Adam                 Kapaa                   4:55.3  
  2 Orbe-Smith, Jason            Kapaa                   4:55.6  
  3 Sharshembacr, Rakhat         Waimea                  5:57.9  
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waimea High School  'A'                                55.4  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Riley, Lauren                Kauai                   1:12.2  
  2 Hensley, Tania               Kauai                   1:13.5  
  3 Crane, Janel                 Kauai                   1:18.3  
  4 Leininger, Madeline          Kauai                   1:23.1  
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Batalion, Bailon             Waimea                    57.2  
  2 Orbe-Smith, Jason            Kapaa                   1:01.5  
  3 Ganir, Jonathan              Kapaa                   1:04.3  
  4 Crescenzi, John              Kapaa                   1:07.0  
  5 Yee, Maika                   Kauai                   1:29.6  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nield, Nahtice               Kapaa                     52.0  
  2 Kitabayashi, Cayla           Waimea                    52.8  
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Oroc, Marc                   Waimea                    45.5  
  2 Borgers, Henry               Kapaa                     47.6  
  3 Salausa, Coty                Kapaa                     48.7  
 
Event 13  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pickett, Erin                Kapaa                   3:00.3  
  2 Pond, Alexandra              Kapaa                   3:01.6  
  3 Leanio, Danielle             Kamehameha High         3:23.4  
  4 Miner, Mallory               Kauai                   3:50.6  
  5 Lindsey, Dana                Waimea                  4:24.6  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rivera, Steven               Waimea                  2:44.5  
  2 Gonsalves, Quinn             Waimea                  2:51.5  
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce, Kelly                 Waimea                    28.7  
  2 Riley, Lauren                Kauai                     29.2  
  3 Fernandez, Zariana           Kapaa                     30.7  
  4 Crane, Janel                 Kauai                     33.1  
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Estes, Kenny                 Waimea                    22.7   2 
  2 Batalion, Bailon             Waimea                    24.1   1 
  3 Gaspar, Alan-Michael         Waimea                    24.3   2 
  4 Cabais, Alijah               Kapaa                     25.0   1 
  5 Krause, Brian                Kauai                     25.7   1 
  6 Cansino, Aric                Kauai                     25.7   1 
  7 Saiki, Derek                 Kapaa                     26.5   1 
  8 Ganir, Jonathan              Kapaa                     27.1   2 
  9 Crescenzi, John              Kapaa                     29.3   1 
 10 Yee, Maika                   Kauai                     31.5   1 
 11 Gingras, Pacific             Kauai                     36.1   2 
 12 Tavana, Devin                Kauai                     42.6   1 
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Martin, Rachel               Waimea                 12:06.2  
  2 Hoeckman-Percival, Carol     Waimea                 13:46.8  
  3 Miner, Mallory               Kauai                  19:05.6  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce, Peter                 Waimea                 13:23.3  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waimea High School  'A'                              4:52.4  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waimea High School  'A'                              3:59.5  
  2 Kapaa High School  'A'                               4:00.0  
  3 Kapaa High School  'B'                               4:20.7  
  4 Kauai High School  'A'                               5:07.8  
 
Event 21  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Manaku, Lokelani             Kapaa                    77-08  
  2 Werner, Tasha                Waimea                   70-04  
  3 Creamer, Danielle            Kapaa                    64-07  
  4 Tupou, Sonya                 Kapaa                    56-08  
 
Event 22  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Acain, Anson                 Waimea                  107-05  
  2 Tavana, Devin                Kauai                    99-00  
  3 Matagiese, Siasau            Waimea                   91-09  
  4 Collins, Robin               Waimea                   91-07  
  5 Gingras, Pacific             Kauai                    74-05  
 
Event 23  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Creamer, Danielle            Kapaa                 26-04.00  
  2 Manaku, Lokelani             Kapaa                 25-03.00  
  3 Werner, Tasha                Waimea                23-07.00  
  4 Nishek, Kristi               Waimea                16-10.00  
 
Event 24  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Acain, Anson                 Waimea                34-08.00  
  2 Matagiese, Siasau            Waimea                32-06.00  
  2 Nohara, Davin                Waimea                32-06.00  
  4 Niau-Kanahele, Jordan        Waimea                31-09.00  
  5 Tavana, Devin                Kauai                 31-01.00  
  6 Cabral, Ryan                 Waimea                29-06.00  
  7 Lutao, Layne                 Waimea                26-06.00  
  8 Gingras, Pacific             Kauai                 22-05.00  
 
Event 25  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pickett, Erin                Kapaa                 12-08.50  
  2 Arume, Ella                  Kapaa                 12-08.00  
  3 Neuberger, Lila              Kapaa                 11-05.50  
 
Event 26  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Morikawa, Kollin             Waimea                19-01.75  
  2 Batalion, Bailon             Waimea                19-00.00  
  3 Krause, Brian                Kauai                 18-03.25  
  4 Salausa, Coty                Kapaa                 17-01.75  
  5 Cansino, Aric                Kauai                 16-10.00  
  6 Borgers, Henry               Kapaa                 16-05.50  
  7 Yee, Maika                   Kauai                 13-09.00  
 
Event 27  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pickett, Erin                Kapaa                 28-09.00  
  2 Arume, Ella                  Kapaa                 28-00.00  
 
Event 28  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Krause, Brian                Kauai                 38-11.75  
  2 Morikawa, Kollin             Waimea                38-11.50  
  3 Soliva, Markland             Waimea                34-11.75  
  4 Gonsalves, Quinn             Waimea                30-11.25  
 
Event 29  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pickett, Erin                Kapaa                  4-03.00  
  2 Baudouin, Jeana              Waimea                 4-01.00  
  2 Arume, Ella                  Kapaa                  4-01.00  
 
Event 30  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Newcomb, Chris               Waimea                 5-06.00  
  2 Borgers, Henry               Kapaa                  5-04.00  
  2 Krause, Brian                Kauai                  5-04.00  
  4 Oroc, Marc                   Waimea                 5-02.00  
  4 Salausa, Coty                Kapaa                  5-02.00  
  4 Cansino, Aric                Kauai                  5-02.00