Make your own free website on Tripod.com
BIIF West                                   
Saturday, April 22, 2006                            
Konawaena High School                             
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Beverly Quiamas           FR Honoka`a                 13.37   3   10  
  2 Chelsea J Gans            JR Kealakehe                13.68   3    8  
  3 Megan Saito               SR Honoka`a                 13.82   1    6  
  4 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     13.98   3    4  
  5 Vanessa Cushnie           FR H P A                    14.00   3    2  
  6 Alexandra Holshue         SO Kohala                   14.01   3    1  
  7 Nikki Stomski             SO H P A                    14.19   3 
  8 Courtney Haskins          SO H P A                    14.23   2 
  9 Kapua Lapera              JR Ka`u                     14.27   3 
 10 Kini Shuping              FR H P A                    14.42   3 
 11 Sachi Hiatt               FR H P A                    14.42   2 
 12 Lexi Korobkin             FR H P A                    14.68   2 
 13 Erica Lee                 FR H P A                    14.95   2 
 14 Caylin B Gans             SO Kealakehe                15.17   1 
 15 Rebekah Chmura            JR H P A                    15.35   2 
 16 Kimberly McFarland        FR H P A                    15.44   1 
 17 Sacha Malepe              JR Ka`u                     15.76   1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     27.88   3   10  
  2 Megan Saito               SR Honoka`a                 28.45   2    8  
  3 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     28.70   1    6  
  4 Chelsea J Gans            JR Kealakehe                28.87   3    4  
  5 Courtney Haskins          SO H P A                    29.49   2    2  
  6 Kapua Lapera              JR Ka`u                     29.59   1    1  
  7 Sarah Weiner              FR Makua Lani               29.92   3 
  8 Sachi Hiatt               FR H P A                    30.24   1 
  9 Hannah Weiner             JR Makua Lani               30.47   3 
 10 Krystle Bala              SR Honoka`a                 30.48   1 
 11 Emily Hart                SR H P A                    30.97   2 
 12 Caylin B Gans             SO Kealakehe                30.99   3 
 13 Amy Leyson                SR Konawaena                31.24   1 
 14 Alanna Bender             SO Kealakehe                31.45   3 
 15 Rebekah Chmura            JR H P A                    32.01   2 
 16 Ashley Chamalian          FR Makua Lani               32.01   3 
 17 Beverly Agag              JR Honoka`a                 32.49   2 
 18 Kimberly McFarland        FR H P A                    32.58   1 
 19 Mariella K Brooks         SR Kealakehe                33.61   1 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keri Ogden                JR H P A                  1:03.81*   10  
  2 Grace Hedemann            JR Konawaena              1:05.38     8  
  3 Hannah Weiner             JR Makua Lani             1:07.56     6  
  4 Reyna Joy C Javar         JR Ka`u                   1:08.10     4  
  5 Chelsea J Gans            JR Kealakehe              1:08.12     2  
  6 Ashley Chamalian          FR Makua Lani             1:08.95     1  
  7 Alanna Bender             SO Kealakehe              1:09.18  
  8 Amy Leyson                SR Konawaena              1:11.93  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsea Mckenzie          JR Konawaena              2:35.21*   10  
  2 Noelani Vargas            FR H P A                  2:36.41     8  
  3 Lucy Pollard              SR H P A                  2:37.46     6  
  4 Jennie Barto              SO Konawaena              2:38.10     4  
  5 Jessica A Norman          FR Kealakehe              2:41.42     2  
  6 Tanya Lewis               SR H P A                  2:43.30     1  
  7 Keri Ogden                JR H P A                  2:45.63  
  8 A licia Greenwell         SR Honoka`a               2:49.00  
  9 Reyna Joy C Javar         JR Ka`u                   2:51.87  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucy Pollard              SR H P A                  5:19.26*   10  
  2 Noelani Vargas            FR H P A                  5:22.06*    8  
  3 Jessica A Norman          FR Kealakehe              5:23.85*    6  
  4 A licia Greenwell         SR Honoka`a               5:35.04     4  
  5 Tanya Lewis               SR H P A                  5:40.08     2  
  6 Melia Kalanui Patton      SO Kohala                 6:32.25     1  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucy Pollard              SR H P A                 10:58.13*   10  
  2 Tanya Lewis               SR H P A                 12:31.36     8  
  3 Sarah Weiner              FR Makua Lani            12:48.02     6  
  4 Melia Kalanui Patton      SO Kohala                13:22.0h     4  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alexandra Holshue         SO Kohala                   16.49*  4   10  
  2 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     16.74*  4    8  
  3 Grace Hedemann            JR Konawaena                17.11*  4    6  
  4 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     17.18*  4    4  
  5 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     17.51*  3    2  
  6 Emily Hart                SR H P A                    18.16   3    1  
  7 Sacha Malepe              JR Ka`u                     19.11   2 
  8 Erica Lee                 FR H P A                    19.87   2 
  9 Kapua Lapera              JR Ka`u                     20.04   3 
 10 Beverly Agag              JR Honoka`a                 20.30   1 
 11 Kini Shuping              FR H P A                    20.65   3 
 12 Lexi Korobkin             FR H P A                    20.86   1 
 13 Krystle Bala              SR Honoka`a                 21.84   2 
 14 Michelle Ono              FR Honoka`a                 27.69   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     48.62*  2   10  
  2 Justina Wood              SO H P A                    48.97*  2    8  
  3 Caitlin Cowel             JR Konawaena                49.69*  2    6  
  4 Alexandra Holshue         SO Kohala                   50.76*  2    4  
  5 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     50.79*  2    2  
  6 Kapua Lapera              JR Ka`u                     52.53   1    1  
  7 Kini Shuping              FR H P A                    53.56   1 
  8 Emily Hart                SR H P A                    53.75   2 
  9 Krystle Bala              SR Honoka`a                 56.80   1 
 10 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     57.22   1 
 11 Michelle Ono              FR Honoka`a                 58.96   1 
 12 Erica Lee                 FR H P A                    59.35   1 
 13 Beverly Agag              JR Honoka`a               1:02.43   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Honoka'a  'A'                                         52.56*   10  
  2 Konawaena  'A'                                        54.20*    8  
  3 H P A  'B'                                            54.82* 
  4 H P A  'A'                                            56.12     6  
  5 Ka'u  'A'                                             59.50     4  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Konawaena  'A'                                      4:29.44*   10  
  2 H P A  'A'                                          4:37.48     8  
  3 Honoka'a  'A'                                       4:46.07     6  
  4 H P A  'B'                                          4:46.96  
  5 Kealakehe  'A'                                      4:51.11     4  
 
Girls High Jump
=======================================================================
       STATE: *  4-08                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keri Ogden                JR H P A                  4-08.00*   10  
  2 Nikki Stomski             SO H P A                  4-02.00     7  
  2 Rebekah Chmura            JR H P A                  4-02.00     7  
  4 Kealani Gangwes           SR Ka`u                   4-02.00     3  
  4 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                   4-02.00     3  
  6 Lexi Korobkin             FR H P A                  4-00.00     1  
 -- Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                        NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                   9-06.00*   10  
  2 Jessie Harris             FR Hilo                   7-06.00     8  
  3 Rebekah Chmura            JR H P A                  7-00.00     6  
 -- Vanessa Cushnie           FR H P A                       NH  
 -- Courtney Haskins          SO H P A                       NH  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              15-03.00*   10  
  2 Beverly Quiamas           FR Honoka`a              14-10.00     8  
  3 Joanne Saladino           SR Ka`u                  14-08.00     6  
  4 Beverly Agag              JR Honoka`a              13-11.00     4  
  5 Vanessa Cushnie           FR H P A                 13-04.50     2  
  6 Sachi Hiatt               FR H P A                 12-05.50     1  
  7 Michelle Ono              FR Honoka`a              11-06.50  
 -- Kimberly McFarland        FR H P A                     FOUL  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keri Ogden                JR H P A                 33-04.00*   10  
  2 Jessica Brown             SR Honoka`a              32-07.75*    8  
  3 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                  31-10.00     6  
  4 Beverly Quiamas           FR Honoka`a              31-03.50     4  
  5 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  30-09.00     2  
  6 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                  29-11.00     1  
  7 Joanne Saladino           SR Ka`u                  28-07.00  
  8 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           27-10.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 30-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha            34-05.00*   10  
  2 Joni Green                SR Saint Joseph          32-01.25*    8  
  3 Brancy Juan               SR Honoka`a              25-10.25     6  
  4 Jessica Brown             SR Honoka`a              24-01.75     4  
  5 Christy Konrad            JR H P A                 21-00.00     2  
  6 Sherise Moniz             SO Hilo                  19-02.50     1  
  7 Rebecca Wong              FR H P A                 15-06.00  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph         119-05.50*   10  
  2 Chante Ching              SR Kamehameha           103-06.50*    8  
  3 Sherise Moniz             SO Hilo                  85-09.50     6  
  4 Brancy Juan               SR Honoka`a              77-10.50     4  
  5 Rebecca Wong              FR H P A                 51-08.50     2  
  6 Christy Konrad            JR H P A                 49-01.25     1  
  7 Vanessa Cushnie           FR H P A                 44-11.25  
 -- Courtney Haskins          SO H P A                     FOUL  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thato Nthite              JR H P A                    11.26*  4   10  
  2 Motsie Shuping            JR H P A                    11.48   4    8  
  3 Collin Saxby              JR H P A                    11.66   4    6  
  4 Dillon Domingo            SR Honoka`a                 11.74   4    4  
  5 Matthew Orvis             SR Kealakehe                12.01   4    2  
  6 Holden Ching              SR H P A                    12.04   3    1  
  7 Alan Martin               SR Honoka`a                 12.15   3 
  8 Mitchell Gleed            JR H P A                    12.21   4 
  9 Trey Petee                SR Kealakehe                12.32   4 
 10 Junior Fischer            SO H P A                    12.35   4 
 11 Jacob Roxburgh            JR Kohala                   12.43   3 
 12 Brian Verdejo             JR Honoka`a                 12.48   3 
 13 John J Murtha             SO Kealakehe                12.62   3 
 14 Jose Quan                 JR H P A                    12.63   3 
 15 Ji Su Park                SO H P A                    12.71   2 
 16 Jermaine Vitales          SO Honoka`a                 12.72   1 
 17 Jake Chancer              SO H P A                    12.75   2 
 18 Kane S Thomas             JR Ka`u                     12.78   3 
 19 Joseph Florendo           FR H P A                    12.87   2 
 20 Jung Park                 SO H P A                    12.88   2 
 21 Rogelio Maltezo           SO Honoka`a                 12.90   2 
 22 Mikey Martinez               Kealakehe                13.11   2 
 23 Arrison Aquino            FR H P A                    13.14   2 
 24 Sampson Soder             SO Ka`u                     13.45   2 
 25 Keoni K Manantan          FR Kohala                   14.20   3 
 26 Wilson Inman              FR H P A                    14.39   1 
 27 Bobby Warren              FR H P A                    14.79   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 23.34                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Collin Saxby              JR H P A                    22.75*  3   10  
  2 Mitchell Hainline         SO Kealakehe                24.11   3    8  
  3 Matthew Quitiquit         SR H P A                    24.20   2    6  
  4 Kawai Noa                 SO Konawaena                24.25   2    4  
  5 CJ Cintas                 SR H P A                    24.28   3    2  
  6 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a                 24.36   3    1  
  7 Caleb Bauer               SO Makua Lani               24.68   3 
  8 Alan Martin               SR Honoka`a                 24.73   1 
  9 Junior Fischer            SO H P A                    24.77   3 
 10 Jake Chancer              SO H P A                    26.09   2 
 11 Jung Park                 SO H P A                    26.21   2 
 12 Kimo Colson               SR H P A                    26.22   1 
 13 Mikey Martinez               Kealakehe                26.27   1 
 14 Joseph Florendo           FR H P A                    26.51   2 
 15 Mitchell Sambrano         SR Honoka`a                 26.62   1 
 16 Ji Su Park                SO H P A                    26.94   2 
 17 Jericho Sombrio              Honoka`a                 27.47   2 
 18 Arrison Aquino            FR H P A                    27.64   1 
 19 William Sims              FR H P A                    28.23   1 
 20 Wilson Inman              FR H P A                    29.30   1 
 21 Bobby Warren              FR H P A                    30.10   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Motsie Shuping            JR H P A                    50.74*  2   10  
  2 Caleb Bauer               SO Makua Lani               52.49*  2    8  
  3 CJ Cintas                 SR H P A                    52.60*  2    6  
  4 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a                 54.05   2    4  
  5 Mitchell Hainline         SO Kealakehe                54.35   2    2  
  6 Mitchell Gleed            JR H P A                    54.66   2    1  
  7 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe                57.72   1 
  8 Trey Petee                SR Kealakehe                57.99   2 
  9 Rogelio Maltezo           SO Honoka`a                 58.80   1 
 10 Jermaine Vitales          SO Honoka`a               1:00.26   1 
 11 William Sims              FR H P A                  1:00.45   1 
 12 Arrison Aquino            FR H P A                  1:02.32   1 
 13 Ryan Orvis                FR Kealakehe              1:07.67   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Preston Vierra            SO Honoka`a               2:07.15    10  
  2 Daniel Honda              SR H P A                  2:09.70     8  
  3 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               2:11.31     6  
  4 Michael Schultz           JR Kealakehe              2:13.52     4  
  5 Kristopher Pattison          Kealakehe              2:14.23     2  
  6 Caleb Bauer               SO Makua Lani             2:16.74     1  
  7 MacKenzie Crommett        JR H P A                  2:17.17  
  8 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe              2:27.42  
  9 Jerry Nourrie             SO Honoka`a               2:28.65  
 10 Eli Hart                  FR H P A                  2:31.52  
 11 Mitchell Sambrano         SR Honoka`a               2:34.81  
 12 Chris Greenwell           JR H P A                  2:41.74  
 13 Styson Koide                 Honoka`a               2:42.92  
 14 Michael Rincon            SO Honoka`a               2:50.82  
 15 Makee Cross               FR H P A                  3:02.37  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Honda              SR H P A                  4:25.79*   10  
  2 Nick Barto                JR Konawaena              4:29.10*    8  
  3 Michael Schultz           JR Kealakehe              4:40.53     6  
  4 MacKenzie Crommett        JR H P A                  4:49.68     4  
  5 Jerry Nourrie             SO Honoka`a               4:58.24     2  
  6 Simon Yamauchi-Lau        FR Kealakehe              5:01.07     1  
  7 Eli Hart                  FR H P A                  5:06.34  
  8 Mitchell Sambrano         SR Honoka`a               5:06.56  
  9 Chris Greenwell           JR H P A                  5:07.19  
 10 Daniel Leeloy             SO Kealakehe              5:19.36  
 11 Daniel Skelton            SO Kohala                 5:21.74  
 12 Styson Koide                 Honoka`a               5:35.25  
 13 Keola K Manantan          FR Kohala                 5:47.76  
 14 Michael Rincon            SO Honoka`a               5:53.07  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 MacKenzie Crommett        JR H P A                 10:42.95    10  
  2 Jerry Nourrie             SO Honoka`a              10:44.53     8  
  3 Eli Hart                  FR H P A                 10:51.07     6  
  4 Daniel Leeloy             SO Kealakehe             10:52.86     4  
  5 Daniel Skelton            SO Kohala                11:17.21     2  
  6 Andrew Hess               SR H P A                 11:19.45     1  
  7 Chris Greenwell           JR H P A                 11:20.02  
  8 Styson Koide                 Honoka`a              12:00.12  
  9 Kela Chong                SO Honoka`a              15:43.23  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matthew Quitiquit         SR H P A                    17.08    10  
  2 Kane S Thomas             JR Ka`u                     18.66     8  
  3 Andrew Hess               SR H P A                    19.47     6  
  4 Sampson Soder             SO Ka`u                     20.72     4  
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matthew Quitiquit         SR H P A                    41.26*  2   10  
  2 Daniel Royce              FR Konawaena                44.08   2    8  
  3 Brian Verdejo             JR Honoka`a                 45.85   2    6  
  4 Andrew Hess               SR H P A                    46.19   1    4  
  5 Kane S Thomas             JR Ka`u                     47.04   2    2  
  6 Dane Santo                SO Honoka`a                 48.04   1    1  
  7 Eric Matsumura            SO Honoka`a                 48.30   2 
  8 Michael Torrano           JR Honoka`a                 49.80   1 
  9 Sampson Soder             SO Ka`u                     52.09   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
       STATE: * 46.24                                                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                            44.44*  2   10  
  2 Konawaena  'A'                                        46.23*  2    8  
  3 Honoka'a  'A'                                         46.63   2    6  
  4 H P A  'B'                                            47.01   2 
  5 Kealakehe  'A'                                        49.33   2    4  
  6 Honoka'a  'B'                                         50.00   1 
  7 Honoka'a  'C'                                         50.18   1 
  8 Honoka'a  'D'                                         50.88   1 
  9 H P A  'D'                                            52.28   1 
 -- H P A  'C'                                               DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 3:39.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 H P A  'A'                                          3:41.61    10  
  2 Konawaena  'A'                                      3:47.82     8  
  3 Kealakehe  'A'                                      3:53.01     6  
  4 Honoka'a  'A'                                       4:00.59     4  
  5 H P A  'B'                                          4:10.45  
  6 Kealakehe  'B'                                      4:13.72  
  7 Honoka'a  'B'                                       4:21.35  
  8 H P A  'C'                                          4:25.43  
 
Boys High Jump
=======================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Holden Ching              SR H P A                  5-10.00*   10  
  2 Thato Nthite              JR H P A                  5-10.00*    8  
  3 Devin Marquez             JR Kohala                 5-06.00     6  
 -- Dane Santo                SO Honoka`a                    NH  
 -- Brady Tupo                SO Konawaena                   NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luong Ly                  SR Hilo                  12-00.00*   10  
  2 Jose Quan                 JR H P A                 10-06.00     8  
  3 Jordan Opdycke            SO H P A                 10-06.00     6  
  4 David King                FR Hilo                  10-00.00     4  
  5 Scott Hunter              FR Hilo                   9-06.00     2  
  6 Gene Yoshikawa            FR Hilo                   8-00.00     1  
  7 Houlton Mahaney           SO H P A                  7-06.00  
  8 Bryant Mawhorter          SO H P A                  6-00.00  
 -- Jung Park                 SO H P A                       NH  
 -- Daniel Datlof             JR Hilo                        NH  
 -- Greg Walker               FR H P A                       NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thato Nthite              JR H P A                 19-06.25    10  
  2 Brensen Viernes           JR Kohala                18-07.50     8  
  3 Cullen Tanoue             SR Honoka`a              18-02.75     6  
  4 Kawai Noa                 SO Konawaena             18-01.50     4  
  5 Brady Tupo                SO Konawaena             18-00.50     2  
  6 Jung Park                 SO H P A                 17-02.50     1  
  7 Shannon Cantan            JR Ka`u                  16-09.25  
  8 Ji Su Park                SO H P A                 15-09.25  
  9 Wilson Inman              FR H P A                 14-04.25  
 -- Bryant Mawhorter          SO H P A                     FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cullen Tanoue             SR Honoka`a              39-07.25    10  
  2 Devin Marquez             JR Kohala                38-08.75     8  
  3 Brensen Viernes           JR Kohala                37-10.75     6  
  4 Jordan Opdycke            SO H P A                 36-10.00     4  
  5 Mitchell Gleed            JR H P A                 35-05.75     2  
  6 Jung Park                 SO H P A                 34-09.50     1  
  7 Ji Su Park                SO H P A                 33-06.75  
  8 Wilson Inman              FR H P A                 31-00.75  
  9 Greg Walker               FR H P A                 30-02.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kainoa Pea                SR Hilo                  45-00.50    10  
  2 Jeffrey Aurello           SR Honoka`a              37-07.50     8  
  3 Taylor Morris             JR H P A                 37-00.50     6  
  4 Gene Maness               SO H P A                 34-02.50     4  
  5 Jericho Sombrio              Honoka`a              33-06.50     2  
  6 Keoni Kaopio              JR Hilo                  32-02.00     1  
  7 Kimo Colson               SR H P A                 31-11.25  
  8 Jeoffrey Aurello          SR Honoka`a              31-07.50  
  9 Shannon Cantan            JR Ka`u                  31-04.50  
 10 Elliot Kastner            FR H P A                 29-06.25  
 11 Alvin Chung                  Honoka`a              28-02.50  
 12 Beau Cantyne              SO H P A                 27-08.50  
 13 James Ugarte              JR H P A                 26-01.50  
 14 Alex Beaton               SO H P A                 22-00.50  
 15 Vincent Liu               FR Hilo                  21-04.00  
 16 Shannon Rizer             SO Kealakehe             20-01.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kainoa Pea                SR Hilo                    133-05    10  
  2 Keoni Kaopio              JR Hilo                 117-02.50     8  
  3 Jeffrey Aurello           SR Honoka`a             113-03.75     6  
  4 Kimo Colson               SR H P A                    98-07     4  
  5 Kawai Siliga              SO Kamehameha            93-07.25     2  
  6 Jericho Sombrio              Honoka`a              87-08.50     1  
  7 Elliot Kastner            FR H P A                    82-10  
  8 Alvin Chung                  Honoka`a                 79-00  
  9 Jeoffrey Aurello          SR Honoka`a              78-10.75  
 10 Taylor Morris             JR H P A                    72-06  
 11 James Ugarte              JR H P A                 70-03.75  
 12 Shannon Rizer             SO Kealakehe             62-06.50  
 13 Beau Cantyne              SO H P A                    62-02  
 14 Vincent Liu               FR Hilo                  58-06.50  
 15 Alex Beaton               SO H P A                 54-05.50  
 -- Gene Maness               SO H P A                       DQ  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                      139        2) Honoka'a                   92   
    3) Ka'u                        77        4) Konawaena                  52   
    5) Kealakehe                   26        6) Hilo                       25   
    7) Kohala                      20        8) St Joseph                  18   
    8) Kamehameha                  18       10) Makua Lani                 13   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                      213        2) Honoka'a                   85   
    3) Hilo                        46        4) Konawaena                  42   
    5) Kealakehe                   39        6) Kohala                     30   
    7) Ka'u                        14        8) Makua Lani                  9   
    9) Kamehameha                   2