Make your own free website on Tripod.com
BIIF All Comers                                
Saturday, April 15, 2006                            
Kamehameha Schools Kea'au                           
Results                                    

 Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                       96        2) Kamehameha                 83   
    3) Hilo                        79        4) Honoka'a                   68   
    5) Waiakea                     38        6) Kea'au                     26   
    7) Ka'u                        24        8) Konawaena                  23   
    9) Kohala                      22       10) St Joseph                  18   
   11) Kealakehe                    7       12) Pahoa                       4   
   13) Laupahoehoe                  2       14) C L A                       1   
 
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 13.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a                 12.93*  1   10  
  2 Corie Schattuar           FR Hilo                     13.23*  1    8  
  3 Beverly Quiamas           FR Honoka`a                 13.32   1    6  
  4 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha               13.61   1    4  
  5 Kaitlyn Quist             SO Hilo                     13.80   3    2  
  6 Michelle Tagorda          SO Kea`au                   13.95   1    1  
  7 Nikki Stomski             SO H P A                    14.01   1 
  8 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                   14.02   3 
  9 Sarah Okubo               FR Waiakea                  14.03   1 
 10 Jamilia Epping            SO Kea`au                   14.08   2 
 11 Katrina Chong             SR Hilo                     14.08   2 
 12 Heidi Hall                FR Kamehameha               14.14   3 
 13 Shanaya Joslin            JR C L A                    14.16   3 
 14 Stina Wood                SO H P A                    14.23   1 
 15 Vanessa Cushnie           FR H P A                    14.33   4 
 16 Megan Saito               SR Honoka`a                 14.35   2 
 17 Kini Shuping              FR H P A                    14.41   2 
 18 Brenna Becker             SO C L A                    14.46   4 
 19 Courtney Haskins          SO H P A                    14.64   4 
 20 Kathleen Van Cleave       FR Kea`au                   14.66   4 
 21 Brittany Hughes           JR Waiakea                  14.68   3 
 22 Nicole Wung               FR C L A                    14.70   5 
 23 Dancyne Kama              SR Kamehameha               14.72   2 
 24 Lauren Hallacher          SR Waiakea                  14.72   2 
 25 Ashley Chamalian          FR Makua Lani               14.89   2 
 26 Kayla Stormont            FR Kamehameha               14.93   5 
 27 Beverly Agag              JR Honoka`a                 14.95   3 
 28 Sachi Hiatt               FR H P A                    14.95   5 
 29 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                   14.96   4 
 30 Caylin B Gans             SO Kealakehe                15.11   2 
 31 Erica Lee                 FR H P A                    15.16   5 
 32 Gabrielle Dyer            FR Kamehameha               15.17   4 
 33 Michelle Ono              FR Honoka`a                 15.21   4 
 34 Rebekah Chmura            JR H P A                    15.28   3 
 35 Lauren Pacheco            FR Kamehameha               15.58   5 
 36 Lacey Honda               SO H P A                    16.46   5 
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 27.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a                 26.84*  1   10  
  2 Keri Ogden                JR H P A                    27.46*  1    8  
  3 Corie Schattuar           FR Hilo                     27.56*  1    6  
  4 Beverly Quiamas           FR Honoka`a                 28.20   1    4  
  5 Kaitlyn Quist             SO Hilo                     28.31   1    2  
  6 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                   28.31   1    1  
  7 Jamilia Epping            SO Kea`au                   28.46   1 
  8 Katrina Chong             SR Hilo                     28.69   2 
  9 Chelsea J Gans            JR Kealakehe                29.24   2 
 10 Nikki Stomski             SO H P A                    29.31   1 
 11 Alyssa Furumo                Waiakea                  29.66   2 
 12 Tara Reed                 SR Waiakea                  29.75   3 
 13 Emilee Lantis             SO Hilo                     29.83   3 
 14 Kini Shuping              FR H P A                    29.91   2 
 15 Megan Saito               SR Honoka`a                 30.11   2 
 16 Brenna Becker             SO C L A                    30.16   3 
 17 Heidi Hall                FR Kamehameha               30.33   4 
 18 Amy Leyson                SR Konawaena                30.35   2 
 19 Courtney Haskins          SO H P A                    30.40   5 
 20 Sachi Hiatt               FR H P A                    30.57   5 
 21 Lauren Vieira             SO Kamehameha               30.63   2 
 22 Nicole Wung               FR C L A                    30.68   4 
 23 Caylin B Gans             SO Kealakehe                30.95   4 
 24 Emily Hart                SR H P A                    31.05   3 
 25 Kayla Stormont            FR Kamehameha               31.24   5 
 26 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                   31.29   3 
 27 Gabrielle Dyer            FR Kamehameha               31.50   4 
 28 Ashley Chamalian          FR Makua Lani               31.83   2 
 29 Jessie Harris             FR Hilo                     32.05   4 
 30 Michelle Ono              FR Honoka`a                 32.10   3 
 31 Rebekah Chmura            JR H P A                    32.14   4 
 32 Victoria Shirkley         FR Hilo                     32.30   5 
 33 Jacqueline Reed           JR Waiakea                  32.54   4 
 34 Lauren Pacheco            FR Kamehameha               33.04   5 
 35 Mariella K Brooks         SR Kealakehe                33.55   3 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 1:05.14                                                        
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Keri Ogden                JR H P A                  1:03.6h*  1   10  
  2 Kaitlyn Quist             SO Hilo                   1:03.9h*  1    8  
  3 Ashley Moorehouse         JR Kea`au                 1:04.2h*  1    6  
  4 Jamilia Epping            SO Kea`au                 1:05.3h   1    4  
  5 Grace Hedemann            JR Konawaena              1:06.2h   1    2  
  6 Chelsea J Gans            JR Kealakehe              1:07.7h   1    1  
  7 Anna French               SR Waiakea                1:07.80   1 
  8 Emilee Lantis             SO Hilo                   1:08.90   2 
  9 Michelle Tagorda          SO Kea`au                 1:09.22   2 
 10 Lauren Vieira             SO Kamehameha             1:09.35   2 
 11 Alanna Bender             SO Kealakehe              1:10.47   2 
 12 Ashley Chamalian          FR Makua Lani             1:11.2h   1 
 13 Amy Leyson                SR Konawaena              1:11.79   2 
 14 Kathleen Van Cleave       FR Kea`au                 1:13.83   2 
 15 Lauren Pacheco            FR Kamehameha             1:14.38   2 
 16 Lacey Honda               SO H P A                  1:15.79   2 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:35.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tereza Chylkova           FR Hilo                   2:31.85*   10  
  2 Noelani vargas            FR H P A                  2:33.45*    8  
  3 Chelsea Mckenzie          SO Konawaena              2:33.65*    6  
  4 Anna French               SR Waiakea                2:35.92     4  
  5 Jessica A Norman          FR Kealakehe              2:37.93     2  
  6 Jennie Barto              SO Konawaena              2:43.02     1  
  7 Tanya Lewis               SR H P A                  2:45.84  
  8 alicia greenwell             Honoka`a               2:47.10  
  9 Rachel Watkins            SO C L A                  2:47.11  
 10 Chelsea J Gans            JR Kealakehe              2:52.46  
 11 Alanna Bender             SO Kealakehe              2:53.24  
 
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 5:25.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucy Pollard              SR H P A                  5:07.50*   10  
  2 Noelani vargas            FR H P A                  5:19.16*    8  
  3 Monika Frazier            SR Kamehameha             5:22.71*    6  
  4 Kirsten Davis             FR Kamehameha             5:27.58     4  
  5 alicia greenwell             Honoka`a               5:35.90     2  
  6 Rachel Watkins            SO C L A                  5:43.99     1  
  7 Melia Kalanui Patton      SO Kohala                 6:06.59  
  8 Katherine Hu              SO C L A                  6:08.31  
  9 Malia Olson               FR C L A                  6:55.20  
 
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 12:05.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lucy Pollard              SR H P A                 11:06.06*   10  
  2 Malia Williams            SR Hilo                  11:47.49*    8  
  3 Erinn Walsh               JR Konawaena             11:52.66*    6  
  4 Monika Frazier            SR Kamehameha            11:58.52*    4  
  5 Tanya Lewis               SR H P A                 12:03.04*    2  
  6 Kirsten Davis             FR Kamehameha            12:18.52     1  
  7 Sharon Chi                SR Waiakea               12:37.02  
  8 Sarah Chitwood            JR Hilo                  12:46.79  
  9 Katherine Hu              SO C L A                 13:29.08  
 10 Malia Olson               FR C L A                 15:34.75  
 
Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 17.84                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kealani Gangwes           SR Ka`u                     16.81*  1   10  
  2 Alexandra Holshue         SO Kohala                   17.00*  1    8  
  3 Stina Wood                SO H P A                    17.96   1    6  
  4 Emily Hart                SR H P A                    18.15   1    4  
  5 Tara Reed                 SR Waiakea                  18.38   1    2  
  6 Jacqueline Reed           JR Waiakea                  19.67   2    1  
  7 Erica Lee                 FR H P A                    19.88   2 
  8 Kini Shuping              FR H P A                    20.16   2 
  9 Brittney Kunihiro         SR Hilo                     20.45   1 
 10 Beverly Agag              JR Honoka`a                 20.68   2 
 11 Krystle Bala              SR Honoka`a                 22.26   2 
 12 Grace Hedemann            JR Konawaena                22.85   1 
 13 Jenny Huilca              FR Hilo                     24.16   2 
 14 Michelle Ono              FR Honoka`a                 26.21   2 
 
Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 52.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stina Wood                SO H P A                    50.29*  1   10  
  2 Alexandra Holshue         SO Kohala                   51.53*  1    8  
  3 Caitlin Cowel             JR Konawaena                52.00*  1    6  
  4 Alyssa Furumo                Waiakea                  53.17   1    4  
  5 Jacqueline Reed           JR Waiakea                  54.89   1    2  
  6 Vanessa Cushnie           FR H P A                    55.15   2    1  
  7 Kini Shuping              FR H P A                    55.26   2 
  8 Nikki Stomski             SO H P A                    55.97   1 
  9 Emily Hart                SR H P A                    56.33   1 
 10 Brittney Kunihiro         SR Hilo                     57.17   1 
 11 Michelle Ono              FR Honoka`a                 59.41   2 
 12 Erica Lee                 FR H P A                    59.63   2 
 13 Lauren Hallacher          SR Waiakea                1:03.28   2 
 14 Beverly Agag              JR Honoka`a               1:03.97   2 
 15 Jenny Huilca              FR Hilo                   1:04.16   2 
 
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 55.04                                                          
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hilo  'A'                                             53.93*   10  
  2 Kamehameha  'A'                                       54.94*    8  
  3 Honoka'a  'A'                                         55.79     6  
  4 Waiakea  'A'                                          56.39     4  
  5 Konawaena  'A'                                        56.61     2  
 -- H P A  'B'                                              DNF  
 -- H P A  'A'                                              DNF  
 
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
       STATE: * 4:32.24                                                        
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 H P A  'A'                                          4:27.68*   10  
  2 Waiakea  'A'                                        4:32.08*    8  
  3 Kamehameha  'A'                                     4:41.02     6  
  4 Kealakehe  'A'                                      4:49.52     4  
 
Girls High Jump
=======================================================================
       STATE: *  4-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keala Hernandez           SR Kamehameha             4-06.00    10  
  2 Keri Ogden                JR H P A                  4-06.00     8  
  3 Cassie Morigaki           FR Waiakea                4-06.00     5  
  3 Makena Naho'oikaika       JR Kamehameha             4-06.00     5  
  5 Tara Reed                 SR Waiakea                4-04.00     1.5
  5 Amanda Schuler            JR Waiakea                4-04.00     1.5
  7 Nikki Stomski             SO H P A                  4-04.00  
  8 Rebekah Chmura            JR H P A                  4-00.00  
  9 Lauren Hallacher          SR Waiakea                3-10.00  
 -- Tanya Lewis               SR H P A                       NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
       STATE: *  8-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daysha Viernes            SO Hilo                  10-00.00*   10  
  2 Jessie Harris             FR Hilo                   8-00.00     8  
  3 Alexandra Holshue         SO Kohala                 7-00.00     6  
  4 Halia Kai-Glynn           JR Kea`au                 7-00.00     4  
  5 Victoria Shirkley         FR Hilo                   7-00.00     2  
  6 Rebekah Chmura            JR H P A                  6-06.00     1  
  7 Courtney Haskins          SO H P A                  6-06.00  
  8 Vanessa Cushnie           FR H P A                  5-06.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 15-03                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              15-10.00*   10  
  2 Cheray Brzezowski         FR Kamehameha            15-02.25     8  
  3 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  15-02.00     6  
  4 Beverly Quiamas           FR Honoka`a              14-05.00     4  
  5 Precious Salazar          JR Kamehameha            14-00.75     2  
  6 Makena Naho'oikaika       JR Kamehameha            13-06.50     1  
  7 Keala Hernandez           SR Kamehameha            13-06.00  
  7 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           13-06.00  
 -- Sachi Hiatt               FR H P A                       ND  
 
Girls Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jessica Brown             SR Honoka`a              33-03.75*   10  
  2 Kealani Gangwes           SR Ka`u                  32-02.75*    8  
  3 Beverly Quiamas           FR Honoka`a              30-04.50     6  
  4 Cassie Morigaki           FR Waiakea               30-00.50     4  
  5 Aulani M T Maikui         SR Laupahoehoe           28-03.50     2  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 32-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chante Ching              SR Kamehameha            33-07.00*   10  
  2 Joni Green                SR Saint Joseph          29-08.50     8  
  3 Elizabeth Lonokapu        SR Kamehameha            26-01.50     6  
  4 Reitchel Boyd             JR Kea`au                25-02.50     4  
  5 Erin Keelan               SR Pahoa                 24-09.50     2  
  6 Mesepa Faavae             SR Waiakea               24-06.00     1  
  7 Jean Ouye                 FR C L A                 24-04.00  
  8 Angelica Tangalia         SO Kea`au                23-07.00  
  9 Jazzy Wasan               SO H P A                 23-06.00  
 10 Caralie Busek             JR Waiakea               21-05.00  
 11 Sherise Moniz             SO Hilo                  20-11.50  
 12 Christy Konrad            JR H P A                 19-04.50  
 13 Rebecca Wong              FR H P A                 14-09.50  
 
Girls Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 100-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Green                SR Saint Joseph         124-04.50*   10  
  2 Chante Ching              SR Kamehameha            98-05.50     8  
  3 Reitchel Boyd             JR Kea`au                   77-01     6  
  4 Corie Schattuar           FR Hilo                  77-00.50     4  
  5 Erin Keelan               SR Pahoa                    76-06     2  
  6 Sherise Moniz             SO Hilo                  74-05.50     1  
  7 Mesepa Faavae             SR Waiakea               74-01.50  
  8 Angelica Tangalia         SO Kea`au                   66-09  
  9 Jazzy Wasan               SO H P A                 61-02.50  
 10 Caralie Busek             JR Waiakea               54-11.50  
 11 Rebecca Wong              FR H P A                 41-08.50  
 12 Christy Konrad            JR H P A                    32-01  
 


 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) H P A                      101        2) Honoka'a                   92   
    3) Kamehameha                  68        4) Hilo                       61   
    5) Konawaena                   45.50     6) Kea'au                     34   
    7) Kealakehe                   27        8) Waiakea                    26.50
    9) C L A                       19       10) Laupahoehoe                14   
   11) Makua Lani                   8                                           

Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 11.44                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Victor Wusstig            SR Honoka`a                 11.17*  1   10  
  2 Matthew Orvis             SR Kealakehe                11.44*  1    8  
  3 Bronson Kaneao            JR Kea`au                   11.48   1    6  
  4 Motsie Shuping            JR H P A                    11.53   1    4  
  5 Salemale Lauvao           JR Kea`au                   11.60   1    2  
  6 Tim Weber                 SO C L A                    11.86   1    1  
  7 Anthony Owens             SR Waiakea                  11.91   1 
  8 David Oliver              SO Waiakea                  11.97   2 
  9 Mitchell Gleed            JR H P A                    12.09   3 
 10 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe              12.10   2 
 11 Bronson Kahaleua             Hilo                     12.12   3 
 12 Kawika Asam               JR Kamehameha               12.16   6 
 13 CJ Cintas                 SR H P A                    12.17   4 
 14 Trey Petee                SR Kealakehe                12.17   2 
 15 Kyle Buyuan               JR Waiakea                  12.19   3 
 16 Colby Sato                JR Konawaena                12.25   3 
 17 Shelton Talaro            SO Waiakea                  12.35   4 
 18 Brian Verdejo             JR Honoka`a                 12.38   2 
 18 ryan maltezo                 Honoka`a                 12.38   3 
 20 Jacob Roxburgh            JR Kohala                   12.39   2 
 21 Junior Fischer            SO H P A                    12.48   5 
 22 Karl Ancheta              FR Hilo                     12.50   4 
 23 Kili Wakana               SR Hilo                     12.55   2 
 24 Holden Ching              SR H P A                    12.60   8 
 25 John J Murtha             SO Kealakehe                12.62   4 
 26 Matt Miranda              SO Kea`au                   12.63   3 
 27 Jose Quan                 JR H P A                    12.73   7 
 28 Christian Shintani           Waiakea                  12.78   6 
 29 Josh Parker               JR Laupahoehoe              12.79   4 
 30 Mikey Martinez               Kealakehe                12.79   5 
 31 Michael Torrano           JR Honoka`a                 12.86   6 
 32 Ryan Samonte              SR Honoka`a                 12.89   4 
 33 Ikaika Iuta               JR Kamehameha               12.92   2 
 34 Thomas Dela Cruz          FR Hilo                     12.93   5 
 35 Jung Park                 SO H P A                    12.94   6 
 36 Shawno Auwe               FR Kamehameha               12.98   7 
 37 Lucas Dipert              SO Pahoa                    12.99   2 
 38 Ikaika Garcia             SO Kamehameha               13.01   5 
 39 Cole Gravela              SO Kamehameha               13.13   3 
 40 Joseph Florendo           FR H P A                    13.13   7 
 41 Jermaine Vitales          SO Honoka`a                 13.14   7 
 42 Dayton Kim                FR Hilo                     13.16   7 
 43 Rogelio Maltezo           SO Honoka`a                 13.16   5 
 44 Tyson Anderson            JR Kea`au                   13.17   4 
 45 Shaun Santiago            SR Kealakehe                13.25   3 
 46 Trevor Takamine           FR Hilo                     13.26   6 
 47 Julius Zulueta            SO Pahoa                    13.40   4 
 48 Keanukai Chartrand        FR Kamehameha               13.40   7 
 49 David Day                 FR Kea`au                   13.63   7 
 50 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe              13.67   5 
 51 Zach Ifo                  JR Kamehameha               13.79   6 
 52 Harm Verbrugge            FR H P A                    13.91   8 
 53 Greg Walker               FR H P A                    13.99   8 
 54 Brandon Kaneao            SO Kea`au                   14.09   6 
 55 Daniel Miller             SO Kamehameha               14.14   8 
 56 Keoni K Manantan          FR Kohala                   14.18   5 
 57 Chris Gappas              JR Kea`au                   14.31   5 
 58 Wilson Inman              FR H P A                    15.08   8 
 59 Bobby Warren              FR H P A                    15.17   8 
 -- Thato Nthite              JR H P A                       FS   1 
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 23.34                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thato Nthite              JR H P A                    22.56*  1   10  
  2 Matthew Orvis             SR Kealakehe                22.77*  1    8  
  3 Collin Saxby              JR H P A                    23.14*  1    6  
  4 Cameron Nance             SO Waiakea                  23.87   1    4  
  5 Salemale Lauvao           JR Kea`au                   23.93   1    2  
  6 David Oliver              SO Waiakea                  24.17   2    1  
  7 Tim Weber                 SO C L A                    24.27   1 
  8 Mitchell Gleed            JR H P A                    24.29   1 
  9 Kawika Asam               JR Kamehameha               24.34   2 
 10 Bronson Kahaleua             Hilo                     24.53   4 
 11 David Atiz                SO Kea`au                   24.56   2 
 12 Junior Fischer            SO H P A                    25.00   2 
 13 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe              25.10   1 
 14 Colby Sato                JR Konawaena                25.18   2 
 15 Trey Petee                SR Kealakehe                25.38   2 
 16 Kyle Buyuan               JR Waiakea                  25.43   3 
 17 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe                25.47   3 
 18 Cameron Castillo          SO Kamehameha               25.52   6 
 19 ryan maltezo                 Honoka`a                 25.68   4 
 20 Cole Gravela              SO Kamehameha               25.75   5 
 21 Josh Parker               JR Laupahoehoe              25.77   2 
 22 Weston McIntosh           JR Pahoa                    25.79   2 
 23 Jung Park                 SO H P A                    25.85   3 
 24 Christian Shintani           Waiakea                  26.04   4 
 25 Lucas Dipert              SO Pahoa                    26.06   3 
 26 Jon Ross                  JR H P A                    26.12   5 
 27 Christopher Andrews       SO Kamehameha               26.14   3 
 28 Daniel Datlof             JR Hilo                     26.24   3 
 29 Matt Miranda              SO Kea`au                   26.25   3 
 30 Kawai Siliga              SO Kamehameha               26.26   4 
 31 Trevor Takamine           FR Hilo                     26.43   5 
 32 Jose Quan                 JR H P A                    26.47   4 
 33 Ikaika Iuta               JR Kamehameha               26.54   5 
 34 Mikey Martinez               Kealakehe                26.74   4 
 35 Kaiser Iuta               FR Kamehameha               26.75   6 
 36 Michael Torrano           JR Honoka`a                 26.96   5 
 37 Alexander McGuire         FR Kea`au                   27.35   5 
 38 David Day                 FR Kea`au                   27.61   7 
 39 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe              28.11   3 
 40 David King                FR Hilo                     28.14   6 
 41 Brandon Kaneao            SO Kea`au                   28.27   6 
 42 Shannon Masada-Rodriguez  FR H P A                    28.32   5 
 43 William Sims              FR H P A                    28.43   6 
 44 Greg Walker               FR H P A                    28.81   6 
 45 Julius Zulueta            SO Pahoa                    28.89   4 
 46 Chris Gappas              JR Kea`au                   28.98   6 
 47 Wilson Inman              FR H P A                    29.06   7 
 48 Thorne Tayamen            SO Kamehameha               29.80   7 
 49 Daniel Miller             SO Kamehameha               30.16   7 
 50 Gene Yoshikawa            FR Hilo                     30.65   7 
 51 Bobby Warren              FR H P A                    30.71   7 
 -- Ikaika Kakazu             SO Kea`au                     DNF   4 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
       STATE: * 53.24                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Collin Saxby              JR H P A                    49.75*  1   10  
  2 CJ Cintas                 SR H P A                    52.34*  1    8  
  3 Cameron Nance             SO Waiakea                  53.66   1    6  
  4 Salemale Lauvao           JR Kea`au                   53.81   1    4  
  5 Mitchell Hainline         SO Kealakehe                54.09   1    2  
  6 Mitchell Gleed            JR H P A                    54.37   1    1  
  7 Kili Wakana               SR Hilo                     55.78   2 
  8 Thomas Dela Cruz          FR Hilo                     56.26   3 
  9 Michael Schultz           JR Kealakehe                56.93   3 
 10 Bronson Kahaleua             Hilo                     57.14   2 
 11 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe                57.38   2 
 12 Trey Petee                SR Kealakehe                57.47   3 
 13 Christopher Andrews       SO Kamehameha               57.78   1 
 14 Karl Ancheta              FR Hilo                     57.86   3 
 15 Wyatt Kaili-Leong         SR Kamehameha               58.29   2 
 16 Cameron Castillo          SO Kamehameha               59.89   3 
 17 Trevor Takamine           FR Hilo                   1:00.41   3 
 18 Patrick Understeller      FR Kea`au                 1:00.53   2 
 19 Joseph Florendo           FR H P A                  1:00.66   2 
 20 William Sims              FR H P A                  1:00.67   3 
 21 Michael Torrano           JR Honoka`a               1:00.71   3 
 22 Julius Zulueta            SO Pahoa                  1:04.45   2 
 -- Bronson Kaneao            JR Kea`au                     DNF   1 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 2:07.04                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Patrick Stover            SR Konawaena              2:00.10*   10  
  2 Caleb Bauer               SO Makua Lani             2:07.18     8  
  3 Daniel Honda              SR H P A                  2:08.57     6  
  4 Preston Vierra            SO Honoka`a               2:09.55     4  
  5 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               2:10.18     2  
  6 Michael Schultz           JR Kealakehe              2:13.42     1  
  7 Alexander Chai            JR Kamehameha             2:14.76  
  8 Jason Tsang               JR Waiakea                2:16.45  
  9 Kristopher Pattison          Kealakehe              2:17.02  
 10 Jerry Nourrie             SO Honoka`a               2:19.84  
 11 Jomar Matias              SO Kea`au                 2:21.24  
 12 Amor Love                 SO Hilo                   2:21.57  
 13 Ian Grotenhuis            SR C L A                  2:21.94  
 14 Dylan Azzarella           FR Pahoa                  2:23.94  
 15 Simon Yamauchi-Lau        FR Kealakehe              2:24.62  
 16 Philipp Bauman            JR C L A                  2:24.69  
 17 Nolan Wong                SO Kamehameha             2:24.98  
 18 Daniel Okubo              FR Waiakea                2:25.91  
 19 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe              2:25.95  
 20 Reejay Martinez           FR Kea`au                 2:27.48  
 21 James Imai                FR Waiakea                2:27.81  
 22 Jayme Yoshimura           JR Hilo                   2:27.90  
 23 Scott Hunter              FR Hilo                   2:28.18  
 24 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe            2:29.38  
 25 Mitchell Sambrano         SR Honoka`a               2:30.15  
 26 Isaiah Arizumi            JR Waiakea                2:32.09  
 27 Chris Garnett             FR Pahoa                  2:33.63  
 28 Josh Parker               JR Laupahoehoe            2:33.66  
 29 Daniel Skelton            SO Kohala                 2:35.22  
 30 Josh Rimel                FR C L A                  2:35.97  
 31 Chris Greenwell           JR H P A                  2:37.85  
 32 styson koide                 Honoka`a               2:38.52  
 33 Justin Pang               FR C L A                  2:49.09  
 34 Michael Rincon            SO Honoka`a               2:50.05  
 35 Makee Cross               FR H P A                  2:51.21  
 
Boys 1500 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 4:30.24                                                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Patrick Stover            SR Konawaena              4:17.33*   10  
  2 Keoni Ucker               JR C L A                  4:20.39*    8  
  3 Nick Hagemann             SO Kea`au                 4:28.94*    6  
  4 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a               4:30.99     4  
  5 Preston Vierra            SO Honoka`a               4:31.12     2  
  6 Mark Turner               FR Hilo                   4:31.97     1  
  7 Daniel Honda              SR H P A                  4:33.28  
  8 Nick Barto                JR Konawaena              4:35.56  
  9 Emmanule Ortiz            SO Waiakea                4:38.31  
 10 Dylan Azzarella           FR Pahoa                  4:38.92  
 11 Josh Rivera               SO Konawaena              4:39.64  
 12 Mark Petner               FR Kamehameha             4:48.96  
 13 Patrick Understeller      FR Kea`au                 4:51.16  
 14 Jerry Nourrie             SO Honoka`a               4:54.48  
 15 Amor Love                 SO Hilo                   4:55.43  
 16 Spencer Thomas            JR Kamehameha             4:56.78  
 17 Ian Grotenhuis            SR C L A                  4:56.93  
 18 Philipp Bauman            JR C L A                  4:58.71  
 19 James Imai                FR Waiakea                4:59.46  
 20 Simon Yamauchi-Lau        FR Kealakehe              4:59.90  
 21 Christian Wells           FR C L A                  5:00.35  
 22 Nolan Wong                SO Kamehameha             5:00.91  
 23 Bryan Silva               JR Kea`au                 5:01.53  
 24 Jason Tsang               JR Waiakea                5:04.29  
 25 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe            5:04.52  
 26 Daniel Leeloy             SO Kealakehe              5:04.54  
 27 Eli Hart                  FR H P A                  5:08.46  
 28 Ernest Kauwe              SO Kamehameha             5:10.27  
 29 Alexander Chai            JR Kamehameha             5:10.46  
 30 Daniel Okubo              FR Waiakea                5:10.71  
 31 Josh Rimel                FR C L A                  5:10.98  
 32 Chris Garnett             FR Pahoa                  5:12.20  
 33 Mitchell Sambrano         SR Honoka`a               5:12.49  
 34 Daniel Skelton            SO Kohala                 5:12.73  
 35 Chris Greenwell           JR H P A                  5:12.89  
 36 Bryson Kobayashi          FR Waiakea                5:14.08  
 37 Jayme Yoshimura           JR Hilo                   5:14.86  
 38 Reejay Martinez           FR Kea`au                 5:23.52  
 39 Cody Morse                FR H P A                  5:25.89  
 40 Harm Verbrugge            FR H P A                  5:27.70  
 41 Kyle Douglas              JR Kamehameha             5:28.09  
 42 Isaac Vigilla             JR Kamehameha             5:35.48  
 43 styson koide                 Honoka`a               5:37.05  
 44 Josh Parker               JR Laupahoehoe            5:40.15  
 45 Justin Pang               FR C L A                  5:40.99  
 46 Keola K Manantan          FR Kohala                 5:42.85  
 47 Michael Rincon            SO Honoka`a               5:47.86  
 
Boys 3000 Meter Run
=======================================================================
       STATE: * 10:00.24                                                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stefano Barbis            SR Hilo                   9:27.25*   10  
  2 Keoni Ucker               JR C L A                  9:40.61*    8  
  3 Travis Larsen-Helbing     JR Honoka`a              10:03.77     6  
  4 Emmanule Ortiz            SO Waiakea               10:27.73     4  
  5 Preston Vierra            SO Honoka`a              10:43.00     2  
  6 Gerry Walsh               FR Konawaena             10:45.61     1  
  7 Christian Wells           FR C L A                 10:46.48  
  8 Mark Petner               FR Kamehameha            10:48.28  
  9 Caleb Bauer               SO Makua Lani            10:57.19  
 10 Eli Hart                  FR H P A                 10:57.53  
 11 Ernest Kauwe              SO Kamehameha            11:01.97  
 12 Daniel Leeloy             SO Kealakehe             11:05.10  
 13 Spencer Thomas            JR Kamehameha            11:12.16  
 14 Andrew Hess               SR H P A                 11:13.13  
 15 Daniel Okubo              FR Waiakea               11:21.41  
 16 Ian Grotenhuis            SR C L A                 11:21.72  
 17 Todd K Yamakawa           FR Kealakehe             11:25.36  
 18 Bryson Kobayashi          FR Waiakea               11:25.69  
 19 Simon Yamauchi-Lau        FR Kealakehe             11:29.28  
 20 Cody Morse                FR H P A                 11:34.45  
 21 Jerry Nourrie             SO Honoka`a              11:38.01  
 22 Leland Lopez              FR Waiakea               11:45.77  
 23 Mitchell Sambrano         SR Honoka`a              11:51.97  
 24 Kyle Douglas              JR Kamehameha            11:52.81  
 25 John Miyazono             FR Hilo                  11:54.81  
 26 Justin Pang               FR C L A                 12:56.66  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 16.64                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dillon Domingo            SR Honoka`a                 16.66   1   10  
  2 Matthew Quitiquit         SR H P A                    17.02   1    8  
  3 Daniel Kalai              SR Kamehameha               17.19   2    6  
  4 Dayton Kim                FR Hilo                     18.47   1    4  
  5 Jason Mahuna              SR Kamehameha               18.57   1    2  
  6 Dane Santo                SO Honoka`a                 19.06   1    1  
  7 Colin Butcher             SR Kea`au                   19.82   1 
  8 Shannon Masada-Rodriguez  FR H P A                    19.97   1 
  9 Brian Verdejo             JR Honoka`a                 20.09   2 
 10 Eric Matsumura            SO Honoka`a                 20.27   2 
 11 Michael Torrano           JR Honoka`a                 20.41   2 
 12 Andrew Hess               SR H P A                    20.59   2 
 13 David Atiz                SO Kea`au                   20.71   2 
 14 Pono Grace                FR Kamehameha               21.33   2 
 15 Kameron Toriano           FR Hilo                     21.34   2 
 -- Thomas Dela Cruz          FR Hilo                        FS   1 
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
       STATE: * 43.04                                                          
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Matthew Quitiquit         SR H P A                    42.04*  1   10  
  2 Dillon Domingo            SR Honoka`a                 43.67   1    8  
  3 Daniel Royce              FR Konawaena                44.22   1    6  
  4 Daniel Kalai              SR Kamehameha               44.98   2    4  
  5 Jason Mahuna              SR Kamehameha               45.26   1    2  
  6 Luong Ly                  JR Hilo                     45.30   1    1  
  7 Andrew Hess               SR H P A                    46.11   3 
  8 Dayton Kim                FR Hilo                     46.23   1 
  9 Tyson Anderson            JR Kea`au                   47.67   1 
 10 Wyatt Kaili-Leong         SR Kamehameha               48.02   2 
 11 Eric Matsumura            SO Honoka`a                 48.12   3 
 12 Shayne Lauro              SR Kamehameha               48.44   3 
 13 David Atiz                SO Kea`au                   48.89   2 
 14 Ikaika Kakazu             SO Kea`au                   48.95   4 
 15 Dane Santo                SO Honoka`a                 49.19   4 
 16 ryan maltezo                 Honoka`a                 49.35   3 
 17 Shannon Masada-Rodriguez  FR H P A                    49.58   2 
 18 Kameron Toriano           FR Hilo                     49.73   2 
 19 Matt Miranda              SO Kea`au                   51.69   3 
 20 Kaiser Iuta               FR Kamehameha               54.29   4 
 21 Colin Butcher             SR Kea`au                   55.25   1 
 22 Manoa Johansen            FR Kamehameha               55.88   3 
 23 Ryan Samonte              SR Honoka`a                 56.16   4 
 24 Thorne Tayamen            SO Kamehameha               57.17   4 
 -- Brian Verdejo             JR Honoka`a                    NT   2 
 
Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
       STATE: * 46.24                                                          
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                            45.91*  1   10  
  2 Honoka'a  'A'                                         47.78   1    8  
  3 Konawaena  'A'                                        48.41   1    6  
  4 H P A  'B'                                            48.74   2 
  5 Hilo  'A'                                             49.09   1    4  
  6 Kamehameha  'C'                                       49.29   2 
  7 Waiakea  'A'                                          49.47   1    2  
  8 Kamehameha  'A'                                       50.24   1    1  
  9 Honoka'a  'B'                                         50.46   2 
 10 Honoka'a  'C'                                         50.58   2 
 11 Kamehameha  'B'                                       51.06   2 
 
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
       STATE: * 3:39.24                                                        
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 H P A  'A'                                          3:36.3h*  1   10  
  2 Kealakehe  'A'                                      3:42.1h   1    8  
  2 Kea'au  'B'                                         4:03.24     
  3 Hilo  'A'                                           3:42.9h   1    6  
  3 Hilo  'B'                                           4:08.06     
  4 Konawaena  'A'                                      3:48.2h   1    4  
  4 Kea'au  'C'                                         4:34.94     
  5 C L A  'A'                                          3:50.5h   1    2  
  6 Kamehameha  'A'                                     3:56.6h   1    1  
  7 Honoka'a  'A'                                       3:57.9h   1 
  8 Kea'au  'A'                                         4:04.32   2 
  9 Pahoa  'A'                                          4:04.5h   1 
 10 Kealakehe  'B'                                      4:10.88   2 
 11 Kamehameha  'B'                                     4:24.28   2 
 12 H P A  'B'                                          4:24.32   2 
 
Boys High Jump
=======================================================================
       STATE: *  5-10                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillon Domingo            SR Honoka`a               5-08.00    10  
  2 Leon Peralto              SR Kamehameha             5-08.00     8  
  3 Holden Ching              SR H P A                  5-08.00     6  
  4 Brady Tupo                SO Konawaena              5-06.00     4  
  5 Nick Barto                JR Konawaena              5-00.00     1.5
  5 Kyle Buyuan               JR Waiakea                5-00.00     1.5
 -- Daniel Kalai              SR Kamehameha                  NH  
 -- Dane Santo                SO Honoka`a                    NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
       STATE: * 11-06                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Datlof             JR Hilo                  11-06.00*   10  
  2 David King                FR Hilo                  10-00.00     8  
  3 Jose Quan                 JR H P A                  9-09.00     6  
  4 Scott Hunter              FR Hilo                   9-00.00     4  
  5 Alexander McGuire         FR Kea`au                 9-00.00     2  
  6 Gene Yoshikawa            FR Hilo                   8-06.00     1  
  7 Houlton Mahaney           SO H P A                  7-06.00  
  8 Greg Walker               FR H P A                  7-00.00  
  8 Jung Park                 SO H P A                  7-00.00  
  8 David Day                 FR Kea`au                 7-00.00  
  8 Brandon Kaneao            SO Kea`au                 7-00.00  
 12 Bryant Mawhorter          SO H P A                  6-00.00  
 -- Luong Ly                  JR Hilo                        NH  
 -- Jordan Opdycke            SO H P A                       NH  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
       STATE: * 20-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dillon Domingo            SR Honoka`a              22-00.00*   10  
  2 Victor Wusstig            SR Honoka`a              20-05.50*    8  
  3 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           19-09.00     6  
  4 Daniel Kalai              SR Kamehameha            19-08.75     4  
  5 Brady Tupo                SO Konawaena             18-11.00     2  
  6 Kawai Noa                 SO Konawaena             18-05.50     1  
  7 Leon Peralto              SR Kamehameha            18-02.50  
  8 Kyle Buyuan               JR Waiakea               17-08.75  
  9 Cullen Tanoue             SR Honoka`a              17-04.50  
 10 Jung Park                 SO H P A                 17-01.50  
 11 Bronson Kaneao            JR Kea`au                16-11.00  
 12 Ji Su Park                SO H P A                 16-08.75  
 13 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe           16-07.50  
 14 Reejay Martinez           FR Kea`au                16-04.75  
 15 Shelton Talaro            SO Waiakea               16-03.75  
 16 Holden Ching              SR H P A                 16-01.75  
 17 Matt Miranda              SO Kea`au                15-10.25  
 18 Brandon Kaneao            SO Kea`au                15-04.00  
 19 Alexander McGuire         FR Kea`au                15-01.50  
 20 Jordan Opdycke            SO H P A                 15-00.50  
 21 Wilson Inman              FR H P A                 13-07.75  
 -- Greg Walker               FR H P A                       ND  
 -- Bryant Mawhorter          SO H P A                       ND  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
       STATE: * 40-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Kalai              SR Kamehameha            40-06.50*   10  
  2 Pedro Cacho, Jr           SR Laupahoehoe           39-03.25     8  
  3 Cullen Tanoue             SR Honoka`a              39-00.25     6  
  4 Ji Su Park                SO H P A                 36-08.00     4  
  5 Matthew Quitiquit         SR H P A                 36-03.00     2  
  6 Victor Wusstig            SR Honoka`a              36-01.00     1  
  7 Leon Peralto              SR Kamehameha            36-00.75  
  8 Mitchell Gleed            JR H P A                 35-05.75  
  9 Tyler S Pilor             SO Laupahoehoe           35-00.75  
 10 Kyle Buyuan               JR Waiakea               34-09.50  
 11 Jung Park                 SO H P A                 34-06.75  
 12 Matt Miranda              SO Kea`au                33-11.25  
 13 Reejay Martinez           FR Kea`au                32-07.50  
 14 Brandon Kaneao            SO Kea`au                31-07.50  
 15 Alexander McGuire         FR Kea`au                27-02.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
       STATE: * 46-00                                                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha            48-09.00*   10  
  2 Kainoa Pea                SR Hilo                  45-11.50     8  
  3 Junior Eseroma            SR Kamehameha            42-04.00     6  
  4 Glenn Mansanas            JR Kea`au                41-09.50     4  
  5 Kalani Aldrich            JR Kamehameha            41-05.00     2  
  6 Andrew Busek              JR Waiakea               40-07.50     1  
  7 Jeffrey Aurello           SR Honoka`a              40-06.00  
  8 Aaron Azevedo             SR Waiakea               39-07.50  
  9 Likiak Jack               SO Waiakea               38-00.50  
 10 Keoni Kaopio              JR Hilo                  37-05.00  
 11 Jon Ross                  JR H P A                 36-07.50  
 12 Luke Knittle                 Konawaena             34-09.00  
 13 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            34-07.00  
 14 Weston McIntosh           JR Pahoa                 34-02.50  
 15 Jericho Sombrio              Honoka`a              32-09.50  
 16 Gene Maness               SO H P A                 32-08.50  
 17 Jordan Espejo             SR Pahoa                 32-05.50  
 18 Kimo Colson               SR H P A                 32-01.00  
 19 Michael Pohina Jr         SO Kamehameha            30-02.50  
 20 Robert Leslie             FR Kamehameha            28-00.00  
 21 James Ugarte              JR H P A                 27-04.00  
 22 Kela Chong                SO Honoka`a              26-00.00  
 23 Zackery Balanay           SO C L A                 25-08.00  
 24 Kenji Suzuki              SO Waiakea               25-04.50  
 25 Beau Cantyne              SO H P A                 24-05.00  
 26 Lionel Pirsig             SO Hilo                  24-04.00  
 27 Shannon Rizer             SO Kealakehe             23-00.50  
 28 Vincent Liu               FR Hilo                  22-00.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
       STATE: * 135-00                                                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ian Dulan                 SR Kamehameha              149-06*   10  
  2 Glenn Mansanas            JR Kea`au                  124-08     8  
  3 Likiak Jack               SO Waiakea              121-08.75     6  
  4 Keoni Kaopio              JR Hilo                 120-07.50     4  
  5 Junior Eseroma            SR Kamehameha           114-01.50     2  
  6 Andrew Busek              JR Waiakea              107-06.50     1  
  7 Jeffrey Aurello           SR Honoka`a                104-04  
  8 Kimo Colson               SR H P A                 99-09.50  
  9 Gene Maness               SO H P A                    99-01  
 10 Kalani Aldrich            JR Kamehameha            94-06.50  
 11 Michael Pohina Jr         SO Kamehameha            93-11.75  
 12 Weston McIntosh           JR Pahoa                 91-05.50  
 13 Jericho Sombrio              Honoka`a              87-06.75  
 14 Kawai Siliga              SO Kamehameha            87-00.50  
 15 Robert Leslie             FR Kamehameha            84-06.75  
 16 Clifford Feliciano        JR Kamehameha            82-07.75  
 17 Kela Chong                SO Honoka`a              80-03.75  
 18 Luke Knittle                 Konawaena             68-10.75  
 19 Lionel Pirsig             SO Hilo                     67-10  
 20 Jon Ross                  JR H P A                 66-01.75  
 21 Vincent Liu               FR Hilo                  62-08.25  
 22 Jordan Espejo             SR Pahoa                 60-10.75  
 23 Kenji Suzuki              SO Waiakea               60-02.75  
 24 James Ugarte              JR H P A                 57-01.50  
 25 Beau Cantyne              SO H P A                 56-06.75  
 26 Shannon Rizer             SO Kealakehe             55-10.75  
 -- Kainoa Pea                SR Hilo                      FOUL