Make your own free website on Tripod.com

 

Event 1  Girls Discus Throw Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Jeanette Hall                                 Punahou                   94-01     3.3

      2   Chanel Honda                               Punahou                   92-03     3.3

      3   Akeamakamae Kiyuna                 Kamehameh              90-02     3

      4   Charmaine Mokiao                       Kamehameh              90-01     3

      5   Amy Chun                                   P-5                            87-10     1.3

      6   Michelle Ane                                Punahou                   86-01     3.3

      7   Shoshana Robello                         SHA                         83-10     2.7

      8   Irene Kern                                    Punahou                   76-07

      9   Britany Taamu-Miyashiro           Iolani                        75-03     1

    10   Kelly Imada                                  Iolani                        67-07     1

    11   Janelle Matsuura                          SHA                         57-01     2.7

    12   Erica Okimura                              P-5                            46-00     1.3

    13   Casha Demello                             P-5                            44-07     1.3

    14   Ariel Takata-Vasquez                  SHA                         43-04     2.7

    15   Samantha Niver                            SHA                         37-04

    ---   Marisa Torigoe                             Iolani                       FOUL

 

Event 2  Boys Discus Throw Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Salvatore Recca IV                       Kamehameha          154-08     3.3

      2   Sione Tau                                     Damien                   152-08     2.7

      3   Adam Hom                                   Word of Life           131-01     2

      4   Kea Misipeka                               Kamehameha          128-05     3.3

      5   Aaron Tipoti                                Word of Life           127-05     2

      6   Vince Tafolo                                 Punahou                 125-09     1.3

      7   Cody Kekipi                                Punahou                 125-07     1.3

      8   Kamaehu Naipo                           Kamehameha          125-04     3.3

      9   Matthew Kohatsu                        Iolani                      124-10     0.7

    10   Ryan Oda                                     Iolani                      120-00     0.7

    11   Kalama Kaluhiokalani                  Kamehameha          119-06

    12   Lolomana Mikaele                        Damien                   119-04     2.7

    13   Lucas Kennard                             Iolani                      117-03     0.7

    14   JD Tanuvasa                                Word of Life           116-01     2

    15   Brian Mitsunaga                           Iolani                      116-00

    16   Wil Tafolo                                    Punahou                 114-06     1.3

    17   Kamakana Tataipu                       Damien                   109-06     2.7

    18   Gabe Fernandez                           Word of Life           104-08

    19   Abraham Cavaco-Amoy              St. Louis                 104-06     0.3

    20   Kapua Sai                                     St. Louis                   97-10     0.3

    21   Steven Donahue                           St. Louis                   96-00     0.3

    22   Paul Isaacs                                    Damien                     89-11

    23   Sam Bui                                        P-5                            71-02

    24   Jordan Muratsuchi                       Mid-Pac                   61-02

    ---   Drew Uperesa                              Punahou                  FOUL

 

Event 3  Boys Shot Put Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Drew Uperesa                              Punahou              48-03.25     3.3

      2   Aaron Tipoti                                Word of Life        44-05.25     2

      3   Sione Tau                                     Damien                44-03.00     1.3

      4   Lucas Kennard                             Iolani                   43-10.00     0.7

      5   Kalama Kaluhiokalani                  Kamehameha       43-00.25     2.7

      6   Lolomana Mikaele                        Damien                42-07.25     1.3

      7   Kamaehu Naipo                           Kamehameha       41-08.00     2.7

      8   Garitt Vincent                              Kamehameha       41-05.00     2.7

      9   Adam Hom                                   Word of Life        40-09.50     2

    10   Gabe Fernandez                           Word of Life        40-09.25     2

    11   Kapua Sai                                     St. Louis              39-07.50     0.3

    12   Vince Tafolo                                 Punahou              39-04.00     3.3

    13   Brian Piotrowski                          Punahou              39-02.75     3.3

    14   Salvatore Recca IV                       Kamehameha       39-00.25

    15   Chase Weber                                Iolani                   38-11.75     0.7

    16   Landon Satele                               Word of Life        38-07.50

    17   Christopher St Sure                      Iolani                   37-11.75     0.7

    18   Wil Tafolo                                    Punahou              36-11.25

    19   Jarik Bautista                               Iolani                   36-05.50

    20   Kulani Watson                             Damien                34-05.75     1.3

    20   Jordan Aina                                  Damien                34-05.75

    22   Abraham Cavaco-Amoy              St. Louis              33-05.50     0.3

    23   Steven Donahue                           St. Louis              31-03.00     0.3

    24   Jordan Muratsuchi                       Mid-Pac              23-06.00

    25   Sam Bui                                        P-5                       22-08.00

 

Event 4  Girls Shot Put Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Charmaine Mokiao                       Kamehameh         33-06.50     2.7

      2   Michelle Ane                                Punahou              30-11.00     3.3

      3   Shoshana Robello                         SHA                    28-04.50     2

      4   Marisa Torigoe                             Iolani                   28-01.25     0.7

      5   Andrea Decoite                            Punahou              27-04.00     3.3

      6   Amy Chun                                   P-5                       27-01.25     1.3

      7   Akeamakamae Kiyuna                 Kamehameh         25-09.25     2.7

      8   Ingrid Chern                                 Punahou              23-11.00     3.3

      9   Britany Taamu-Miyashiro           Iolani                   23-01.00     0.7

    10   Chanel Honda                               Punahou              22-08.50

    11   Briana Goo                                   P-5                       22-02.25     1.3

    12   Mai Oseto                                    SHA                    21-06.50     2

    13   Jennifer Ballinger                          SHA                    21-04.00     2

    14   Erica Okimura                              P-5                       20-06.25     1.3

    15   Malie Arnold                                Kamehameh         20-05.00     2.7

    16   Kelly Imada                                  Iolani                   18-01.75     0.7

    17   Danielle Pontes                            SHA                    17-01.50

 

Event 5  Girls Long Jump Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Joy Piotrowski                             Punahou              15-10.25     2.7

      2   Ili Wong                                        Iolani                   15-06.00     3.3

      3   Reesa Kaa'wa                               Iolani                   15-04.75     3.3

      4   Charina Sumner                            Kamehameh         15-00.50     2

      5   Erica Wong                                   Punahou              14-10.50     2.7

      6   Annie Ann                                    Iolani                   14-07.00     3.3

      7   Paiao Wright-Ah Sam                   Kamehameh         14-06.75     2

      8   Kristen Kauhane                          Kamehameh         14-04.75     2

      9   Angelica Montania                       Punahou              14-03.75     2.7

    10   Briana Goo                                   P-5                       14-03.00     1.3

    10   Kazue Ishihara                             Mid-Pac              14-03.00     1

    12   Malia Schilling                              Punahou              14-02.25

    13   Jenna Pak                                     Iolani                   14-01.75

    14   Corey Lei Makishi                       P-5                       14-01.00     1.3

    15   Haley Abing                                 P-5                       13-10.75     1.3

    16   Marrietta Ranche                         Word of Life        13-08.00     0.7

    17   Alyssa Liu                                    Word of Life        13-01.00     0.7

    18   Rita Aiona                                    Kamehameh         12-11.00

    19   Julie Besenbruch                          P-5                       11-06.75

    20   Kiani Kon                                     Word of Life        10-08.00     0.7

 

Event 6  Boys Long Jump Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Kealoha Pilares                             Damien                21-09.00     2.7

      2   Anthony Taylor                           Kamehameha       21-07.00     3.3

      3   Matthew Gochenouer                  Damien                20-11.00     2.7

      4   Matthew Tsujimura                     Punahou              20-09.00     2

      5   Brandon Hardin                            Kamehameha       20-06.25     3.3

      6   Riley Castillo                               Kamehameha       20-05.25     3.3

      7   Kalua Noa                                    St. Louis              19-06.75     0.5

      8   Jesse Bright                                  Kamehameha       19-05.00

      9   Deryck Lim                                  Punahou              19-04.25     2

    10   Shane Wo                                     Punahou              19-03.00     2

    11   Sheldon Bailey                             Damien                19-02.50     2.7

    12   Chris Cutkelvin                            Word of Life        19-01.25     1.3

    13   Justin Silva                                   Word of Life        19-01.00     1.3

    14   Jordan Ranche                              Word of Life        19-00.00     1.3

    15   Kainoa Ah-Chong                        Damien                18-09.00

    16   Ryan Renfro                                 Iolani                   18-08.75     0.7

    17   Christopher Segi                           Iolani                   18-08.00     0.7

    17   Hudson Taylor                             Word of Life        18-08.00

    19   Carlo Liquido                               Punahou              18-03.75

    20   Javen Correia                                P-5                       18-00.50

    21   Peter Takara                                 Iolani                   17-11.00     0.7

    22   Kenton Chun                                St. Louis              17-09.50     0.5

    23   Joshua Mun                                 Mid-Pac              17-00.75

    24   Tianzan Zhou                               Iolani                   16-03.00

 

Event 7  Girls High Jump Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Lisa Gulmon                                 Punahou                5-00.00     3.3

      2   Alexa Untermann                         Punahou               J5-00.00     3.3

      3   Caroline Ritson                            Punahou                4-10.00     3.3

      4   Christine Chan                             Iolani                     4-08.00     8

      5   Andrea Herndon                           Punahou               J4-08.00

      6   Hailey Kauhane                            Kamehameh           4-06.00     6

    ---   Ili Wong                                        Iolani                         FAIL

    ---   Shelby Mizumoto                        Iolani                         FAIL

 

Event 8  Boys High Jump Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   K. Riley                                        Kamehameha         5-10.00     3.3

      2   Jacob Belen-Wides                       Kamehameha         5-06.00     3.3

      3   Max Nowicki                               Punahou               J5-06.00     2.7

      4   Joshua Yamaguchi                        Iolani                    J5-06.00     2

      5   Pii Minns                                     Kamehameha         5-04.00     3.3

      6   John Hagar                                   Punahou               J5-04.00     2.7

      7   Kainoa Ah-Chong                        Damien                J5-04.00     2

      8   Christian Vasconcellos                 Damien                  5-02.00     2

      8   Jordan Gomes                              Kamehameha         5-02.00

      8   Matthew Yamane                         Punahou                5-02.00     2.7

    11   Christian Cross                            Damien                J5-02.00     2

    12   Taylor Caster                               Punahou               J5-02.00

    13   Aaron Young                                Iolani                     5-00.00     2

    ---   Matthew Endo                             Iolani                            NH

    ---   Kurtlin Robinson                         Word of Life                NH

    ---   Hudson Taylor                             Word of Life                NH

 

Event 9  Girls Triple Jump Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Joy Piotrowski                             Punahou              36-04.75     3.3

      2   Roberta Wong                              Iolani                   33-03.50     2.7

      3   Erica Wong                                   Punahou              31-07.00     3.3

      4   Corey Lei Makishi                       P-5                     J31-07.00     1.3

      5   Charina Sumner                            Kamehameh         31-06.00     2

      6   Kazue Ishihara                             Mid-Pac              31-02.50     2

      7   Jasmine Knight                             Kamehameh         31-02.00     2

      8   Christine Chan                             Iolani                   30-11.50     2.7

      9   Jenna Kosaki                                Punahou              30-07.75     3.3

    10   Michelle Yoshida                         Punahou              30-01.50

    11   Jennifer Tanaka                            P-5                       29-07.00     1.3

    12   Annie Rian                                   Iolani                   28-07.00     2.7

    13   Paiao Wright-Ah Sam                   Kamehameh         28-03.00     2

    14   Maggie Cannell                             Iolani                   28-01.00

    15   Rita Aiona                                    Kamehameh         27-04.00

    16   Amy Chun                                   P-5                       26-01.00     1.3

 

Event 10  Boys Triple Jump Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Kealoha Pilares                             Damien                45-01.00     3.3

      2   Anthony Taylor                           Kamehameha       42-11.50     2.7

      3   Matthew Gochenouer                  Damien                41-11.50     3.3

      4   Brandon Hardin                            Kamehameha       41-11.25     2.7

      5   Christian Vasconcellos                 Damien                41-01.50     3.3

      6   Jesse Bright                                  Kamehameha       40-07.50     2.7

      7   John Hagar                                   Punahou              40-02.00     2

      7   Riley Castillo                               Kamehameha       40-02.00

      9   Alex White                                   Punahou              39-01.00     2

    10   Taylor Akiyama                           Punahou              38-10.00     2

    11   David Yamane                              Punahou              38-04.00

    12   Peter Takara                                 Iolani                   37-10.00     1.3

    13   Kenton Chun                                St. Louis              36-01.00     2

    14   Christian Cross                            Damien                34-10.50

    15   Joshua Mun                                 Mid-Pac              34-05.75     1

    16   Ryan Renfro                                 Iolani                   34-05.50     1.3

    17   Young Kim                                   Iolani                   33-00.25     1.3

    18   Tianzan Zhou                               Iolani                   32-07.50

 

Event 11  Girls Pole Vault Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Anna Hildebrand                          Punahou              10-00.00     3.3

      2   Charina Sumner                            Kamehameh       J10-00.00     2.7

      3   Dana Harada                                 Punahou                9-00.00     3.3

      4   Leigh Martel                                 Punahou               J9-00.00     3.3

      5   Jasmine Knight                             Kamehameh           8-00.00     2.7

      6   Amy Bumatai                               Kamehameh         J8-00.00     2.7

      7   Allison Stitham                            Iolani                     7-06.00     2

      7   Linnea Heu                                   Kamehameh           7-06.00

      9   Laura Nicholson                           Punahou                7-00.00

    10   Katy Anderson                            Iolani                     6-06.00     2

    10   Jan Biernacke                               Iolani                     6-06.00     2

 

 

 

 

 

Event 12  Boys Pole Vault Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Ryan Terao                                  Punahou              12-00.00     3.3

      2   Christopher Lau                           Punahou             J12-00.00     3.3

      3   Colby Takeda                               Iolani                   11-06.00     2.3

      4   Cyrus Schultz                              Kamehameha       11-00.00     2.3

      4   David Walden                               Punahou              11-00.00     3.3

      4   Victor Cabilan                              Kamehameha       11-00.00     4

      4   Joshua Schretenthaler                   Iolani                   11-00.00     2.3

      8   Kevin Guard                                 Kamehameha       10-06.00     2.3

      8   Shane Hiura                                  Kamehameha       10-06.00     2.3

    10   Joshua Yamaguchi                        Iolani                     9-06.00

    10   Matthew Brady                           Iolani                     9-06.00     2.3

    10   Sam Roeca                                    Punahou                9-06.00

 

Event 13  Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameh                                  A                            1:11.35     10

      2   Iolani School                                 A                            1:11.87     8

      3   Punahou                                       A                            1:15.42     6

      4   Pac-5                                            A                            1:17.21     4

      5   Sacred Hearts Academy               A                            1:26.98     2

 

Event 14  Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou High School                   A                            1:08.30     10

      2   Kamehameha Boys                      A                            1:12.08     8

      3   Punahou High School                   B                          x1:16.29

      4   Iolani School                                 A                            1:17.99     6

 

Event 15  Girls 4x800 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameh                                  A                          10:31.46     10

      2   Punahou                                       A                          10:45.46     8

      3   Iolani School                                 A                          11:16.89     6

      4   Punahou                                       B                        x11:42.00

 

Event 16  Boys 4x800 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameha Boys                      A                            8:30.93     10

      2   Punahou High School                   A                            8:34.66     8

      3   Iolani School                                 A                            9:10.83     6

      4   Mid-Pacific Institute                    A                            9:11.69     4

      5   St. Louis                                       A                          10:12.55     2

      6   Damien Memorial                        A                          10:14.73     1

      7   Pac-5                                            A                          10:45.80

 

Event 17  Girls 4x100 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameh                                  A                               52.80     10

      2   Punahou                                       A                               53.26     8

      3   Sacred Hearts Academy               A                               54.26     6

      4   Iolani School                                 A                               54.65     4

      5   Punahou                                       B                             x55.83

      6   Word of Life Academy                A                               56.09     2

      7   Mid-Pacific Institute                    A                               59.05     1

    ---   Pac-5                                            A                                  DQ

 

Event 18  Boys 4x100 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameha Boys                      A                               43.88     10

      2   St. Louis                                       A                               44.41     8

      3   Damien Memorial                        A                               44.76     6

      4   Word of Life Academy                A                               44.83     4

      5   Iolani School                                 A                               46.87     2

      6   Pac-5                                            A                               49.04     1

      7   Mid-Pacific Institute                    A                               56.22

 

Event 19  Girls 2000 Sprint Medley

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou                                       A                            5:51.28     10

      2   Pac-5                                            A                            6:07.83     8

      3   Kamehameh                                  A                            6:28.28     6

      4   Kamehameh                                  B                          x6:43.36

      5   Sacred Hearts Academy               A                            7:22.87     4

 

Event 20  Boys 2000 Sprint Medley

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou High School                   A                            5:03.92     10

      2   Kamehameha Boys                      A                            5:13.20     8

      3   Word of Life Academy                A                            5:30.86     6

      4   Iolani School                                 A                            5:37.16     4

      5   Damien Memorial                        A                            5:51.88     2

      6   Mid-Pacific Institute                    A                            6:00.65     1

      7   St. Louis                                       A                            6:26.88

 

Event 21  Girls 800 Sprint Medley

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Iolani School                                 A                            2:02.64     10

      2   Kamehameh                                  A                            2:04.54     8

      3   Word of Life Academy                A                            2:08.48     6

      4   Pac-5                                            A                            2:14.93     4

      5   Sacred Hearts Academy               A                            2:22.41     2

 

Event 22  Boys 800 Sprint Medley

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameha Boys                      A                            1:36.74     10

      2   Punahou High School                   A                            1:40.92     8

      3   Iolani School                                 A                            1:41.87     6

      4   Damien Memorial                        A                            1:42.57     4

      5   Word of Life Academy                A                            1:44.06     2

      6   Mid-Pacific Institute                    A                            1:57.50     1

    ---   St. Louis                                       A                                  DQ

    ---   Pac-5                                            A                                  DQ

 

 

 

 

 

 

Event 23  Girls 1500 Meter Run Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Chelsea Oda                                 Punahou                 5:16.64     2.5

      2   Pua Chang                                    Punahou                 5:18.02     2.5

      3   Kristi Torkildson                         Punahou                 5:32.36     2.5

      4   Christina Wong                            Punahou                 5:37.01     2.5

 

Event 24  Boys 1500 Meter Run Relay

           Name                                           School                   Finals

 

      1   Morgan Stephenson                     Iolani                      4:26.21     2

      2   Kainoa Ho                                    Kamehameha         4:32.71     1

      3   Christopher Burniske                   Punahou                 4:33.80     2.5

      4   Kevin Enriques                             P-5                         4:34.73     1.5

      5   Lucas Lam                                    Punahou                 4:35.39     2.5

      6   Kon Weber                                   Iolani                      4:36.52     2

      7   Ryan Nakasone                            Punahou                 4:38.31     2.5

      8   Kahe Puhipau                               Kamehameha         4:39.60     1

      9   Landon Nagata                             Punahou                 4:40.23     2.5

    10   Aaron Yee                                    P-5                         4:42.21     1.5

    11   Jason Yim                                     P-5                         4:43.33     1.5

    12   Ryan Chun                                   Iolani                      4:46.14     2

    13   Austin Barnes                              Iolani                      4:47.58     2

    14   Sam Besenbruch                           P-5                         4:54.69     1.5

    15   Mark Miki                                   Kamehameha         4:55.62     1

    16   Kamalu Beamer                            Kamehameha         5:01.38     1

 

Event 25  Girls 4x180 Meter Shuttle Hurdle

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Pac-5                                            A                            1:46.8h     10

      2   Kamehameh                                  A                            1:47.60     8

      3   Punahou                                       A                            1:48.0h     6

      4   Iolani School                                 A                            1:50.5h     4

 

Event 26  Boys 4x180 Meter Shuttle Hurdle

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou High School                   A                            1:26.0h     10

      2   Damien Memorial                        A                            1:31.4h

      2   Kamehameha Boys                      A                            1:31.4h     8

      3   Iolani School                                 A                            1:39.0h     6

      4   Punahou High School                   B                          x1:41.1h

      4   Punahou                                       B                            1:41.1h

 

Event 27  Girls 4x200 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou                                       A                            1:50.74     10

      2   Iolani School                                 A                            1:53.33     8

      3   Word of Life Academy                A                            2:01.76     6

      4   Sacred Hearts Academy               A                            2:02.67     4

      5   Mid-Pacific Institute                    A                            2:06.14     2

    ---   Kamehameh                                  A                                  DQ

 

 

 

 

 

 

Event 28  Boys 4x200 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameha Boys                      A                            1:32.36     10

      2   Punahou High School                   A                            1:35.37     8

      3   Damien Memorial                        A                            1:38.83     6

      4   Iolani School                                 A                            1:48.22     4

      5   Pac-5                                            A                            1:48.34     2

      6   Mid-Pacific Institute                    A                            1:51.82     1

    ---   Word of Life Academy                A                                  DQ

 

Event 29  Girls Distance Medley

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou                                       A                          14:24.36     10

      2   Kamehameh                                  A                          14:54.16     8

      3   Iolani School                                 A                          15:06.60     6

 

Event 30  Boys Distance Medley

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Iolani School                                 A                          11:27.83     10

      2   Punahou High School                   A                          11:30.84     8

      3   Kamehameha Boys                      A                          12:32.35     6

      4   Kamehameha Boys                      B                        x12:59.14

      5   Mid-Pacific Institute                    A                          13:01.42     4

 

Event 31  Girls 4x400 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Punahou                                       A                            4:11.77     10

      2   Kamehameh                                  A                            4:22.05     8

      3   Pac-5                                            A                            4:24.59     6

      4   Iolani School                                 A                            4:34.43     4

      5   Mid-Pacific Institute                    A                            4:42.86     2

      6   Sacred Hearts Academy               A                            5:08.59     1

 

Event 32  Boys 4x400 Meter Relay

           Team                                         Relay                        Finals

 

      1   Kamehameha Boys                      A                            3:29.57     10

      2   Word of Life Academy                A                            3:36.92     8

      3   St. Louis                                       A                            3:42.95     6

      4   Punahou High School                   A                            3:44.74     4

      5   Iolani School                                 A                            3:45.89     2

      6   Pac-5                                            A                            3:51.21     1

      7   Damien Memorial                        A                            3:56.61

      8   Mid-Pacific Institute                    A                            4:02.67