Make your own free website on Tripod.com
BIIF East                                   
Friday, April 21, 2006                             
Kea'au High School                               
Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corie Schattuar           FR Hilo                     13.21*  1   10  
  2 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha               13.65   1    8  
  3 Shanaya Joslin            JR C L A                    13.71   1    6  
  4 Michelle Tagorda          SO Kea`au                   13.86   1    4  
  5 Kapua Lapera              JR Ka`u                     14.02   2    2  
  6 Sarah Okubo               FR Waiakea                  14.06   1    1  
  7 Katrina Chong             SR Hilo                     14.06   2 
  8 Heidi Hall                FR Kamehameha               14.14   1 
  9 Kamie Oda                 JR Waiakea                  14.24   1 
 10 Alyssa Furumo                Waiakea                  14.37   3 
 11 Brenna Becker             SO C L A                    14.37   2 
 12 Joanne Saladino           SR Ka`u                     14.44   3 
 13 Kathleen Van Cleave       FR Kea`au                   14.56   2 
 14 Nicole Wung               FR C L A                    14.69   3 
 15 Brittany Hughes           JR Waiakea                  14.74   3 
 16 Lauren Hallacher          SR Waiakea                  14.85   2 
 17 Kayla Stormont            FR Kamehameha               14.93   3 
 18 Gabrielle Dyer            FR Kamehameha               14.97   2 
 -- Larissa P Edwards         SO Ka`u                        FS   1 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Corie Schattuar           FR Hilo                     27.60*  1   10  
  2 Jamilia Epping            SO Kea`au                   27.97   1    8  
  3 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                   28.43   1    6  
  4 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     28.54   2    4  
  5 Michelle Tagorda          SO Kea`au                   28.92   1    2  
  6 Tereza Chylkova           FR Hilo                     29.21   1    1  
  7 Emilee Lantis             SO Hilo                     29.58   2 
  8 Amanda Schuler            JR Waiakea                  29.77   1 
  9 Brenna Becker             SO C L A                    29.99   1 
 10 Nicole Wung               FR C L A                    30.31   2 
 11 Gabrielle Dyer            FR Kamehameha               30.41   2 
 12 Reyna Joy C Javar         JR Ka`u                     30.62   3 
 13 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                   31.15   3 
 14 Lauren Hallacher          SR Waiakea                  31.25   3 
 15 Kathleen Van Cleave       FR Kea`au                   31.56   2 
 16 Sharon Chi                SR Waiakea                  32.13   2 
 17 Kayla Stormont            FR Kamehameha               32.18   3 
 18 Victoria Shirkey          FR Hilo                     32.23   3 
 
Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                 1:04.29*   10  
  2 Kaitlyn Quist             SO Hilo                   1:04.58*    8  
  3 Jamilia Epping            SO Kea`au                 1:05.07*    6  
  4 Tereza Chylkova           FR Hilo                   1:07.58     4  
  5 Emilee Lantis             SO Hilo                   1:07.88     2  
  6 Amanda Schuler            JR Waiakea                1:08.58     1  
  7 Reyna Joy C Javar         JR Ka`u                   1:08.60  
  8 Brittany Hughes           JR Waiakea                1:11.15  
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Brzezowski           JR Kamehameha             2:44.98    10  
  2 Lauren Vieira             SO Kamehameha             2:46.14     8  
  3 Sharon Chi                SR Waiakea                2:47.38     6  
  4 Rachel Watkins            SO C L A                  2:52.84     4  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Monika Frazier            SR Kamehameha             5:16.51*   10  
  2 Nina Hagemann             SR Kea`au                 5:24.50*    8  
  3 Malia Williams            SR Hilo                   5:28.88     6  
  4 Kirsten Davis             FR Kamehameha             5:35.24     4  
  5 Rachel Watkins            SO C L A                  5:47.09     2  
  6 Megan Wery                SO Kamehameha             5:58.62     1  
  7 Sharon Chi                SR Waiakea                6:00.18  
  8 Malia Olson               FR C L A                  6:56.11  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Monika Frazier            SR Kamehameha            12:17.66    10  
  2 Sarah Chitwood            JR Hilo                  12:31.96     8  
  3 Jennifer Ruggles          SR Kea`au                13:02.03     6  
  4 Megan Wery                SO Kamehameha            13:08.02     4  
  5 Kirsten Davis             FR Kamehameha            13:20.56     2  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     16.1h*  1   10  
  2 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     17.27*  1    8  
  3 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     17.54*  2    6  
  4 Tara Reed                 SR Waiakea                  18.52   1    4  
  5 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                     18.76   2    2  
  6 Jacqueline Reed           JR Waiakea                  18.90   2    1  
  7 Kapua Lapera              JR Ka`u                     19.20   3 
  8 Brittney Kunihiro         SR Hilo                     19.48   1 
  9 Sacha Malepe              JR Ka`u                     21.10   3 
 10 Jenny Huilca              FR Hilo                     22.92   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                     49.55*  1   10  
  2 Kapua Lapera              JR Ka`u                     51.63*  1    8  
  3 Larissa P Edwards         SO Ka`u                     52.41   2    6  
  4 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     52.74   1    4  
  5 Tara Reed                 SR Waiakea                  53.22   2    2  
  6 Jacqueline Reed           JR Waiakea                  55.65   2    1  
  7 Alyssa Furumo                Waiakea                  57.07   1 
  8 Lauren Hallacher          SR Waiakea                1:00.17   3 
  9 Jenny Huilca              FR Hilo                   1:02.97   3 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Ka'u  'A'                                             53.37*   10  
  2 Hilo  'A'                                             54.21*    8  
  3 Waiakea  'A'                                          55.43     6  
  4 C L A  'A'                                            55.66     4  
  5 Kamehameha  'A'                                       55.67     2  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kea'au  'A'                                         4:30.63*   10  
  2 Kamehameha  'A'                                     4:36.01     8  
  3 Waiakea  'A'                                        4:37.52     6  
 
Girls High Jump
=======================================================================
       STATE: *  4-08                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                   4-08.00*   10  
  2 Makena Naho'oikaika       JR Kamehameha             4-06.00     8  
  3 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                   4-06.00     5  
  3 Cassie Morigaki           FR Waiakea                4-06.00     5  
  5 Amanda Schuler            JR Waiakea                4-04.00     1.5
  5 Katrina Chong             SR Hilo                   4-04.00     1.5
  7 Heather Brown             SO Waiakea                4-02.00  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                   9-06.00*   10  
  2 Jessie Harris             FR Hilo                   8-00.00     8  
  3 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                 7-06.00     6  
  4 Victoria Shirkey          FR Hilo                   5-06.00     4  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  15-05.25*   10  
  2 Precious Salazar          JR Kamehameha            15-01.75     8  
  3 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha            15-00.75     6  
  4 Makena Naho'oikaika       JR Kamehameha            15-00.25     4  
  5 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                  14-06.00     2  
  6 Kaitlyn Quist             SO Hilo                  13-10.00     1  
  7 Joanne Saladino           SR Ka`u                  13-09.00  
  8 Kacie Davis               SO Kamehameha            13-02.00  
  9 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           12-08.25  
 10 Sacha Malepe              JR Ka`u                  11-11.50  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Ka`u                  33-01.00*   10  
  2 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  32-04.50*    8  
  3 Corinnalyn Estabilio      SR Ka`u                  31-02.00     6  
  4 Cassie Morigaki           FR Waiakea               30-00.00     4  
  5 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           29-04.25     2  
  6 Joanne Saladino           SR Ka`u                  29-02.00     1  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 30-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph          33-01.50*   10  
  2 Chante Ching              SR Kamehameha            33-01.00*    8  
  3 Mesepa Faavae             SR Waiakea               28-08.50     6  
  4 Elizabeth Lonokapu        SR Kamehameha            26-11.00     4  
  5 Brandee Bothelho          SO C L A                 26-08.50     2  
  6 Jean Ouye                 FR C L A                 25-08.00     1  
  7 Reitchel Boyd             JR Kea`au                22-10.50  
  8 Angelica Tangalia         SO Kea`au                22-07.50  
  9 Coralie Busek             JR Waiakea               22-02.50  
 10 Ashley Miho               JR Waiakea               19-05.50  
 11 Sherise Moniz             SO Hilo                  18-00.00  
 12 Damita Rodriguez             C L A                 17-08.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph            111-01*   10  
  2 Chante Ching              SR Kamehameha               96-03     8  
  3 Elizabeth Lonokapu        SR Kamehameha            82-10.50     6  
  4 Corie Schattuar           FR Hilo                     71-02     4  
  5 Leona K Lyons             JR Kamehameha            68-05.50     2  
  6 Reitchel Boyd             JR Kea`au                68-00.50     1  
  7 Angelica Tangalia         SO Kea`au                   63-07  
  8 Sherise Moniz             SO Hilo                  62-06.50  
  9 Coralie Busek             JR Waiakea               58-09.50  
 10 Mesepa Faavae             SR Waiakea               58-01.50  
 11 Ashley Miho               JR Waiakea               56-08.50  
 -- Heather Brown             SO Waiakea                     ND  
 
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bronson Kaneao            JR Kea`au                   11.54   1   10  
  2 Salemale Lauvao           JR Kea`au                   11.57   1    8  
  3 Tim Weber                 SO C L A                    11.62   1    6  
  4 Anthony Owens             SR Waiakea                  11.70   1    4  
  5 Bronson Kahaleua             Hilo                     11.90   2    2  
  6 Kawika Asam               JR Kamehameha               11.98   2    1  
  7 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe              12.18   1 
  8 Kili Wakana               SR Hilo                     12.22   1 
  9 Josh Parker               JR Laupahoehoe              12.32   2 
 10 Kane S Thomas             JR Ka`u                     12.34   3 
 11 Reif Tauati               SO Kamehameha               12.40   2 
 12 Karl Ancheta              FR Hilo                     12.44   3 
 13 Matt Miranda              SO Kea`au                   12.45   2 
 14 Shelton Talaro            SO Waiakea                  12.47   2 
 15 Ikaika Iuta               JR Kamehameha               12.66   3 
 16 Robin Aguiar-Hicks        SR Kamehameha               12.70   4 
 17 Shawno Auwe               FR Kamehameha               12.86   3 
 18 Lucas Dipert              SO Pahoa                    12.88   2 
 19 Kealoha Kramer            SO Kamehameha               12.96   4 
 20 Kawika Karratti           FR Ka`u                     12.96   4 
 21 Konrad Kaili-Leong        JR Kamehameha               12.99   1 
 22 Keanukai Chartrand        FR Kamehameha               13.06   4 
 23 Sampson Soder             SO Ka`u                     13.09   1 
 24 Julius Zulueta            SO Pahoa                    13.15   3 
 25 Keoni Burgo               JR Ka`u                     13.16   2 
 26 Trevor Takamine           FR Hilo                     13.22   4 
 27 Kaiser Iuta               FR Kamehameha               13.28   4 
 28 Brandon Kaneao            SO Kea`au                   13.73   3 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 23.34                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tim Weber                 SO C L A                    23.89   1   10  
  2 Cameron Nance             SO Waiakea                  24.25   1    8  
  3 Bronson Kahaleua             Hilo                     24.50   1    6  
  4 Kawika Asam               JR Kamehameha               24.79   1    4  
  5 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a                 24.99   1    2  
  6 Tyson Anderson            JR Kea`au                   26.04   1    1  
  7 Josh Parker               JR Laupahoehoe              26.08   2 
  8 Shawno Auwe               FR Kamehameha               26.23   3 
  9 Matt Miranda              SO Kea`au                   26.28   2 
 10 Kawai Siliga              SO Kamehameha               26.38   1 
 11 Kealoha Kramer            SO Kamehameha               26.59   2 
 12 Ikaika Iuta               JR Kamehameha               26.86   3 
 13 Kaiser Iuta               FR Kamehameha               26.91   4 
 14 Keanukai Chartrand        FR Kamehameha               26.97   4 
 15 Trevor Takamine           FR Hilo                     26.99   2 
 16 David Day                 FR Kea`au                   27.36   3 
 17 Robin Aguiar-Hicks        SR Kamehameha               27.37   3 
 18 Alexander McGuire         FR Kea`au                   27.42   3 
 19 Jerry Nourrie             SO Honoka`a                 27.49   2 
 20 Julius Zulueta            SO Pahoa                    28.44   1 
 21 Daniel Miller             SO Kamehameha               28.65   4 
 22 Brandon Kaneao            SO Kea`au                   28.71   4 
 23 Thorne Tayamen            SO Kamehameha               29.90   4 
 24 styson koide                 Honoka`a                 30.01   3 
 25 Jordan Espejo             SR Pahoa                    32.18   2 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cameron Nance             SO Waiakea                  54.31   1   10  
  2 Salemale Lauvao           JR Kea`au                   54.43   1    8  
  3 Bronson Kaneao            JR Kea`au                   56.13   1    6  
  4 Bronson Kahaleua             Hilo                     57.39   1    4  
  5 Daniel Okubo              FR Waiakea                  57.89   2    2  
  6 Christopher Andrews       SO Kamehameha               58.31   2    1  
  7 Josh Parker               JR Laupahoehoe              58.85   2 
  8 Lucas Dipert              SO Pahoa                    59.44   1 
  9 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe            1:02.95   1 
 10 Dylan Azzarella           FR Pahoa                  1:04.58   2 
 11 Sampson Soder             SO Ka`u                   1:04.86   1 
 12 Julius Zulueta            SO Pahoa                  1:06.26   2 
 13 Chris Garnett             FR Pahoa                  1:06.34   2 
 14 Scott Hamilton            JR Kamehameha             1:06.74   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keoni Ucker               JR C L A                  2:03.57*   10  
  2 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               2:07.05     8  
  3 Alexander Chai            JR Kamehameha             2:11.02     6  
  4 John Sanchez              JR Kea`au                 2:14.56     4  
  5 Jason Tsang               JR Waiakea                2:15.51     2  
  6 Mark Petner               FR Kamehameha             2:18.51     1  
  7 Jerry Nourrie             SO Honoka`a               2:19.47  
  8 Jomar Matias              SO Kea`au                 2:20.51  
  9 Colton Collins            SO Kamehameha             2:20.94  
 10 Dylan Azzarella           FR Pahoa                  2:23.19  
 11 Ian Grotenhuis            SR C L A                  2:24.32  
 12 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe            2:25.90  
 13 Nolan Wong                SO Kamehameha             2:28.97  
 14 Daniel Okubo              FR Waiakea                2:30.08  
 15 Lucas Dipert              SO Pahoa                  2:33.50  
 16 Josh Rimel                FR C L A                  2:34.08  
 17 Reejay Martinez           FR Kea`au                 2:34.17  
 18 Leland Lopez              FR Waiakea                2:37.91  
 19 Chris Garnett             FR Pahoa                  2:39.68  
 20 Isaac Vigilla             JR Kamehameha             2:41.34  
 21 Josh Parker               JR Laupahoehoe            2:41.93  
 22 styson koide                 Honoka`a               2:46.16  
 23 Justin Pang               FR C L A                  2:53.15  
 24 Austin Tomasu             JR Kamehameha             2:56.72  
 25 Steven Coney              FR Kamehameha             3:02.65  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keoni Ucker               JR C L A                  4:17.74*   10  
  2 Stefano Barbis            SR Hilo                   4:19.64*    8  
  3 Nick Hagemann             SO Kea`au                 4:29.17*    6  
  4 Mark Turner               FR Hilo                   4:30.40     4  
  5 Emmanule Ortiz            SO Waiakea                4:31.33     2  
  6 Dylan Azzarella           FR Pahoa                  4:31.44     1  
  7 John Sanchez              JR Kea`au                 4:39.07  
  8 Mark Petner               FR Kamehameha             4:47.29  
  9 Jerry Nourrie             SO Honoka`a               4:47.49  
 10 Amor Love                 SO Hilo                   4:53.85  
 11 Ian Grotenhuis            SR C L A                  4:54.63  
 12 James Imai                FR Waiakea                4:55.46  
 13 Spencer Thomas            JR Kamehameha             4:58.30  
 14 Bryan Silva               JR Kea`au                 4:58.38  
 15 Christian Wells           FR C L A                  4:58.47  
 16 Nolan Wong                SO Kamehameha             4:58.57  
 17 Josh Rimel                FR C L A                  5:06.70  
 18 Bryson Kobayashi          FR Waiakea                5:08.22  
 19 Chris Garnett             FR Pahoa                  5:09.66  
 20 Leland Lopez              FR Waiakea                5:14.94  
 21 Kyle Douglas              JR Kamehameha             5:35.13  
 22 Ernest Kauwe              SO Kamehameha             5:36.14  
 23 styson koide                 Honoka`a               5:36.68  
 24 John Miyazono             FR Hilo                   5:44.38  
 25 Justin Pang               FR C L A                  5:46.37  
 26 Steven Coney              FR Kamehameha             6:22.61  
 27 Austin Tomasu             JR Kamehameha             6:30.47  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               9:53.29*   10  
  2 Mark Turner               FR Hilo                   9:55.66*    8  
  3 Emmanule Ortiz            SO Waiakea               10:16.39     6  
  4 Kevin Lester              SR Kea`au                10:18.50     4  
  5 Christian Wells           FR C L A                 10:30.56     2  
  6 James Yoshimoto           FR Hilo                  10:42.40     1  
  7 Spencer Thomas            JR Kamehameha            10:56.82  
  8 Alexander Chai            JR Kamehameha            10:57.39  
  9 Amor Love                 SO Hilo                  11:03.09  
 10 Bryson Kobayashi          FR Waiakea               11:13.35  
 11 Ernest Kauwe              SO Kamehameha            12:18.25  
 12 Justin Pang               FR C L A                 12:51.04  
 -- Patrick Understeller      FR Kea`au                     DNF  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha               16.60*  1   10  
  2 Kane S Thomas             JR Ka`u                     16.81   1    8  
  3 Dayton Kim                FR Hilo                     18.82   1    6  
  4 Thomas Dela Cruz          FR Hilo                     18.82   2    4  
  5 Jason Mahuna              SR Kamehameha               18.82   1    2  
  6 Halen Tanimoto            JR Kamehameha               19.16   2    1  
  7 David Atiz                SO Kea`au                   19.48   3 
  8 Wyatt Kaili-Leong         SR Kamehameha               19.62   3 
  9 Kameron Toriano           FR Hilo                     19.89   3 
 10 Colin Butcher             SR Kea`au                   19.91   2 
 11 Tyson Anderson            JR Kea`au                   20.13   3 
 12 Sampson Soder             SO Ka`u                     21.24   2 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jason Mahuna              SR Kamehameha               46.41   1   10  
  2 Dayton Kim                FR Hilo                     46.55   1    8  
  3 David Atiz                SO Kea`au                   46.70   2    6  
  4 Ikaika Kakazu             SO Kea`au                   47.66   3    4  
  5 Halen Tanimoto            JR Kamehameha               48.04   2    2  
  6 Tyson Anderson            JR Kea`au                   48.52   1    1  
  7 Shayne Lauro              SR Kamehameha               48.74   3 
  8 Kane S Thomas             JR Ka`u                     49.25   1 
  9 Kameron Toriano           FR Hilo                     49.42   2 
 10 Wyatt Kaili-Leong         SR Kamehameha               51.33   3 
 11 Colin Butcher             SR Kea`au                   53.49   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 46.24                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Waiakea  'A'                                          46.51    10  
  2 Hilo  'A'                                             47.63     8  
  3 Kamehameha  'A'                                       49.49     6  
  4 Kamehameha  'B'                                       49.94  
  5 Kamehameha  'C'                                       51.15  
 -- Ka'u  'A'                                               DNF  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 3:39.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kea'au  'A'                                         3:43.76    10  
  2 Hilo  'A'                                           3:45.14     8  
  3 C L A  'A'                                          3:50.18     6  
  4 Waiakea  'A'                                        3:56.56     4  
  5 Kamehameha  'A'                                     4:00.98     2  
  6 Kamehameha  'B'                                     4:01.78  
  7 Kea'au  'B'                                         4:08.00  
  8 Pahoa  'A'                                          4:10.02     1  
 
Boys High Jump
=======================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ikaika Kakazu             SO Kea`au                 5-00.00    10  
  2 Kealoha Kramer            SO Kamehameha             4-10.00     7  
  2 Reejay Martinez           FR Kea`au                 4-10.00     7  
 -- Patrick Understeller      FR Kea`au                      NH  
 -- Kyle Buyuan               JR Waiakea                     NH  
 -- Daniel Okubo              FR Waiakea                     NH  
 -- Breydan J Castillo        JR Ka`u                        NH  
 -- Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe                 NH  
 -- Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe                 NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luong Ly                  JR Hilo                  12-06.00*   10  
  2 Daniel Datlof             JR Hilo                  11-06.00*    8  
  3 David King                FR Hilo                  10-00.00     6  
  4 Scott Hunter              FR Hilo                  10-00.00     4  
  5 Alexander McGuire         FR Kea`au                 9-06.00     2  
  6 David Day                 FR Kea`au                 8-06.00     1  
  7 Brandon Kaneao            SO Kea`au                 7-00.00  
 -- Gene Yoshikawa            FR Hilo                        NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha            20-11.50*   10  
  2 Keanemana Silva           SR Kamehameha            20-08.75*    8  
  3 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           20-05.00*    6  
  4 Daniel Kalai              SR Kamehameha            19-01.50     4  
  5 Kolten Wong               SO Kamehameha            18-03.75     2  
  6 Tim Weber                 SO C L A                 17-08.00     1  
  7 Kyle Buyuan               JR Waiakea               17-00.25  
  8 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe           16-11.25  
  9 Kane S Thomas             JR Ka`u                  16-10.00  
 10 Isaiah Arizumi            JR Waiakea               16-09.25  
 11 Breydan J Castillo        JR Ka`u                  16-06.50  
 12 Reejay Martinez           FR Kea`au                16-05.00  
 13 Matt Miranda              SO Kea`au                16-00.25  
 14 Shelton Talaro            SO Waiakea               15-11.50  
 15 Brandon Kaneao            SO Kea`au                15-06.50  
 -- Alexander McGuire         FR Kea`au                    FOUL  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           39-07.50    10  
  2 Reif Tauati               SO Kamehameha            37-03.00     8  
  3 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe           34-04.75     6  
  4 Matt Miranda              SO Kea`au                34-01.00     4  
  5 Shelton Talaro            SO Waiakea               34-00.00     2  
  6 Shannon Cantan            JR Ka`u                  33-06.25     1  
  7 Brandon Kaneao            SO Kea`au                33-05.00  
  8 Reejay Martinez           FR Kea`au                33-01.75  
  9 Alexander McGuire         FR Kea`au                32-11.00  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha            49-03.50*   10  
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                  43-10.00     8  
  3 Dylan Rush                SR Ka`u                  43-01.50     6  
  4 Aaron Azeredo             SR Waiakea               42-06.00     4  
  5 Glenn Mansanas            JR Kea`au                42-03.00     2  
  6 Junior Eseroma            SR Kamehameha            41-11.00     1  
  7 Andrew Busek              JR Waiakea               40-11.25  
  8 James Waltjen             SR C L A                 39-02.50  
  9 Likiak Jack               SO Waiakea               39-01.25  
 10 Kalani Aldrich            JR Kamehameha            37-09.00  
 11 Ikaika Mahoe              SR Kamehameha            36-03.50  
 12 Keoni Kaopio              JR Hilo                  35-01.00  
 13 Kawika Karratti           FR Ka`u                  34-07.25  
 14 Jonathan Albano           SR Kea`au                34-03.00  
 15 Jordan Espejo             SR Pahoa                 34-02.50  
 15 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            34-02.50  
 17 Shannon Cantan            JR Ka`u                  33-06.50  
 18 Michael Pohina Jr         SO Kamehameha            30-06.50  
 19 Kelii Lerma               SO Kamehameha            29-11.25  
 20 Robert Leslie             FR Kamehameha            29-09.50  
 21 Kenji Suzuki              SO Waiakea               26-04.50  
 22 Zackery Balanay           SO C L A                 25-09.50  
 23 Lionel Pirsig             SO Hilo                  25-03.75  
 24 Vincent Liu               FR Hilo                  22-05.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha           145-01.75*   10  
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                 136-01.75*    8  
  3 Keoni Kaopio              JR Hilo                    131-07     6  
  4 Glenn Mansanas            JR Kea`au               130-06.75     4  
  5 Junior Eseroma            SR Kamehameha              124-10     2  
  6 Likiak Jack               SO Waiakea                 123-05     1  
  7 Dylan Rush                SR Ka`u                 108-03.75  
  8 Andrew Busek              JR Waiakea              107-01.75  
  9 Kawai Siliga              SO Kamehameha            91-11.50  
  9 Michael Pohina Jr         SO Kamehameha            91-11.50  
 11 Jonathan Albano           SR Kea`au                   88-11  
 12 Robert Leslie             FR Kamehameha               81-11  
 13 Clifford Feliciano        JR Kamehameha               80-10  
 14 Alistar Muramoto          SR Waiakea               77-02.50  
 15 Jordan Espejo             SR Pahoa                    75-06  
 16 Lionel Pirsig             SO Hilo                     66-02  
 17 Kenji Suzuki              SO Waiakea                  64-00  
 18 Vincent Liu               FR Hilo                  59-03.75  
 19 Kawika Karratti           FR Ka`u                  58-10.50  
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Ka'u                       122        2) Kamehameha                121   
    3) Hilo                        85.50     4) Kea'au                     67   
    5) Waiakea                     44.50     6) St Joseph                  20   
    7) C L A                       19        8) Laupahoehoe                 2   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Hilo                       117        2) Kamehameha                108   
    3) Kea'au                      98        4) Waiakea                    55   
    5) C L A                       45        6) Laupahoehoe                22   
    7) Honoka'a                    20        8) Ka'u                       15   
    9) Pahoa                        2