Make your own free website on Tripod.com

Event  1   Girls 100 Meter Hurdles Prelims

        Meet Record:           16.04      2003               Ku'ulei Karratti, Ka`u

                Stadium:           16.01     2005               Sarah Nicolaisen, Ka`u

       06 StateQual:           17.84

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Sarah Nicolaisen                                   JR   Ka'u                                                                     16.00

      2        Alexandra Holshue                             SO   Kohala                                                                 16.49

      3        Kealani Gangwes                                SR   Ka'u                                                                     16.81

      4        Larissa P Edwards                             SO   Ka'u                                                                     16.92

      5        Grace Hedemann                                 JR   Konawaena                                                        17.02

      6        Justina Wood                                        SO   H P A                                                                   17.60

      7        Emily Hart                                              SR   H P A                                                                   18.00

      8        Tara Reed                                              SR   Waiakea                                                              18.26

      9        Jacqueline Reed                                    JR   Waiakea                                                              19.09

    10       Kapua Lapera                                       JR   Ka'u                                                                     19.20

    11       Brittney Kunihiro                                 SR   Hilo                                                                      19.48

    12       Erica Lee                                                FR   H P A                                                                   19.50

    12       Kini Shuping                                          FR   H P A                                                                   19.50

    14       Beverly Agag                                        JR   Honoka'a                                                             19.98

    15       Michelle Ono                                         FR   Honoka'a                                                             21.41

    16       Melanie Dudley                                     JR   Hilo                                                                      21.53

    17       Krystle Bala                                          SR   Honoka'a                                                             21.84

    18       Jenny Huilca                                          FR   Hilo                                                                      22.23

    19       Keala Hernandez                                 SR   Kamehameha                                                          NT

    19       Dancyne Kama                                    SR   Kamehameha                                                          NT

    19       Makena Naho'oikaika                         JR   Kamehameha                                                          NT

    19       Precious Salazar                                   JR   Kamehameha                                                          NT

Event  2   Boys 110 Meter Hurdles Prelims

        Meet Record:           15.04      2001               Nick Berry, Konawaena

                Stadium:           16.01     2005               Kekoa Chavez

       06 StateQual:           16.64

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Daniel Kalai                                           SR   Kamehameha                                                      16.60

      2        Kane S Thomas                                    JR   Ka'u                                                                     16.65

      3        Dillon Domingo                                     SR   Honoka'a                                                             16.66

      4        Reece Alnas                                          JR   Kamehameha                                                      16.84

      5        Matthew Quitiquit                                SR   H P A                                                                   17.00

      6        Thomas Dela Cruz                              FR   Hilo                                                                      17.93

      7        Brian Verdejo                                        JR   Honoka'a                                                             18.45

      8        Dayton Kim                                           FR   Hilo                                                                      18.47

      9        Jason Mahuna                                       SR   Kamehameha                                                      18.57

    10       David Atiz                                              SO   Kea'au                                                                 18.70

    11       Dane Santos                                          SO   Honoka'a                                                             18.96

    12       Kameron Toriano                                FR   Hilo                                                                      19.12

    13       Wyatt Kaili-Leong                               SR   Kamehameha                                                      19.62

    14       Andrew Hess                                        SR   H P A                                                                   19.70

    15       Tyson Anderson                                   JR   Kea'au                                                                 19.77

    16       Colin Butcher                                        SR   Kea'au                                                                 19.82

    17       Shannon Masada-Rodriguez            FR   H P A                                                                   20.00

    18       Ikaika Kakazu                                      SO   Kea'au                                                                 20.01

    19       Eric Matsumura                                   SO   Honoka'a                                                             20.41

    20       Colby Sato                                              JR   Konawaena                                                            NT

Event  3   Girls 100 Meter Dash Prelims

        Meet Record:           12.54      2005               Fran Weems, Kealakehe

                Stadium:           12.51     2005               Fran Weems, Kealakehe

       06 StateQual:           13.24

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Jessica Brown                                      SR   Honoka'a                                                             12.93

      2        Corie Schattauer                                  FR   Hilo                                                                      13.21

      3        Beverly Quiamas                                 FR   Honoka'a                                                             13.32

      4        Chelsea J Gans                                     JR   Kealakehe                                                           13.44

      5        Sarah Nicolaisen                                   JR   Ka'u                                                                     13.56

      6        Cheray Brzezowski                             FR   Kamehameha                                                      13.61

      7        Shanaya Joslin                                       JR   C L A                                                                   13.71

      8        Megan Saito                                          SR   Honoka'a                                                             13.82

      9        Larissa P Edwards                             SO   Ka'u                                                                     13.85

    10       Michelle Tagorda                                SO   Kea'au                                                                 13.86

    11       Heidi Hall                                               FR   Kamehameha                                                      13.93

    12       Vanessa Cushnie                                 FR   H P A                                                                   14.00

    13       Kapua Lapera                                       JR   Ka'u                                                                     14.02

    14       Sarah Okubo                                         FR   Waiakea                                                              14.03

    15       Jana Larson                                           FR   Ka'u                                                                     14.13

    16       Kamie Oda                                             JR   Waiakea                                                              14.24

    17       Brenna Becker                                     SO   C L A                                                                   14.37

    18       Courtney Haskins                                SO   H P A                                                                   14.50

    19       Gabrielle Dyer                                      FR   Kamehameha                                                      14.55

    20       Emily Hart                                              SR   H P A                                                                   14.60

    21       Brittany Hughes                                    JR   Waiakea                                                              14.68

    22       Nicole Wung                                         FR   C L A                                                                   14.69

    23       Dancyne Kama                                    SR   Kamehameha                                                      14.72

    24       Lauren Hallacher                                 SR   Waiakea                                                              14.85

    25       Caylin B Gans                                      SO   Kealakehe                                                           14.93

    26       Chelsea Abril                                        FR   Konawaena                                                            NT

    26       Lexi Korobkin                                       FR   H P A                                                                       NT

    26       Amy Leyson                                          SR   Konawaena                                                            NT

Event  4   Boys 100 Meter Dash Prelims

        Meet Record:           10.84      1996               Casey Flores, Konawaena

                Stadium:           11.17     2006               Victor Wusstig, Honoka`a

       06 StateQual:           11.44

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Victor Wusstig                                      SR   Honoka'a                                                             11.17

      2        Thato Nthite                                           JR   H P A                                                                   11.30

      3        Matthew Orvis                                     SR   Kealakehe                                                           11.44

      4        Bronson Kaneao                                   JR   Kea'au                                                                 11.48

      5        Motsie Shuping                                      JR   H P A                                                                   11.50

      6        Salemale Lauvao                                  JR   Kea'au                                                                 11.57

      7        Collin Saxby                                           JR   H P A                                                                   11.60

      8        Tim Weber                                            SO   C L A                                                                   11.62

      9        Anthony Owens                                   SR   Waiakea                                                              11.71

    10       Keanemana Silva                                 SR   Kamehameha                                                      11.84

    11       Bronson Kahaleua                                         Hilo                                                                      11.90

    12       David Oliver                                          SO   Waiakea                                                              11.94

    13       Kawika Asam                                       JR   Kamehameha                                                      11.98

    14       Kolten Wong                                         SO   Kamehameha                                                      12.08

    15       Trey Petee                                             SR   Kealakehe                                                           12.17

    16       Kyle Buyuan                                          JR   Waiakea                                                              12.19

    17       Mitchell Gleed                                       JR   H P A                                                                   12.20

    18       Shelton Talaro                                      SO   Waiakea                                                              12.35

    19       Ryan Maltezo                                                  Honoka'a                                                             12.38

    20       Jacob Roxburgh                                    JR   Kohala                                                                 12.39

    21       Matt Miranda                                        SO   Kea'au                                                                 12.45

    22       Robin Aguiar-Hicks                            SR   Kamehameha                                                      12.56

    23       John J Murtha                                       SO   Kealakehe                                                           12.62

    24       Rogelio Maltezo                                   SO   Honoka'a                                                             12.70

    25       Jermaine Vitales                                  SO   Honoka'a                                                             12.72

    26       Mikey Martinez                                              Kealakehe                                                           12.79

    27       Keoni K Manantan                             FR   Kohala                                                                 14.18

    28       Kawai Noa                                            SO   Konawaena                                                            NT

    28       Pedro Cacho, Jr                                   SR   Laupahoehoe                                                         NT

    28       Julius Zulueta                                        SO   Pahoa                                                                      NT

Event  5   Girls 1500 Meter Run Prelims

        Meet Record:       4:57.47      2005               Lucy Pollard, Hawaii Prep

                Stadium:       5:07.50     2006               Lucy Pollard, Hawaii Prep

       06 StateQual:       5:25.04

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Lucy Pollard                                          SR   H P A                                                               5:07.00

      2        Monika Frazier                                     SR   Kamehameha                                                  5:16.51

      3        Tanya Lewis                                         SR   H P A                                                               5:17.00

      4        Noelani Vargas                                    FR   H P A                                                               5:19.00

      5        Anna French                                         SR   Waiakea                                                           5:19.99

      6        Jessica A Norman                               FR   Kealakehe                                                        5:23.43

      7        Nina Hagemann                                   SR   Kea'au                                                              5:24.50

      8        Kirsten Davis                                        FR   Kamehameha                                                  5:27.58

      9        Alicia Greenwell                                  SR   Honoka'a                                                         5:31.88

    10       Rachel Watkins                                    SO   C L A                                                                5:44.20

    11       Megan Wery                                         SO   Kamehameha                                                  5:49.58

    12       Katherine Hu                                        SO   C L A                                                                6:03.88

    13       Melia Kalanui-Patton                         SO   Kohala                                                             6:04.50

    14       Malia Olson                                           FR   C L A                                                                6:56.11

Event  6   Boys 1500 Meter Run Prelims

        Meet Record:       4:13.88      2004               Joshua Enos, Kea`au HS

                Stadium:       4:17.33     2006               Patrick Stover, Konawaena

       06 StateQual:       4:30.24

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Keoni Ucker                                          JR   C L A                                                                4:16.10

      2        Patrick Stover                                       SR   Konawaena                                                     4:16.16

      3        Daniel Honda                                        SR   H P A                                                               4:25.00

      4        Travis Larsen-Helbing                        JR   Honoka'a                                                         4:27.58

      5        Nick Barto                                              JR   Konawaena                                                     4:29.10

      6        Nick Hagemann                                   SO   Kea'au                                                              4:29.17

      7        Preston Vierra                                      SO   Honoka'a                                                         4:29.83

      8        Emmanule Ortiz                                   SO   Waiakea                                                           4:31.99

      9        MacKenzie Crommett                        JR   H P A                                                               4:37.00

    10       John Sanchez                                         JR   Kea'au                                                              4:39.07

    11       Michael Schultz                                     JR   Kealakehe                                                        4:40.53

    12       Patrick Understeller                            FR   Kea'au                                                              4:51.16

    13       Josh Rimel                                              FR   C L A                                                                4:53.51

    14       Amor Love                                            SO   Hilo                                                                   4:54.21

    15       Jerry Nourrie                                        SO   Honoka'a                                                         4:54.48

    16       Spencer Thomas                                   JR   Kamehameha                                                  4:56.78

    17       Bryan Silva                                             JR   Kea'au                                                              4:58.38

    18       Christian Wells                                     FR   C L A                                                                4:58.54

    19       James Imai                                             FR   Waiakea                                                           4:58.70

    20       Ernest Kauwe                                      SO   Kamehameha                                                  4:59.55

    21       Simon Yamauchi-Lau                        FR   Kealakehe                                                        4:59.90

    22       Eli Hart                                                    FR   H P A                                                               5:02.00

    23       Daniel Leeloy                                       SO   Kealakehe                                                        5:04.54

    24       Chris Greenwell                                    JR   H P A                                                               5:07.00

    25       Daniel Okubo                                        FR   Waiakea                                                           5:08.99

    26       Mitchell Sambrano                              SO   Honoka'a                                                         5:09.80

    27       Bryson Kobayashi                               FR   Waiakea                                                           5:10.66

    28       Daniel Skelton                                      SO   Kohala                                                             5:11.13

    29       Justin Pang                                             FR   C L A                                                                5:28.82

    30       Kyle Douglas                                         JR   Kamehameha                                                  5:29.63

    31       Keola K Manantan                             FR   Kohala                                                             5:29.88

    32       Chris Garnett                                         FR   Pahoa                                                                      NT

    32       Lance Akana                                        FR   Pahoa                                                                      NT

    32       Dylan Azzarella                                    FR   Pahoa                                                                      NT

    32       Colton Collins                                        SO   Kamehameha                                                          NT

Event  7   Girls 4x100 Meter Relay Prelims

        Meet Record:           51.39      2005               Kealakehe HS, Kealakehe

                Stadium:           51.80     2005               Kealakehe, Kealakehe

       06 StateQual:           55.04

                Team                                                                   Relay                                                           Seed Time

 

      1        Honoka'a                                                                                                                                        52.56

      2        Ka'u                                                                                                                                                 53.37

      3        Hilo                                                                                                                                                   53.67

      4        Konawaena                                                                                                                                   54.20

      5        H P A                                                                                                                                              54.82

      6        Kamehameha                                                                                                                               54.94

      7        Waiakea                                                                                                                                         55.43

      8        C L A                                                                                                                                              55.66

      9        Kealakehe                                                                                                                                      59.53

Event  8   Boys 4x100 Meter Relay

        Meet Record:           43.13      2000               Hilo HS, Hilo

                Stadium:           44.76     2005               Hilo HS, Hilo HS

       06 StateQual:           46.24

                Team                                                                   Relay                                                           Seed Time

 

      1        H P A                                                                                                                                              43.68

      2        Honoka'a                                                                                                                                        45.60

      3        Kea'au                                                                                                                                             45.90

      4        Kamehameha                                                                                                                               45.91

      5        Konawaena                                                                                                                                   46.23

      6        Waiakea                                                                                                                                         46.51

      7        Kealakehe                                                                                                                                      46.57

      8        Hilo                                                                                                                                                   47.63

Event  9   Girls 400 Meter Dash Prelims

        Meet Record:           58.46      2005               Fran Weems, Kealakehe

                Stadium:           59.17     2005               Fran Weems, Kealakehe

       06 StateQual:       1:05.14

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Jamilia Epping                                       SO   Kea'au                                                              1:03.57

      2        Kaitlyn Quist                                         SO   Hilo                                                                   1:03.80

      2        Keri Ogden                                             JR   H P A                                                               1:03.80

      2        Ashley Moorehouse                            JR   Kea'au                                                              1:03.80

      5        Katrina Chong                                      SR   Hilo                                                                   1:04.91

      6        Alyssa Furumo                                                Waiakea                                                           1:05.16

      7        Grace Hedemann                                 JR   Konawaena                                                     1:05.38

      8        Hannah Weiner                                     JR   Makua Lani                                                     1:06.06

      9        Sachi Hiatt                                             FR   H P A                                                               1:06.80

    10       Jana Larson                                           FR   Ka'u                                                                  1:07.05

    11       Sarah Weiner                                        FR   Makua Lani                                                     1:07.22

    12       Emilee Lantis                                        SO   Hilo                                                                   1:07.82

    13       Reyna Joy C Javar                              JR   Ka'u                                                                  1:07.86

    14       Chelsea J Gans                                     JR   Kealakehe                                                        1:07.94

    15       Amanda Schuler                                   JR   Waiakea                                                           1:08.07

    16       Alanna Bender                                     SO   Kealakehe                                                        1:09.18

    17       Ashley Chamalian                               FR   Makua Lani                                                     1:09.69

    18       Lexi Korobkin                                       FR   H P A                                                               1:10.20

    19       Kathleen Van Cleave                         FR   Kea'au                                                              1:11.53

    20       Precious Salazar                                   JR   Kamehameha                                                          NT

    20       Heidi Hall                                               FR   Kamehameha                                                          NT

    20       Kacie Davis                                          SO   Kamehameha                                                          NT

    20       Kayla Stormont                                    FR   Kamehameha                                                          NT

    20       Rebekah Chmura                                 JR   H P A                                                                       NT

    20       Mariella K Brooks                               SR   Kealakehe                                                               NT

    20       Halia Kai-Glynn                                    JR   Kea'au                                                                     NT

Event  10   Boys 400 Meter Dash Prelims

        Meet Record:           49.04      2001               Jonathon Peralto, Hilo HS

                Stadium:           49.75     2006               Collin Saxby, Hawaii Prep

       06 StateQual:           53.24

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Collin Saxby                                           JR   H P A                                                                   48.60

      2        Matthew Orvis                                     SR   Kealakehe                                                           49.96

      3        Motsie Shuping                                      JR   H P A                                                                   50.80

      4        CJ Cintas                                                SR   H P A                                                                   52.30

      5        Caleb Bauer                                          SO   Makua Lani                                                        52.49

      6        Travis Larsen-Helbing                        JR   Honoka'a                                                             52.98

      7        Cameron Nance                                  SO   Waiakea                                                              53.18

      8        Salemale Lauvao                                  JR   Kea'au                                                                 53.81

      9        Mitchell Gleed                                       JR   H P A                                                                   53.90

    10       Mitchell Hainline                                  SO   Kealakehe                                                           54.09

    11       David Oliver                                          SO   Waiakea                                                              54.45

    12       Kili Wakana                                           SR   Hilo                                                                      55.78

    13       Bronson Kaneao                                   JR   Kea'au                                                                 56.13

    14       Christopher Andrews                         SO   Kamehameha                                                      56.19

    15       Nolan Wong                                          SO   Kamehameha                                                      56.29

    16       Cameron Castillo                                 SO   Kamehameha                                                      56.37

    17       Todd K Yamakawa                            FR   Kealakehe                                                           57.38

    18       Karl Ancheta                                        FR   Hilo                                                                      57.40

    19       Trey Petee                                             SR   Kealakehe                                                           57.47

    20       Lawrence Stone                                  SO   Kea'au                                                                 58.31

    21       Rogelio Maltezo                                   SO   Honoka'a                                                             58.80

    22       Philipp Bauman                                     JR   C L A                                                                   59.00

    22       Ian Grotenhuis                                      SR   C L A                                                                   59.00

    24       Trevor Takamine                                 FR   Hilo                                                                   1:00.41

    25       Marcos Chavez                                    SO   Hilo                                                                   1:00.64

    26       Ikaika Tomas                                        SO   Honoka'a                                                         1:01.10

    27       Justin Hurley                                         SO   Honoka'a                                                         1:06.60

    28       Scott Hamilton                                       JR   Kamehameha                                                  1:06.74

    29       Dylan Azzarella                                    FR   Pahoa                                                                      NT

    29       Lucas Dipert                                         SO   Pahoa                                                                      NT

    29       Tyler S Pilor                                          SO   Laupahoehoe                                                         NT

    29       Julius Zulueta                                        SO   Pahoa                                                                      NT

    29       Josh Parker                                            JR   Laupahoehoe                                                         NT

Event  11   Girls 300 Meter Hurdles Prelims

        Meet Record:           46.18      2005               Sarah Nicolaisen, Ka`u

                Stadium:           46.50     2005               Sarah Nicolaisen, Ka`u

       06 StateQual:           52.04

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Sarah Nicolaisen                                   JR   Ka'u                                                                     47.11

      2        Justina Wood                                        SO   H P A                                                                   49.00

      3        Caitlin Cowel                                         JR   Konawaena                                                        49.69

      4        Alexandra Holshue                             SO   Kohala                                                                 50.35

      5        Kealani Gangwes                                SR   Ka'u                                                                     50.79

      6        Nikki Stomski                                        SO   H P A                                                                   51.40

      7        Kapua Lapera                                       JR   Ka'u                                                                     51.56

      8        Kini Shuping                                          FR   H P A                                                                   52.20

      9        Larissa P Edwards                             SO   Ka'u                                                                     52.41

    10       Alyssa Furumo                                                Waiakea                                                              53.17

    11       Tara Reed                                              SR   Waiakea                                                              53.26

    12       Emily Hart                                              SR   H P A                                                                   53.30

    13       Jacqueline Reed                                    JR   Waiakea                                                              54.20

    14       Melanie Dudley                                     JR   Hilo                                                                      56.62

    15       Krystle Bala                                          SR   Honoka'a                                                             56.80

    16       Brittney Kunihiro                                 SR   Hilo                                                                      57.17

    17       Michelle Ono                                         FR   Honoka'a                                                             57.20

    18       Lauren Hallacher                                 SR   Waiakea                                                           1:00.02

    19       Beverly Agag                                        JR   Honoka'a                                                         1:00.53

    20       Jenny Huilca                                          FR   Hilo                                                                   1:01.51

Event  12   Boys 300 Meter Hurdles Prelims

        Meet Record:           39.14      2001               Nick Berry, Konawaena HS

                Stadium:           40.28     2005               Kekoa Chavez, Hilo

       06 StateQual:           43.04

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Matthew Quitiquit                                SR   H P A                                                                   41.30

      2        Dillon Domingo                                     SR   Honoka'a                                                             43.67

      3        Daniel Royce                                        FR   Konawaena                                                        44.08

      4        Daniel Kalai                                           SR   Kamehameha                                                      44.98

      5        Garrison Queen                                     JR   H P A                                                                   45.10

      6        David Atiz                                              SO   Kea'au                                                                 45.11

      7        Jason Mahuna                                       SR   Kamehameha                                                      45.26

      8        Brian Verdejo                                        JR   Honoka'a                                                             45.61

      9        Andrew Hess                                        SR   H P A                                                                   46.10

    10       Thomas Dela Cruz                              FR   Hilo                                                                      46.25

    11       Dayton Kim                                           FR   Hilo                                                                      46.55

    12       Kane S Thomas                                    JR   Ka'u                                                                     46.66

    13       Ikaika Kakazu                                      SO   Kea'au                                                                 47.66

    14       Tyson Anderson                                   JR   Kea'au                                                                 47.67

    15       Eric Matsumura                                   SO   Honoka'a                                                             47.76

    16       Wyatt Kaili-Leong                               SR   Kamehameha                                                      48.02

    17       Dane Santos                                          SO   Honoka'a                                                             48.04

    18       Pono Grace                                            FR   Kamehameha                                                      48.53

    19       Kameron Toriano                                FR   Hilo                                                                      49.42

    20       Shannon Masada-Rodriguez            FR   H P A                                                                   52.00

    21       Colin Butcher                                        SR   Kea'au                                                                 53.49

Event  13   Girls 800 Meter Run Prelims

        Meet Record:       2:24.56      2005               Keri Ogden, Hawaii Prep

                Stadium:       2:29.14     2005               Keri Ogden, Hawaii Prep

       06 StateQual:       2:35.24

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Monika Frazier                                     SR   Kamehameha                                                  2:30.23

      2        Tereza Chylkova                                  FR   Hilo                                                                   2:31.85

      3        Nina Hagemann                                   SR   Kea'au                                                              2:32.65

      4        Noelani Vargas                                    FR   H P A                                                               2:33.00

      5        Chelsea Mckenzie                                JR   Konawaena                                                     2:33.65

      6        Jennie Barto                                          SO   Konawaena                                                     2:34.88

      7        Lucy Pollard                                          SR   H P A                                                               2:35.00

      8        Jessica A Norman                               FR   Kealakehe                                                        2:36.47

      9        Mary Brzezowski                                 JR   Kamehameha                                                  2:39.96

    10       Reyna Joy C Javar                              JR   Ka'u                                                                  2:41.52

    11       Tanya Lewis                                         SR   H P A                                                               2:42.00

    12       Hannah Weiner                                     JR   Makua Lani                                                     2:43.29

    13       Sarah Weiner                                        FR   Makua Lani                                                     2:44.39

    14       Lauren Vieira                                       SO   Kamehameha                                                  2:46.14

    15       Rachel Watkins                                    SO   C L A                                                                2:47.00

    16       Sharon Chi                                             SR   Waiakea                                                           2:48.00

    17       Alicia Greenwell                                  SR   Honoka'a                                                         2:49.00

    18       Alanna Bender                                     SO   Kealakehe                                                        2:53.24

    19       Katherine Hu                                        SO   C L A                                                                2:58.50

    20       Malia Olson                                           FR   C L A                                                                3:20.99

Event  14   Boys 800 Meter Run Prelims

        Meet Record:       1:59.91      2005               Patrick Stover, Konawaena

                Stadium:       2:00.10     2006               Patrick Stover, Konawaena

       06 StateQual:       2:07.04

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Patrick Stover                                       SR   Konawaena                                                     1:59.64

      2        Keoni Ucker                                          JR   C L A                                                                2:03.33

      3        Travis Larsen-Helbing                        JR   Honoka'a                                                         2:06.17

      4        Caleb Bauer                                          SO   Makua Lani                                                     2:06.35

      5        Michael Schultz                                     JR   Kealakehe                                                        2:07.08

      6        Preston Vierra                                      SO   Honoka'a                                                         2:07.15

      7        Daniel Honda                                        SR   H P A                                                               2:08.00

      8        Alexander Chai                                     JR   Kamehameha                                                  2:11.02

      9        John Sanchez                                         JR   Kea'au                                                              2:13.89

    10       Nick Hagemann                                   SO   Kea'au                                                              2:15.07

    11       Jason Tsang                                           JR   Waiakea                                                           2:15.99

    12       MacKenzie Crommett                        JR   H P A                                                               2:17.00

    13       Colton Collins                                        SO   Kamehameha                                                  2:17.19

    14       Choongnam Onoe                                JR   Kealakehe                                                        2:17.54

    15       Daniel Okubo                                        FR   Waiakea                                                           2:19.04

    16       Jerry Nourrie                                        SO   Honoka'a                                                         2:19.84

    17       Amor Love                                            SO   Hilo                                                                   2:20.24

    18       Jomar Matias                                        SO   Kea'au                                                              2:20.51

    19       Ian Grotenhuis                                      SR   C L A                                                                2:21.94

    20       Philipp Bauman                                     JR   C L A                                                                2:24.60

    21       Simon Yamauchi-Lau                        FR   Kealakehe                                                        2:24.62

    22       Todd K Yamakawa                            FR   Kealakehe                                                        2:25.95

    23       Josh Rimel                                              FR   C L A                                                                2:25.98

    24       Isaiah Arizumi                                       JR   Waiakea                                                           2:25.99

    25       Daniel Skelton                                      SO   Kohala                                                             2:29.65

    26       Chris Greenwell                                    JR   H P A                                                               2:31.00

    27       Isaac Vigilla                                           JR   Kamehameha                                                  2:32.21

    28       Reejay Martinez                                   FR   Kea'au                                                              2:34.17

    29       Mitchell Sambrano                              SO   Honoka'a                                                         2:34.81

    30       Eli Hart                                                    FR   H P A                                                               2:35.00

    31       Keola K Manantan                             FR   Kohala                                                                     NT

    31       Tyler S Pilor                                          SO   Laupahoehoe                                                         NT

    31       Lance Akana                                        FR   Pahoa                                                                      NT

    31       Chris Garnett                                         FR   Pahoa                                                                      NT

    31       Lucas Dipert                                         SO   Pahoa                                                                      NT

    31       Josh Parker                                            JR   Laupahoehoe                                                         NT

    31       Dylan Azzarella                                    FR   Pahoa                                                                      NT

Event  15   Girls 200 Meter Dash Prelims

        Meet Record:           25.53      2005               Fran Weems, Kealakehe

                Stadium:           26.04     2005               Fran Weems, Kealakehe

       06 StateQual:           27.64

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Jessica Brown                                      SR   Honoka'a                                                             26.84

      2        Corie Schattauer                                  FR   Hilo                                                                      27.36

      3        Keri Ogden                                             JR   H P A                                                                   27.50

      4        Jamilia Epping                                       SO   Kea'au                                                                 27.82

      5        Sarah Nicolaisen                                   JR   Ka'u                                                                     27.88

      6        Beverly Quiamas                                 FR   Honoka'a                                                             28.20

      7        Kaitlyn Quist                                         SO   Hilo                                                                      28.31

      7        Ashley Moorehouse                            JR   Kea'au                                                                 28.31

      9        Megan Saito                                          SR   Honoka'a                                                             28.45

    10       Larissa P Edwards                             SO   Ka'u                                                                     28.54

    11       Michelle Tagorda                                SO   Kea'au                                                                 28.70

    12       Chelsea J Gans                                     JR   Kealakehe                                                           28.87

    13       Justina Wood                                        SO   H P A                                                                   28.90

    13       Nikki Stomski                                        SO   H P A                                                                   28.90

    15       Alyssa Furumo                                                Waiakea                                                              29.33

    16       Shanaya Joslin                                       JR   C L A                                                                   29.44

    17       Brenna Becker                                     SO   C L A                                                                   29.49

    18       Jana Larson                                           FR   Ka'u                                                                     29.53

    19       Kapua Lapera                                       JR   Ka'u                                                                     29.59

    20       Amanda Schuler                                   JR   Waiakea                                                              29.68

    21       Kamie Oda                                             JR   Waiakea                                                              29.75

    22       Tara Reed                                              SR   Waiakea                                                              30.28

    23       Nicole Wung                                         FR   C L A                                                                   30.31

    24       Vanessa Cushnie                                 FR   H P A                                                                   30.50

    25       Gabrielle Dyer                                      FR   Kamehameha                                                      30.60

    26       Caylin B Gans                                      SO   Kealakehe                                                           30.87

    27       Ashley Chamalian                               FR   Makua Lani                                                        31.06

    28       Alyssa Lassiter                                    SO   Kea'au                                                                 31.27

    29       Alanna Bender                                     SO   Kealakehe                                                           31.45

    30       Kayla Stormont                                    FR   Kamehameha                                                      31.64

    31       Michelle Ono                                         FR   Honoka'a                                                             32.10

    32       Mariella K Brooks                               SR   Kealakehe                                                           33.55

    33       Kacie Davis                                          SO   Kamehameha                                                          NT

    33       Dancyne Kama                                    SR   Kamehameha                                                          NT

    33       Chelsea Abril                                        FR   Konawaena                                                            NT

    33       Amy Leyson                                          SR   Konawaena                                                            NT

Event  16   Boys 200 Meter Dash Prelims

        Meet Record:           21.44      1996               Casey Flores, Konawaena

                Stadium:           22.56     2006               Thato Nthite, Hawaii Prep

       06 StateQual:           23.34

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Motsie Shuping                                      JR   H P A                                                                   22.50

      2        Matthew Orvis                                     SR   Kealakehe                                                           22.59

      3        Thato Nthite                                           JR   H P A                                                                   22.60

      4        Collin Saxby                                           JR   H P A                                                                   22.80

      5        Bronson Kaneao                                   JR   Kea'au                                                                 23.23

      6        Victor Wusstig                                      SR   Honoka'a                                                             23.26

      7        Anthony Owens                                   SR   Waiakea                                                              23.47

      8        Cameron Nance                                  SO   Waiakea                                                              23.87

      9        Tim Weber                                            SO   C L A                                                                   23.89

    10       Salemale Lauvao                                  JR   Kea'au                                                                 23.93

    11       Mitchell Hainline                                  SO   Kealakehe                                                           24.11

    12       David Oliver                                          SO   Waiakea                                                              24.12

    13       Kawika Asam                                       JR   Kamehameha                                                      24.34

    14       Bronson Kahaleua                                         Hilo                                                                      24.50

    15       Trey Petee                                             SR   Kealakehe                                                           24.63

    16       Mitchell Gleed                                       JR   H P A                                                                   24.90

    17       Kyle Buyuan                                          JR   Waiakea                                                              24.96

    18       Dylan Rush                                            SR   Ka'u                                                                     24.98

    19       Ryan Maltezo                                                  Honoka'a                                                             25.22

    20       Cole Gravela                                         SO   Kamehameha                                                      25.47

    21       Cameron Castillo                                 SO   Kamehameha                                                      25.52

    22       Karl Ancheta                                        FR   Hilo                                                                      25.72

    23       Trevor Takamine                                 FR   Hilo                                                                      26.43

    24       Keanemana Silva                                 SR   Kamehameha                                                          NT

    24       Kawai Noa                                            SO   Konawaena                                                            NT

    24       Julius Zulueta                                        SO   Pahoa                                                                      NT

    24       Rogelio Maltezo                                   SO   Honoka'a                                                                 NT

    24       John J Murtha                                       SO   Kealakehe                                                               NT

    24       Ryan Samonte                                      SR   Honoka'a                                                                 NT

    24       Pedro Cacho, Jr                                   SR   Laupahoehoe                                                         NT

Event  17   Girls 3000 Meter Run Prelims

        Meet Record:     11:05.81      2005               Lucy Pollard, Hawaii Prep

                Stadium:     11:06.06     2006               Lucy Pollard, Hawaii Prep

       06 StateQual:     12:05.24

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Lucy Pollard                                          SR   H P A                                                             10:58.00

      2        Anna French                                         SR   Waiakea                                                        11:27.99

      3        Malia Williams                                      SR   Hilo                                                                11:47.49

      4        Erinn Walsh                                            JR   Konawaena                                                   11:52.66

      5        Monika Frazier                                     SR   Kamehameha                                                11:58.52

      6        Tanya Lewis                                         SR   H P A                                                             12:00.00

      7        Alicia Greenwell                                  SR   Honoka'a                                                       12:01.95

      8        Kirsten Davis                                        FR   Kamehameha                                                12:18.52

      9        Sarah Chitwood                                    JR   Hilo                                                                12:31.96

    10       Sharon Chi                                             SR   Waiakea                                                        12:38.00

    11       Sarah Weiner                                        FR   Makua Lani                                                   12:43.77

    12       Noelani Vargas                                    FR   H P A                                                             12:56.00

    13       Jennifer Ruggles                                  SR   Kea'au                                                            13:01.10

    14       Megan Wery                                         SO   Kamehameha                                                13:08.02

    15       Melia Kalanui-Patton                         SO   Kohala                                                           13:21.00

Event  18   Boys 3000 Meter Run Prelims

        Meet Record:       9:38.46      2004               Roycen Dehmer, Waiakea

                Stadium:       9:27.25     2006               Stefano Barbis, Hilo HS

       06 StateQual:     10:00.24

                Name                                                        Year   School                                                         Seed Time

 

      1        Stefano Barbis                                      SR   Hilo                                                                   9:27.25

      2        Keoni Ucker                                          JR   C L A                                                                9:40.61

      3        Daniel Honda                                        SR   H P A                                                               9:53.00

      4        Travis Larsen-Helbing                        JR   Honoka'a                                                         9:53.29

      5        Mark Turner                                          FR   Hilo                                                                   9:55.56

      6        Christian Wells                                     FR   C L A                                                             10:14.31

      7        Emmanule Ortiz                                   SO   Waiakea                                                        10:16.99

      8        Kevin Lester                                         SR   Kea'au                                                            10:18.50

      9        Mark Petner                                          FR   Kamehameha                                                10:22.95

    10       Preston Vierra                                      SO   Honoka'a                                                       10:23.44

    11       Patrick Understeller                            FR   Kea'au                                                            10:31.95

    12       James Yoshimoto                                FR   Hilo                                                                10:32.24

    13       MacKenzie Crommett                        JR   H P A                                                             10:40.00

    14       James Imai                                             FR   Waiakea                                                        10:40.51

    15       Daniel Leeloy                                       SO   Kealakehe                                                     10:42.42

    16       Jerry Nourrie                                        SO   Honoka'a                                                       10:44.53

    17       Spencer Thomas                                   JR   Kamehameha                                                10:44.57

    18       Jason Tsang                                           JR   Waiakea                                                        10:48.99

    19       Alexander Chai                                     JR   Kamehameha                                                10:57.39

    20       Eli Hart                                                    FR   H P A                                                             11:00.00

    21       Mitchell Sambrano                              SO   Honoka'a                                                       11:17.45

    22       Chris Greenwell                                    JR   H P A                                                             11:20.00

    23       Todd K Yamakawa                            FR   Kealakehe                                                     11:25.36

    24       Simon Yamauchi-Lau                        FR   Kealakehe                                                     11:29.28

    25       Leland Lopez                                        FR   Waiakea                                                        11:39.70

    26       Justin Pang                                             FR   C L A                                                             12:51.04

    27       Dylan Azzarella                                    FR   Pahoa                                                                      NT

    27       Lance Akana                                        FR   Pahoa                                                                      NT

    27       Gerry Walsh                                          FR   Konawaena                                                            NT

Event  19   Girls 4x400 Meter Relay

        Meet Record:       4:09.13      2005               Hawaii Prep, Hawaii Prep

                Stadium:       4:19.18     2005               Hawaii Prep, Hawaii Prep

       06 StateQual:       4:32.24

                Team                                                                   Relay                                                           Seed Time

 

      1        Hilo                                                                                                                                               4:21.12

      2        Kea'au                                                                                                                                         4:26.73

      3        H P A                                                                                                                                          4:27.68

      4        Konawaena                                                                                                                                4:29.44

      5        Kamehameha                                                                                                                            4:31.33

      6        Waiakea                                                                                                                                      4:32.09

      7        Honoka'a                                                                                                                                     4:46.07

      8        Kealakehe                                                                                                                                  4:46.37

Event  20   Boys 4x400 Meter Relay Prelims

        Meet Record:       3:28.00      2004               Hilo HS, Hilo HS

                Stadium:       3:36.54     2006               Hawaii Prep, Hawaii Prep

       06 StateQual:       3:39.24

                Team                                                                   Relay                                                           Seed Time

 

      1        H P A                                                                                                                                          3:30.87

      2        Konawaena                                                                                                                                3:38.42

      3        Kea'au                                                                                                                                         3:41.70

      4        Hilo                                                                                                                                               3:42.90

      5        Waiakea                                                                                                                                      3:44.31

      6        Kamehameha                                                                                                                            3:47.67

      7        C L A                                                                                                                                           3:50.18

      8        Kealakehe                                                                                                                                  3:52.26

      9        Honoka'a                                                                                                                                     3:56.23

    10       Pahoa                                                                                                                                                  NT

Event  21   Girls High Jump Prelims

        Meet Record:             5-01      2002               Nicolette Rowe, Hilo HS

                Stadium:             4-10     2005               Jessica Brown, Honoka`a

       06 StateQual:             4-08

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Sarah Nicolaisen                                   JR   Ka'u                                                                 5-00.00

      2        Makena Naho'oikaika                         JR   Kamehameha                                                  4-10.00

      2        Cassie Morigaki                                   FR   Waiakea                                                          4-10.00

      4        Keri Ogden                                             JR   H P A                                                               4-08.00

      5        Katrina Chong                                      SR   Hilo                                                                  4-06.00

      5        Jessica Brown                                      SR   Honoka'a                                                         4-06.00

      5        Amanda Schuler                                   JR   Waiakea                                                          4-06.00

      5        Keala Hernandez                                 SR   Kamehameha                                                  4-06.00

      5        Corinnalyn Estabilio                            SR   Ka'u                                                                 4-06.00

    10       Nikki Stomski                                        SO   H P A                                                               4-04.00

    11       Sachi Hiatt                                             FR   H P A                                                               4-02.00

    11       Heather Brown                                    SO   Waiakea                                                          4-02.00

    13       Tanya Lewis                                         SR   H P A                                                               4-00.00

    14       Megan Saito                                          SR   Honoka'a                                                                NH

Event  22   Boys High Jump Prelims

        Meet Record:             6-02      2005               Matthew Maze, Hawaii Prep

                Stadium:             6-02     2005               Matt Maze, Hawaii Prep

       06 StateQual:             5-10

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Dillon Domingo                                     SR   Honoka'a                                                         6-03.00

      2        Daniel Kalai                                           SR   Kamehameha                                                  6-00.00

      3        Holden Ching                                        SR   H P A                                                               5-10.00

      3        Reece Alnas                                          JR   Kamehameha                                                  5-10.00

      3        Thato Nthite                                           JR   H P A                                                               5-10.00

      3        Leon Peralto                                          SR   Kamehameha                                                  5-10.00

      7        Brady Tupo                                           SO   Konawaena                                                    5-08.00

      7        Devin Marquez                                     JR   Kohala                                                             5-08.00

      9        Ikaika Kakazu                                      SO   Kea'au                                                             5-06.00

    10       Dane Santos                                          SO   Honoka'a                                                         5-04.00

    11       Kealoha Kramer                                  SO   Kamehameha                                                  5-02.00

    12       Kyle Buyuan                                          JR   Waiakea                                                          5-00.00

    13       Lawrence Stone                                  SO   Kea'au                                                             4-08.00

    13       Patrick Understeller                            FR   Kea'au                                                             4-08.00

    15       Reejay Martinez                                   FR   Kea'au                                                                     NH

    15       Cullen Tanoue                                       SR   Honoka'a                                                                NH

    15       Ikaika Tomas                                        SO   Honoka'a                                                                NH

    15       Christian Shintani                                 FR   Waiakea                                                                 NH

Event  23   Girls Pole Vault

        Meet Record:          10-06      2002               Nicolette Rowe, Hilo HS

                Stadium:           10-00     2006               Daysha Viernes, Hilo HS

       06 StateQual:             8-06

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Daysha Viernes                                   SO   Hilo                                                                10-00.00

      2        Jessie Harris                                          FR   Hilo                                                                  8-00.00

      3        Halia Kai-Glynn                                    JR   Kea'au                                                             7-06.00

      4        Rebekah Chmura                                 JR   H P A                                                               7-00.00

      4        Victoria Shirkey                                   FR   Hilo                                                                  7-00.00

      6        Vanessa Cushnie                                 FR   H P A                                                               6-00.00

      7        Courtney Haskins                                SO   H P A                                                               5-06.00

Event  24   Boys Pole Vault

        Meet Record:     13-09.75      2005               Christopher Mello, Hilo HS

                Stadium:     13-09.75     2005               Christopher Mello, Hilo HS

       06 StateQual:           11-06

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Luong Ly                                                SR   Hilo                                                                12-06.00

      2        Daniel Datlof                                         JR   Hilo                                                                11-06.00

      3        Jose Quan                                               JR   H P A                                                            11-00.00

      4        Jordan Opdycke                                   SO   H P A                                                            10-06.00

      5        Scott Hunter                                          FR   Hilo                                                                10-00.00

      5        David King                                             FR   Hilo                                                                10-00.00

      7        Alexander McGuire                            FR   Kea'au                                                             9-06.00

      8        Leon Peralto                                          SR   Kamehameha                                                  9-00.00

      9        David Day                                              FR   Kea'au                                                             8-06.00

    10       Houlton Mahaney                                SO   H P A                                                               7-06.00

    11       Brandon Kaneao                                 SO   Kea'au                                                             7-00.00

    12       Bryant Mawhorter                              SO   H P A                                                               6-06.00

Event  25   Girls Long Jump Prelims

        Meet Record:     17-01.75      2004               Jessica Brown, Honoka`a

                Stadium:           15-10     2006               Jessica Brown, Honoka`a

       06 StateQual:           15-03

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Jessica Brown                                      SR   Honoka'a                                                      15-10.00

      2        Kealani Gangwes                                SR   Ka'u                                                               15-05.25

      3        Keala Hernandez                                 SR   Kamehameha                                               15-04.25

      4        Cheray Brzezowski                             FR   Kamehameha                                               15-02.25

      5        Precious Salazar                                   JR   Kamehameha                                               15-01.75

      6        Makena Naho'oikaika                         JR   Kamehameha                                               15-00.25

      7        Beverly Quiamas                                 FR   Honoka'a                                                      15-00.00

      8        Joanne Saladino                                    SR   Ka'u                                                               14-08.00

      9        Jana Larson                                           FR   Ka'u                                                               14-04.00

    10       Beverly Agag                                        JR   Honoka'a                                                      13-11.00

    11       Erica Lee                                                FR   H P A                                                            12-10.00

    12       Sarah Okubo                                         FR   Waiakea                                                        12-01.50

    13       Michelle Ono                                         FR   Honoka'a                                                      12-01.00

    14       Heather Brown                                    SO   Waiakea                                                        10-10.00

    15       Courtney Haskins                                SO   H P A                                                                      ND

    15       Vanessa Cushnie                                 FR   H P A                                                                      ND

    15       Daysha Viernes                                   SO   Hilo                                                                         ND

    15       Aulani M T Maikui                              SR   Laupahoehoe                                                        ND

    15       Nikki Stomski                                        SO   H P A                                                                      ND

Event  26   Boys Long Jump Prelims

        Meet Record:     22-00.75      2004               Johnavi Darby, Kea`au HS

                Stadium:           22-00     2006               Dillon Dimingo, Honoka`a

       06 StateQual:           20-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Dillon Domingo                                     SR   Honoka'a                                                      22-00.00

      2        Keanemana Silva                                 SR   Kamehameha                                               21-10.00

      3        Reece Alnas                                          JR   Kamehameha                                               21-06.25

      4        Victor Wusstig                                      SR   Honoka'a                                                      20-05.00

      5        Motsie Shuping                                      JR   H P A                                                            20-02.00

      6        Thato Nthite                                           JR   H P A                                                            19-10.00

      7        Daniel Kalai                                           SR   Kamehameha                                               19-08.75

      8        Kawai Noa                                            SO   Konawaena                                                  19-08.25

      9        Bronson Kaneao                                   JR   Kea'au                                                           19-06.75

    10       Devin Marquez                                     JR   Kohala                                                          19-02.50

    11       Brensen Viernes                                   JR   Kohala                                                          18-08.25

    12       Kolten Wong                                         SO   Kamehameha                                               18-07.00

    13       Jung Park                                               SO   H P A                                                            18-03.00

    14       Cullen Tanoue                                       SR   Honoka'a                                                      18-02.75

    15       Tim Weber                                            SO   C L A                                                             17-11.25

    16       Shannon Cantan                                    JR   Ka'u                                                               17-04.00

    16       Kyle Buyuan                                          JR   Waiakea                                                        17-04.00

    18       Kawika Karratti                                   FR   Ka'u                                                               17-01.00

    18       David Oliver                                          SO   Waiakea                                                        17-01.00

    20       Jermaine Vitales                                  SO   Honoka'a                                                      16-08.50

    21       Breydan J Castillo                                JR   Ka'u                                                               16-06.50

    22       Isaiah Arizumi                                       JR   Waiakea                                                        16-06.00

    23       Reejay Martinez                                   FR   Kea'au                                                           16-05.00

    24       Shelton Talaro                                      SO   Waiakea                                                        16-03.00

    25       Brandon Kaneao                                 SO   Kea'au                                                           16-02.00

    26       Matt Miranda                                        SO   Kea'au                                                           16-00.00

    27       Holden Ching                                        SR   H P A                                                                      ND

    27       Pedro Cacho, Jr                                   SR   Laupahoehoe                                                        ND

    27       Josh Parker                                            JR   Laupahoehoe                                                        ND

    27       Tyler S Pilor                                          SO   Laupahoehoe                                                        ND

Event  27   Girls Triple Jump Prelims

        Meet Record:          35-04      2003               Ku'ulei Karratti, Ka`u

                Stadium:     33-09.50     2005               Keri Ogden, Hawaii Prep

       06 StateQual:           32-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Keri Ogden                                             JR   H P A                                                            33-04.00

      2        Jessica Brown                                      SR   Honoka'a                                                      33-03.75

      3        Sarah Nicolaisen                                   JR   Ka'u                                                               33-01.00

      4        Kealani Gangwes                                SR   Ka'u                                                               32-04.50

      5        Keala Hernandez                                 SR   Kamehameha                                               31-09.75

      6        Corinnalyn Estabilio                            SR   Ka'u                                                               31-07.00

      7        Beverly Quiamas                                 FR   Honoka'a                                                      31-04.00

      8        Precious Salazar                                   JR   Kamehameha                                               31-00.50

      9        Cassie Morigaki                                   FR   Waiakea                                                        30-05.00

    10       Joanne Saladino                                    SR   Ka'u                                                               29-05.50

    11       Makena Naho'oikaika                         JR   Kamehameha                                               28-04.75

    12       Sarah Okubo                                         FR   Waiakea                                                        28-03.00

    13       Heather Brown                                    SO   Waiakea                                                        24-01.00

    14       Cheray Brzezowski                             FR   Kamehameha                                                         ND

    14       Beverly Agag                                        JR   Honoka'a                                                                ND

    14       Vanessa Cushnie                                 FR   H P A                                                                      ND

    14       Sharon Chi                                             SR   Waiakea                                                                 ND

    14       Aulani M T Maikui                              SR   Laupahoehoe                                                        ND

Event  28   Boys Triple Jump Prelims

        Meet Record:          45-02      2004               David Doll, Waiakea HS

                Stadium:     41-01.75     2005               MC Wimbish, Kealakehe

       06 StateQual:           40-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Reece Alnas                                          JR   Kamehameha                                               41-03.50

      2        Daniel Kalai                                           SR   Kamehameha                                               40-06.75

      3        Devin Marquez                                     JR   Kohala                                                          40-02.75

      4        Cullen Tanoue                                       SR   Honoka'a                                                      39-07.50

      5        Bronson Kaneao                                   JR   Kea'au                                                           39-04.00

      6        Brensen Viernes                                   JR   Kohala                                                          37-10.75

      7        Thato Nthite                                           JR   H P A                                                            37-04.00

      8        Matthew Quitiquit                                SR   H P A                                                            37-02.00

      9        Ji Su Park                                               SO   H P A                                                            37-00.00

    10       Lawrence Stone                                  SO   Kea'au                                                           36-05.50

    11       Victor Wusstig                                      SR   Honoka'a                                                      36-01.00

    11       Jung Park                                               SO   H P A                                                            36-01.00

    13       Leon Peralto                                          SR   Kamehameha                                               36-00.75

    14       Matt Miranda                                        SO   Kea'au                                                           34-01.00

    15       Shannon Cantan                                    JR   Ka'u                                                               33-09.75

    16       Brandon Kaneao                                 SO   Kea'au                                                           33-05.00

    17       Shelton Talaro                                      SO   Waiakea                                                        33-00.00

    18       Reejay Martinez                                   FR   Kea'au                                                           32-02.50

    19       Kealoha Kramer                                  SO   Kamehameha                                                         ND

    19       Kyle Buyuan                                          JR   Waiakea                                                                 ND

    19       Christian Shintani                                 FR   Waiakea                                                                 ND

    19       Jermaine Vitales                                  SO   Honoka'a                                                                ND

    19       Tyler S Pilor                                          SO   Laupahoehoe                                                        ND

    19       Josh Parker                                            JR   Laupahoehoe                                                        ND

    19       Pedro Cacho, Jr                                   SR   Laupahoehoe                                                        ND

Event  29   Girls Discus Throw Prelims

        Meet Record:        123-03      2004               Keisha Siliga, Hilo HS

                Stadium:   124-04.50     2005               Joni Green, St Joseph

       06 StateQual:        100-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Joni Green                                              SR   St Joseph                                                   124-04.50

      2        Chante Ching                                        SR   Kamehameha                                             107-08.50

      3        Sherise Moniz                                       SO   Hilo                                                                85-09.50

      4        Elizabeth Lonokapu                             SR   Kamehameha                                               82-10.50

      5        Corie Schattauer                                  FR   Hilo                                                                      77-05

      5        Mesepa Faavae                                    SR   Waiakea                                                              77-05

      7        Reitchel Boyd                                        JR   Kea'au                                                                 77-01

      8        Brancy Juan                                          SR   Honoka'a                                                      72-10.50

      9        Alanna Bender                                     SO   Kealakehe                                                     69-11.75

    10       Angelica Tangalin                               SO   Kea'au                                                                 64-09

    11       Paulina Hernandez                              SO   Kea'au                                                                 63-05

    12       Ashley Miho                                           JR   Waiakea                                                              61-07

    13       Coralie Busek                                        JR   Waiakea                                                              60-00

    14       Christy Konrad                                      JR   H P A                                                                  58-05

    15       Jazzy Wasan                                         SO   H P A                                                                  55-09

    16       Heather Brown                                    SO   Waiakea                                                              55-08

    17       Kacie Davis                                          SO   Kamehameha                                                         ND

Event  30   Boys Discus Throw Prelims

        Meet Record:  172-11.50      2005               Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep

                Stadium:        165-01     2005               Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep

       06 StateQual:        135-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Ian Dulan                                                SR   Kamehameha                                             158-10.50

      2        Kainoa Pea                                            SR   Hilo                                                             147-05.25

      3        Keoni Kaopio                                         JR   Hilo                                                                   131-07

      4        Glenn Mansanas                                   JR   Kea'au                                                         130-06.75

      5        Dylan Rush                                            SR   Ka'u                                                             125-00.75

      6        Junior Eseroma                                     SR   Kamehameha                                                   124-10

      7        Likiak Jack                                            SO   Waiakea                                                           121-08

      8        Jeffrey Aurello                                     SR   Honoka'a                                                    113-09.25

      9        Andrew Busek                                      JR   Waiakea                                                           112-00

    10       Levi Legay                                             JR   Kealakehe                                                  107-09.50

    11       Aaron Azevedo                                    SR   Waiakea                                                           105-01

    12       Michael Pohina Jr                               SO   Kamehameha                                             101-00.75

    13       Kimo Colson                                          SR   H P A                                                                  98-07

    14       Robert Leslie                                         FR   Kamehameha                                                     98-03

    15       Jeoffrey Aurello                                   SR   Honoka'a                                                            94-10

    16       Gene Maness                                        SO   H P A                                                                  93-01

    17       Taylor Morris                                         JR   H P A                                                                  89-01

    18       Jonathan Albano                                  SR   Kea'au                                                                 88-11

    19       Jericho Sombrio                                              Honoka'a                                                            87-06

    20       Kela Chong                                           SO   Honoka'a                                                            86-01

    21       Elliot Kastner                                        FR   H P A                                                                  82-10

    22       Alistar Muramoto                                SR   Waiakea                                                              80-07

    23       Lionel Pirsig                                          SO   Hilo                                                                      76-09

    24       Shannon Ryser                                     SO   Kealakehe                                                     62-06.50

    25       Kawika Karratti                                   FR   Ka'u                                                               58-10.50

    26       Luke Knittle                                                     Konawaena                                                            ND

    26       Jordan Espejo                                        SR   Pahoa                                                                      ND

    26       Weston McIntosh                                 JR   Pahoa                                                                      ND

Event  31   Girls Shot Put Prelims

        Meet Record:          38-05      2004               Krystal Moore, Hilo HS

                Stadium:     36-09.50     2006               Chante Ching, Kamehameha

       06 StateQual:           30-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Chante Ching                                        SR   Kamehameha                                               36-09.50

      2        Joni Green                                              SR   St Joseph                                                      33-02.00

      3        Mesepa Faavae                                    SR   Waiakea                                                        29-01.75

      4        Brancy Juan                                          SR   Honoka'a                                                      27-10.50

      5        Elizabeth Lonokapu                             SR   Kamehameha                                               26-11.00

      6        Brandee Bothelho                                FR   C L A                                                             26-08.50

      7        Jean Ouye                                              FR   C L A                                                             25-08.00

      8        Reitchel Boyd                                        JR   Kea'au                                                           25-02.00

      9        Jazzy Wasan                                         SO   H P A                                                            23-11.00

    10       Coralie Busek                                        JR   Waiakea                                                        22-00.00

    11       Damita Rodriguez                                          C L A                                                             21-11.50

    12       Angelica Tangalin                               SO   Kea'au                                                           21-07.25

    13       Sherise Moniz                                       SO   Hilo                                                                20-11.50

    14       Ashley Miho                                           JR   Waiakea                                                        20-10.00

    15       Heather Brown                                    SO   Waiakea                                                        20-05.00

    16       Sacha Malepe                                        JR   Ka'u                                                               19-03.75

    17       Christy Konrad                                      JR   H P A                                                            19-00.00

    18       Paulina Hernandez                              SO   Kea'au                                                           18-03.25

    19       Kacie Davis                                          SO   Kamehameha                                                         ND

Event  32   Boys Shot Put Prelims

        Meet Record:          59-00      2005               Daniel Te`o-Nesheim, Hawaii Prep

                Stadium:           56-01     2005               Daniel Te'o-Nesheim, Hawaii Prep

       06 StateQual:           46-00

                Name                                                        Year   School                                                        Seed Mark

 

      1        Ian Dulan                                                SR   Kamehameha                                               50-08.00

      2        Kainoa Pea                                            SR   Hilo                                                                48-05.00

      3        Dylan Rush                                            SR   Ka'u                                                               43-01.50

      4        Aaron Azevedo                                    SR   Waiakea                                                        42-07.50

      5        Junior Eseroma                                     SR   Kamehameha                                               42-04.00

      6        Glenn Mansanas                                   JR   Kea'au                                                           42-03.00

      7        Kalani Aldrich                                       JR   Kamehameha                                               41-05.00

      8        Jeffrey Aurello                                     SR   Honoka'a                                                      40-06.00

      9        Andrew Busek                                      JR   Waiakea                                                        40-00.00

    10       Likiak Jack                                            SO   Waiakea                                                        39-06.00

    11       James Waltjen                                      SR   C L A                                                             39-02.50

    12       Taylor Morris                                         JR   H P A                                                            38-11.00

    13       Levi Legay                                             JR   Kealakehe                                                     37-06.50

    14       Jeoffrey Aurello                                   SR   Honoka'a                                                      34-08.50

    15       Kawika Karratti                                   FR   Ka'u                                                               34-07.25

    16       Gene Maness                                        SO   H P A                                                            34-04.00

    17       Jonathan Albano                                  SR   Kea'au                                                           34-03.00

    18       Jericho Sombrio                                              Honoka'a                                                      33-06.75

    19       Kimo Colson                                          SR   H P A                                                            31-11.00

    20       Michael Pohina Jr                               SO   Kamehameha                                               30-06.50

    21       Elliot Kastner                                        FR   H P A                                                            30-03.00

    22       Kela Chong                                           SO   Honoka'a                                                      29-09.25

    23       Zackery Balanay                                 SO   C L A                                                             27-04.50

    24       Kenji Suzuki                                          SO   Waiakea                                                        26-03.00

    25       Shannon Ryser                                     SO   Kealakehe                                                     23-00.50

    26       Weston McIntosh                                 JR   Pahoa                                                                      ND

    26       Jordan Espejo                                        SR   Pahoa                                                                      ND

    26       Luke Knittle                                                     Konawaena                                                            ND