Make your own free website on Tripod.com
BIIF East 3/24/06
Kamehameha Schools - Kea'au
Results - Girls
(Note: Inclement Weather; 8 events completed/scored; No make-up)
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Kau                      13.62   1   10  
  2 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha               13.86   2    8  
  3 Kealani Gangwes           SR Kau                      13.97   1    6  
  4 Kaitlyn Quist             SO Hilo                     14.10   1    4  
  5 Jana Larson               FR Kau                      14.13   2    2  
  6 Precious Salazar          JR Kamehameha               14.40   1    1  
  7 Michelle Tagorda          SO Keaau                    14.41   2 
  8 Sarah Okubo                  Waiakea                  14.42   2 
  9 Heidi Hall                FR Kamehameha               14.44   3 
 10 Ashley Moorehouse         JR Keaau                    14.44   1 
 11 Emilee Lantis             SO Hilo                     14.80   2 
 12 Lauren Vieira             SO Kamehameha               14.80   2 
 13 Lauren Hallacher          SR Waiakea                  15.27   3 
 14 Kiana Weaver              FR Hilo                     15.29   3 
 15 Gabrielle Dyer            FR Kamehameha               15.74   3 
 16 Brittany Hughes           JR Waiakea                  15.79   1 
 17 Lauren Pacheco            FR Kamehameha               15.89   3 
 18 Kacie Davis               SO Kamehameha               16.19   3 
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anna French               SR Waiakea                5:19.80    10  
  2 Nina Hagemann             SR Keaau                  5:29.72     8  
  3 Malia Williams            SR Hilo                   5:35.05     6  
  4 Sharon Chi                SR Waiakea                5:47.84     4  
  5 Kirsten Davis             FR Kamehameha             5:49.52     2  
  6 Megan Wery                SO Kamehameha             5:49.58     1  
  7 Katherine Hu              SO C L A                  6:28.66  
  8 Malia Olson               FR C L A                  7:10.76  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sarah Nicolaisen          JR Kau                      17.30   1   10  
  2 Kealani Gangwes           SR Kau                      17.56   1    8  
  3 Larissa P Edwards         SO Kau                      18.75   2    6  
  4 Corinnalyn Estabilio      SR Kau                      19.21   1    4  
  5 Jacqueline Reed           JR Waiakea                  20.03   2    2  
  6 Brittney Kunihiro         SR Hilo                     21.33   1    1  
  7 Melanie Dudley            JR Hilo                     21.53   2 
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katrina Chong             SR Hilo                   4-06.00    10  
  2 Cassie Morigaki              Waiakea                4-04.00     8  
  3 Keala Hernandez           SR Kamehameha             4-04.00     6  
  4 Amanda Schuler            JR Waiakea                4-02.00     4  
  5 Jade M Thomas             FR Kau                    4-00.00     2  
 -- Alyssa Lassiter           SO Keaau                       NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                   9-06.00    10  
  2 Jessie Harris             FR Hilo                   7-06.00     8  
  3 Halia Kai-Glynn           JR Keaau                  7-00.00     6  
  4 Victoria Shirkley         FR Hilo                   6-06.00     4  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keala Hernandez           SR Kamehameha            14-05.00    10  
  2 Precious Salazar          JR Kamehameha            14-04.50     8  
  3 Kaitlyn Quist             SO Hilo                  14-02.25     6  
  4 Joanne Saladino           SR Kau                   13-11.00     4  
  5 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha            13-09.00     2  
  6 Corinnalyn Estabilio      SR Kau                   13-03.25     1  
  7 Mary Brzezowski           JR Kamehameha            13-00.00  
  8 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           12-10.75  
  9 Jana Larson               FR Kau                   12-07.25  
 10 Kacie Davis               SO Kamehameha            12-01.75  
 11 Robyn Zumwalt             SR Kau                   12-01.25  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha            36-09.50    10  
  2 Joni Green                SR Saint Joseph          33-02.00     8  
  3 Mesepa Faavae                Waiakea               26-03.00     6  
  4 Reitchel Boyd             JR Keaau                 21-08.50     4  
  5 Angelica Tangalia         SO Keaau                 20-09.00     2  
  6 Paulina Hernandez         SO Keaau                 19-03.00     1  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph            107-07    10  
  2 Chante Ching              SR Kamehameha           101-04.50     8  
  3 Mesepa Faavae                Waiakea               77-00.25     6  
  4 Reitchel Boyd             JR Keaau                 68-01.75     4  
  5 Kamie Oda                 JR Waiakea               66-03.75     2  
  6 Sherise Moniz             SO Hilo                  66-03.50     1  
  7 Angelica Tangalia         SO Keaau                 62-10.50  
  8 Paulina Hernandez         SO Keaau                 56-05.75  
  9 Corie Schattuar           FR Hilo                  55-01.25  
BIIF East 3/24/06
Kamehameha Schools - Kea'au
Results - Boys
(Note: Inclement Weather; 7 events completed/scored; No make-up)

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bronson Kaneao            JR Keaau                    11.68   1   10  
  2 Salemale Lauvao           JR Keaau                    11.77   1    8  
  3 Anthony Owens             SR Waiakea                  11.80   1    6  
  4 Tim Webber                SO C L A                    12.01   1    4  
  5 Kolten Wong               SO Kamehameha               12.08   3    2  
  6 David Atiz                SO Keaau                    12.12   2    1  
  7 Bronson Kahaleua             Hilo                     12.32   2 
  8 James Martin              JR Kau                      12.32   2 
  9 Casey Galima              SR Keaau                    12.33   3 
 10 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe              12.38   1 
 11 Lawrence Stone            SO Keaau                    12.47   3 
 12 Ross Macanas Jr           JR Kamehameha               12.55   3 
 13 John Ben Hauanio          SO Kamehameha               12.61   2 
 14 Karl Ancheta              FR Hilo                     12.64   1 
 15 Parnell Cacho             JR Laupahoehoe              12.73   3 
 16 Christian Shintani           Waiakea                  12.84   4 
 17 Kyle Buyuan               JR Waiakea                  12.89   3 
 18 Kawika Karratti           FR Kau                      12.90   3 
 19 Matt Miranda              SO Keaau                    12.92   4 
 20 Shawno Auwe               FR Kamehameha               13.01   3 
 21 Ikaika Iuta               JR Kamehameha               13.05   5 
 22 Shelton Talaro            SO Waiakea                  13.06   2 
 23 Josh Parker               JR Laupahoehoe              13.08   2 
 24 Halen Tanimoto            JR Kamehameha               13.11   1 
 25 Kawai Clark               SR Kau                      13.13   1 
 26 Konrad Kaili-Leong        JR Kamehameha               13.17   2 
 27 Zach Ifo                  JR Kamehameha               13.20   4 
 28 Keanukai Chartrand        FR Kamehameha               13.41   5 
 29 Tyson Anderson            JR Keaau                    13.46   4 
 30 Tyson Goo                 JR Kamehameha               13.52   5 
 31 Julius Zulueta            SO Pahoa                    14.09   2 
 32 Kaiser Iuta               FR Kamehameha               14.35   5 
 33 Daniel Miller             SO Kamehameha               14.47   4 
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stefano Barbis            SR Hilo                   4:31.41    10  
  2 Keoni Ucker               JR C L A                  4:31.42     8  
  3 Mark Turner               FR Hilo                   4:36.77     6  
  4 Nick Hagemann             SO Keaau                  4:37.33     4  
  5 Emmanule Ortiz               Waiakea                4:47.70     2  
  6 Mark Petner               FR Kamehameha             4:50.36     1  
  7 Jason Tsang               JR Waiakea                4:51.89  
  8 Patrick Understeller      FR Keaau                  4:53.92  
  9 Alexander Chai            JR Kamehameha             4:54.07  
 10 Dylan Azzarella           FR Pahoa                  4:54.12  
 11 Jayme Yoshimura           JR Hilo                   4:56.6h  
 12 Daniel Okubo                 Waiakea                5:08.7h  
 13 Bryan Silva               JR Keaau                  5:10.7h  
 14 Ernest Kauwe              SO Kamehameha             5:11.1h  
 15 Amor Love                 SO Hilo                   5:15.1h  
 16 Leland Lopez              FR Waiakea                5:15.5h  
 17 Reejay Martinez           FR Keaau                  5:15.9h  
 18 Bryson Kobayashi          FR Waiakea                5:22.0h  
 19 James Yoshimoto           FR Hilo                   5:45.4h  
 20 Austin Tomasu             JR Kamehameha             5:46.5h  
 21 John Miyazono             FR Hilo                   5:48.2h  
 22 Chris Garnett             FR Pahoa                  5:48.73  
 23 Lance Akana               FR Pahoa                  5:52.4h  
 -- Justin Pang               FR C L A                       NT  
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kane S Thomas             SO Kau                      17.60    10  
  2 Kawai Clark               SR Kau                      22.59     8  
 -- Colin Butcher             SR Keaau                       DQ  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha             6-00.00    10  
  2 Leon Peralto              SR Kamehameha             5-08.00     8  
  3 Reece Alnas               JR Kamehameha             5-06.00     6  
  4 Casey Galima              SR Keaau                  5-00.00     4  
  5 Chad Snow                    Kau                    4-10.00     1.5
  5 Spencer Thomas            JR Kamehameha             4-10.00     1.5
 -- Kealoha Kramer            SO Kamehameha                  NH  
 -- Breydan J Castillo        JR Kau                         NH  
 -- Colton Wong               JR Kau                         NH  
 -- Kawika Karratti           FR Kau                         NH  
 -- Kyle Buyuan               JR Waiakea                     NH  
 -- Reejay Martinez           FR Keaau                       NH  
 -- Thomas Dela Cruz          FR Hilo                        NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Reece Alnas               JR Kamehameha            21-02.25    10  
  2 Keanemana Silva           SR Kamehameha            19-03.75     8  
  3 Bronson Kaneao            JR Keaau                 19-03.25     6  
  4 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           19-02.25     4  
  5 Leon Peralto              SR Kamehameha            18-06.00     2  
  6 Kane S Thomas             SO Kau                   18-04.00     1  
  7 Kolten Wong               SO Kamehameha            18-01.25  
  8 Tim Webber                SO C L A                 18-00.25  
  9 Parnell Cacho             JR Laupahoehoe           17-05.00  
 10 Colton Wong               JR Kau                   17-02.75  
 11 David Atiz                SO Keaau                 17-01.00  
 12 Karl Ancheta              FR Hilo                  16-11.25  
 13 Ross Macanas Jr           JR Kamehameha            16-11.00  
 14 Kyle Buyuan               JR Waiakea               16-08.25  
 15 Breydan J Castillo        JR Kau                   16-04.50  
 16 Thomas Dela Cruz          FR Hilo                  16-03.50  
 17 Josh Parker               JR Laupahoehoe           16-01.00  
 18 Shelton Talaro            SO Waiakea               15-07.25  
 19 Sampson Soder             SO Kau                   15-07.00  
 20 Dallas Watson             JR Kau                   15-05.50  
 21 Tyson Goo                 JR Kamehameha            15-05.25  
 21 Kawika Karratti           FR Kau                   15-05.25  
 23 Leland Lopez              FR Waiakea               15-00.25  
 -- Manoa Johansen            FR Kamehameha                FOUL  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kainoa Pea                SR Hilo                  47-03.50    10  
  2 Ian Dulan                 SR Kamehameha            46-06.00     8  
  3 Dylan Rush                SR Kau                   41-08.50     6  
  4 Junior Eseroma            SR Kamehameha            40-10.00     4  
  5 Glenn Mansanas            JR Keaau                 39-09.00     2  
  6 Kalani Aldrich            JR Kamehameha            37-10.50     1  
  7 Aaron Azevedo             SR Waiakea               37-06.25  
  8 Ikaika Mahoe              SR Kamehameha            36-03.50  
  9 Edlar Castro              SR Waiakea               34-10.00  
 10 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            34-04.00  
 11 Shannon Cantan            JR Kau                   32-08.00  
 12 Weston McIntosh           JR Pahoa                 32-06.00  
 13 Jonathan Albano           SR Keaau                 31-05.00  
 14 Jordan Espejo             SR Pahoa                 31-01.50  
 15 Kelii Lerma               SO Kamehameha            26-09.00  
 16 Lionel Pirsig             SO Hilo                  24-07.00  
 17 Kenji Suzuki                 Waiakea               23-07.50  
 18 Vincent Liu               FR Hilo                  22-01.50  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha           147-09.50    10  
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                 135-11.25     8  
  3 Junior Eseroma            SR Kamehameha           119-08.50     6  
  4 Dylan Rush                SR Kau                  117-06.50     4  
  5 Glenn Mansanas            JR Keaau                116-04.25     2  
  6 Jonathan Albano           SR Keaau                 89-07.75     1  
  7 Weston McIntosh           JR Pahoa                 89-04.25  
  8 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            80-09.50  
  9 Jordan Espejo             SR Pahoa                    80-04  
 10 Alistar Muramoto             Waiakea               78-05.75  
 11 Micah Alameda             SR Kamehameha            74-02.75  
 12 Lionel Pirsig             SO Hilo                  67-11.75  
 13 Kelii Lerma               SO Kamehameha            64-10.50  
 14 Kenji Suzuki                 Waiakea               57-02.25  
 15 Vincent Liu               FR Hilo                  48-08.50