Make your own free website on Tripod.com
Licensed to Mililani High School                          Hy-Tek's Meet Manager
     2006 OIA Junior Varsity Track Championships - 4/20/2006 to 4/22/2006      
                             Mililani High School                              
 
                       GIRLS RESULTS
  
           Women - Junior Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Kahuku High School         108        2) Mililani High School       74   
    3) Pearl City High School      59        4) Kalani High School         54   
    5) Roosevelt High School       33        6) Waianae High School        29   
    7) Kailua High School          24        8) Waipahu High School        22   
    9) Kapolei High School         21       10) Campbell High School       19   
   11) Farrington High School      14       12) Aiea High School           12   
   13) Kaiser High School           9       14) Moanalua High School        8   
   15) Kalaheo High School          6       16) Radford High School         2   
   16) Castle High School           2                                           
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
          17.84  STATE
          20.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Christine Iha       SO Kalani                   17.82 STATE               10  
  2 Tajana Santiago     FR Kahuku                   17.83 STATE                8  
  3 Misha Jones         FR Waianae                  18.60 OIA                 6  
  4 Chanel Soto         10 Roosevelt                18.96 OIA                 4  
  5 Isabel Romero        9 Mililani                 19.00 OIA                 2  
  6 Courtney Tuvale     SO Waianae                  19.13 OIA                 1  
  7 Toni Marie Gonzale  SO Waipahu                  19.61 OIA              
  8 Melissa Ching        9 Mililani                 19.63 OIA              
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          13.24  STATE
          14.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Yasmina Taketa      SO Kalani                   13.17 STATE               10  
  2 Ashley Burt         SO Kahuku                   13.56 OIA                 8  
  3 Amy Tanaka             Pearl City               13.57 OIA                 6  
  4 Lani Speer          SO Kahuku                   13.73 OIA                 4  
  5 Dana Fujiwara       SO Waipahu                  13.94 OIA                 2  
  6 Emily Cadiz          9 Mililani                 13.97 OIA                 1  
  7 Kristen Hosea          Kapolei                  14.05 OIA              
  8 Pauline Paia        SO Mililani                 14.29                  
 
Event 5  Girls 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
        5:25.04  STATE
        5:53.54  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Keilani Wasson      SO Kahuku                 5:15.05 STATE               10  
  2 Joilynn Hollies        Campbell               5:19.56 STATE                8  
  3 Nicole Painter       9 Mililani               5:21.69 STATE                6  
  4 Melissa Kawana      SO Mililani               5:22.42 STATE                4  
  5 Dayna Domingo          Pearl City             5:34.19 OIA                 2  
  6 Shannen Johnson     SO Aiea                   5:36.72 OIA                 1  
  7 Rachel Domingo      10 Roosevelt              5:38.37 OIA              
  8 Kelley Grebe        FR Radford                5:43.46 OIA              
 
Event 7  Girls 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
          55.04  STATE
          58.24  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kahuku High School                              52.86 STATE               10  
     1) Lani Speer SO                   2) Brianne Huddy SO               
     3) Tajana Santiago FR              4) Ashley Burt SO                 
  2 Kapolei High School                             54.75 STATE                8  
     1) Dana Tamayo SO                  2) Kristen Hosea                  
     3) Christina Perez                 4) Victoria Black                 
  3 Pearl City High School                          54.96 STATE                6  
     1) tricia miura                    2) Tami Hashimoto                 
     3) Ashley Daida                    4) Amy Tanaka                     
  4 Waipahu High School                             55.21 OIA                 4  
     1) Reena Rivera SO                 2) Dana Fujiwara SO               
     3) Juliana Powell FR               4) Janessa Pagaragan SO           
  5 Roosevelt High School                           55.67 OIA                 2  
     1) Leah Lau 9                      2) Demi Yoshimoto 9               
     3) Sara Taketa 9                   4) Karen Pae 9                    
  6 Waianae High School                             56.45 OIA                 1  
     1) Brittini Dinong FR              2) Ishalynn Costillo FR           
     3) Courtney Tuvale SO              4) Misha Jones FR                 
  7 Moanalua High School                            56.61 OIA              
     1) Stephane Hall SO                2) Ara Dizon SO                   
     3) Alexis Tamura SO                4) Griselle Braga SO              
 -- Mililani High School                               DQ                  
     1) Pauline Paia SO                 2) Isabel Romero 9                
     3) Chenelle Senas SO               4) Emily Cadiz 9                  
 
Event 9  Girls 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          65.14  STATE
          69.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Yasmina Taketa      SO Kalani                   61.42 STATE               10  
  2 Amy Tanaka             Pearl City               62.63 STATE                8  
  3 Dana Fujiwara       SO Waipahu                  63.18 STATE                6  
  4 Victoria Black         Kapolei                  64.03 STATE                4  
  5 Shelby Furtado         Castle                   65.55 OIA                 2  
  6 Tami Hashimoto         Pearl City               66.13 OIA                 1  
  7 Leiona Ramirez      SO Kahuku                   67.25 OIA              
  8 Joilynn Hollies        Campbell                 69.65                  
 
Event 11  Girls 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
          52.04  STATE
          56.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Isabel Romero        9 Mililani                 51.11 STATE               10  
  2 Tajana Santiago     FR Kahuku                   51.59 STATE                8  
  3 Liane Chang-Remula  SO Aiea                     52.70 OIA                 6  
  4 Christine Iha       SO Kalani                   52.74 OIA                 4  
  5 Misha Jones         FR Waianae                  54.43 OIA                 2  
  6 Courtney Tuvale     SO Waianae                  54.95 OIA                 1  
  7 Chenelle Senas      SO Mililani                 54.98 OIA              
  8 Melissa Ching        9 Mililani                 56.11 OIA              
 
Event 13  Girls 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
        2:35.24  STATE
        2:50.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Joilynn Hollies        Campbell               2:37.12 OIA                10  
  2 Dayna Domingo          Pearl City             2:38.87 OIA                 8  
  3 Kara Hamada         SO Kalaheo                2:39.07 OIA                 6  
  4 Lee Cabrina         FR Kahuku                 2:39.90 OIA                 4  
  5 Charmaine Tomlinso  FR Radford                2:41.37 OIA                 2  
  6 Shannen Johnson     SO Aiea                   2:43.56 OIA                 1  
  7 Holly Berlin        FR Kahuku                 2:43.58 OIA              
  8 Adriana Jimenez     SO Kalaheo                2:48.21 OIA              
 
Event 15  Girls 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
          27.64  STATE
          29.74  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Yasmina Taketa      SO Kalani                   27.39 STATE               10  
  2 Ashley Burt         SO Kahuku                   28.19 OIA                 8  
  3 Dana Fujiwara       SO Waipahu                  28.51 OIA                 6  
  4 Lani Speer          SO Kahuku                   28.91 OIA                 4  
  5 Emily Cadiz          9 Mililani                 28.99 OIA                 2  
  6 Pauline Paia        SO Mililani                 29.27 OIA                 1  
  7 Griselle Braga      SO Moanalua                 29.86                  
 
Event 17  Girls 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
       12:05.24  STATE
       13:00.64  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Keilani Wasson      SO Kahuku                11:49.51 STATE               10  
  2 Melissa Kawana      SO Mililani              11:57.94 STATE                8  
  3 Nicole Painter       9 Mililani              12:02.35 STATE                6  
  4 Nicole Bae          10 Roosevelt             12:09.51 OIA                 4  
  5 Kelsie Sugahara      9 Roosevelt             12:35.13 OIA                 2  
  6 Francesca Gringras  SO Campbell              13:04.85                     1  
  7 Marina Sano         SO McKinley              13:10.82                  
  8 Spring Siaw            Campbell              13:19.54                  
  9 Lauren Aquilar       9 Roosevelt             13:24.00                  
 10 Yoo Jung Han        SO McKinley              13:55.13                  
 11 Ashley Brady         9 Mililani              14:03.46                  
 -- Kara Hamada         SO Kalaheo                    DNF                  
 
Event 19  Girls 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
        4:32.24  STATE
        4:48.24  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Kahuku High School                            4:26.72 STATE               10  
     1) Ashley Burt SO                  2) Lani Speer SO                  
     3) Tajana Santiago FR              4) Brianne Huddy SO               
  2 Kapolei High School                           4:27.27 STATE                8  
     1) Dana Tamayo SO                  2) Christina Perez                
     3) Kristen Hosea                   4) Victoria Black                 
  3 Pearl City High School                        4:28.97 STATE                6  
     1) Tami Hashimoto                  2) Dayna Domingo                  
     3) Tobi Kaneshiro                  4) Amy Tanaka                     
  4 Waipahu High School                           4:35.07 OIA                 4  
     1) Juliana Powell FR               2) Janessa Pagaragan SO           
     3) Dana Fujiwara SO                4) Mary Calamayan FR              
  5 Mililani High School                          4:37.79 OIA                 2  
     1) Pauline Paia SO                 2) Ashlee Fronda 9                
     3) Isabel Romero 9                 4) Allison Nakahara 9             
  6 Roosevelt High School                         4:42.63 OIA                 1  
     1) Chanel Soto 10                  2) Lauren Aquilar 9               
     3) Demi Yoshimoto 9                4) Christy Watanabe 9             
  7 Waianae High School                           4:55.15                  
     1) Courtney Tuvale SO              2) Tiana Kealoha SO               
     3) Misha Jones FR                  4) Brittini Dinong FR             
  8 Radford High School                           4:59.88                  
     1) Kelley Grebe FR                 2) Charmaine Tomlinson FR         
     3) Alyssa Joy Miyat FR             4) Jaelyn Mison FR                
 
Event 21  Girls High Jump Junior Varsity
=======================================================================================
        4-08.00  STATE
        4-04.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Ashlee Fronda        9 Mililani               4-08.00 STATE               10  
  2 Alice Han           SO Moanalua               4-06.00 OIA                 8  
  3 Isabel Romero        9 Mililani               4-06.00 OIA                 6  
  4 Shannen Johnson     SO Aiea                   4-04.00 OIA                 4  
  5 Chenelle Senas      SO Mililani               4-04.00 OIA                 2  
  6 Dana Tamayo         SO Kapolei                4-02.00                     1  
  7 Courtney Tuvale     SO Waianae                4-00.00                  
  7 Ara Dizon           SO Moanalua               4-00.00                  
 -- Maria Williams      FR Kapolei                     NH                  
 -- Charmaine Tomlinso  FR Radford                     NH                  
 -- Sara Taketa          9 Roosevelt                   NH                  
 
Event 23  Girls Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================================
        8-06.00  STATE
        7-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Leah Lau             9 Roosevelt              6-06.00                    10  
  2 Sarah Boyer         FR Kaiser                 6-06.00                     8  
  3 Sierra Soto          9 Roosevelt              6-00.00                     6  
  4 Shawna Fujita        9 Mililani               6-00.00                     4  
  5 Amy Yeung           10 Roosevelt              6-00.00                     2  
  6 Annie Yamashita     FR Kaiser                 5-00.00                     1  
 
Event 25  Girls Long Jump Junior Varsity
=======================================================================================
       15-03.00  STATE
       14-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Yasmina Taketa      SO Kalani                17-00.00 STATE               10  
        x  x   17-00       
  2 Amy Tanaka             Pearl City            14-09.00 OIA                 8  
      14-01.50  14-00.75  14-08.50  14-09       
  3 Chenelle Senas      SO Mililani              14-09.00 OIA                 6  
      14-05  14-06     14-09       
  4 Tobi Kaneshiro         Pearl City            14-05.00 OIA                 4  
      13-04.50  14-05  14-01  13-11.75       
  5 Brittini Dinong     FR Waianae               14-01.50 OIA                 2  
      13-07.25  13-11.50  14-01.50  13-06       
  6 Ashley Daida           Pearl City            13-09.00                     1  
      13-03.75  13-02  13-09  13-07.25       
  7 Tajana Santiago     FR Kahuku                13-08.75                  
      12-09.50     13-08.75  12-09.50       
  8 Tiana Kealoha       SO Waianae               13-07.25                  
         13-04.25     13-07.25       
 
Event 27  Girls Triple Jump Junior Varsity
=======================================================================================
       32-00.00  STATE
       28-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Tajana Santiago     FR Kahuku                33-03.75 STATE               10  
         33-03.75     32-02       
  2 Amy Tanaka             Pearl City            32-00.00 STATE                8  
         30-08  31-02.50  32-00       
  3 Tiana Kealoha       SO Waianae               31-02.75 OIA                 6  
      30-05.25  31-02.75     30-11.50       
  4 Chenelle Senas      SO Mililani              30-09.75 OIA                 4  
      30-09.75  30-02.25  30-04.50  29-06.25       
  5 Sara Taketa          9 Roosevelt             30-08.50 OIA                 2  
         29-01  30-04  30-08.50       
  6 Tobi Kaneshiro         Pearl City            29-05.75 OIA                 1  
      29-00.75  28-10.50  29-02  29-05.75       
  7 Ashley Daida           Pearl City            29-00.50 OIA              
      27-10.25     25-10.25  29-00.50       
  8 Melissa Ching        9 Mililani              28-03.00 OIA              
        x  x   28-03       
 
Event 29  Girls Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================================
         100-00  STATE
          80-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Agnes Faaleaoga-Ma  SO Kailua               103-01.00 STATE               10  
     x  x      103-01       
  2 Chevelle Crowell    SO Kailua               100-11.00 STATE                8  
      FOUL  100-07  100-11  99-05       
  3 Saleia Mata'afa     SO Kahuku                97-03.00 OIA                 6  
      93-07  97-03  96-10  94-01       
  4 Fitimaleafa Nansen  FR Waianae               91-05.00 OIA                 4  
      68-01  58-03  90-00  91-05       
  5 Junitta Fonoti      FR Farrington            89-05.00 OIA                 2  
      79-10  86-02  87-11  89-05       
  6 Alexis Mason        SO Waianae               81-04.00 OIA                 1  
      FOUL  81-04  81-01  80-10       
  7 Fayrina Merrick     FR Kahuku                75-08.00                  
      73-04  64-01  FOUL  75-08       
  8 Sheena Cabasag      SO Mililani              73-00.00                  
      71-00  70-05  70-03  73-00       
 
Event 31  Girls Shot Put Junior Varsity
=======================================================================================
       30-00.00  STATE
       26-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Junitta Fonoti      FR Farrington            30-09.50 STATE               10  
      30-00.75  29-03.25  29-10  30-09.50       
  2 Saleia Mata'afa     SO Kahuku                29-10.00 OIA                 8  
      28-03.50  27-08.50  27-08.50  29-10       
  3 Agnes Faaleaoga-Ma  SO Kailua                28-11.50 OIA                 6  
        x  x   28-11.50       
  4 Ashlyn Andres       FR Waianae               28-09.50 OIA                 4  
      25-03  22-09.50  22-02.50  28-09.50       
  5 Tamara-Shari Boyd   SO Farrington            28-03.00 OIA                 2  
      27-03.50  27-11  27-03.50  28-03       
  6 Alexis Mason        SO Waianae               27-02.00 OIA                 1  
      25-06  25-04.75     27-02       
  7 Chevelle Crowell    SO Kailua                26-07.50 OIA              
      26-07.50  26-06.50  26-01.50  26-02.50       
  8 Fayrina Merrick     FR Kahuku                26-01.50 OIA              
      25-04.25  21-03.50  24-07.25  26-01.50       

                      BOYS RESULTS
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Pearl City High School      74        2) Kahuku High School         70   
    3) Radford High School         46        4) Kapolei High School        39   
    5) Leilehua High School        38        6) Waianae High School        35   
    7) Waipahu High School         31        7) Kailua High School         31   
    9) Waialua  High School        21        9) Roosevelt High School      21   
   11) Moanalua High School        19       12) McKinley High School       16   
   13) Castle High School          12       13) Kalaheo High School        12   
   15) Kaiser High School          10       16) Aiea High School            6   
   17) Kalani High School           5.50    17) Mililani High School        5.50
   19) Farrington High School       2       19) Campbell High School        2   
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 15.90  1999        J. Picjney, Radford High School             
                16.64  STATE
                17.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Paipai Falemalu     SO Kahuku                   17.14 OIA                10  
  2 Nathan Blue         FR Radford                  17.39                     8  
  3 Kiakona Monteilh       Castle                   17.64                     6  
  4 Alvin Ponce Jr      FR Radford                  17.98                     4  
  5 Anson Popa          SO Waianae                  18.04                     2  
  6 Justin Koelkebeck   10 Roosevelt                18.13                     1  
  7 Ronald Greig        SO Kapolei                  18.29                  
  8 Blaine Bastatas     FR McKinley                 18.37                  
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 10.98  1999        W. Green, Waianae High School               
                11.44  STATE
                12.04  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Antoin Dewalt          Pearl City               11.49 OIA                10  
  2 Blaine Bastatas     FR McKinley                 11.78 OIA                 8  
  3 Marnick Dela Cruz   SO Waialua                  11.96 OIA                 6  
  4 Justin Lopez        FR Waialua                  12.10                     4  
  5 Rafee Tamjid        10 Roosevelt                12.12                     2  
  6 Toaga Mataafa       SO Kahuku                   12.13                     1  
  7 Isaac Aken             Kapolei                  12.16                  
  8 Kaipo Duncan        SO Mililani                 12.24                  
 
Event 6  Boys 1500 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 4:28.39  4/21/2006   Kensuke Taylor, Kailua                    
                4:30.24  STATE
                4:43.84  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kensuke Taylor      SO Kailua                 4:28.39*STATE               10  
  2 Alan Akagi             Leilehua               4:30.08 STATE                8  
  3 Aaron Haque         SO Moanalua               4:35.93 OIA                 6  
  4 Chase Long-Newfiel  SO Kahuku                 4:36.38 OIA                 4  
  5 Christian Putegnat  FR Campbell               4:41.36 OIA                 2  
  6 John Remis          10 Roosevelt              4:43.03 OIA                 1  
  7 Elmer Arceo         FR Waipahu                4:44.14                  
  8 Tomoyuki Miura       9 Roosevelt              5:07.95                  
 
Event 8  Boys 4x100 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 45.44  2000        Leilehua High School, Leilehua High School  
                       B. Wingo, Q. Turner, B. Ford, J. Carter           
                46.24  STATE
                47.24  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Pearl City High School                          45.57 STATE               10  
     1) Justin Shaw SO                  2) Jonathan Fukui                 
     3) Cameron Dela-Cruz               4) Antoin Dewalt                  
  2 Kahuku High School                              45.76 STATE                8  
     1) Shiloh Teo SO                   2) Paipai Falemalu SO             
     3) Manti Teo FR                    4) Toaga Mataafa SO               
  3 Kapolei High School                             45.79 STATE                6  
     1) Nathan Dixon                    2) Isaac Aken                     
     3) Kalae Parrish                   4) Gen Priest                     
  4 Aiea High School                                47.83                     4  
     1) Tony Cabalar FR                 2) Kenneth Hoapili SO             
     3) Andrew Frazier SO               4) Alek Biggs SO                  
  5 Waianae High School                             48.47                     2  
     1) Bronson Panui SO                2) Justin Kauwalu 10              
     3) Joshua Iriarte SO               4) Sean Bongo 10                  
  6 Waipahu High School                             48.56                     1  
     1) Jarvis Jose SO                  2) Gordon Cox SO                  
     3) Harrison Miguel FR              4) Florence Mamuad SO             
  7 Kaiser High School                              48.71                  
     1) William Truong FR               2) Brian Freeman FR               
     3) Oliver Lim FR                   4) Brent Lopianetzky FR           
  8 Roosevelt High School                           48.73                  
     1) Rowan Gragas 9                  2) Alex Fowler 9                  
     3) Rafee Tamjid 10                 4) Jayson Okazaki 10              
 
Event 10  Boys 400 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 50.93  2004        R. Tutor, Kahuku High School                
                53.24  STATE
                56.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Xavier Herrera         Kapolei                  53.06 STATE               10  
  2 Jonathan Atangan    SO Radford                  53.08 STATE                8  
  3 Kaonohi Malama-Cus  SO Kalaheo                  53.82 OIA                 6  
  4 Arthur Kido         FR Kalani                   54.25 OIA                 4  
  5 Kalai Parrish          Kapolei                  54.26 OIA                 2  
  6 Ryan Nupen          SO Mililani                 55.08 OIA                 1  
  7 Cameron Dela-Cruz      Pearl City               55.29 OIA              
  8 Ephraim Vita        SO Farrington               55.39 OIA              
 
Event 12  Boys 300 Meter Hurdles Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 40.50  1990        R. Austin, Leilehua High School             
                43.04  STATE
                45.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Nathan Blue         FR Radford                  43.97 OIA                10  
  2 Gordon Cox          SO Waipahu                  44.05 OIA                 8  
  3 Kiakona Monteilh       Castle                   45.57                     6  
  4 Stan Nakasone       SO Kahuku                   45.64                     4  
  5 Bronson Panui       SO Waianae                  46.36                     2  
  6 Tyler Kukahiko         Kapolei                  46.61                     1  
  7 Brian Freeman       FR Kaiser                   46.67                  
  8 Anson Popa          SO Waianae                  47.21                  
 
Event 14  Boys 800 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 2:01.80  1989        T. Dahl, Mililani High School             
                2:07.04  STATE
                2:16.24  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Alan Akagi             Leilehua               2:13.50 OIA                10  
  2 Elmer Arceo         FR Waipahu                2:15.65 OIA                 8  
  3 Alexander Guillame  FR Kalaheo                2:15.67 OIA                 6  
  4 Craig Kandler       FR Kaiser                 2:17.30                     4  
  5 Ephraim Vita        SO Farrington             2:19.00                     2  
  6 Tomoyuki Miura       9 Roosevelt              2:19.90                     1  
  7 Chase Long-Newfiel  SO Kahuku                 2:21.36                  
  8 Christian Putegnat  FR Campbell               2:22.23                  
 
Event 16  Boys 200 Meter Dash Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 23.04  1999        W. Green, Waianae High School               
                23.34  STATE
                25.04  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Antoin Dewalt          Pearl City               23.60 OIA                10  
  2 Blaine Bastatas     FR McKinley                 24.14 OIA                 8  
  3 Kalai Parrish          Kapolei                  24.16 OIA                 6  
  4 Marnick Dela Cruz   SO Waialua                  24.30 OIA                 4  
  5 Rafee Tamjid        10 Roosevelt                24.34 OIA                 2  
  6 Justin Lopez        FR Waialua                  24.79 OIA                 1  
  7 Toaga Mataafa       SO Kahuku                   24.93 OIA              
  8 Florence Mamuad     SO Waipahu                  25.13                  
 
Event 18  Boys 3000 Meter Run Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 9:49.44  4/21/2006   Kensuke Taylor, Kailua                    
               10:00.24  STATE
               11:18.44  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Kensuke Taylor      SO Kailua                 9:49.44*STATE               10  
  2 Bryce Jenkins          Leilehua               9:51.66 STATE                8  
  3 Alan Akagi             Leilehua              10:10.78 OIA                 6  
  4 Aaron Haque         SO Moanalua              10:11.08 OIA                 4  
  5 John Remis          10 Roosevelt             10:33.48 OIA                 2  
  6 Daniel Aki          10 Mililani              10:39.22 OIA                 1  
  7 Ryan Nuss           SO Kalaheo               10:50.59 OIA              
  8 Kelsey Gratz        SO Mililani              10:54.64 OIA              
  9 Marc Bowman         SO Moanalua              10:58.03 OIA              
 10 Carlos Beatty       FR Radford               11:21.64                  
 11 Devon Izumigawa     FR Kailua                11:27.35                  
 12 Dauren Skendyrov    SO Waianae               11:33.01                  
 13 Maxx Oishi          FR Kalaheo               11:39.56                  
 14 Julian Turner          Leilehua              11:41.82                  
 
Event 20  Boys 4x400 Meter Relay Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 3:33.73  2000        Roosevelt High School, Roosevelt High Scho
                         J. Nakasone, G. Seymour, A. Hansen, S. Francis    
                3:39.24  STATE
                3:45.24  OIA
    School                                         Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Kapolei High School                           3:43.00 OIA                10  
     1) Gonzalez Marco                  2) Xavier Herrera                 
     3) Kalae Parrish                   4) Gen Priest                     
  2 Pearl City High School                        3:45.92                     8  
     1) Justin Shaw SO                  2) Cameron Dela-Cruz              
     3) Jonathan Fukui                  4) Antoin Dewalt                  
  3 Leilehua High School                          3:48.17                     6  
     1) Donzel Scott                    2) Jon Chun                       
     3) Anthony Demello                 4) Alan Akagi                     
  4 Waipahu High School                           3:50.03                     4  
     1) Harrison Miguel FR              2) Gordon Cox SO                  
     3) Elmer Arceo FR                  4) Florence Mamuad SO             
  5 Aiea High School                              3:50.05                     2  
     1) Tony Cabalar FR                 2) Kenneth Hoapili SO             
     3) Alek Biggs SO                   4) Andrew Frazier SO              
  6 Kahuku High School                            3:53.95                     1  
     1) Stan Nakasone SO                2) Michael Alisa SO               
     3) Toaga Mataafa SO                4) Shiloh Teo SO                  
  7 Roosevelt High School                         3:56.11                  
     1) Alex Fowler 9                   2) Tomoyuki Miura 9               
     3) Rafee Tamjid 10                 4) Jayson Okazaki 10              
 -- Kalani High School                                DNF                  
     1) Adrian DeSilva SO               2) Wataru Kumagai SO              
     3) Ji Soo Ahn SO                   4) Arthur Kido FR                 
 
Event 22  Boys High Jump Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: *  6-02  1996        B. Clay, Castle High School                 
              5-10.00  STATE
              5-06.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Aldrin Valdez       FR Radford                5-10.00 STATE               10  
  2 Stan Nakasone       SO Kahuku                 5-04.00                     8  
  3 Joseph Carothers    SO Moanalua               5-04.00                     5  
  3 Jared Brown         SO Radford                5-04.00                     5  
  4 Ryan Nupen          SO Mililani               5-00.00                     1.5
  4 Ji Soo Ahn          SO Kalani                 5-00.00                     1.5
 
Event 24  Boys Pole Vault Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 12-00  1995        , Moanalua High School                      
             11-06.00  STATE
              9-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Gordon Cox          SO Waipahu               11-00.00 OIA                10  
  2 Raymond Mathewson   SO Waianae                8-06.00                     8  
  3 Makoto Fukino       FR Kaiser                 7-06.00                     6  
  4 Anthony Aquino       9 Roosevelt              7-00.00                     3  
  4 Jonathan Abell      SO Waianae                7-00.00                     3  
  6 Kenneth Nguyen       9 Roosevelt              6-06.00                     1  
  7 Dauren Skendyrov    SO Waianae                6-00.00                  
 
Event 26  Boys Long Jump Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 21-02.25  1980        A. Teamer, Radford High School           
                20-00.00  STATE
                19-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
Finals
  1 Antoin Dewalt          Pearl City            20-03.00 STATE               10  
      18-06.25  20-03  18-07.50  18-10.75       
  2 Jonathan Fukui         Pearl City            19-06.50 OIA                 8  
      15-03.50  17-09.75  19-06.50  18-10.75       
  3 Marnick Dela Cruz   SO Waialua               19-02.75 OIA                 6  
      15-10.75  18-10.75  19-02.75  18-00       
  4 Nathan Dixon           Kapolei               19-00.25 OIA                 4  
      18-10.75  18-10.25     19-00.25       
  5 Alex Fowler          9 Roosevelt             18-11.00                     2  
      16-09.75     18-11  18-04.25       
  6 Aldrin Valdez       FR Radford               18-09.50                     1  
      17-09  18-09.50  18-00.25  17-11.50       
  7 Cameron-Joshua Del     Pearl City            17-08.00                  
      16-05.75  17-00.50  15-08.75  17-08       
  8 Gordon Cox          SO Waipahu               17-07.00                  
      17-07  17-03.75  16-06.50  17-06.50       
 
Event 28  Boys Triple Jump Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 43-08  1980        C. Carriaga, Waipahu High School            
             40-00.00  STATE
             37-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Antoin Dewalt          Pearl City            42-04.00 STATE               10  
      ND  ND  ND  42-04       
  2 Jonathan Fukui         Pearl City            41-04.25 STATE                8  
      38-03.50  38-06.25  41-04.25  39-08.25       
  3 Alex Fowler          9 Roosevelt             39-11.50 OIA                 6  
      39-05.50  ND  ND  39-11.50       
  4 Joseph Carothers    SO Moanalua              36-10.50                     4  
      35-09.25  35-09  35-00.50  36-10.50       
  5 Kaleo Kim              Mililani              36-02.00                     2  
      35-08.75  34-09  35-03  36-02       
  6 St John Lessary     FR Kahuku                35-07.25                     1  
      34-06.50  33-05.50  ND  35-07.25       
  7 Gordon Cox          SO Waipahu               35-00.00                  
      ND  ND  ND  35-00       
  8 Isaiah Magday       SO Waipahu               34-10.00                  
      ND  ND  34-09.50  34-10       
 
Event 30  Boys Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 144-07  1999        A. Smith, Kahuku High School               
                135-00  STATE
                120-00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Penisoni Tuifua     SO Kailua               133-04.00 OIA                10  
      107-04  133-04  127-04  129-06       
  2 Patrick Au          SO Kahuku               128-03.00 OIA                 8  
      128-03  111-08  115-04  121-03       
  3 Richard Nansen         Waianae              124-10.00 OIA                 6  
      124-10  119-02  117-00  118-03       
  4 Paipai Falemalu     SO Kahuku               124-00.00 OIA                 4  
      117-03  72-07  96-02  124-00       
  5 Sunia Vaitai        SO Waianae              119-10.00                     2  
      114-09  116-06  119-10  111-08       
  6 Wesley Touli        SO Kahuku               112-01.00                     1  
      112-01  FOUL  FOUL  103-11       
  7 John Asosaoletoetu  SO Kailua               111-02.00                  
      90-10  FOUL  97-05  111-02       
  8 Isaac Aken             Kapolei              102-09.00                  
      77-01  99-08  102-09  102-05       
 
Event 32  Boys Shot Put Junior Varsity
=======================================================================================
      OIA JV: * 47-03.50  1999        A. Smith, Kahuku High School             
                46-00.00  STATE
                41-00.00  OIA
    Name              Year School                  Finals                        Points
=======================================================================================
  1 Patrick Au          SO Kahuku                44-04.00 OIA                10  
      42-10.25  41-10.50  43-00  44-04       
  2 Paipai Falemalu     SO Kahuku                42-11.50 OIA                 8  
      40-00.50  40-10.50  42-11.50  40-06.50       
  3 Richard Nansen         Waianae               41-11.50 OIA                 6  
      39-09.50  39-03.25  41-11.50  38-03       
  4 Fa'afetai-Jeff Voa  SO Waianae               41-07.00 OIA                 4  
      40-04.75  38-00  41-07  38-08.25       
  5 Daniel Kinikini     SO Kahuku                39-02.50                     2  
      38-00.50     39-02.50  38-01       
  6 Penisoni Tuifua     SO Kailua                38-07.75                     1  
      35-02.50  38-02  38-03  38-07.75        
  7 Sunia Vaitai        SO Waianae               37-10.75                  
      36-03.25  37-02  36-04.50  37-10.75       
  8 Stanford Salavea       Leilehua              36-03.50                  
      33-11  33-03  32-07  36-03.50