Make your own free website on Tripod.com
BIIF Relays                                  
Saturday, April 8, 2006                            
Konawaena High School                             
Results                                    
 
Boys 1 Mile Run
==========================================================================
    Name                    Year School          Finals     1500 Conv.
==========================================================================
  1 Emmanule Ortiz               Waiakea         5:11.56    4:50.22
  2 Daniel Leeloy             SO Kealakehe       5:26.04    5:03.71
  3 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe       5:26.79    5:04.40
  4 James Imai                FR Waiakea         5:26.81    5:04.42
  5 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe     5:31.20    5:08.51
  6 Simon Yamauchi-Lau        FR Kealakehe       5:32.01    5:09.27
  7 Bryson Kobayashi          FR Waiakea         5:36.76    5:13.69
  8 Ernest Kauwe              SO Kamehameha      5:44.96    5:21.33
  9 Chris Garnett             FR Pahoa           5:45.62    5:21.95
 10 Kyle Douglas              JR Kamehameha      6:00.45    5:35.76
 11 Eric Garrison             SO Waiakea         6:21.33    5:55.21
 12 Steven Coney              FR Kamehameha      6:32.50    6:05.61
 13 Lance Akana               FR Pahoa           6:36.61    6:09.44
 14 Austin Tomasu             JR Kamehameha      6:49.32    6:21.28
 
Boys 300 Meter Hurdles Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Matthew Quitiquit         SR H P A                    42.52   1 STATE
  2 Daniel Royce              FR Konawaena                45.37   4 
  3 Jason Mahuna              SR Kamehameha               46.03   2 
  4 Kane S Thomas             JR Ka`u                     46.66   2 
  5 Luong Ly                  JR Hilo                     46.85   4 
  6 Dayton Kim                FR Hilo                     47.28   2 
  7 Halen Tanimoto            JR Kamehameha               47.32   2 
  8 Tyson Anderson            JR Kea`au                   47.49   1 
  9 Thomas Dela Cruz          FR Hilo                     47.54   4 
 10 Garrison Queen            JR H P A                    47.95   1 
 11 Pono Grace                FR Kamehameha               48.53   2 
 12 Ikaika Kakazu             SO Kea`au                   48.61   1 
 13 ryan maltezo                 Honoka`a                 49.47   3 
 14 Eric Matsumura            SO Honoka`a                 50.32   3 
 15 Wyatt Kaili-Leong         SR Kamehameha               50.37   2 
 16 Shannon Masada-Rodriguez  FR H P A                    50.62   1 
 17 Andrew Hess               SR H P A                    51.40   1 
 18 Michael Torrano           JR Honoka`a                 51.48   3 
 19 Sampson Soder             SO Ka`u                     52.89   2 
 20 Matt Miranda              SO Kea`au                   52.95   1 
 21 Manoa Johansen            FR Kamehameha               53.31   3 
 22 Colin Butcher             SR Kea`au                   53.54   1 
 23 Ryan Samonte              SR Honoka`a                 53.77   3 
 24 Kaiser Iuta               FR Kamehameha               55.03   3 
 25 Kawai Clark               SR Ka`u                     55.06   2 
 26 Kyle Douglas              JR Kamehameha               59.39   3 
 27 Thorne Tayamen            SO Kamehameha             1:00.56   3 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                            45.02   1 STATE
  2 Kea'au  'A'                                           46.12   1 STATE
  3 Kealakehe  'A'                                        46.57   1 
  4 Konawaena  'A'                                        47.09   1 
  5 H P A  'B'                                            47.74   2 
  6 Waiakea  'A'                                          47.84   1 
  7 Kamehameha  'B'                                       48.53   2 
  8 Kamehameha  'A'                                       48.59   1 
  9 H P A  'C'                                            49.20   3 
 10 Honoka'a  'A'                                         49.22   1 
 11 Honoka'a  'B'                                         50.27   2 
 12 Kamehameha  'C'                                       50.88   3 
 13 H P A  'D'                                            53.74   3 
 14 C L A  'A'                                            55.50   2 
 15 H P A  'E'                                            57.15   3 
 -- Hilo  'A'                                               DNF   1 
 -- Pahoa  'A'                                              DNF   2 
 -- Ka'u  'A'                                               DNF   2 
 
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                          1:33.79   1 
  2 Kealakehe  'A'                                      1:36.95   1 
  3 Waiakea  'A'                                        1:40.93   1 
  4 H P A  'C'                                          1:42.23   2 
  5 Kamehameha  'B'                                     1:44.46   2 
  6 Honoka'a  'A'                                       1:45.88   2 
  7 Ka'u  'A'                                           1:47.83   1 
  8 Pahoa  'A'                                          1:49.51   1 
  9 Kea'au  'B'                                         1:50.82   2 
 10 Kamehameha  'C'                                     1:51.41   2 
 11 H P A  'D'                                          1:53.15   2 
 12 H P A  'B'                                          2:00.35   2 
 -- Hilo  'A'                                                DQ   2 
 -- Kamehameha  'A'                                          DQ   1 
 -- Kea'au  'A'                                              DQ   1 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                          3:30.58   1 STATE
  2 Unattached  'B'                                     3:35.75   2 STATE
  3 Kea'au  'A'                                         3:41.70   1 
  4 Hilo  'A'                                           3:43.73   1 
  5 Konawaena  'A'                                      3:44.81   1 
  6 Waiakea  'A'                                        3:46.34   1 
  7 Kamehameha  'A'                                     3:48.12   1 
  8 H P A  'B'                                          3:49.31   2 
  9 Honoka'a  'A'                                       3:56.23   1 
 10 C L A  'A'                                          4:03.91   1 
 11 Pahoa  'A'                                          4:08.57   2 
 12 Kea'au  'B'                                         4:49.84   2 
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Unattached  'B'                                     8:59.75  
  2 H P A  'A'                                          9:02.16  
  3 Hilo  'A'                                           9:12.09  
  4 Honoka'a  'A'                                       9:14.91  
  5 Kamehameha  'A'                                     9:15.35  
  6 Kea'au  'A'                                         9:19.27  
  7 Waiakea  'A'                                        9:41.21  
  8 Hilo  'B'                                          10:15.50  
  9 Waiakea  'B'                                       10:18.84  
 10 Kamehameha  'B'                                    10:20.49  
 11 Honoka'a  'B'                                      10:26.90  
 12 Pahoa  'A'                                         10:48.65  
 
Boys 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                          3:53.86   1 
  2 Hilo  'A'                                           4:03.33   1 
  3 Unattached  'B'                                     4:06.69   2 
  4 Kea'au  'A'                                         4:06.99   1 
  5 Konawaena  'A'                                      4:11.70   1 
  6 Kealakehe  'A'                                      4:12.65   1 
  7 Hilo  'C'                                           4:13.55   2 
  8 Kamehameha  'B'                                     4:15.50   2 
  9 H P A  'B'                                          4:15.74   2 
 10 Kamehameha  'A'                                     4:17.89   1 
 11 Waiakea  'A'                                        4:23.51   1 
 12 Ka'u  'A'                                           4:36.05   1 
 13 C L A  'A'                                          4:37.40   2 
 14 Hilo  'B'                                           4:38.24   2 
 
Boys Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Konawaena  'A'                                     11:41.93  
  2 Hilo  'A'                                          11:44.70  
  3 Honoka'a  'A'                                      11:59.38  
  4 H P A  'A'                                         12:02.19  
  5 C L A  'A'                                         12:22.12  
  6 Kea'au  'A'                                        12:24.44  
  7 Kamehameha  'A'                                    12:28.70  
  8 Waiakea  'A'                                       12:43.21  
  9 Kealakehe  'A'                                     12:57.64  
 10 H P A  'B'                                         14:01.22  
 11 Hilo  'B'                                          14:03.53  
 12 Unattached  'B'                                    14:12.53  
 
Boys 4x110 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Kamehameha  'A'                                     1:12.30   1 
  2 Unattached  'B'                                     1:14.16   2 
  3 H P A  'A'                                          1:19.10   1 
  4 Honoka'a  'A'                                       1:26.80   2 
 
Boys High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha             5-10.00  STATE
  2 Holden Ching              SR H P A                  5-08.00  
  2 Thato Nthite              JR H P A                  5-08.00  
  4 Brady Tupo                SO Konawaena              5-06.00  
  5 Collin Saxby              JR H P A                  5-04.00  
  6 Leon Peralto              SR Kamehameha             5-02.00  
  7 Kyle Buyuan               JR Waiakea                4-10.00  
 -- Thomas Dela Cruz          FR Hilo                        NH  
 -- Harm Verbrugge            FR H P A                       NH  
 -- Eli Hart                  FR H P A                       NH  
 -- Bronson Kahaleua             Hilo                        NH  
 -- Kealoha Kramer            SO Kamehameha                  NH  
 -- Billy Case III            SR H P A                       NH  
 
Boys Pole Vault Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Luong Ly                  JR Hilo                  12-00.00  STATE
  2 Scott Hunter              FR Hilo                   9-06.00  
  2 David King                FR Hilo                   9-06.00  
  2 Jordan Opdycke            SO H P A                  9-06.00  
  5 Alexander McGuire         FR Kea`au                 8-06.00  
  5 Jose Quan                 JR H P A                  8-06.00  
  7 Gene Yoshikawa            FR Hilo                   8-00.00  
  8 David Day                 FR Kea`au                 7-06.00  
  8 Greg Walker               FR H P A                  7-06.00  
  8 Houlton Mahaney           SO H P A                  7-06.00  
  8 Brandon Kaneao            SO Kea`au                 7-06.00  
 12 Jung Park                 SO H P A                  7-00.00  
 -- Bryant Mawhorter          SO H P A                       NH  
 
Boys Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha            20-07.00  STATE
  2 Keanemana Silva           SR Kamehameha            20-05.50  STATE
  3 Daniel Kalai              SR Kamehameha            19-07.25  
  4 Motsie Shuping            JR H P A                 19-00.50  
  5 Kawai Noa                 SO Konawaena             18-10.25  
  6 Brady Tupo                SO Konawaena             18-05.50  
  7 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           18-05.00  
  8 Kane S Thomas             JR Ka`u                  18-02.00  
  9 Bronson Kaneao            JR Kea`au                17-08.25  
 10 Leon Peralto              SR Kamehameha            17-07.50  
 11 Jung Park                 SO H P A                 17-06.25  
 12 Lawrence Stone            SO Kea`au                16-11.75  
 13 James Martin              JR Ka`u                  16-11.50  
 14 Casey Galima              SR Kea`au                16-05.50  
 15 Billy Case III            SR H P A                 16-04.50  
 16 Kyle Buyuan               JR Waiakea               16-04.25  
 17 Shannon Cantan            JR Ka`u                  16-03.50  
 18 Shelton Talaro            SO Waiakea               16-02.75  
 19 Holden Ching              SR H P A                 16-01.50  
 20 Jordan Opdycke            SO H P A                 16-00.00  
 20 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe           16-00.00  
 22 Reejay Martinez           FR Kea`au                15-11.25  
 23 Alexander McGuire         FR Kea`au                15-07.50  
 24 Ji Su Park                SO H P A                 15-06.00  
 25 Brandon Kaneao            SO Kea`au                15-01.25  
 26 Sampson Soder             SO Ka`u                  14-10.25  
 27 Karl Ancheta              FR Hilo                  14-08.50  
 28 Houlton Mahaney           SO H P A                 14-01.50  
 29 Wilson Inman              FR H P A                 13-09.00  
 30 Harm Verbrugge            FR H P A                 13-08.00  
 31 Greg Walker               FR H P A                 13-06.00  
 -- Isaiah Arizumi            JR Waiakea                   FOUL  
 -- Bryant Mawhorter          SO H P A                     FOUL  
 -- Mitchell Gleed            JR H P A                     FOUL  
 
Boys Triple Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha            39-02.50  
  2 Bronson Kaneao            JR Kea`au                39-01.50  
  3 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           37-00.75  
  4 Ji Su Park                SO H P A                 35-11.75  
  5 Thato Nthite              JR H P A                 35-11.50  
  6 Mitchell Gleed            JR H P A                 35-09.75  
  7 David Oliver              SO Waiakea               35-07.00  
  8 Matthew Quitiquit         SR H P A                 35-03.50  
  9 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe           34-09.50  
 10 Lawrence Stone            SO Kea`au                34-02.25  
 11 Jung Park                 SO H P A                 34-00.75  
 12 Leon Peralto              SR Kamehameha            34-00.00  
 13 Daniel Okubo                 Waiakea               33-09.00  
 14 Alexander McGuire         FR Kea`au                33-08.75  
 15 Kyle Buyuan               JR Waiakea               33-03.75  
 16 Reejay Martinez           FR Kea`au                33-02.00  
 17 Shelton Talaro            SO Waiakea               33-01.00  
 18 Matt Miranda              SO Kea`au                32-10.25  
 19 Christian Shintani           Waiakea               32-09.75  
 20 Casey Galima              SR Kea`au                32-02.50  
 21 Shannon Cantan            JR Ka`u                  30-05.25  
 -- Greg Walker               FR H P A                       ND  
 
Boys Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha            46-10.25  STATE
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                  46-01.50  STATE
  3 Andrew Busek              JR Waiakea               40-08.00  
  4 Junior Eseroma            SR Kamehameha            40-02.00  
  5 Jeffrey Aurello           SR Honoka`a              40-00.50  
  6 Gene Maness               SO H P A                 37-01.00  
  7 Glenn Mansanas            JR Kea`au                36-11.75  
  8 Jordan Espejo             SR Pahoa                 34-07.00  
  9 Billy Case III            SR H P A                 33-08.75  
 10 Elliot Kastner            FR H P A                 32-10.00  
 11 Taylor Morris             JR H P A                 32-09.50  
 12 Jeoffrey Aurello          SR Honoka`a              32-06.50  
 13 Travis M Leka             SR Ka`u                  32-05.50  
 14 Michael Pohina Jr         SO Kamehameha            32-03.75  
 15 Luke Knittle                 Konawaena             32-01.50  
 16 Jericho Sombrio              Honoka`a              31-06.75  
 17 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            31-04.50  
 18 Kimo Colson               SR H P A                 31-03.75  
 19 Jonathan Albano           SR Kea`au                31-02.25  
 20 Shannon Cantan            JR Ka`u                  30-01.50  
 21 Kelii Lerma               SO Kamehameha            29-01.25  
 22 Ian Grotenhuis            SR C L A                 28-08.00  
 23 Mitchell Ruggles             Ka`u                  27-04.50  
 24 Jon Ross                  JR H P A                 27-00.25  
 25 Kela Chong                SO Honoka`a              26-03.25  
 26 James Ugarte              JR H P A                 26-01.75  
 27 Zackery Balanay              C L A                 25-08.75  
 28 Kenji Suzuki                 Waiakea               25-01.50  
 29 Beau Cantyne              SO H P A                 24-04.75  
 30 Alex Beaton               SO H P A                 24-03.25  
 31 Lionel Pirsig             SO Hilo                  21-09.00  
 32 Shannon Rizer             SO Kealakehe             21-06.50  
 33 Vincent Liu               FR Hilo                  21-03.25  
 -- Levi Legay                JR Kealakehe                   DQ  
 
Boys Discus Throw Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha           158-10.50  STATE
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                 130-03.25  
  3 Glenn Mansanas            JR Kea`au                  129-11  
  4 Junior Eseroma            SR Kamehameha              116-08  
  5 Jeffrey Aurello           SR Honoka`a             113-09.25  
  6 Andrew Busek              JR Waiakea              110-09.75  
  7 Levi Legay                JR Kealakehe            107-09.50  
  8 Jericho Sombrio              Honoka`a              94-07.50  
  9 Aaron Azevedo             SR Waiakea               90-11.50  
 10 Michael Pohina Jr         SO Kamehameha               87-06  
 11 Robert Leslie             FR Kamehameha            86-07.25  
 11 Elliot Kastner            FR H P A                 86-07.25  
 13 Kimo Colson               SR H P A                 83-08.75  
 14 Jonathan Albano           SR Kea`au                82-08.75  
 15 Matthew Orvis             SR Kealakehe             82-02.75  
 16 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            81-11.50  
 17 Luke Knittle                 Konawaena                80-10  
 18 Taylor Morris             JR H P A                 80-09.75  
 19 Jeoffrey Aurello          SR Honoka`a                 80-06  
 20 Alistar Muramoto             Waiakea               78-08.25  
 21 Micah Alameda             SR Kamehameha            78-01.75  
 22 Kelii Lerma               SO Kamehameha            77-11.50  
 23 Lionel Pirsig             SO Hilo                  69-05.25  
 24 Gene Maness               SO H P A                    69-01  
 25 Jon Ross                  JR H P A                 66-06.75  
 26 Alex Beaton               SO H P A                    66-02  
 27 Jordan Espejo             SR Pahoa                 66-00.50  
 28 James Ugarte              JR H P A                 57-02.50  
 29 Beau Cantyne              SO H P A                 55-06.25  
 30 Vincent Liu               FR Hilo                  47-05.75  
 -- Mikey Martinez               Kealakehe                   DQ  
 -- Shaun Santiago            SR Kealakehe                   DQ  
 -- Shannon Rizer             SO Kealakehe                   DQ  

                    Men - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                      118        2) Kamehameha                 55   
    3) Kea'au                      49        4) Honoka'a                   44   
    5) Hilo                        42        6) Konawaena                  22   
    7) Waiakea                     17        8) Kealakehe                  16   
    9) Ka'u                        12       10) C L A                       2   
   11) Pahoa                        1                                           


 

BIIF Relays                                  
Saturday, April 8, 2006                            
Konawaena High School                             
Results                                    
 
Girls 1 Mile Run
==========================================================================
    Name                    Year School          Finals     1500 Conv.
==========================================================================
  1 Anna French               SR Waiakea         5:47.72    5:23.9 STATE
  2 Melia Kalanui Patton      SO Kohala          6:38.02    6:10.76
  3 Katherine Hu              SO C L A           6:54.83    6:26.41
  4 Malia Olson               FR C L A           7:32.15    7:01.18
 
Girls 300 Meter Hurdles Relay
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     48.78   1 STATE
  2 Grace Hedemann            JR Konawaena                49.48   3 STATE
  3 Stina Wood                SO H P A                    51.10   1 STATE
  4 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     51.89   1 STATE
  5 Kapua Lapera              JR Ka`u                     52.46   1 
  6 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     53.50   1 
  7 Alyssa Furumo                Waiakea                  53.94   2 
  8 Kini Shuping              FR H P A                    54.34   1 
  9 Emily Hart                SR H P A                    54.42   1 
 10 Tara Reed                 SR Waiakea                  54.85   2 
 11 Vanessa Cushnie           FR H P A                    55.75   2 
 12 Brittney Kunihiro         SR Hilo                     57.94   2 
 13 Rebekah Chmura            JR H P A                    58.00   1 
 14 Melanie Dudley            JR Hilo                     58.84   3 
 15 Lexi Korobkin             FR H P A                  1:00.44   2 
 16 Erica Lee                 FR H P A                  1:00.90   2 
 17 Lauren Hallacher          SR Waiakea                1:03.36   2 
 18 Jazzy Wasan               SO H P A                  1:03.58   2 
 19 Jenny Huilca              FR Hilo                   1:05.71   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Hilo  'A'                                             53.67   1 STATE
  2 Honoka'a  'A'                                         54.69   1 STATE
  3 Ka'u  'A'                                             54.93   1 STATE
  4 H P A  'A'                                            55.13   1 
  5 Kea'au  'A'                                           55.87   1 
  6 Waiakea  'A'                                          56.44   1 
  7 H P A  'B'                                            58.20   2 
  8 Kealakehe  'A'                                        59.53   1 
  9 H P A  'C'                                          1:01.09   2 
 -- Kamehameha  'A'                                          DQ   1 
 
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Hilo  'A'                                           1:56.32   1 
  2 Honoka'a  'A'                                       1:58.58   1 
  3 Kamehameha  'A'                                     2:00.87   1 
  4 H P A  'A'                                          2:01.49   1 
  5 Waiakea  'A'                                        2:03.17   2 
  6 Ka'u  'A'                                           2:03.34   1 
  7 Kea'au  'A'                                         2:04.08   1 
  8 H P A  'B'                                          2:06.35   2 
  9 Unattached  'B'                                     2:07.10   1 
 10 Kamehameha  'B'                                     2:08.90   2 
 11 Hilo  'B'                                           2:11.17   2 
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Hilo  'A'                                           4:21.12   1 STATE
  2 Kea'au  'A'                                         4:26.97   1 STATE
  3 H P A  'A'                                          4:30.09   1 STATE
  4 Unattached  'B'                                     4:30.86   1 
  5 Kamehameha  'A'                                     4:31.33   1 
  6 Konawaena  'A'                                      4:32.83   1 
  7 Waiakea  'A'                                        4:36.79   1 
  8 Ka'u  'A'                                           4:44.21   1 
  9 Hilo  'B'                                           4:48.72   2 
 10 H P A  'B'                                          4:54.01   2 
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Qualify
=======================================================================
  1 H P A  'A'                                         10:55.43  
  2 Kamehameha  'A'                                    10:59.33  
  3 Unattached  'B'                                    11:08.53  
  4 Hilo  'A'                                          11:22.83  
 
Girls 1600 Sprint Medley
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Hilo  'A'                                           4:40.71   1 
  2 Kea'au  'A'                                         4:43.33   1 
  3 Honoka'a  'A'                                       4:44.45   1 
  4 Waiakea  'A'                                        4:46.66   1 
  5 Konawaena  'A'                                      4:49.70   1 
  6 Ka'u  'A'                                           4:54.06   1 
  7 Kamehameha  'A'                                     4:59.73   1 
  8 Unattached  'C'                                     5:14.35   2 
  9 Unattached  'B'                                     5:22.95   2 
 -- H P A  'A'                                               DQ   1 
 
Girls Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Qualify
=======================================================================
  1 H P A  'A'                                         14:12.24  
  2 Konawaena  'A'                                     14:14.34  
  3 Kamehameha  'A'                                    14:14.35  
  4 Kea'au  'A'                                        14:30.52  
  5 Hilo  'A'                                          14:43.82  
  6 Unattached  'B'                                    14:46.22  
 
Girls 4x100 Meter Shuttle Hurdle
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Qualify
==========================================================================
  1 Ka'u  'A'                                           1:10.84   1 
  2 H P A  'A'                                          1:17.01   1 
  3 Unattached  'B'                                     1:20.93   2 
  4 H P A  'B'                                          1:21.94   2 
 
Girls High Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Makena Noho'oikaika          Kamehameha             4-10.00  STATE
  2 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                   4-08.00  STATE
  3 Keala Hernandez           SR Kamehameha             4-06.00  
  3 Katrina Chong             SR Hilo                   4-06.00  
  3 Cassie Morigaki              Waiakea                4-06.00  
  6 Nikki Stomski             SO H P A                  4-04.00  
  6 Keri Ogden                JR H P A                  4-04.00  
  6 Kealani Gangwes           SR Ka`u                   4-04.00  
  9 Tara Reed                 SR Waiakea                4-02.00  
  9 Jade M Thomas             FR Ka`u                   4-02.00  
  9 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                   4-02.00  
  9 Amanda Schuler            JR Waiakea                4-02.00  
 13 Grace Hedemann            JR Konawaena              4-00.00  
 13 Lauren Hallacher          SR Waiakea                4-00.00  
 15 Rebecca Wong              FR H P A                  3-10.00  
 
Girls Pole Vault Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                   9-06.00  STATE
  2 Jessie Harris             FR Hilo                   7-06.00  
  3 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                 6-06.00  
  3 Courtney Haskins          SO H P A                  6-06.00  
  5 Victoria Shirkley         FR Hilo                   6-00.00  
  5 Rebekah Chmura            JR H P A                  6-00.00  
  7 Vanessa Cushnie           FR H P A                  5-06.00  
 
Girls Long Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              15-01.50  
  2 Beverly Quiamas           FR Honoka`a              15-00.00  
  3 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  14-07.00  
  4 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                  14-05.00  
  5 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha            14-00.50  
  6 Beverly Agag              JR Honoka`a              13-09.75  
  7 Precious Salazar          JR Kamehameha            13-04.25  
  8 Keala Hernandez           SR Kamehameha            13-03.50  
  9 Stina Wood                SO H P A                 13-00.25  
 10 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           12-11.00  
 11 Emily Hart                SR H P A                 12-07.25  
 12 Jana Larson               FR Ka`u                  12-02.00  
 12 Michelle Ono              FR Honoka`a              12-02.00  
 14 Dancyne Kama              SR Kamehameha            11-10.50  
 15 Erica Lee                 FR H P A                 10-06.00  
 -- Lexi Korobkin             FR H P A                       ND  
 
Girls Triple Jump Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              33-00.00  STATE
  2 Keri Ogden                JR H P A                 32-03.50  STATE
  3 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                  32-01.00  STATE
  4 Beverly Quiamas           FR Honoka`a              31-04.00  STATE
  5 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  31-03.75  STATE
  6 Keala Hernandez           SR Kamehameha            31-01.00  STATE
  7 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                  31-00.75  STATE
  8 Cassie Morigaki              Waiakea               29-05.25  
  9 Vanessa Cushnie           FR H P A                 28-05.50  
 10 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           28-02.00  
 -- Michelle Ono              FR Honoka`a                  FOUL  
 -- Erica Lee                 FR H P A                     FOUL  
 -- alicia greenwell             Honoka`a                  FOUL  
 
Girls Shot Put Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha            34-08.25  STATE
  2 Joni Green                SR Saint Joseph          29-08.75  
  3 Brancy Juan               SR Honoka`a              27-10.25  
  4 Brandee Bothelho          SO C L A                 25-05.75  
  5 Mesepa Faavae                Waiakea               25-02.00  
  6 Jazzy Wasan               SO H P A                 25-00.00  
  7 Jean Ouye                 FR C L A                 24-10.50  
  8 Reitchel Boyd             JR Kea`au                24-01.00  
  9 Caralie Buske                Waiakea               21-11.00  
 10 Angelica Tangalia         SO Kea`au                21-01.00  
 11 Chelsea J Gans            JR Kealakehe             20-10.00  
 12 Corie Schattuar           FR Hilo                  20-06.50  
 13 Courtney Haskins          SO H P A                 20-05.50  
 14 Christy Konrad            JR H P A                 19-11.00  
 15 Jade M Thomas             FR Ka`u                  19-10.25  
 16 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                  19-06.75  
 17 Sacha Malepe              JR Ka`u                  19-03.75  
 18 Sherise Moniz             SO Hilo                  18-10.75  
 19 Ashley Miho               JR Waiakea               18-10.50  
 20 Paulina Hernandez         SO Kea`au                18-06.25  
 21 Caylin B Gans             SO Kealakehe             17-06.25  
 22 Tereza Chylkova           FR Hilo                  17-01.75  
 
Girls Discus Throw Relay
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Qualify
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph            121-00  STATE
  2 Chante Ching              SR Kamehameha           103-09.50  STATE
  3 Reitchel Boyd             JR Kea`au                75-02.50  
  4 Corie Schattuar           FR Hilo                  73-09.75  
  5 Sherise Moniz             SO Hilo                  73-04.75  
  6 Brancy Juan               SR Honoka`a                 72-09  
  7 Alanna Bender             SO Kealakehe             69-11.75  
  8 Mesepa Faavae                Waiakea               68-00.50  
  9 Paulina Hernandez         SO Kea`au                66-01.25  
 10 Angelica Tangalia         SO Kea`au                65-05.75  
 11 Jazzy Wasan               SO H P A                 59-00.50  
 12 Ashley Miho               JR Waiakea                  56-04  
 13 Caralie Buske                Waiakea                  52-09  
 14 Caylin B Gans             SO Kealakehe                41-02  
 15 Rebecca Wong              FR H P A                 37-08.25  
 16 Christy Konrad            JR H P A                    37-05  
 17 Mariella K Brooks         SR Kealakehe             33-02.50  

                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                       76        2) Hilo                       60   
    2) Ka'u                        60        4) Kea'au                     38   
    5) Waiakea                     34        6) Honoka'a                   32   
    7) Kamehameha                  30        8) Konawaena                  12   
    9) Kealakehe                    6